Mikrofonlu Ses Dedektörü ve Pre-Amfi Devresi

Ön Yükselteç ve Ton Kontrol devreleri » Ön yükselteçler(preampli), equalizer ve ton kontrol devreleri hakkındaki soru(n)lar

Ynt: Mikrofonlu Ses Dedektörü ve Pre-Amfi Devresi

Okunmamış iletigönderen hoparlör » 10 Mar 2010, 19:26

ECM=Elektret Capasitive Microphone.

Kapsül olanlar bunlar, ancak elektret olmayan, ama kapasitif olan mikrofonlar da var, seslendirme, kayıt vb. amaçlı kullanımları var.

Genelde 2V tepe gerilime çıkabilir rahatlıkla devrenin kazancı buna uygun. Kullandığınız kapsülün de hassasiyeti önemli, besleme voltajını da yüksek tutmak avantaj sağlar. Ancak daha fazla kuvvetlendirme için size ara bir çıkış katı tavsiye ederim. En basiti iyi kalite kulaklık amfilerinden yapmaktır, 100-500 mW gayet iyi de bir dinamik alan sağlar.
hoparlör
DIY Audio Gurusu

İl: İstanbul

Okunmamış iletigönderen Raichar » 11 Mar 2010, 19:24

Ara çıkış katını nasıl yapabilirim biraz daha bilgi verebilir misiniz?
Raichar
Yeni Üye

İl: istanbul

Okunmamış iletigönderen hoparlör » 11 Mar 2010, 23:43

Amacınızın tam olarak ne olduğunu bilmiyorum, bu yüzden de yuvarlak tavsiyeler vermek durumundayım.

Elinizdeki mikrofon kapsülünün hassasiyetine göre basit bir transistörlü devre 20dB yani sinyali 100 kat kuvvetlendirecek demektir. 2mV olur size 200mV o da eder 2V. Yani bu seviye pekçok sistemi sürecek kadar yeterlidir. Bu yetiyor mu? Yetiyorsa tamamdır, çoğu kaliteli mikrofon kapsülü 2-5mV çıkış verirler, besleme gerilimleri de genelde en fazla 10V'dur ama kesinlikle bilmeniz lazım, bazıları da 2V ile sınırlıdır, bazıları da daha fazla gerilime dayanırlar. Açıkcası deneme yapmanız da gerekebilir. Eğer bu yeterli değilse ön kuvvetlendirici ile dijital giriş devreniz arasına ayrıca bir yükselteç koymanız gerekir. Bu da benim tavsiyem güç transistörleri ile yapılandır, böylece distorsiyon seviyeleri de düşük kalacaktır. Sitede böyle bir kulaklık amfisi var, başka uygun bir devre de seçebilirsiniz. Bu durumda geniş bir dinamik alanda kuvvetlendirme yapabilirsiniz. Biraz fazla olur ama ne amaçla kullanacağınıza bağlı. Ses dedektörü yapmak için bence gerekmez, mikrofon kapsülü ve ön kuvvetlendiriciyi küçük bir kutuya koyup işi bitirebilirsiniz, pil veya adaptör ile de besleyebilirsiniz.

Eğer mikrofon ve ön kuvvetlendirci arasında da uzun kablo kullancaksanız dengelenmiş (balanced) bağlantı kurmanız gerekecektir. Uğraşmaya değer mi bilemiyorum, belki hazır da olabilir veya dijital devre girişiniz ile mikrofon pre-amfisi arasında mesafe yoksa gerek de yoktur.
hoparlör
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen Raichar » 12 Mar 2010, 00:02

Resim

Yukarıdaki devreyi 9V da, girişe 10mV sinus vererek test ettim ve R2 direncini 100K alarak 100 kat bir kazanç elde ettim. Girişe elektret mikrofon bağlayıp bu devre ile sesi yükselterek bir adc girişine vermeyi düşünüyorum. Beslemeyi 9V yaptığımda elektret mikrofona seri bağlayacağım direnç değeri için 1K yeterli olur mu? Ayrıca sesi sayısala çevirmek için bu devreden 1.5-2V çıkış almam yeterli olur mu?
Raichar
Yeni Üye

Okunmamış iletigönderen e_cag » 12 Mar 2010, 12:39

Aslında ses kalitesi için en iyisi ECM'in önündeki direnç yerine trimpot koyup dinleyerek çınlamasız, uğultusuz, mümün olduğunca yüksek çıkış sağlayacak şekilde ayar yapıp sonra sabit dirençle değiştirmek olur. Harcıalem kapsüller için 1K da olur, 10K da olabilir gibi.

Prelerle uğraştığımdan değil bu arada, bir ara mikro FM vericilerle uğraşmıştım, onların şemalarında da bu direncin değeri kaynaktan kaynağa çok değişiyor. Düzgünce açıklamalar talkingelectronics sitesinde (http://www.talkingelectronics.com/proje ... its-2.html) sayfanın aşağılarında "10. Poor Design" başlığında basitçe tarif etmiş:
"The first poor design is the low value resistance for the microphone. For 9v, the microphone load resistor should be 47k. If a low value is used, the microphone will will over-amplify and create a background noise similar to bacon and eggs frying."
Yaptım yaptım kutulayamadım.
Kullanıcı avatarı
e_cag
DIY Audio Gurusu

Meslek: Kimyager

Okunmamış iletigönderen e_cag » 12 Mar 2010, 13:37

İlave:
Projenin ilk mesajını doğru düzgün okumamışım. Hep audio kalitesi, hassasiyet vs kafa yorup durmuşum. Asıl sinyal/gürültü meselesine kafa yormak lazım. Hedef tamamen sessiz bir ortamda oluşacak anlık bir sesi algılamak gibi mi? Veya konuşma v.b. belirgin seviyedeki arkaplan gürültüsünden ayrı algılayacak birşey mi? Yine de her durumda mikrofon hassasiyetini trimpotla ayarlama imkanını devrede bulundurmak iyi olacak gibi.
Kullanıcı avatarı
e_cag
DIY Audio Gurusu

Reklamlar

Okunmamış iletigönderen hoparlör » 12 Mar 2010, 19:14

Sesi sayısala çevirmekten neyi kastediyorsunuz biraz açar mısınız?

Eğer bilgisayara girecekseniz yeter. Yoksa ne tür bir devre kullanacaksınız onu bilmek lazım.

Devrenin kazancı zaten kaynağında belirtilmiş, (R2/R1)+1 gibi.
Transistörlü devrede ilave direnç gerekmemişti ama kullandığınız mikrofon kapsülünün özelliklerini bilmiyorsanız en yisi Emin arkadaşımızn dediği gibi bir trimpot ile deneme yapmaktır.
hoparlör
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen Raichar » 12 Mar 2010, 23:53

Öncelikle vakit ayırıp yardımcı olduğunuz için teşekkürler. Mikrofondan aldığım sesi yükselterek adc ile sayısala çevirip mikroişlemciye aktarmak istiyorum. Daha sonra mikroişlemcide ses üzerinde işlemler yaparak tekrar sesi analog olarak elde etmeyi (dac ile) düşünüyorum. Opamplı devreyi mikrofon ile test etmemiştim (devre girişine sinüs işareti vererek devrenin gayet stabil çalıştığını gözlemledim). Dediğiniz gibi trimpot kullanarak mikrofon ile test edip sonucu burada paylaşacağım tekrar. Devre 9V da gayet güzel çalışıyor sanırım 10K lık bir pot yeterli olacaktır. Sesi sayısaldan analog işarete çevirdikten sonra hoparlörden duymak için tekrar yükseltme işlemi yapmam gerekiyor sanırım. Bu durumda nasıl bir devre kullanmalıyım?
Raichar
Yeni Üye

Okunmamış iletigönderen Raichar » 14 Mar 2010, 18:13

Ek:
Bu devre için kaç wattlık bir hoparlör kullanmalıyım?
Raichar
Yeni Üye

Okunmamış iletigönderen e_cag » 15 Mar 2010, 01:08

DAC çıkışı doğrudan hoparlör süremez sanırım. Çıkışa basitten komplikeye herhangi bir amplifikatör olur. 0.5-1W seviyesinde bir TDA2822 uygulamasından (DIP8 entegre stereodur, köprülenebilir, 1.8V'tan 15V'a kadar tek besleme ile çalışabilir, az yer kaplar) Gainclone'a kadar ne olsa uyar gibi. Hoparlör de ampliye münasip güçte olmalı.
Kullanıcı avatarı
e_cag
DIY Audio Gurusu

ÖncekiSonraki

Ön Yükselteç ve Ton Kontrol devreleri

• Bu konular da ilginizi çekebilir:
    Cevaplar
    Gösterim
    Son ileti