Pasif Crossover Hesabı

Ön Yükselteç ve Ton Kontrol devreleri » Ön yükselteçler(preampli), equalizer ve ton kontrol devreleri hakkındaki soru(n)lar

Ynt: Pasif Crossover Hesabı

Okunmamış iletigönderen birgitay » 23 Kas 2014, 15:53

Bu değerlerde görülen ve konu içerisinde bahsedilen 4KHz civarı seste 3 db lik 8KHz te 6 db lik fazla duyarlılık görülmektedir.
Bu frekans bölgesi istenmeyen akroşmanlara (mikrofon feedback) açık olduğu için sıklıkla ötme şeklinde görülmektedir.
Dolayısı ile bu bölgeleri yok edebilmek veya zayıflatmak crossover mantığının içindedir.

Tam burada ne demek istediğini anladım abi sağol . Ama en başta anlatacağın bilgiyi en sonunda söyledin ! Demek ki bizi mantığımız doğru şeylere yönlendirmiş , ama en doğru yolu bulmak için bir kaç malzeme almam ile daha çok anlam kazandı ....
Facebook Elektronik üzerine sayfam : https://www.facebook.com/groups/1216358921722507/
birgitay
DIY Audio Gurusu

İl: Kocaeli
Meslek: Elektronik

Okunmamış iletigönderen birgitay » 23 Kas 2014, 16:05

Birde verdiğin Atmasyon Frekans karekteristiğine göre şunu anladım ;
Spl metre ile ölçümü yaparken db. olarak hangi frekansta artış yada azalış olursa , o Frekans'larımı traşlamamız lazım ? Sonuçta Db.'de artış oluyor.... Yani istenmediğimiz frekanstaki db. artışı bize sıkıntı veriyor değil mi ? Eğer böyleyse anladığım çok mantıklı bir işmiş. E tabi anladığım doğruysa.
Facebook Elektronik üzerine sayfam : https://www.facebook.com/groups/1216358921722507/
birgitay
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen onursal » 24 Kas 2014, 03:18

birgitay yazdı:Birde verdiğin Atmasyon Frekans karekteristiğine göre şunu anladım ;
Spl metre ile ölçümü yaparken db. olarak hangi frekansta artış yada azalış olursa , o Frekans'larımı traşlamamız lazım ? Sonuçta Db.'de artış oluyor.... Yani istenmediğimiz frekanstaki db. artışı bize sıkıntı veriyor değil mi ? Eğer böyleyse anladığım çok mantıklı bir işmiş. E tabi anladığım doğruysa.

Şöyle söyleyeyim.
Bir hoparlör bazı frekanslarda sağırdır, (db değeri düşüktür) ya da bazı frekanslarda duyarlıdır (db değeri yüksektir)
Sağır olan frekansları traş edersen iyice yok olacaktır. Crossover mantığında en ideal şey fazla olan frekans bölgesini zayıflatmaktır.
Atmasyon da olsa yazmış olduğum değerler esasen oldukça kaliteli bir full range hoparlörü temsil etmektedir. Sadece 6 db lik sapma tolere edilebilir bir değerdir.
Gerçekte bu değerler hoparlör kalitesine göre çok daha fazla olabilir. Basit yapıda bir hoparlörün bu değerlerdeki farkları 30-40 db olabilir. (tüm frekans bölgesi için)
Kullanıcı avatarı
onursal
DIY Audio Gurusu

İl: ankara
Meslek: broadcasting

Okunmamış iletigönderen birgitay » 24 Kas 2014, 12:49

onursal yazdı:
birgitay yazdı:Birde verdiğin Atmasyon Frekans karekteristiğine göre şunu anladım ;

Şöyle söyleyeyim.
Bir hoparlör bazı frekanslarda sağırdır, (db değeri düşüktür) ya da bazı frekanslarda duyarlıdır (db değeri yüksektir)
Sağır olan frekansları traş edersen iyice yok olacaktır. Crossover mantığında en ideal şey fazla olan frekans bölgesini zayıflatmaktır.
Atmasyon da olsa yazmış olduğum değerler esasen oldukça kaliteli bir full range hoparlörü temsil etmektedir. Sadece 6 db lik sapma tolere edilebilir bir değerdir.
Gerçekte bu değerler hoparlör kalitesine göre çok daha fazla olabilir. Basit yapıda bir hoparlörün bu değerlerdeki farkları 30-40 db olabilir. (tüm frekans bölgesi için)

Abi çok çok teşekkür ederim. İnan tecrübelerin bana çok yol gösterdi. Zira ben bunu bizim Ülkemiz'de ya bilenen çoğu ustalardan öğrenemezdim sanıyorum. Çünkü tecrübe vede bilgi külfetli birşey. Ama sana çok teşekkür ediyorum zira , Slp Metre almamız gerekecek. Sanırım orta yollu birşey lazım. İkinci elde olur. bulurum.
Şimdi biraz bu konunun dışında bende tecrübe mi yazmak istiyorum umarım abi ya keyif alırsın dinleyerek yada şaşırırsın ;

Yıllardır , Elektro Bağlama vede Kuru Bağlama yada Elektro Gitar olsun , bu Entrüman'lar bizim örfümüzü , Adetimizi yansıtan baş yapıtlardandır. Bunların gerçekte , birebir sesini almak için 3-4 senedir çok araştırma yaptım , vede çok iyi sonuçlar almayı başardım. İyi Preamp'lar vede Vintage Pedal'lar yaptım .

Esasında 1990'lardan bu yana bu Enstrüman'larla uğraşan çoğu kişiler , Lamba'lı Amplifkatör'lerle bütün güzelliği yakaladılar. Zira Hantal oldukları için vede , Mixer'e direk giriş yapamadıklarıo için Extra Mic. gerektiği için hem masraf hemde yer temini için yanında taşımamaları vede Entrüman'ları direk Mixer'e girip iyi ses alacaklarını sandıkları için bu işe gönül koydum.

Zira yapılan aletler hiçte basit olmadı. Hep özel malzemelerle , Yurtdışından Sipariş'ler ile getirdim. Epey para harcadım vede zaman.... Denetiyorum diyorlar aradığımız ses harika , fiyata gelince sen ne yaptın diyorlar ? 3 Kuruş'luk malzeme koydun , bu Fiyat'a asla satılır mı diyorlar . O yüzden bir tane yada 2 tane satabildim :D

Peki dedim sizler Enstrüman alırken , neden ozaman 2000-3000tl veriyorsunuz diyorum ? Onlarda bana gerekçe olarak ''Sesin bütün iyi tınıların başı başına Enstürman'dan geldiğini sanıyorlarmış'' , yani Enstrüman 3000tl olup - pedala girip ''300 TL MAX. PEDAL FİYATI'' bunuda Mixer'e girince ses aldıklarını sanıyorlar :D Yani pedal neden pahalıymış hesabı :D Anlatamadım gitti bunlara.

Amaço ki Enstürman 3000tl olunca normal , pedal 300tl olunca normal , ses çıkması bekleniliyor , biz iyi şeyler yapınca 800tl deyince seste herşeyde iyi olunca bu sefer pahalı oluyor diye bir zihniyet var :D Bıktım vede ne haliniz varsa görün diyip meslekten soğuttular.
birgitay
DIY Audio Gurusu

Önceki

Ön Yükselteç ve Ton Kontrol devreleri

• Bu konular da ilginizi çekebilir:
    Cevaplar
    Gösterim
    Son ileti
  • Aktif Crossover Hesabı
    1, 2, 3, 4, 5Eklenti(ler) gönderen birgitay » 16 Tem 2015, 19:38