Nereden bulunur ?

Lambalı Güç Yükselteçleri » Bazıları klasik sever.. Lambalı ses yükselteçleri ile alakalı soru(n)lar

Nereden bulunur ?

Okunmamış iletigönderen Icarus » 18 Ağu 2011, 12:50

Merhabalar;
Anfi'den başka maksatlar için düşük iç direnci olan lambalar arıyorum.
Acaba istanbulda nerden bulabilirim ? + fiyatları ne kadardır ? (Kazık yemek istemiyorum :) :)
İlginize teşekkür ederim
Kullanıcı avatarı
Icarus
Yeni Üye

İl: İstanbul
Meslek: Fizikçi

Ynt: Nereden bulunur ?

Okunmamış iletigönderen hamist » 18 Ağu 2011, 15:26

Icarus yazdı:Merhabalar;
Acaba istanbulda nerden bulabilirim ? + fiyatları ne kadardır ? (Kazık yemek istemiyorum :) :)
İlginize teşekkür ederim

Bulunabilirse bazen kazık yemeyi göze almak zorunda kalabiliyoruz.
:)
Tüketimleri ile ünlü ülkelerin tarihlerini üreten ülkeler yazar.
hamist
DIY Audio Gurusu

İl: istanbul
Meslek: endüstriel elektronik

Okunmamış iletigönderen Icarus » 20 Ağu 2011, 19:31

Görünen o ki yurt dışından getirtmekten başka çare yok
Kullanıcı avatarı
Icarus
Yeni Üye

Okunmamış iletigönderen hacı » 21 Ağu 2011, 16:58

Tam olarak nasıl bir lamba aradığını ve ne amaç ile kullanacağını anlamadım ama en iyi çözüm eğer istediğin lambayı bulduğun takdirde yurt dışı alışverişi,
Eğer sıradan lamba (Triyot,pentot...)arıyorsan karaköyde balıklı hanında bir adam satıyor ama biraz pahalı yanlış hatırlamıyorsam Philips EL34 çifti 250tl.
hacı
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen Icarus » 21 Ağu 2011, 18:34

Çok teşekkür ederim ilginize, orayı bulup bir sorayım.
3 Tane tüp istiyorum
1.) Düşük dirençi, olabilecek en küçük diyot
2.) Çok büyük bir diyot (artık paramızın yettiği kadar)
3) RF Pentod

Birde 250 ytl gerçekten çok pahalıymış çünkü 100 ytl'e 4 tane "eşlenmiş" (quad match) EL34 veriyorlar. (Ki bu fiyat bile aslında baya yüksek)
Lamba'ların eskiden ne kadar ucuz olduğu ve üretimlerin yarı-iletkenlere göre çok daha kolay olduğunu düşünürsek :( :( :( :( :(

Yurt dışından getirirken yolda kırılmasından baya endişe ediyorum. Daha önce lamba getirdiniz mi acaba ? ne tavisye edersiniz. Ne kadar yurt dışından eşya alsam hep koliler "bir parca" ezik geldi :)
Kullanıcı avatarı
Icarus
Yeni Üye

Okunmamış iletigönderen hamist » 22 Ağu 2011, 00:08

Icarus yazdı:Çok teşekkür ederim ilginize, orayı bulup bir sorayım.
3 Tane tüp istiyorum
3) RF Pentod

Birde 250 ytl gerçekten çok pahalıymış çünkü 100 ytl'e 4 tane "eşlenmiş" (quad match) EL34 veriyorlar. (Ki bu fiyat bile aslında baya yüksek)
Lamba'ların eskiden ne kadar ucuz olduğu ve üretimlerin yarı-iletkenlere göre çok daha kolay olduğunu düşünürsek :( :( :( :( :(

Yurt dışından getirirken yolda kırılmasından baya endişe ediyorum. Daha önce lamba getirdiniz mi acaba ? ne tavisye edersiniz. Ne kadar yurt dışından eşya alsam hep koliler "bir parca" ezik geldi :)

Lambaların bu kadar değer kazanabileceğini öngörebilme şansım olup,
kıyıya köşeye atsaymışım keşke.
Ticari amaçlı değil kesinlikle,
ancak benim de ihtiyacım olacak bir süre sonra.
Tüketimleri ile ünlü ülkelerin tarihlerini üreten ülkeler yazar.
hamist
DIY Audio Gurusu

İl: istanbul
Meslek: endüstriel elektronik

Reklamlar

Okunmamış iletigönderen hacı » 22 Ağu 2011, 17:37

hamist yazdı:
3 Tane tüp istiyorum
3) RF Pentod

Öncelikle söyleyeyim bu aradığınız lambaları karaköyde bulmak biraz zor olur.
Ben daha önce lamba tabikialdım yurt dışından,problem olmadı.Zaten lambayı gönderenin birazcık aklı varsa ona göre gönderirkiyolda zarar görmez.
Aradığın parçaları yurt dışında bile bulman zor olabilir,ebay i tavsiye ederim.
kolay gelsin
hacı
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen Icarus » 22 Ağu 2011, 18:56

hamist yazdı:
3 Tane tüp istiyorum
3) RF Pentod

Gerçekten Stoklamak lazım :D

Hepinize teşekkür ederim.
Kullanıcı avatarı
Icarus
Yeni Üye

Okunmamış iletigönderen the_cantan » 28 Ağu 2011, 14:13

Icarus yazdı:Merhabalar;

biraz masraflı olacak gibi. bence ayırdıgın bütceyi daha da yukarı çek.evde ki hesap çarşıya uymaz.
düşük iç direnli lamba dedin mi aklıma direkt Triyot lamba geliyor. oyle mi? teknik olarakk oyle cunku lamba iç direnci yuksek olan lamba Pentod dur.tabiatıyla
daha iyi.fiyatları çeşit çeşit.kulllanılmış kullanılmamış...

3 Tane tüp istiyorum
3) RF Pentod

match EL34 re pahalı diyorsan yeniden dusun derim.ama bizim piyasa da adı philips diye hangi seri oldugu belli olmayan lambaya match der.o bicim de fiyat cekilir.fiyatını hakeder etmez bilmem.
1. Diyot çok.düşük direncle kasıt ne anlayamadım ama bilmiyorum. ufak ve buyuk dioda lambalar mevcut.Mercury Vapor 866A gibi buyuk diod lamba mumkun.biliyorsunuz civa gazlı diod lambaların regulasyonu iyidir.ya da 1616 kod lu buyuk diyod lamba kullabilirisniz.ufak diod lambalar da var.minyatur diod lamba var elimde simdi kodu aklıma gelmedi.5665 mi oyle bir sey.
3. RF Pentod ise power pentod mu? yoksa ufak mı? ola ki el34 el84 kt88 isinize yaracaksa ki RF isinde bunlar cok ufak kalır.yanından bile gecmez.ama ansıl pentode? onerim fiyatı daha da artmadan alınabilir seviyedeyken GU-81M dir.
digerlerinin yanına yaklasamazsın.eger cebin saglamsa buyur ederler seni o ayrı. :D ebay den almakta bence mahsur yok.ama buyuk lambaların da kargosu yuksek tutuyor.kafan rahat oluyor.
Ank.da EKAtrafo var.lamba için orası ile irtibta gecebilirsin.kolay gelsin.
Kullanıcı avatarı
the_cantan
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen Icarus » 28 Ağu 2011, 14:48

Çok teşekkürler ilginize
the_cantan yazdı:1. Diyot çok.düşük direncle kasıt ne anlayamadım ama bilmiyorum. ufak ve buyuk dioda lambalar mevcut.Mercury Vapor 866A gibi buyuk diod lamba mumkun.biliyorsunuz civa gazlı diod lambaların regulasyonu iyidir.ya da 1616 kod lu buyuk diyod lamba kullabilirisniz.ufak diod lambalar da var.minyatur diod lamba var elimde simdi kodu aklıma gelmedi.5665 mi oyle bir sey.

Anot-Katod plakası bir birine yakın olmasını istiyorum.
Civa'lı lamba olayını söylediğiniz çok iyi oldu, eğer fiyatı uygunsa mutlaka almalıyım :)
the_cantan yazdı:3. RF Pentod ise power pentod mu? yoksa ufak mı? ola ki el34 el84 kt88 isinize yaracaksa ki RF isinde bunlar cok ufak kalır.yanından bile gecmez.ama ansıl pentode? onerim fiyatı daha da artmadan alınabilir seviyedeyken GU-81M dir.
digerlerinin yanına yaklasamazsın.eger cebin saglamsa buyur ederler seni o ayrı. :D ebay den almakta bence mahsur yok.ama buyuk lambaların da kargosu yuksek tutuyor.kafan rahat oluyor.
Ank.da EKAtrafo var.lamba için orası ile irtibta gecebilirsin.kolay gelsin.

Çok sağolun, RF'den kastım 300Mhz gibi ffrekansda çalışabilecek bir lamba. GU-81'i hemen araştıracağım
Ebay yerine direkt üreticilerden almayı düşünüyorum. Önümüzdeki ay sipariş vereceğim

Elimde EL504 matched pair var. (25 sene önce babam almış fakat kullanmamış) Fakat onları harcamak istemiyorum.
Yapmak istediğim şey şu:
Eğer bir diodun flamanını yeterince ısıtmazsanız fırlatığı elektronlardan doğan bir parazit akımı oluşturuyor. Bu parazit gerçekten rasgele, eğer bunu güçlendirir ve bir rasgele sayı üreticiyi beslersek. Gerçek donanımsal rasgele sayı üretici yapabiliriz. Normalde hep bunun için zener diot'lar kullanıyorlar ama ben biraz farkı olsun dedim :)

RF lambasıda bulursam diod'un ilk anfi katını onunla yapacağım, tabii mutlaka pentod olmalı çünkü Miller kapasitesi diğerlerine göre çok düşük.
Kullanıcı avatarı
Icarus
Yeni Üye

Sonraki

Lambalı Güç Yükselteçleri

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Google [Bot] ve 0 misafir