PGA2310 / PGA2311 Dijital Stepped Attenuator: Basit versiyon

Projelerimiz » DIY Audio Türkiye ekibi tarafından geliştirilen projeler.

Cevap: Dijital Stepped Attenuator : Basit versiyon

İletigönderen Hazar » 26 Kas 2008, 12:29

TDA7294 yazdı:Hocam IkareBUS hakkında bir kaç soru var.
Bu I2BUS için Mikro kontrolcunun özel portu mu var yoksa herhangi portla çalışır mı?
Çalışırsa 16f84 ile I2BUS lu ses kontrolculeri nasıl bağlarız.?
Bu arada bu adam deli mi diye sorabilirsiniz sabah saat 5 te mesaj atmış diye. Sınavlara çalışıyoruz ara verdim biraz. :?

Tekrar söyleyeyim benim kullandığım bus SPI. I2C başka birşey, 2-wire'dır.. Neyse
Bu I2C ses kontrolcü TDA7313 falan herhalde. Bunların datasheetlerinden adress bilgilerini ve kontrol datalarını bulup, kullandığın dile göre gerekli kodu yazman yeterli. Bazı PIC serilerinde hardware I2C ve SPI desteği oluyor. (Misal 16F877'de var) 16F84 çok eski ve artık üretilmeyen bir PIC. İlla bunu kullanacağım dersen, "bit bang" denilen, o protokolün "emülasyonunu" kullanman gerekiyor. Yani PIC'e "x ms boyunca portu aç, kapa vs" tarzı komutlar vereceksin. Genellikle hazır yapılmışları oluyor, C kullanırsan ilgili dosyayı include etmen, BASIC varyasyonları kullanırsan dahili komutu (BUSIN BUSOUT tarzı birşeylerdi sanırım) kullanman yeterli.
Rüzgar ters esiyorsa, yelkenlerini rüzgar yönüne göre ayarlamaya bak; çünkü dünya çektiğin sıkıntılarla değil, gemiyi limana ulaştırıp ulaştıramadığınla ilgilenir.
ResimDIY Audio Türkiye Facebook Sayfası
Hazar
Site Sorumlusu
Site Sorumlusu

İl: İstanbul

İletigönderen TDA7294 » 26 Kas 2008, 12:45

Tamam hocam kızma zaten mukavemet ten kaldık gibi bi şey :cry:
Teşkkürler.
Kullanıcı avatarı
TDA7294
DIY Audio Gurusu

İl: Zonguldak-Aksaray
Meslek: Öğrenci

İletigönderen Hazar » 26 Kas 2008, 12:56

Niye kızayım yahu anlatıyorum. Doğru bilgiyi öğrenmeni sağlıyorsam ne mutlu.
Rüzgar ters esiyorsa, yelkenlerini rüzgar yönüne göre ayarlamaya bak; çünkü dünya çektiğin sıkıntılarla değil, gemiyi limana ulaştırıp ulaştıramadığınla ilgilenir.
Hazar
Site Sorumlusu
Site Sorumlusu

İletigönderen TDA7294 » 27 Kas 2008, 19:20

O zaman ben de birkaç istekte bulunayım.
Cihazı açtığımızda ses yavaş yavaş artsın.
Mute yaptığımız da da ses andiden değilde biraz daha yavaş kesilsin.
Cihaz açıldığında displey de animasyon olsun.
Kullanıcı avatarı
TDA7294
DIY Audio Gurusu

İl: Zonguldak-Aksaray
Meslek: Öğrenci

İletigönderen sabitsalınım » 27 Kas 2008, 22:53

Bir türlü sevemedim şu sayısal elektroniği.
Biz bir ağaç gibiydik. Kökümüzden sökmemeleri için dibimizden kesilmeye razı olduk
Resim
sabitsalınım
DIY Audio Takipçisi

İletigönderen Hazar » 09 Arl 2008, 02:38

Ben de sevemedim şu elektroniği..

Devreyi delikli beyaz hedede uyguladım. Fonksiyonları çalışıyor ama simulasyondan gerçek dünyaya geçince çıkan zilyon tane ufacık problemle uğraştım. Bir tek button debounce problemi kaldı, onu yarın sakin kafayla düşüneceğim, sanırım yazılım tarafında da lazım birşeyler.

Ha tabi, en fazla uğraştıran kısmı kumanda kontrol desteği ekleme oldu. Düşündüğüm gibi 7 segmentli haline uzaktan kumanda kontrol eklememiz çok zor oldu. 7 segmentler multiplexing yöntemi ile sürülüyor (zorunda, yoksa 25 pin harcardık!) Aslında her seferinde sadece bir segment yanık kalıyor, ama bu işlemi saniyede 30x4 = 120 kere tekrarladığım için gözler hepsi aynı anda yanıyormuş gibi görüyor. Uzaktan kumanda okumak içinse oldukça hassas zamanlamalarda veri almak gerekli, ekranı sürmek de ekrandaki değer değişmese bile devam etmesi gereken birşey. Bu iki önemli iş aynı anda olamıyor maalesef, birbirlerinin zaman aralıkları çakışıyor. Oldurmaya çalıştım, yarın göreceğiz olmuş mu..

Ufak tefek iki üç devreyle daha uğraştım, yarın yenilenmiş preamp supply ve balanced sinyali unbalancede çeviren aletin bir değişik versiyonunu da paylaşacağım.
Hazar
Site Sorumlusu
Site Sorumlusu

Reklamlar

İletigönderen Hazar » 11 Arl 2008, 21:38

Üff..

Bu kadar uğraşacağımı tahmin etmiyordum. Ya ben işten anlamıyorum ya da... neyse. İşlem tamam, kumandayla da çalışıyor artık..

Sony marka çok yeni olmayan tüm uzaktan kumandalarla çalışabilir. Fotoda benim kullandığım kumanda gözüküyor, eski bir TV kumandası.

Kumanda kullanmak için Ses + ve - tuşlarına aynı anda basarak kumanda tanıtım moduna girersiniz. Ekranda gözükecekler ve sizin yapmanız gerekenler:
P P1 => Kumandadan cihazı açıp kapamak için kullanmak istediğiniz düğmeye basın. Sondaki 1 rakamı 3'e kadar sayar, bu esnada tuşa basılı tutun, 3 görünce düğmeyi bırakın. Buton ve kumandanın sistem kodu hafızaya alınır. Sistem kodu sayesinde, başka bir Sony kumandasının aynı işlevli butonu ile tanıttığınız kumandanınki karışmaz..
P +1 => Ses + butonunu tanıtın. Üstteki açıklamadan tek farkı 3'e kadar değil, 2'ye kadar sayar.
P -1 => Ses - butonunu tanıtın. Üstteki açıklama geçerli.

En son ana ekrana (dB gösterilen) geri dönersiniz, işlem tamamdır. Kumandanız unutulmaz. Tanımlı kumandayı değiştirmek isterseniz, aynı şeyleri yapmanız yeterli.
İşlemin bir esnasında ilk bastığınızdan farklı bir butona basarsanız (1, 2 diye sayması aslında aldığı kodu tekrar alarak verify etmesi) işlem başa döner.

Yazılımın yeni versiyonu üçüncü sayfadadır.

Başka da bir işi yok zaten. Budur.
Eklentiler
pga.png
Şema
pga.png (19.45 KiB) 638 defa görüntülendi
pga.jpg
Beyaz hede üzerinde çalışır iken...
Hazar
Site Sorumlusu
Site Sorumlusu

İletigönderen e_cag » 11 Arl 2008, 23:50

Elinize sağlık!.. Toparlayıp hazırlayıp ekleyelim sistemlere!.. Gainclone'uma kaliteli, imaj yükseltici bir katkı olacak. :D :kop: Hadi bakalım, yürüyelim üzerine.
Yaptım yaptım kutulayamadım.
Kullanıcı avatarı
e_cag
DIY Audio Gurusu

Meslek: Kimyager

İletigönderen e154 » 08 May 2009, 11:23

noldu bu proje yapan, dinleyen varmı?
e154
DIY Audio Gurusu

İl: Ankara
Meslek: Elektrik Teknikeri

İletigönderen e_cag » 08 May 2009, 12:24

Yok. Bir kaç işi yoluna koyduktan sonra ben başlayabilirim. PCB işi var önce. Bir de PGA'nın girişine buffer işi vardı. Doktor birşeyler hazırlamış olduğunu söylemişti. Koptum bu ara işlerden. Döneceğim inşallah yakında.
Yaptım yaptım kutulayamadım.
Kullanıcı avatarı
e_cag
DIY Audio Gurusu

Meslek: Kimyager

ÖncekiSonraki

Projelerimiz

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Google [Bot] ve 0 misafir