Anlaşılmayan OPA627 Preamp Devresi

Ön Yükselteç ve Ton Kontrol devreleri » Ön yükselteçler(preampli), equalizer ve ton kontrol devreleri hakkındaki soru(n)lar

Cevap: Anlaşılmayan OPA627 Preamp Devresi

Okunmamış iletigönderen fixxxxxer » 18 May 2009, 17:51

J kodlu çok burda, ama yine en iyisi mkp bulmak, Doktor tekrar çok teşekkür ettim, nezamandır "adam gibi" bir pikap katı yapmak istiyordum, sayenizde işin teorik boyutu kaşla göz arasında çıktı aradan.
Kullanıcı avatarı
fixxxxxer
DIY Audio Gurusu

İl: İstanbul
Meslek: Öğrenci

Okunmamış iletigönderen e_cag » 18 May 2009, 23:47

supernova yazdı: ...besleme olarak su snubberized besleme vardı yayınlamıştım onu yapıorum...

Yapılmışı var!..
DSC00730.JPG

DSC00731.JPG

DSC00732.JPG
Yaptım yaptım kutulayamadım.
Kullanıcı avatarı
e_cag
DIY Audio Gurusu

Meslek: Kimyager

Okunmamış iletigönderen supernova » 19 May 2009, 00:01

Güle güle kullanın :)
"Başkalarının bilgisiyle bilgin olsak bile, kendi aklımız kadar akıllıyız."
Kullanıcı avatarı
supernova
DIY Audio Gurusu

İl: istanbul

Okunmamış iletigönderen e_cag » 19 May 2009, 00:42

Teşekkürler!.. Birkaç ay önce yapmıştım. Dinleme için başka pek çok faktör bir araya gelemediğinden kenarda yatırıyorum. Zamanı gelecek elbet. CarlosFM çok iddialı bir şekilde savunuyordu snubber'larını. Standart gainclone beslemek için yapıp bıraktım kenarda.
Yaptım yaptım kutulayamadım.
Kullanıcı avatarı
e_cag
DIY Audio Gurusu

Meslek: Kimyager

Okunmamış iletigönderen TDA7294 » 19 May 2009, 02:30

Snubrized nedemek oluyor konuyu dağıtmak gibi olmasın. ;)
Kullanıcı avatarı
TDA7294
DIY Audio Gurusu

İl: Zonguldak-Aksaray

Okunmamış iletigönderen supernova » 19 May 2009, 16:50

TDA bunu devreyi ilk bulduğumda bende sormuştum.yanılmıyorsam ( başlığı aradım tekrar ama bulamadım :? ) fixxxer demiştiki besleme kondansatörleri 4700mf olanlar dirençle kısa devre edilip desarj olması sağlandığı için bu adı aldığını sölemişti.farklı bi anlamda kullanılmış olmalıdır diye düşündüm.su açıklamaları buldum snubberized hakkında iyi çevirecek kişilerden sağlıklı bi açıklama gelir heralde...Carlosfm demişki :

"Lately I've been thinking...
Why the hell don't these chips like high capacitance?
Why do they sound bad?
The reason is so simple that in the end I just wanna kick myself.
Bigger caps have higher inductance, and the amp will have lower damping factor at mid/high fequencies.
The thing is: these chips are really sensitive to this.
Go higher than 1500uf per rail/chip and you start noticing that the midband and treble magic goes away.
The more capacitance you add, the worse it sounds.
The solution is...
A snubber.
I've been testing tonight on my main system, with a new LM4780 amp that is in' in for 3 days on my bench, and it really works.
The original unregulated test PSU ended at C5/C6 on my schematic.
For some time ago - since I tested and use regulated PSUs - that I use 100uf on the chip's PSU pins (not 1,000~1,500uf), and as I reported off-topic on another thread, this works better even with unregulated PSU.
I tested adding to the PSU on the schematic 10,000uf (after C5/C6) and it sounded bad, as usual, but then I tested several snubber values until I settled with this.
It sounded better and better as I lowered the value of C9/C10, the resistors were always 1R.
This is preliminary, more and more tests can be made, but I don't feel that going to a much lower value for C9/C10 will improve things even further.
This is very old stuff, I'm surprized nobody ever tested this with chip amps, or had an explanation for these chips prefering low capacitance...
Here's the schematic, have fun."

V birde bu ayrıntılı açıklama var : http://www.tnt-audio.com/clinica/ssps1_e.html
Kullanıcı avatarı
supernova
DIY Audio Gurusu

Reklamlar

Okunmamış iletigönderen fixxxxxer » 19 May 2009, 21:13

Carlos FM'in makale'nin genelinde belirttiği "daha küçük kondansatör, daha iyi ses" görüşüne tam katılmamakla beraber, daha kolay anlaşılması için aslına mümkün mertebe sadık kalarak çevirdim:

Şu günlerde düşünüyordum...
Neden bu lanet çipler yüksek kapasitanstan hoşlanmaz?
Neden kötü ses verirler?
Sebebi okadar basitti ki sonunda kafamı duvarlara vuracaktım.
Büyük kondansatörlerin daha fazla indüktansı vardır ve buda amplinin mid-tiz sönümlendirme etkisini azaltır.
Püf noktası: çipler buna duyarlıdır.
Rail başına 1500uF'dan fazlasını koyun ve midlerle tizlerdeki sihrin kaybolduğunu göreceksiniz.
Nekadar çok kapasitans eklerseniz, okadar kötü ses verir.
Çözümİ; "snubber"dır.
Bu gece ana sistemimde 3 gündür çalışma masamda duran yeni bir lm4780 ampli ile test yaptım ve gerçekten işe yarıyor.
Orijinal regülesiz test güç kaynağı devresi şemamdaki c5 ve c6'nın olduğu yerde bitiyor.
Bir süre önce regüleli güç kaynağı kullanmaya başladığımdan beri chip'lerin güç ayaklarında 100uF kullanıyorum(1000-1500 değil) ve konudışı başka bir başlıkta da belirttiğim gibi, bu regülesiz güç kaynaklarıyla bile daha iyi iş görüyor.
Psu şemamdaki devreye (c5 ve c6'dan sonra) 10000uF'lık kondansatörler ekledim ve ses kötüleşti, her zaman olduğu gibi bu değerleri oturtana kadar birkaç farklı değerde snubber denemesi yaptım. C9 ve C10'un değerini düşürdükçe ses daha da iyi olmaya başladıi dirençler herzaman 1 ohm idi.
Bu sadece bir denemeydi, daha da fazla testler yapılabilir, ancak c9 ve c10'un değerlerini daha da düşürünce sesin daha iyi olacağına dair bir düşüncem yok.
Bu aslında çok eski bir çalışma, şimdiye kadar kimsenin chipamp'lerle denememiş olmasına, ya da chipamp'lerin daha düşük kapasitans istediğine dair bir açıklama yapılmamasına şaşırdım...
İşte şema, iyi eğlenceler...
Kullanıcı avatarı
fixxxxxer
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen supernova » 19 May 2009, 21:32

oops şemayı eklemeyi unutmuşum bu şemadan bahsediliyor.konun açılması iyi oldu galiba ortam şenlendi biraz :D bu arada bu besleme olayını hatırlıorumda DR bi zamanlar sölemişti.beslemede 1500 fm yeterli demişti.hatta erhan söle bi afallamıştı :shock: :D forumun derinliklerinde kalmıştı konu.Denemek gerek sonuçta.çeviri için teşekkürler bu arada özgün :mrgreen: ben bukadar net çeviremezdim tarzanca olmasın istedim :) ...işte bahsedilen sema :
Eklentiler
cfm.gif
cfm.gif (6.08 KiB) 1208 defa görüntülendi
Kullanıcı avatarı
supernova
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen drhardware » 20 May 2009, 15:33

Doğrusu Carlos'un bu makalesini okumamış ancak uygulama örneklerine uygun olarak evelki sene yaptığım LM4702+MOSFET uygulamamda snubberize power supply denemiştim... Sonuçtan halen fazlasıyla memnunum..
Diğer yandan Carlos'un 1500u dan yüksek kondansatörlerin sesi "boomy" yaptığı teorisine bizzat kendi denemelerimde şahit olmuş biri olarak sanırım geçen sene bu konuda bir kaç uyarıda bulunduğumu anımsıyorum. Zaten üstüne basa basa 1,500u Panasonic FM kullanın dememdeki maksat da bu kişisel çıkarsamanın fikirsel evladıdır..
Esasen hiç snubber işine girmeden dahi boomy işinden kurtulmak mümkün! Şöyle ki;
Hem LM3875 ve hem de LM1875 uygulamalarımda köprü ardından iki rail arasına 1u MKP ardından rail başına 1,500u FM ve her birine paralel 10u tantal + 100n MKP kullandığımda sound stage in oldukça geniş ve detaycı ancak 500 -2500Hz bandının (kabul edilebilir) bir miktar distorsiyonlu olduğunu gördüm. Distorsiyon LM3875 de 1875 e nazaran biraz daha kuvvetlice idi. Bu durumda distorsiyonun çıkış katı biasından (3875 - 40mA, 1875 - 100mA) kaynaklanabilecek olduğu açıktı. Ancak bas ve yüksek tiz aralığında herhangi bir rahatsızlığa rastlamadım. Kısacası yalnızca 1,500u Low ESR temel filtre elemanıyla gerçekten tatminkar (30W RMS @8R) bir ampli realize etmek gayet mümkün...
Tavsiyem hem snubberizasyon ve hem de düşük filtre elemanı seçeneklerini değerlendirmeniz yönünde..
Kolay gelsin.
Kullanıcı avatarı
drhardware
Eski Site Sorumlusu

İl: Ankara

Okunmamış iletigönderen fixxxxxer » 20 May 2009, 22:44

Daha önce yaptığım entegreli olsun (stk,tda) , transistörlü olsun bütün devrelerde tecrübe ettiğim nokta, daha büyük besleme kondansatörleri ile devrenin çok daha kararlı çalıştığı idi. 3875 için de aynı şeyi söyleyebilirim sanırım. Benim amplide (non-inverted) kart üzerinde 1000uF panasonic fm ve paralel 100n philips'ler var, 8 ohm'da tam güç alabilmek için 2x35V ve kanal başı 150 watt bando trafo kullandım. Diyot olarak mur860 bulamadığımdan byt serisi(numarasını tam hatırlamadığım) yine ultrafast mur'ların iki misli kapasitede(15 amper) ayrık diyotlar kullandım, bunların ayakları da 10nf ero mkt'lerle bypass'lı. Ancak bu haliyle özellikle yüksek güçlerde (tahminen 30W ve üstü) baslarda belirgin bir yetersizlik ortaya çıkıyor, distorsiyon artıyor, sony bookshelf'lerin midbassları anlamsız bir "saçmalama" moduna giriyor ve sonuçta titrek, berbat bir mid performansı ortaya çıkıyor, sanıyorum ki güç yetersizliğinden, buna mı bağlıdır bilmiyorum ama tizler de çatlıyor, çil çil oluyor. Bu berbat denemeden sonra pioneer (esasen nippon chemi-con) 22000uF audio grade kondansatörleri 100nf ero ve 4,7uF wima mks'lerle bypass'lanmış şekilde bağladım, tabi ki bunlar rektifiye kartında ve ampliyle aralarında yaklaşık 13-15cm mesafe var. Bağladıktan sonra seste kesinlikle muazzam bir gelişim gözlemledim, birincisi; sesin zorlanmaktan ziyade "akması". Her tını tane tane ve keskin hatlı. ikincisi, hoparlörden önceki denemeye kıyasla "kutu ve hoparlör sesi" yerine sadece "ses" çıkması idi. kanal başı 44000uF bana da ilk başta fazla göründüğünden daha düşük değerlerle de denemeler yaptım (sırayla 2x4700 standart hitano, 2x6800 standart rubycon, 2x8000 matsushita-yani panasonic-technics ampliden çıkma, 2x10000 standart samxon), pioneer'larla elde ettiğim sonuca yaklaşamasalar da belirgin fark yarattıkları aşikardı. Daha sonra oldukça büyük ve güçlü visaton sürücülü diy kabinlerle yaptığım testte ise pioneer marka "kola kutularının" nekadar gerekli olduğunu bir kez daha farkettim. Bunlarsız en fazla yarı kapasitede kuvvetten düşmeye başlayan ampli bunlarla koca hoparlörleri kendi maksimum gücü limitleri dahilinde zorlanmadan, bozulma yapmadan sürebiliyor. İmkanım olsa kondansatörsüz çözüm olarak tek yapacağım 6 tane 40 amper kuru aküyü seri bağlayıp ampliyi beslemek olurdu herhalde, aklıma yatan en verimli besleme bu.

Yaptığım bunca hamasi edebiyattan sonra varmak istediğim nokta, gaincard'daki gibi 1000, 2200 uF kondansatörler hassas ve çok yüksek spl'li, orta güç düzeylerinde gezinen kaliteli hoparlörler ve fazla gürültülü olmayan müzik türleri için yeterli gelebilir (gaincard'ı değil,gainclone'ları eleştiriyorum, o cihazın gizemini çözebilmiş değilim henüz :D ), ama eski güzel büyük kabinler için yetmediği de kabak gibi ortada. Bir de unutmadan; regüleli güç kaynağında nasıl sonuç verir birşey diyemeyeceğim, yapmadım denemedim.

Son olarak; bu yazdıklarım elimdeki sınırlı imkanla (malzeme kalitesi olarak, işçilik olarak, vs.) ve herşeyden önce "benim kulağımla" yaptığım testler ve yorumlar da kişisel, kişiden kişiye illa ki değişecektir yorumlar ve tavsiyeler. Dolayısıyla Dr'un da deyişine göre ileri bir diyaudio "GURU"su olan Carlos FM'in yanında benim söylediğim ancak "GURU GÜRÜLTÜ" olabilir :D ...
En son fixxxxxer tarafından, 22 May 2009, 20:02 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 değişiklik yapıldı.
Kullanıcı avatarı
fixxxxxer
DIY Audio Gurusu

ÖncekiSonraki

Ön Yükselteç ve Ton Kontrol devreleri

• Bu konular da ilginizi çekebilir:
    Cevaplar
    Gösterim
    Son ileti
  • Riaa Preamp Ve Besleme Devresi Yeni Link