Op-amp formülleri ve dizaynı

Ön Yükselteç ve Ton Kontrol devreleri » Ön yükselteçler(preampli), equalizer ve ton kontrol devreleri hakkındaki soru(n)lar

Ynt: Op-amp formülleri ve dizaynı

Okunmamış iletigönderen chf » 15 Eyl 2016, 21:04

A-B stereodan örnekler :) Neden hep vokal ortada olur mono...Orhan Gencebay'ın kaydında mono kayıtlar bir kanaldan diğer kanala gidip geliyor bazen ... ;) Bayan vokaller tam stereo...Bağlama bir kanaldan diğerine geçiyor...Hem bu bana :) akustik A-B stereo gibi gelmedi...

https://www.youtube.com/watch?v=4vRl-SrsTT0
En son chf tarafından, 15 Eyl 2016, 21:29 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 değişiklik yapıldı.
chf
DIY Audio Gurusu

İl: izmir

Okunmamış iletigönderen onursal » 15 Eyl 2016, 21:27

chf yazdı:A-B stereodan örnekler :) Neden hep vokal ortada olur mono...Orhan Gencebay'ın kaydında mono kayıtlar bir kanaldan diğer kanala gidip geliyor bazen ... ;) Bayan vokaller tam stereo...Bağlama bir kanaldan diğerine geçiyor...

https://www.youtube.com/watch?v=4vRl-SrsTT0

Vokalin ortadan gelmesi mono olduğunu göstermez.
Vokalin ortadan gelmesi zaten gerekliliktir. Çünkü sanatçı zaten orkestranın ortasındadır. Eğer eserin doğası veya eserin yapımcısı sanatçının sahne boyunca yürümesini isteseydi sanatçnın sesi de kanallar arasında gezmeli idi.
Eğer elinde PHASE ANALIZER varsa (Cool edit te var) o mono dediğin saz solosunu analiz et :D
Başka bir anlatım:
Sen bir bağlama çalıyorsun ve söylüyorsun.
Sadece sazını ve sesini nasıl stereo sistemde konfigure edeceksin.
Yani sırf stereo olsun diye sesini bir kanala sazını da diğer kanala mı koyacaksın :mrgreen:

HAA NOT:
O eserdeki bayan vokaller stereo sayılmaz.
Eğer elinde DOLBY PROLOGIC (TM) decoderli 5.1 Ch bir ampli var ise o bayan sesleri arka hoparlörlerden gelecektir.
Kullanıcı avatarı
onursal
DIY Audio Gurusu

İl: ankara
Meslek: broadcasting

Okunmamış iletigönderen chf » 15 Eyl 2016, 21:31

Hayır ben kayıt yaptığımda tek mikrofonla ;(diğer kanala küçük bir gecikme yaparak) ilk önce mono sesin stereosunu fazlaca genişletirim sanal olarak, sonra diğer sesin stereosunu da birazcık yapardım, iki ayrı sesin stereo larını birbirinden uzaklaştırırdım ki sesler anlaşılsın... :) Orhan Gencebay'ın kaydı zamanında 5.1 kayıt mı vardı ki... ;) Yada 5.1 hoparlör sistemi...( bak şimdi hoca kızacak) :) Ama burda bağlama herhalde sağdan sola yürümüyordur ...Sadece balance(pan) ayarını döndermişler.. :)
chf
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen onursal » 15 Eyl 2016, 21:55

chf yazdı:Hayır ben kayıt yaptığımda tek mikrofonla ;(diğer kanala küçük bir gecikme yaparak) ilk önce mono sesin stereosunu fazlaca genişletirim sanal olarak, sonra diğer sesin stereosunu da birazcık yapardım, iki ayrı sesin stereo larını birbirinden uzaklaştırırdım ki sesler anlaşılsın... :) [color=#FF0000]Orhan Gencebay'ın kaydı zamanında 5.1 kayıt mı vardı ki... ;) Yada 5.1 hoparlör sistemi...( bak şimdi hoca kızacak[/color]) :)

Kızarım tabiiki. :evil:
SURROUND kayıt tekniği ile STEREO kayıt tekniği temelde benzerdir. Tek fark arka seslerin belirginleştirilmesidir.
Bu iş için ise temel mikrofon düzeneklerine (A-B, X-Y veya M-S stereo) k bunlarda en az 4 mikrofon kullanılmalıdır, 2 adet daha arka sesler için mikrofon ilavesi yapılıp 6 bağımsız (discrate) kanala kaydedilmesi yeterlidir.
Ama madem çalıyorsun (Enstruman haa hırsızlık değil) :D Sana bir tavsiye.
Eğer elinde mixer var ise 4 adet mikrofon temin et. Sana stereo kayıt tekniğindeki yerleşimleri (Videodaki gibi ama detaylı) anlatayım böyle bir kayıt yap, bak o zaman neler duyacaksın :D
Kullanıcı avatarı
onursal
DIY Audio Gurusu

Meslek: broadcasting

Okunmamış iletigönderen chf » 15 Eyl 2016, 21:59

sizi yormıyayım o zaman fazlaca...Selamlar ve saygılar... :evet:
En son chf tarafından, 03 Mar 2017, 10:51 tarihinde değiştirildi, toplamda 2 değişiklik yapıldı.
chf
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen onursal » 15 Eyl 2016, 22:01

chf yazdı:Hoca seni yormıyayım o zaman fazlaca...Selamlar ve saygılar... :evet:

Yorma ama o eseri, surround cihazın varsa dinle. Ben çook dinledim :D
Belki sen de birşeyler kaparsın.
Kullanıcı avatarı
onursal
DIY Audio Gurusu