Müzik zevkleri ve odyofil yaklaşım......

Test ve Müzik Kayıtları » Her türlü odyofil kayıt hakkında bilgi, haber ve değerlendirmeler..

Ne tür müzikler dinlersiniz?

Klasik/Opera
12
9%
Caz/Vokal
18
14%
Pop (Türkçe/Yabancı)
14
11%
Rock (Türkçe/Yabancı)
27
20%
Latin/Flamenko
9
7%
New Age
6
5%
Film Müzikleri
10
8%
Geleneksel Türk Müzikleri (THM, TSM)
11
8%
Etnik Müzik
7
5%
Diğer
18
14%

Toplam oy : 132

Müzik zevkleri ve odyofil yaklaşım......

Okunmamış iletigönderen drhardware » 19 Oca 2008, 12:09

Odyofiller ne tür müzikler dinler? Doğrusu hep merak etmişimdir.
İşin aslı, filler genelde türüne değil kaydın kalitesine göre seçim yapar..
"İyi de o zaman niye müzik dinliyorsun? Test CD si dinle"
Diyenleri duyar gibiyim. Doğru ama gene de merak ettim,
Kullanıcı avatarı
drhardware
Eski Site Sorumlusu

İl: Ankara

Okunmamış iletigönderen grii_35 » 19 Oca 2008, 15:27

ya şöyleki latin/flamenco ve caz/vocal her ikisinide dinliyorum bunların yanında türk sanat müziğide dinliyorum neden bunalr dersen zengin entruman çeşidi ile sistemin tam anlamıyla ne denli kalitede bi ses verdiğini görmek. diğer yandan normalde ise R&B hiphop tarında dinliyorum ama işte dinlediğim müzik kullandığım sisteme göre değişiyor :) ama söz konusu ses kalitesini tartmak olunca daima çok entrumanlı parçaları tercih ediyorum özelliklede vurmalı ve üflemelilerin bi arada olduğu parçalar sebebi ise alt frekansların ne denli tok ve üst frekanslarda tizlerin çatlmadan ne akdar yükselebildiğini duymak
grii_35
DIY Audio Fanatiği

Okunmamış iletigönderen Kapibara » 19 Oca 2008, 19:06

Film müziklerini bi kurcalayın içinden inanılmaz şeyler çıkıyor.
Kullanıcı avatarı
Kapibara
DIY Audio Gurusu

İl: Sakarya

Okunmamış iletigönderen berat23 » 19 Oca 2008, 19:24

metal türevleri,klasik opera vs,elektronik trance r&b pap haricinde herşeyi itina ile dinlerim
Resim
berat23
DIY Audio Fanatiği

Müzik

Okunmamış iletigönderen hoparlör » 20 Oca 2008, 02:10

Benden başka metalci yok mu yahu?

Halen eskileri dinlemeye devam ederim. Plak ve de orjinal CD olarak. Yeniler genelde mp3 olarak geliyor, ses kalitesi artık keyif vermiyor. 30'lardan itibaren arasıra dinlediğim caz giderek daha fazla girdi hayatıma. Ama klasik müzik ve de opera da keyifle dinlediğim tarzlar arasındadır. Yaş ilerleyince müzik tercihleri de değişiyormuş. Son iki yıldır da tango girdi hayatıma, odyofiller için gereksiz sesler olarak özetlenebilir, özellikle eski kayıtlar.

Tanıdığım odyofillerin çoğu caz ve klasik müzik ağırlıklı müzikleri tercih ediyorlar. Elektronik müzikten pek hoşlanmıyorum, dolayısıyla enstrümanları bilgisayarların değil insanların çaldığı müzikleri tercih ederim. Nico'nun da nasıl çaldığını merak ediyorum.

Test CD'si az dinledim ama son dinlediğim Dali'nindi ve gerçekten müzikten çok testle ilgileniyor insan. Halen de bir ksım müzikleri kesinlikle test amaçlı dinliyorum. Hatta Müslüm babanın açıkhava konserlerini kasetten dinledim, evdekiler kafayı yediğimi düşündüler. Yok ama bazı kasetler gerçekten çok hoş bas ve tiz tonları veriyorlar. Gözünü sevdiğim analog yaa.
hoparlör
DIY Audio Gurusu

İl: İstanbul

Okunmamış iletigönderen e154 » 20 Oca 2008, 02:15

bencede kasetler her ne kadar eskidikçe boğulsada yumuşak basları oluyor. ama cd varkende hiç kasetle uğraşası gelmiyor insanın..
e154
DIY Audio Gurusu

Meslek: Elektrik Teknikeri

Reklamlar

Okunmamış iletigönderen drhardware » 20 Oca 2008, 10:43

Esasen her zaman "analog" derim. Ama kasetlerin dip gürültüsü, plakların da pahalılığı ve bulunamayışı ne yazık ki beni de CD lere itiyor artık.
Diğer yandan listeyi kısıtlı tuttum, neden derseniz başta "odyofil" yaklaşımdan söz ettik. Genellikle odyofiller caz, klasik, latin, flamenko ve tango (onu unutmuşum ama latin kapsamına girebilir) dinlerler... Hatta sabah akşam test CD si dinleyen filler tanırım :D Adını vermeyeyim..
Şahsen ben de genellikle opera ve klasik müzik dinlerim.. Gerçi ara sıra flamenko ve latin dilediğim de olur. Ama ilk tercihimi işaretledim. Siz de öyle yapın..
Kullanıcı avatarı
drhardware
Eski Site Sorumlusu

Neye para ödersek onu dinleriz

Okunmamış iletigönderen hoparlör » 21 Oca 2008, 18:52

Klasik müzikle üniversite yıllarında düzenli olarak İstanbul Senfoni'ye giderek müşerref olmuştum. Sonra acayip moda oldu, bıktım. Ama özellikle Mozart, sonra da barok dönemi ilgimi çekmiştir. Sonraları opera çok hoşuma gittim ama daha çok tenorların sopranoların seçilmiş albümleri ve bazen de pop seslendirmeleri ile ilgilenmişimdir.

Doğrusu ne dinlenir sorusuna en iyi cevap ne dinlemek için cebinizden para veriyorsunuz olacaktır. Çünkü aslında herkes az ya da çok başka şeyler de dinler. Ama gidip 20-60 YTL arası bir CD'ye cebinizden para verecekseniz o zaman belli olur aslında ne dinlediğiniz.

20'li yaşlarda heavy metal'e para yatırdım. Yeniler tam bir curcuna, eski metallerde enstrümanlar tek tek seçilir, adam gibi bir vokal olurdu. Şimdikiler fazla elektronik ve de curcuna.

30 olunca artık caz deyince Miles Davis'den başka birileri de olduğunu, Louis Armstrong'un sadece gece 02:00'de yatmadan önce dinlenmeyeceğini kavradım. Ve daha fazla kafa yormaya başladım. Klasik müzik gene arka planda devam ediyordu. Caz ve klasik müzik bir tür elit entellektüel olarak algılandığından özenti de denebilirdi benim seçimime. Ama bu özenti sayesinde müzik konusunda daha iyi bir kulağa sahip oldum diyebilirim.

Kaset klasik müzik için kötü bir seçenek ama modern deckler ile keyifli de olabiliyor. CD'den alamadığım, herhalde CD çalarımın odyofil kalitede olmamasından kaynaklanan, sadece kaset ve plakta yakaladığım bir sıcaklık duygusu var. Eski metal, rock plaklarım da daha keyifli bu açıdan.

Sanırım kayıt stüdyolarının marifeti günümüzde daha dijital bir ses yaratıyor, aslından biraz uzaklaşıyor gibi. Artık heavy metal'den ziyade keyifli klasik müzik ya da caz CD'lerine para veriyorum. mp3 dinlemek, ton kontrolü artık "out" oldu. Resmen fillerin istilası gibi birşey bu -ki ben sesle oynayıp aşırı tiz ve bas çalma meraklısıydım bir zamanlar. Ekolayzır felan yok artık.

Bu arada itiraf ediyorum, Ersoy'dan aldığım Dali demo CD'sini aralıksız birkaç hafta dinledim. Adamlar gerçekten güzel bir kolleksiyon yapmışlar, test ayağına bir süre demo dinledim:)
hoparlör
DIY Audio Gurusu

İl: İstanbul

metal

Okunmamış iletigönderen irdal » 10 Şub 2008, 16:21

hoparlöre katılıyorum.ben 22 yaşındayım ama old scholl rock lar gibisi yok. Pink Floyd favorim.Birde geniş bir funk albümümüm var.AMa rapde dinlerim sadece Sago oda.Saygılarımla...
irdal
Yeni Üye

Okunmamış iletigönderen IEEE » 21 Şub 2008, 20:49

geçende Mory Kante den plakta Yeke Yeke dinledim..ve bana çok hoş geldi..cd gibi değildi..insan sesleri ile enstrüman sesleri birbirinin üstüne binmiyordu tane tane idi.dinlediğim müzikten gerçekten zevk aldım .muhteşemdi diyebilirim..kendime bir pikap edineceğim en kısa zamanda..dijital daha iyi diye düşünürdüm fakat pikap dinleyince şaşırdım..bazı odyofiller dönen tabağı daha stabil olsun diye 30kg -100kg -1ton ağırlığında pikap kullanıyormuş..o denli saplantılarda değilim ama analoğun tadı hakikaten bir başkaymış ..bana göre böyle :) dileyen katılır dileyen katılmaz birşey demem :)
vur vur inlesin alem krell dinlesin :praising:

cevahirin kıymetini cevherfüruşan olmayan bilmez...
merkep anlar OTTAN,lakin GÜLDEN anlamaz..

Ben gelmedim kavga için benim işim sevgi için
Dostun evi gönüllerdir gönüller yapmaya geldim.
Kullanıcı avatarı
IEEE
DIY Audio Gurusu

Sonraki

Test ve Müzik Kayıtları

• Bu konular da ilginizi çekebilir:
    Cevaplar
    Gösterim
    Son ileti
  • Müzik kaydı
    gönderen onursal » 04 Tem 2013, 01:04
    3 Cevaplar