Multisim12 ile preamfi hazırlama

Ön Yükselteç ve Ton Kontrol devreleri » Ön yükselteçler(preampli), equalizer ve ton kontrol devreleri hakkındaki soru(n)lar

Ynt: Multisim12 ile preamfi hazırlama

Okunmamış iletigönderen birgitay » 07 Şub 2016, 16:46

100 volta yükseltildikten sonra Sekonder ya 8 ohm empedansa ise ? :)
Facebook Elektronik üzerine sayfam : https://www.facebook.com/groups/1216358921722507/
birgitay
DIY Audio Gurusu

İl: Kocaeli
Meslek: Elektronik

Okunmamış iletigönderen birgitay » 07 Şub 2016, 16:49

Hoparlörün dibindeki Hat çıkış trafosu.
Eklentiler
hat-trafosu.jpg
hat-trafosu.jpg (197.89 KiB) 629 defa görüntülendi
Facebook Elektronik üzerine sayfam : https://www.facebook.com/groups/1216358921722507/
birgitay
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen onursal » 07 Şub 2016, 17:30

birgitay yazdı:100 volta yükseltildikten sonra Sekonder ya 8 ohm empedansa ise ? :)

Anfi çıkışı 100V ise yük empedansı direkt 8 ohm olmaz. 100V çıkış geriliminde 8ohm yük empedansında 12.5A akım geçecektir.
100X12.5A=1250W edecektir.
Hoparlör hatları uzun ve direnç değeri yüksek. De ki 200 metre kablo kullanılmış. ve omik direnci bile 8 ohm olsun.
Hoparlör de 8 ohm ise güç kaybın en az %50 olacaktır. (Bakınız enerji iletim hatları)
Ama anfi çıkış empedansına uygun hat trafosu kullanırsan;
Anfi empedansı 100ohm kullanılan trafoların her birisi primer 1Kohm çıkışı 4-8 ohm (Hoparlöre gider.)
Anfi çıkış gerilimin 100V 1Kohm trafo primer empedansı artı 8 ohm hat direnci. 100 ohm+8ohm+1000ohm=yük üzerindeki gerilim takribi %10.8 düşecektir. Demekki trafo primerinde yaklaşık 88V olacaktır. 88V u trafo ile dönüştürdüğümüz zaman hoparlöre yaklaşık 5-10V gerilim veriyorsak o hoparlör tam gücünde çalışacaktır.
Yani 100V dönüştürücü trafolar anfi çıkışını yükseltip hoparlöre 100V vermezler. 100V luk iletim hattındaki kayıpları tolere etmesi için dönüşüm sağlarlar.
Aynı uygulama elektrik iletim hatlarında da kullanılır. Barajda üretilen gerilim önce binlerce volta yükseltilir. (Takribi 220.000V)
Sonra bu gerilim çok uzun hatlar ile şehirlere taşınır. Şehir yakınlarındaki ana trafo merkezlerinde gerilim bir miktar düşürülür ve şehre kadar belli bir gerilim değerinde (Yaklaşık 11.000V) iletilir. Şehir içerisindeki tali trafolar ile 220V a düşürülerek mahallelere dağıtım yapılır. Böylece hatlardaki güç kaybı en aza indirilmiş olur.
Kullanıcı avatarı
onursal
DIY Audio Gurusu

İl: ankara
Meslek: broadcasting

Okunmamış iletigönderen birgitay » 07 Şub 2016, 17:43

Abi ne yaptın yaw :D:D:D:D

Bak iyi dinle : Hoparlör'ler bağlanılmıyor, öyle direk Amplifikatör'e... İlk önce Hat trafosu Amplifkatör'ün çıkışına bağlanıp , 100 volta yükseltiliyor..... Yani Trafonun primeri Amplifkatöre bağlanıyor. Amplifkatörün çıkış empedansına göre........ Daha sonra 100 voltluk çıkış uzun mesafelere taşınmasından dolayı kayıplar olduğundan 50 volta inse bile, Hoparlörün dibindeki Hat trafosu tekrar 100 volta yükseltir...... Buradaki mantık çıkışı tamamen kayıpları tolere etmeden Hoparlöre taşımak ... Hoparlör dibindeki hat trafosunda 100 volt olduğu zaman , kayıp neden olsun tekrar? Burada Converter yapıyor bir nevi ? Ayrıca Hoparlör dibindeki Trafoda tekrar hoparlörün empedansına göre sarılıyor. Ama buradaki amaç bizim mesafe katsayımız değil. Buradaki amaç tamamen izalasyonu sağlamak...... 2 tane Fullrange hoparlör çalıştırmak.... Bu uygulamayı yapıp test edeceğim sırf göresiniz diye ama maalesef Trafolaru layığı ile sarabilecek yok :D Hee yani olmazssada çokta idda etmiyorum :)
birgitay
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen onursal » 07 Şub 2016, 18:01

birgitay yazdı:Abi ne yaptın yaw :D:D:D:D

Bak iyi dinle : Hoparlör'ler bağlanılmıyor, öyle direk Amplifikatör'e... İlk önce Hat trafosu Amplifkatör'ün çıkışına bağlanıp , 100 volta yükseltiliyor..... Yani Trafonun primeri Amplifkatöre bağlanıyor. Amplifkatörün çıkış empedansına göre........ Daha sonra 100 voltluk çıkış uzun mesafelere taşınmasından dolayı kayıplar olduğundan 50 volta inse bile, Hoparlörün dibindeki Hat trafosu tekrar 100 volta yükseltir...... Buradaki mantık çıkışı tamamen kayıpları tolere etmeden Hoparlöre taşımak ... Hoparlör dibindeki hat trafosunda 100 volt olduğu zaman , kayıp neden olsun tekrar? Burada Converter yapıyor bir nevi ? Ayrıca Hoparlör dibindeki Trafoda tekrar hoparlörün empedansına göre sarılıyor. Ama buradaki amaç bizim mesafe katsayımız değil. Buradaki amaç tamamen izalasyonu sağlamak...... 2 tane Fullrange hoparlör çalıştırmak.... Bu uygulamayı yapıp test edeceğim sırf göresiniz diye ama maalesef Trafolaru layığı ile sarabilecek yok :D Hee yani olmazssada çokta idda etmiyorum :)

İyi ya işte.
Hoparlörün dibindeki trafo 100V a yükseltiyorsa hoparlöre 100V vermiş oluyorsun.
Erkeksem teker teker geleyim :D
Sen de istersen bir hoparlöre 100V ver bakalım neler oluyor.
(Yanık bobin kokusunu özlemiştim )
Kullanıcı avatarı
onursal
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen birgitay » 07 Şub 2016, 18:20

Tamam abi seni ikna edemem :D Bu benim iddaam ..... Sen beğensende beğenmesende imkan oldukça deneyecem bunu . Gırgıra alıyorsun olayı bu konuyu konuşmayacam daha :D
birgitay
DIY Audio Gurusu

Reklamlar

Okunmamış iletigönderen onursal » 07 Şub 2016, 18:52

birgitay yazdı:Tamam abi seni ikna edemem :D Bu benim iddaam ..... Sen beğensende beğenmesende imkan oldukça deneyecem bunu . Gırgıra alıyorsun olayı bu konuyu konuşmayacam daha :D

Yahu ne gırgırı.
Elektroniğin bir tekniği vardır ama sen hala dediğim dedik diyorsun. Benim ikna olmama gerek yok. Sen kendi paylaştığın fotoya bile baksan kendi yanlışlarını göreceksin.
100V hat trafosu resmini paylaşmışsın ama üzerindekileri okumuyorsun.
10W lık bir trafo görüyorum orada. 100V u 10W lık trafoya girersen giriş empedansın kaç olmalıdır ki trafo yanmasın. Çıkış empedansı zaten belli. 8-16 ohm seçenekli.
Primer empedansın da 8 ohm ise zaten 100V üzerinde geçen akım bellidir. 12.5A. Sence bu trafodan bu kadar akım akabilecek mi ?
Hesapladık zaten. 100VX12.5A=1250W eder. Eeee trafon sadece 10Watt.
Demekki 10W trafo için primer akımı 100V üzerinde 0.1A olmalı ki trafo normal çalışsın.
Ne demiştik;
Kaba bir hesapla empedansımız 1Kohm (1000 ohm) olmalıdır. 100V girersek 1Kohm üzerinden kaç amper akar 100V/1000=0.1A
Al işte dönüşüm hesabı tekniğine uygun hale geldi.
Bunları ben iddia etmiyorum. Bunlar teknikte zaten yazılıdır. Tek mesele basit hesap kitap üzerine kuruludur.
Sana birisi anlatmış, demiş ki hat trafoları voltajı 100V a yükseltir, sen de bunu ezberlemişsin ve ikna olmuşsun ki kendi kendine çıkmaza giriyorsun.
Haa şunu deseydin doğru olurdu.
Ampliler özel tasarım yapılmamışsa (100V beslemeli) çıkış voltajları da düşük olur. Dolayısı ile çıkış voltajlarının önce yükseltilmesi gereklidir.
Bunun için ampli çıkışına bir ANA trafo konulur. Bu trafo ampli çıkışını 100V a yükseltir. Bu 100V gerilim uzun hatlarda rahatlıkla taşınır ve hoparlör dibindeki trafoya gelir. Trafo dönüştürme esaslarına göre 100V u yaklaşık 10V a düşürür ama akımda artacağı için hoparlör rahatlıkla uygun değerlerinde çalışır.
Ne demiştim yukarda;
Aynı uygulama elektrik iletim hatlarında da kullanılır. Barajda üretilen gerilim önce binlerce volta yükseltilir. (Takribi 220.000V)
Sonra bu gerilim çok uzun hatlar ile şehirlere taşınır. Şehir yakınlarındaki ana trafo merkezlerinde gerilim bir miktar düşürülür ve şehre kadar belli bir gerilim değerinde (Yaklaşık 11.000V) iletilir. Şehir içerisindeki tali trafolar ile 220V a düşürülerek mahallelere dağıtım yapılır. Böylece hatlardaki güç kaybı en aza indirilmiş olur.

Aynı mantıktır. Değişmez.
Günümüz tekniğinde bunun başka bir alternatifi de yoktur.
Kullanıcı avatarı
onursal
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen birgitay » 07 Şub 2016, 19:10

Sen bunu bir incele sonra konuşalım :D Bu sistemi Dünya kullanıyor :D Sen olmaz diyorsun :D He birde orantıları kendine göre anlıyorsun biraz mantık yürütsen aynı şeylerden bahsettiğimi anlayacaksın ....Senin 10w'lık hesabını yaptığım Trafo örnek Hat trafosu al onu kullan demedikki :D Ona göre ne hesap yapıyorsun ki abi :D
Eklentiler
Audio çıkış trafosu.jpg
birgitay
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen onursal » 07 Şub 2016, 19:58

birgitay yazdı:Sen bunu bir incele sonra konuşalım :D Bu sistemi Dünya kullanıyor :D Sen olmaz diyorsun :D He birde orantıları kendine göre anlıyorsun biraz mantık yürütsen aynı şeylerden bahsettiğimi anlayacaksın ....Senin 10w'lık hesabını yaptığım Trafo örnek Hat trafosu al onu kullan demedikki :D Ona göre ne hesap yapıyorsun ki abi :D

Bu fotoda neyi ispat ettin onu anlamadım.
100W çıkışı trafoya vermişsin trafo çıkışından 100V elde etmişsin. Sonra 100V u yeniden düşürerek hoparlöre vermişsin.
SONUÇ HESABI:
Ampli çıkışın 8 0hm.
Uzadın gittin biryerlerdeki bir hoparlöre bağladın ve hoparlörün de 8 ohm.
Niye uzayıp gidiyorsun ki hoparlörü direk ampliye bağla olsun bitsin.
Aradaki iki trafonun ne yapacağını sanıyorsun onu anlamadım.

NOT:18000 GAUSS saçlar elektronikte SOBA SACI olarak adlandırılır. GAUSS hesabı ise direk trafonun büyüklüğünü ifade edecektir.
18000 GAUSS'luk sac ile bu sistemleri yapacak olursan 100Wlık trafonun iç kesiti ortalama 4X4cm olmalıdır.
Ama sana işin tekniğini anlatayım da ben aradan çekileyim.
100W lık bir ampli çıkışına 100W transformatör bağlanır. Sonra hoparlörler için daha düşük trafo tahsis edilir. (Takribi hoparlör gücünde)
Sonra 10 adet hoparlör (trafoları ile ) ampliye bağlanırsa ampliden çekilen güç 100W olacaktır.
Ne oldu.
Mantıken 100W lık ampli gücünü 10 ar Watt olarak hoparlörlere paylaştırdık. Toplamda da 10 adet hoparlör kullandık. Hoparlörleri mekan içerisinde eşdeğer olarak yerleştirdik ki mekanda gezenlerin hemen hemen hepsi anonsları duyabilsin.
ÖZETLE:
birgitay yazdı:Chf hocam , birde Amplifkatör'lerin çıkışlarına Trafo koyalım diyorum.... İzalasyon'dan dolayı iyi ses olur gibime geliyor.

Bu iddian yanlış olup izolasyondan dolayı ses daha iyi olmaz.
Hat trafolu sistemler dağıtım amaçlı kullanılırlar ve ses kalitesi (Hi-Fi) ile ilgisi yoktur.
Kullanıcı avatarı
onursal
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen chf » 07 Şub 2016, 20:10

:)
En son chf tarafından, 12 Şub 2016, 17:02 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 değişiklik yapıldı.
chf
DIY Audio Gurusu

İl: izmir

ÖncekiSonraki

Ön Yükselteç ve Ton Kontrol devreleri

• Bu konular da ilginizi çekebilir:
    Cevaplar
    Gösterim
    Son ileti
  • Class A preamfi
    Eklenti(ler) gönderen levrek » 07 Ekm 2012, 14:49
    7 Cevaplar