2 Way Passive Crossover

Ön Yükselteç ve Ton Kontrol devreleri » Ön yükselteçler(preampli), equalizer ve ton kontrol devreleri hakkındaki soru(n)lar

2 Way Passive Crossover

Okunmamış iletigönderen birgitay » 09 Ekm 2014, 20:00

Çok pahalı vede kaliteli bir Hoparlör'ün içindeki Pasif Crossover devresini sizinle paylaşıyorum ....
Bu Alet'in markasını vermeyeceğim reklam olmaması için. Ancak Alet Bütün Aktif Hoparlör'lerden çok iyi netice vermekte....
30 Çap hoparlör vede 1' Tweeter ile işi bitirmiş.... Sonuç harika. Vede bu hoparlör 4000$ civarında....
Sizlere bu devreyi paylaşıyorum yanlız ricam eğer yapacak olanlar var ise , piyasadaki malzeme ile Lütfen yapmasın.... Çünkü rast gele malzeme ile Piyasa çok ucuza mââl edilen bu devrelerle kaynıyor , sonuç hep hüsran oluyor.... Buradaki Capasitör'lerin en ucuzu yurt dışında 4-5 Euro. Yani kaliteli Mkc TİP kondansatör kullanmak zorundasınız. Bobin çapları karkas numarasına göre yapılmış Tel çaplarını ölçtüm ; L3 1,20mm tel , L2 , L1 : 1mm'lik tel
Eklentiler
IMG_20141009_200141.jpg
Sprint-Layout 6.0 - [D__bütün pedal devreleri vede rc metre devresi_Pasif Crossover.lay6].pdf
(67.43 KiB) 630 defa indirildi
Facebook Elektronik üzerine sayfam : https://www.facebook.com/groups/1216358921722507/
birgitay
DIY Audio Gurusu

İl: Kocaeli
Meslek: Elektronik

Ynt: 2 Way Passive Crossover

Okunmamış iletigönderen hoparlör » 13 Ekm 2014, 10:41

birgitay yazdı:Çok pahalı vede kaliteli bir Hoparlör'ün içindeki Pasif Crossover devresini sizinle paylaşıyorum ....

Çok pahalı denince aklıma birden 20bin dolar ve üzeri hoparlörler geldi nedense... :lol:

birgitay yazdı:Bu Alet'in markasını vermeyeceğim reklam olmaması için. Ancak Alet Bütün Aktif Hoparlör'lerden çok iyi netice vermekte....

Marka verilse ne olur ki? Hemen koşup 4bin dolarlık hoparlör mü alıyoruz? Ama pardon, bütün aktif hoparlörlerden !?!? çok iyi netice vermekte.. Öyle ya, bu kadar millet enayi de bilmiyor bu iki yollu "Alet" olayı çözmüş. :kop:

birgitay yazdı:30 Çap hoparlör vede 1' Tweeter ile işi bitirmiş.... Sonuç harika.

Bir hoparlör çapı ile tanımlanır di mi? Thiele/Small denilen iki adam zaten boşuna kafayı yemişler. Bütün dünya da hoparlörü çapından bilir, başka da parametre yoktur zaten. Demek ki oran 30'a bir imiş, 30/1, altın oran :P

birgitay yazdı: Vede bu hoparlör 4000$ civarında....

Bir diğer önemli parametre, fiyatı, 4000 $ ise iyidir, hatta bütün daha ucuz ve de 150 bin dolara varan hoparlörlere de beş yok yok on basar :evet:

birgitay yazdı:Sizlere bu devreyi paylaşıyorum yanlız ricam eğer yapacak olanlar var ise , piyasadaki malzeme ile Lütfen yapmasın.... Çünkü rast gele malzeme ile Piyasa çok ucuza mââl edilen bu devrelerle kaynıyor , sonuç hep hüsran oluyor.... Buradaki Capasitör'lerin en ucuzu yurt dışında 4-5 Euro. Yani kaliteli Mkc TİP kondansatör kullanmak zorundasınız. Bobin çapları karkas numarasına göre yapılmış Tel çaplarını ölçtüm ; L3 1,20mm tel , L2 , L1 : 1mm'lik tel

Ya evet, bu değerleri kalite ile tutturmalısınız, yoksa suç sizindir, sonuç hüsran olur. Ne güzel de akıl veriyorsun, evropadan getirtmelisiniz, o zaman her hoparlöre de uyar :praising:

Bu satırları okuyan sevgili dostlara not düşelim:
Bir pasif filtre ancak ve ancak ilgili hoparlörlere göre tasarlanır. Yani iyi bir filtre yaptım istediğim hoparlörlerle kullanırım demek OLMAZ.
Dolayısı ile falanca markanın bilmem kaç bin dolarlık pasif filtresi ile evet ses duyarsınız, ama ne duyduğunuz keyfinize göre birşeyler olmaktan öte gidemez.
Bu cahilce duymalarla da tutup yok en baba hoparlör, bütün aktiflerden daha iyi, abi camları zangırdatıyor gibi duygularınız da aşk gibi gelip geçicidir. Yarın başka birşey duyarsınız ve aşkınız o olur.
Malzeme konusunda da her türlü malzemenin farklı bir ton getirisi vardır. Burada beğeni ve tercihler ön plana çıkabilir ama böyle eski usül karkaslar ile bakır folyoları karşılaştırmak abes olur. Zaten fiyatları da abes.
Ama adam yapmış dört bin dolara satıyor derseniz size şunu da söylerim: Adam hoparlör verilerini sipariş etmiş fabrikaya, fabrika da yapmış o değerlere göre, geriye dandik bir filtre eklemek kalmış. Yani filtresi güzel dediğiniz adam yatırımı hoparlöre yapmış, enayi değil ya, sıkıyorsa hoparlörü kopyalayın diyor. Filtrenin kopyalanabilir olacağını akıl etmiş ama bizim çok akıllı ses gurularımız bunu nedense ya akıl edemiyor ya da nasıl olsa forumdakiler "yer" misali sallıyor, buyrun yüksek kaldırım esnafına...
Unutmayalım, bir çift hoparlörün ahşap, kağıt, bobin vs masrafı ARGE (Araştırma-Geliştirme) maliyetinin çok küçük bir oranıdır. Az yapıp satarsanız bir çift hoparlör başına daha çok ARGE maliyeti düşer ve pahalı olur, çok yapıp satarsanız ARGE maliyeti düşeceğinden nispeten ucuz olur. Ucuzcu piyasa ile pahalıcı piyasa arasındaki fark bu ARGE maliyetine göre belirlenir, gerisi tamamen duygusal..

Sevgili Birgitay, niyetim şahsına saldırmak değil, bu sabah böyle denk geldi. Ama böyle de olmaz ki birader :D
hoparlör
DIY Audio Gurusu

İl: İstanbul

Okunmamış iletigönderen birgitay » 13 Ekm 2014, 13:04

hoparlör yazdı:
birgitay yazdı:Çok pahalı vede kaliteli bir Hoparlör'ün içindeki Pasif Crossover devresini sizinle paylaşıyorum ....

Çok pahalı denince aklıma birden 20bin dolar ve üzeri hoparlörler geldi nedense... :lol:

birgitay yazdı:Bu Alet'in markasını vermeyeceğim reklam olmaması için. Ancak Alet Bütün Aktif Hoparlör'lerden çok iyi netice vermekte....

Marka verilse ne olur ki? Hemen koşup 4bin dolarlık hoparlör mü alıyoruz? Ama pardon, bütün aktif hoparlörlerden !?!? çok iyi netice vermekte.. Öyle ya, bu kadar millet enayi de bilmiyor bu iki yollu "Alet" olayı çözmüş. :kop:

birgitay yazdı:30 Çap hoparlör vede 1' Tweeter ile işi bitirmiş.... Sonuç harika.

Bir hoparlör çapı ile tanımlanır di mi? Thiele/Small denilen iki adam zaten boşuna kafayı yemişler. Bütün dünya da hoparlörü çapından bilir, başka da parametre yoktur zaten. Demek ki oran 30'a bir imiş, 30/1, altın oran :P

birgitay yazdı: Vede bu hoparlör 4000$ civarında....

Bir diğer önemli parametre, fiyatı, 4000 $ ise iyidir, hatta bütün daha ucuz ve de 150 bin dolara varan hoparlörlere de beş yok yok on basar :evet:

birgitay yazdı:Sizlere bu devreyi paylaşıyorum yanlız ricam eğer yapacak olanlar var ise , piyasadaki malzeme ile Lütfen yapmasın.... Çünkü rast gele malzeme ile Piyasa çok ucuza mââl edilen bu devrelerle kaynıyor , sonuç hep hüsran oluyor.... Buradaki Capasitör'lerin en ucuzu yurt dışında 4-5 Euro. Yani kaliteli Mkc TİP kondansatör kullanmak zorundasınız. Bobin çapları karkas numarasına göre yapılmış Tel çaplarını ölçtüm ; L3 1,20mm tel , L2 , L1 : 1mm'lik tel

Ya evet, bu değerleri kalite ile tutturmalısınız, yoksa suç sizindir, sonuç hüsran olur. Ne güzel de akıl veriyorsun, evropadan getirtmelisiniz, o zaman her hoparlöre de uyar :praising:

Bu satırları okuyan sevgili dostlara not düşelim:
Bir pasif filtre ancak ve ancak ilgili hoparlörlere göre tasarlanır. Yani iyi bir filtre yaptım istediğim hoparlörlerle kullanırım demek OLMAZ.
Dolayısı ile falanca markanın bilmem kaç bin dolarlık pasif filtresi ile evet ses duyarsınız, ama ne duyduğunuz keyfinize göre birşeyler olmaktan öte gidemez.
Bu cahilce duymalarla da tutup yok en baba hoparlör, bütün aktiflerden daha iyi, abi camları zangırdatıyor gibi duygularınız da aşk gibi gelip geçicidir. Yarın başka birşey duyarsınız ve aşkınız o olur.
Malzeme konusunda da her türlü malzemenin farklı bir ton getirisi vardır. Burada beğeni ve tercihler ön plana çıkabilir ama böyle eski usül karkaslar ile bakır folyoları karşılaştırmak abes olur. Zaten fiyatları da abes.
Ama adam yapmış dört bin dolara satıyor derseniz size şunu da söylerim: Adam hoparlör verilerini sipariş etmiş fabrikaya, fabrika da yapmış o değerlere göre, geriye dandik bir filtre eklemek kalmış. Yani filtresi güzel dediğiniz adam yatırımı hoparlöre yapmış, enayi değil ya, sıkıyorsa hoparlörü kopyalayın diyor. Filtrenin kopyalanabilir olacağını akıl etmiş ama bizim çok akıllı ses gurularımız bunu nedense ya akıl edemiyor ya da nasıl olsa forumdakiler "yer" misali sallıyor, buyrun yüksek kaldırım esnafına...
Unutmayalım, bir çift hoparlörün ahşap, kağıt, bobin vs masrafı ARGE (Araştırma-Geliştirme) maliyetinin çok küçük bir oranıdır. Az yapıp satarsanız bir çift hoparlör başına daha çok ARGE maliyeti düşer ve pahalı olur, çok yapıp satarsanız ARGE maliyeti düşeceğinden nispeten ucuz olur. Ucuzcu piyasa ile pahalıcı piyasa arasındaki fark bu ARGE maliyetine göre belirlenir, gerisi tamamen duygusal..

Sevgili Birgitay, niyetim şahsına saldırmak değil, bu sabah böyle denk geldi. Ama böyle de olmaz ki birader :D

Tek tek birde cahilce yazmışsın yaw ne diyeyim aklımı çamaşır suyuna yatırsam bukadar sadece olumsuz birşey çıkmaz....Zira bu devrenin bütün olanaklarını çıkartıp sizlere paylamışım , zira kondansatöründen tutupta bobin hesabına kadar. Zira sizdeki megolaman'lık bir kıskançlık haline mi dönüşmüş ? Zira bu devreyi yapacaklar rezonans vede kaliteden olduğunu bilmeyecekler mi ? Tabiki bilecekler.... Her hoparlör vede her kasa ile herşey asla uyuşmaz.... Bu nedenle ''Referans olarak bu devreyi'' göz önünde bulundurduklarında , kendi hoparlör vede kasalarına göre tekrar tasarlamaları gerekecektir.... Zira bu Crossover'i sürmek yine yeterli olmayacaktır. Çünki , çok iyi bir Amplifkatör ile sürmek gerekecektir....
Ve ayrıca nereden biliyorsun , bu Crossover'in nerede çalışacağını bilmediğimize ? Çok mu saçma yada mantık mı bizi terk ediyor yoksa ? Elbette'ki üstündeki hoprlör verilerini test edip , piyasadaki aynı Spect'e yakın Hoparlör kullanabiliriz. Bun içinde Devre'de ne hesabı gerekiyorsa bu değişiklikleride yapabiliriz....Eğer ki bize Hâlâ bir halt yapamayacağımızı söylüyorsan , buyur yaptığın yada yapabileceğin en iyi aletleri buraya koy görelim. Bende biliyorum ki siz , Clone yada Orjinal bir Cihaz'ın üstüne not tutarak anlatabilirsiniz. Bizler böyle kaba , saba , vede külliyen itici yaklaşılarla Elalam'e gülünç duruma düşeriz. Megolaman kişiler yüzünden sayfa bitti. Ve paylaşım yapanada böyle yaklaşıyorsunuz ne diyeyim ?Allah akıl sağlığımızı korusun ....

Zira benim bu işlerle uğraşmam cahilce demeniz yerine külliyen ''Aşırı ön yargı vede bilinçsizce yaklaştığınızdan dolayı'' sadece öğrenin diye bir kere Kaile'ye alıyorum sizi ;
Ben Yıllardır en iyi üst seviye Hoparlör'ler ile ses sistemleri kuruyorum , biraz rahatsızlandım vede bırakmak zorunda kaldım. İncelemek için , iyi bir Hoparlör'ü açtım vede bunu sunmak zorunda kaldım.... Amacım , Aktif Hoparlör tasarlamak için bir sürü ar-ge'ye girdik.... Çok başarılı bir şey yapacaktım zira rahatsızlığım el vermedi....
Resimide burada ;
Facebook Elektronik üzerine sayfam : https://www.facebook.com/groups/1216358921722507/
birgitay
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen birgitay » 13 Ekm 2014, 13:11

Şuanda amatör gözükebilir.... Active 3 Way Crossover vede 3 tane Ayrı Amplifkatör ile ''Hoparlör gücüne vede Ünit , gücüne göre ayrı ayrı dizayn ettim'' ....
Bunun için , aynı mantıkta düşünürsek uyumlu bir kasa ölçüsü , o kasaya göre horparlör vede bütün verilere göre Active Crossover dizayn ettik.... Sonucu mutlaka deneyeceğim.... Sizde ne acaba çok merak ettim ? Hani işin Mühendislik kısımına girsem sizinle , burada anlaşılmayacak Diyalog'lar çıkacak.... Ne gerekli , neler bilmek lazım.... Vs. Vs.
Eklentiler
IMG_20141013_125644.jpg
birgitay
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen ekrem3457 » 14 Ekm 2014, 14:21

Abi bir müzik dinlemek bu kadar zor olmamalı yav.En dandik hoparlörlerle en dandik entegrelerle müthiş keyif alıyorum.Bu kadar ayrıntıyla uğraşırken olayın kendisini kaçırıyorsunuz.O amatör ruhu kaybetmiş vaziyet'de, yok şu şöyle yok bu böyle kendinize zulüm ediyorsunuz.Biraz keyif alamaya bakın çok takılmayın bence.Bak ne güzel yağmur yağıyor bide kahve koydunmu cezveye en kötü devre bile müthiş ses veriyor,gerisi fasa fiso.
Kullanıcı avatarı
ekrem3457
DIY Audio Fanatiği

İl: istanbul

Okunmamış iletigönderen Amatör » 14 Ekm 2014, 20:57

ekrem3457 yazdı:Abi bir müzik dinlemek bu kadar zor olmamalı yav.En dandik hoparlörlerle en dandik entegrelerle müthiş keyif alıyorum.Bu kadar ayrıntıyla uğraşırken olayın kendisini kaçırıyorsunuz.O amatör ruhu kaybetmiş vaziyet'de, yok şu şöyle yok bu böyle kendinize zulüm ediyorsunuz.Biraz keyif alamaya bakın çok takılmayın bence.Bak ne güzel yağmur yağıyor bide kahve koydunmu cezveye en kötü devre bile müthiş ses veriyor,gerisi fasa fiso.

Tabiiki aslolan dinlediğimizden zevk almaktır.
Ancak zamanla kişisel beklentilerimiz de yükselp değişebiliyor,hele birde daha üst sınıfda birşeyler dinlemişsek ve kulağımıza da hoş geldi ise dinlediğimiz ,işimiz o zaman fena...Arayışlar hiç bitmiyor,en azından benim için durum bu şekilde.
Ayrıca işin matematik yönü ses için de geçerli.Tabiiki bunu fark edebilmek gerekli öncelikle.
Hi fi denilen bileşenleri biraraya getirirebilmek kolay değil.Heleki kendimiz yapmaya çalışıyorsak hiç kolay değil.Bir sürü parametreyi eşitlemek bizi bekliyor olacak.
Haa kim bunlarla uğraşır ,o da ayrı bir konu sanırım.Ancak doğru birşeyler dinlemek istiyorsak dünyaca kabul görmüş kuralları var bu işin de ,benim takip edebildiğim kadarı ile.
Selamlar
Amatör
DIY Audio Gurusu

İl: Zonguldak

Reklamlar

Okunmamış iletigönderen birgitay » 14 Ekm 2014, 22:03

ekrem3457 yazdı:Abi bir müzik dinlemek bu kadar zor olmamalı yav.En dandik hoparlörlerle en dandik entegrelerle müthiş keyif alıyorum.Bu kadar ayrıntıyla uğraşırken olayın kendisini kaçırıyorsunuz.O amatör ruhu kaybetmiş vaziyet'de, yok şu şöyle yok bu böyle kendinize zulüm ediyorsunuz.Biraz keyif alamaya bakın çok takılmayın bence.Bak ne güzel yağmur yağıyor bide kahve koydunmu cezveye en kötü devre bile müthiş ses veriyor,gerisi fasa fiso.

Kardeşim sorma yaw.... Açıklamandan Allah razı olsun.... Adam bir geldi arkadaş sanki Nasa'da Üst düzeyde Audio üzerine , İyi Firmala'lara sanki Digital Mixer , Power Amplifkatör tasarlıyor :D Yaw bir teşekkür et , bir paylaşım yapılmış , ucunda biraz tecrübe var. Bu işe yeni özenti gösterecek gençlere Zulüm etme ....

Yok arkadaş , illede bir yerden patlak verecek olay....
birgitay
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen Hazar » 15 Ekm 2014, 09:50

birgitay yazdı:

Kardeşim sorma yaw.... Açıklamandan Allah razı olsun.... Adam bir geldi arkadaş sanki Nasa'da Üst düzeyde Audio üzerine , İyi Firmala'lara sanki Digital Mixer , Power Amplifkatör tasarlıyor :D Yaw bir teşekkür et , bir paylaşım yapılmış , ucunda biraz tecrübe var. Bu işe yeni özenti gösterecek gençlere Zulüm etme ....

Gönderenin kim olduğu niye önemli? Misal, Nelson Pass Türkçe öğrenip, işi gücü de bırakıp eğlenmek için buraya gelse, size aynı yanıtı yazsa ona da "ne anlarsın ki" mi diyecektiniz? Eminim kendisi kibar ve mizahi bir tonda da yazmazdı.
Sadece siz değil, birçok kişide gördüğüm durum; beklediği yorumu alamayınca saldırıya geçmek. Yazılanı okuyup değerlendirmeyi atlamasanız, belki de üst düzey olan elektronik bilginizi daha da geliştireceksiniz.

Fakat bunu yapmak yerine, "megalomanlık yüzünden" diyerek geçtiğiniz davranışı aynı kendiniz yapmaya çalışıyorsunuz. Kimsenin burada yaptıklarınıza, başarılarınıza, muhteşem devre tasarımlarınıza vb. bir laf ettiği yok, herkesin kendi işi kendine yetiyor ama siz birilerini düelloya davet etmekte isteklisiniz.

Rahatsızlığınız için üzgünüm, geçmiş olsun. Boş zamanınızda bir ara Dunning–Kruger sendromu hakkında okuma yapmanızı öneririm, bunu da kişisel saldırı olarak almayacağınızı umut ederek.

Son olarak, NASA'da üst düzey audio işi yapılmıyor.
Rüzgar ters esiyorsa, yelkenlerini rüzgar yönüne göre ayarlamaya bak; çünkü dünya çektiğin sıkıntılarla değil, gemiyi limana ulaştırıp ulaştıramadığınla ilgilenir.
ResimDIY Audio Türkiye Facebook Sayfası
Hazar
Site Sorumlusu
Site Sorumlusu

İl: İstanbul

Okunmamış iletigönderen olc technics » 15 Ekm 2014, 10:52

Sevgili Birgitay;

Bu "Alet" in kesim frekansları nedir? Hangi teknik verilerde hoparlör kullanılıyor? Bunlara hiç değinmemişsin. 4000$ 30 çap hoparlör pek teknik veri sayılmıyor. Hadi yaptık bu "alet"i ; Bilmediğimiz halde 30 cm (bir ölçü paylaşılmamış. cm dir herhalde) basla uygun değerlerde tweter aldık ve kabine bağladık. Bu arada, kabini de vahiy yoluyla öğrendik ve yaptık. 30 cm çaplı bas safi bas üretecek. Tweter da kendi bölgesinde çalışacak. Bas ın üst kesim frekansıyla, tweter ın alt kesim frekansı arasında kalan boşluğu ne şekilde doldurmayı düşünüyorsunuz? Bunları yazarken ses tekniğine uzak bir kişi olduğumu da beyan ederim.
Kullanıcı avatarı
olc technics
DIY Audio Gurusu

İl: tekirdağ
Meslek: ha ha ha, please

Okunmamış iletigönderen birgitay » 15 Ekm 2014, 11:41

Hazar yazdı:
birgitay yazdı:

Gönderenin kim olduğu niye önemli? Misal, Nelson Pass Türkçe öğrenip, işi gücü de bırakıp eğlenmek için buraya gelse, size aynı yanıtı yazsa ona da "ne anlarsın ki" mi diyecektiniz? Eminim kendisi kibar ve mizahi bir tonda da yazmazdı.
Sadece siz değil, birçok kişide gördüğüm durum; beklediği yorumu alamayınca saldırıya geçmek. Yazılanı okuyup değerlendirmeyi atlamasanız, belki de üst düzey olan elektronik bilginizi daha da geliştireceksiniz.

Fakat bunu yapmak yerine, "megalomanlık yüzünden" diyerek geçtiğiniz davranışı aynı kendiniz yapmaya çalışıyorsunuz. Kimsenin burada yaptıklarınıza, başarılarınıza, muhteşem devre tasarımlarınıza vb. bir laf ettiği yok, herkesin kendi işi kendine yetiyor ama siz birilerini düelloya davet etmekte isteklisiniz.

Rahatsızlığınız için üzgünüm, geçmiş olsun. Boş zamanınızda bir ara Dunning–Kruger sendromu hakkında okuma yapmanızı öneririm, bunu da kişisel saldırı olarak almayacağınızı umut ederek.

Son olarak, NASA'da üst düzey audio işi yapılmıyor.

Peki düşünebiliyormusun ''Sayfanının Kurucusu Arkadaşımız'' ;

Birisi yolda yürüse , eline sopa alsa vede birisine vurmaya kalkarken bana vurmaya çalışsa.... Dolaylı yoldan benim savunmam onun ''Özür vede , Af dileklerini '' ne cezbede sindirebilir ? Soruyorum ?

Zira burada , yapılacak olan çalışmalardan Nelson Pass gibi bu işe çok zaman ayırmış yada çok yüksek imkanlılıklarla bir yere gelmiş Üstadı eleştirecek yada onun yapacağı işleri tartışmıyoruz.

Direk Amatör olarak çalışmamız , o yüksek denli karşılık bekleniyor bizden :D Yani Şahin vede Murat bir Araba ile buradan , İtalya'ya gitmek kadar bir alakasız konu çıkardı o arkadaşımız :D

Ayrıca bir sayfada okumuştum yine böyle istemsiz , çok yüksek Ego'lu yüksek Mühendis bir Vatandaşımız'ı övmüşlerdi ''Pedal Muhabbeti üzerine'' yalnız O Adam Auido ses Mühendisi üzerine çalışmalar yapmıştı denildiydi. Herhalde biz Türkler'den öyle yüksek teknoloji ile donatımlı bir yere gidebiliyorsa , gelip buralarda Artis'lik atacaksa bende onunla omuz omuza verip ölümüne saçmalarım. Vede emin olun bunu Türkiye'dende benden daha iyi biri yapacak yoktur diyede İfade kullanırım ....

Bu sayfada herkez paylaşım yapacak ,iyi yada kötü.... Yanlış izlenim verilmediği sürece herkez birbirine birşeyler katacaktır.
birgitay
DIY Audio Gurusu

Sonraki

Ön Yükselteç ve Ton Kontrol devreleri

• Bu konular da ilginizi çekebilir:
    Cevaplar
    Gösterim
    Son ileti
  • Xlr- Aktif Crossover
    Eklenti(ler) gönderen birgitay » 04 Eyl 2016, 15:16