Mikrofon On yukseltici

Ön Yükselteç ve Ton Kontrol devreleri » Ön yükselteçler(preampli), equalizer ve ton kontrol devreleri hakkındaki soru(n)lar

Mikrofon On yukseltici

Okunmamış iletigönderen uwut » 19 May 2009, 17:55

Merhabalar ;

Su linkte bulunan mikrofon on yukselticiyi yapmaya calisiyorum : http://www.zen22142.zen.co.uk/Circuits/ ... yn_mic.htm

Bu devreyle ilgili size danismak istedigim bir kac sorum var ;

* 47k lik resistorun uc girisi var.Bunu multisimde nasi belirtebilirim.Bunun yerine potansiyometre koyup yuzde 50 ye getirsem ayni isi gorur mu ?

*Devreyi tasarlayan kisi BC547 kodlu transistoru kullanmis ve buna esdeger olarak ;BC109C, BC548, BC549, BC549C yi vermis.Fakat multisimde bunlarin hic birini bulamadim.BC547BP var mesela bu ayni islevi goruyor mu ?

*Son olarak 4u7 kapasitenin 56 k direncle birlestigi yere nokta koyulmamis.Bu , bu kapasitenin burayla bir baglantisi olmadigi manasina mi geliyor.Eger boyleyse devreyi bakira gecirdigimde bunu orada nasail saglayacagim?

Bu sorularimdan bir tanesini bile yanitlasaniz beni cok mutlu edersiniz.Simdiden yardimlariniz icin tesekkur ediyorum.

Kurdugum devrenin linki soyle : http://rapidshare.com/files/234798202/micpreamp.ms10
uwut
Yeni Üye

İl: Istanbul

Cevap: Mikrofon On yukseltici

Okunmamış iletigönderen d3nz » 19 May 2009, 19:20

orada üç girişli olan 47k zaten düşündüğünüz gibi potansiyometre olsa gerek. 47k potansiyometre var mı pek piayasada bilmiyorum yerine 50 gibi bir değer de kullanabilirsiniz.
bc547 yerine bc547bp yi kullanabilirsiniz. simülasyon için pek farketmez sanırım, ancak datasheetlerine bakmanız faydalı olabilir ama zaten büyük ihtimalle gelişmiş bir versiyonudur.
şema çiziminde üst üste gelen bağlantılar noktayla belirtilmediyse bağlı değil yani 47klık direncin bir tarafı 4.7 mikrofaradlık kapasitöre ve transistöre bağlı, öbür tarafı 56k dirence bağlı.
d3nz
Yeni Üye

İl: Ankara

Cevap: Mikrofon On yukseltici

Okunmamış iletigönderen uwut » 22 May 2009, 01:06

Cevaplariniz gercekten cok isime yaradi tesekkurler.
uwut
Yeni Üye

İl: Istanbul

Ön Yükselteç ve Ton Kontrol devreleri

• Bu konular da ilginizi çekebilir:
    Cevaplar
    Gösterim
    Son ileti

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Google [Bot] ve 0 misafir