Uzaktan Kumandalı Motorlu Potans Kiti yapsam?

Ön Yükselteç ve Ton Kontrol devreleri » Ön yükselteçler(preampli), equalizer ve ton kontrol devreleri hakkındaki soru(n)lar

Elimdekiler

Okunmamış iletigönderen hoparlör » 12 Oca 2008, 20:50

100K deyince birden aklıma geldi, elimde bir tane var. Karaköy'den almıştım. Tıpkı 10K olup da ortasında yeşil led olan gibi.

Resim

Bacak bağlantıları da farklı.

Resim

10K'nın kodu var, diğerinin yok.

Resim
hoparlör
DIY Audio Gurusu

İl: İstanbul

Okunmamış iletigönderen Hazar » 12 Oca 2008, 21:01

LED'li 10k var elimde bir miktar.

Biraz bekletiyoruz motorlu pot projemizi :) Kumanda uyumsuzluğu sorunu çıktı, sanıyorum Sony kumanda hariç okumuyor, ya da bende RC5 kumanda yok. Ayrıca sony kamera kumandası da çalışmadı, tv kumandası çalışıyor ama. Sanırım özel bir kumanda kullanma yoluna gideceğiz.
En son Misafir tarafından, 13 Oca 2008, 13:05 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 değişiklik yapıldı.
Rüzgar ters esiyorsa, yelkenlerini rüzgar yönüne göre ayarlamaya bak; çünkü dünya çektiğin sıkıntılarla değil, gemiyi limana ulaştırıp ulaştıramadığınla ilgilenir.
ResimDIY Audio Türkiye Facebook Sayfası
Hazar
Site Sorumlusu
Site Sorumlusu

Okunmamış iletigönderen hoparlör » 13 Oca 2008, 00:35

Gönderdiğin yazıdan da anlaşılacağı üzere RK271 bizim kaderimiz gibi görünmekte. Diğer potlar, benim elimdekiler de dahil olmak üzere pek de bu işe yarar gibi durmamakta. Sonuçta tanesi 5 YTL ama RK271 10 sterlin gibi, yaklaşık 20 küsür YTL. Ama alınması gereken alet de bu. DACT benzerleri de pek ucuz değil, bir gün denemek isterim ama benim için o paraya gereksiz diyorum.

Peki kaça geliyor tanesi bize? Ben de katılmak istiyorum da :)
hoparlör
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen Hazar » 13 Oca 2008, 13:04

Doktorun dediğine göre RK27 motorlu potlar 60$ civarıymış. Pazartesi link bulunacak herhalde.

Ben elimdeki 10k ile geçinirim sanırımsa.
Rüzgar ters esiyorsa, yelkenlerini rüzgar yönüne göre ayarlamaya bak; çünkü dünya çektiğin sıkıntılarla değil, gemiyi limana ulaştırıp ulaştıramadığınla ilgilenir.
Hazar
Site Sorumlusu
Site Sorumlusu

Pahalı

Okunmamış iletigönderen hoparlör » 13 Oca 2008, 20:18

Gene iyiyimiş, ben yanlış yere bakmışım, motorsuz 10 sterlin görünüyormuş. Motor takınca 37 + vat oluveriyor. :shock:

Önemli olan kit derim, şimdilik 10K ışıklı, 100K ışıksız lineer ya da logaritmik. Sonrasında potansı değiştiriveririz artık.
hoparlör
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen Hazar » 13 Oca 2008, 20:29

Bir soru daha sorayım. İlk önce demiştim ki kumandayı ben vermiyorum, siz uydurursunuz birşeyler. Ama acaba böyle olmasın da, kumandayı da mı ben temin etsem? Cihazda her ne kadar öğrenme fonksiyonu da olsa bazı Sony'leri öğrenemiyor bunu farkettim, sorun çözümü de (mevcut tüm Sony kumandalara uydurulabilmesi) biraz zor olacak, hatta gereksiz olacak. Ne dersiniz. Şekilli güzel hoş bir kumanda bulalım veya, sistemi ona göre uyarlayayım.
Hazar
Site Sorumlusu
Site Sorumlusu

Reklamlar

Universal Kumanda

Okunmamış iletigönderen hoparlör » 13 Oca 2008, 21:01

Sevgili Hazar,

Tanesi en fazla 5 YTL'ye satılan kumandalar var. Bunlara kod girilince CD felan çeşitli markaların emulasyonları yapılabiliyor. Kaybolunca da heryerde bulunabiliyor.

Mesela bendeki 2. el Sony CD için uydurduğum bir kumanda var. Rengine ve tipine bakmayın, ben de pek sevmedim. Ama universal kumanda olarak satılıyor Karaköy'de felan. Derim ki, böyle genel bulunabilen bir kumanda bulalım ve kaybolduğunda bozulduğunda uğraşmayalım.
Bunu ilk olarak sen de verebilirsin, kolaylık açısından.

Resim
hoparlör
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen e154 » 13 Oca 2008, 21:26

standart bi kumanda olması daha iyi olur. sonra senin ( hazar) başın ağrıtırlar. olmuyo çalışmıyo die..
e154
DIY Audio Gurusu

İl: Ankara
Meslek: Elektrik Teknikeri

Okunmamış iletigönderen Ersoy » 13 Oca 2008, 21:55

RF kumanda nasıl olur acaba. Bazı hi-end markalar RF kumanda tercih etmişler. Bizneden yapmayalım.

Nedersiniz. Piyasada yüksek frekanlarla çalışan birsürü ucuz kit var zaten.

Sadece bir fikir.
Ersoy
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen Hazar » 13 Oca 2008, 22:29

Selamlar.

Ya aslında korkum şu. Benim vereceğim kumandayı millet beğenmeyebilir. Büyük derler, yok orası güzel değil derler. Haklılar da. Şöyle hakikatan "güzel duruyor kardeşim" diyebileceğimiz üretilen bir kumanda da yok ortalarda. Misal vereceğim ekstreme kaçacak ama, Apple iMac'lar ile beraber gelen kumandayı bilirsiniz (iPod remote olarak da satılıyor). Ufacık kumanda, bembeyaz. Zerafet akıyor. Bir de benim verebileceğim TV kumandasına bakalım. Hantal siyah vesaire. Apple kumandası 35$. TV kumandası 5 YTL :D Bilemedim onu valla..

Ersoy
İlkin bu projeyi RF yapacaktım biliyor musun :) Sonra vazgeçtim.
1. Maliyet
2. 433MHz'de çalışan kitler audio devresinde gürültü yapar.
3. Kumandasını da benim tasarlamam gerekecek kutu yapacak teknolojim yok !
4. RF'e pil dayanmıyor pek.

Sebepler bunlar :)
Hazar
Site Sorumlusu
Site Sorumlusu

ÖncekiSonraki

Ön Yükselteç ve Ton Kontrol devreleri

• Bu konular da ilginizi çekebilir:
    Cevaplar
    Gösterim
    Son ileti

Kimler çevrimiçi