Lambalarımı değerlendirmeye çalışıyorum...

Lambalı Güç Yükselteçleri » Bazıları klasik sever.. Lambalı ses yükselteçleri ile alakalı soru(n)lar

Lambalarımı değerlendirmeye çalışıyorum...

Okunmamış iletigönderen fixxxxxer » 21 Oca 2009, 14:07

Yakın zamanda zaten hoşuma giden lambalı amplilere iyiden iyiye kafayı taktım, profesyonel bir modele yanaşmak aklımdan geçmedi ama sırf denemek ve nasıl çalıştığını öğrenmek için birtane yapmak istiyorum düşük bir maliyetle. Geçen gün mahallede sevdiğim elektronikçi bir abime açtım konuyu o da yardımcı olacak inşallah, zaten lambalı ampli deyince 2 kutu dolusu lambayı önüme serdi ve deliler gibi lamba aramaya başladık:) Basit bir devre yapmak istiyorum hi-end class-a ya da odyofil kalitede birşey olması mühim değil çalışsın yeter. Nette bir iki şema buldum basit ef-86 ve el34 kombinasyonlarından oluşuyor, evde de seneler önce söktüğüm şu an dekoratif olarak kullanılan lambalı radyonun lambaları ve çıkış trafoları var ama mono düzen için tabi, çıkış katı olarak ef-86 ve el-84 kullanılmış, elektronikçiden de 2 adet ef-83 ve 2 adet el-84 bulabildim aynı marka aynı model (eşlenik değillerdir ama dediğim gibi amacım profesyonel bir cihaz değil ayrıca abim sağolsun para filan almadı lambalardan) Şimdi elimde 3 adet el-84 1 adet ef-86 2 adet te ef-83 var. Elektronikçi el-34 yerine el-84 kullanılabildiğini söyledi sanırım direnç ve kondansatör değerlerinde ufak bir değişiklik yapmak gerekiyormuş bunu araştırıcam, ancak ef-83'ün ef-86 yerine kullanılıp kullanılmayacağını bilmiyormuş sizlerin bu konuda bilgisi var mı? Bir de besleme trafom vardı senelerdir, üzerinde 6,3V 250V, 300V ve 20 V çıkışlar var bunu değerlendirebilir miyim? Şimdiden herkese teşekkürler.
Kullanıcı avatarı
fixxxxxer
DIY Audio Gurusu

İl: İstanbul
Meslek: Öğrenci

Cevap: Lambalarımı değerlendirmeye çalışıyorum...

Okunmamış iletigönderen the_cantan » 02 Şub 2009, 11:29

basit bir şey ile takılacaksan
girişte bir tane ecc83, 82 vb. olan bir şema kullanılabilir/sin.
misal şu sayfa.

projeleriniz-f2/lambali-single-end-5w-amplifikator-t556.html
Kullanıcı avatarı
the_cantan
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen fixxxxxer » 02 Şub 2009, 17:36

evet pratik görünüyor :) Hemen ef 83'lerimi götüreyim benim ustaya şu hazine sandıklarını karıştıralım bakalım ecc81 ya da 83 çıkacak mı zaten daha iki tane eş çıkış trafosu da arayacaz :D bir de o proje ile ilgili mesajlarınızda diyot lamba kullanmak daha iyi olur demişsiniz hocam, şu an var bir besleme trafom ama tek 300V ya da tek 250V çıkış var, diyot lambalı şemada çift sekonderli trafo görünüyor diyot lamba girişinde, benim trafoyu kullanabilir miyim diyot lamba ile besleme için? ez80 diyodundan birsürü vardı o kutularda :) Hatta ilk mesajda söktüm dediğim lambalı radyomda bile vardı ama onu geri topladık ustayla, radyo katı fena dağılmış çalışmıyor ama anfi katını tamir edebildik, arkasına bir de transistörlü fm katı taktık, maksat nostalji olsun, görüntü olsun :D
Kullanıcı avatarı
fixxxxxer
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen the_cantan » 04 Şub 2009, 10:57

şu noktayı açalım. giriş sinyalleri için en kaliteli tüplerden biri EF86 dır. @Neonixie üstadın bahsettiği gibi. triode ilkel yapısı ve gelişmiş pentod gibi tüpler varken ve her yerde olduğu gibi sinyal giriş önemli olduğundan gürültüsü, distorsiyonu çok düşük olan tüpler seçilir.EF806, CV5041 gibi. ECC83 ben çok severim.yüksek kazancı yüzünden sanıyorum nedenini incelemedim; mic etkisi çok olsa da tube damper kullanmak iyi sonuç verir. sonuç olarak başlangıç için ef86 veya ecc81, 82, 83 den birini kullanabilirsin. girişte EF86, ikinci tüp ECC82 vb.de olabilir.
EZ80,81 için simetrik trafo kullan. trafon münasip değil; yüksek frekanslı ss diyod kullanırsın. mevcutta var; yinede hem ucuz hem yapımı kolay olur.
Kullanıcı avatarı
the_cantan
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen fixxxxxer » 04 Şub 2009, 13:14

Anladım, halbuki bulmuştum dün ne güzel ez 80 ve ecc 83'ü :D Bu şemada ecc81 kullanılmış, değerleri 83 ile çok farklı mı? yani direnç ya da cap'larda değişiklik yapmak gerekir mi?

Şimdilik bunlar var:

[img=http://img146.imagevenue.com/loc474/th_46150_DSC00013_122_474lo.JPG]

şu çıkış trafoları ile 2 tüp soketini daha bulursam süper olacak, yüksek frekanslı ss diyot olarak ne önerirsiniz hocam? Bir de trafonun 6,3V çıkışı 3.8A akım verebiliyor, 3 lambaya yeter mi bu akım?

edit: el84'lerin flaman akımı 0,8A ecc83'ünkü de 0,15A imiş, rahat rahat yetiyor yani:)
Kullanıcı avatarı
fixxxxxer
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen the_cantan » 05 Şub 2009, 17:29

EF86 yerine Ef83 kullanamazsın.değişiklikler gerekli. ecc81 ve 83 benzer tüpler fakat değerleri çok farklı.ecc81 faz değiştirici olarakta kullanılır.
nihayetinde Class-A mı PP mi düşünüyorsun? nette bir sürü şema var.
http://www.tubebuilder.com/images/schem ... 84_se2.gif
http://www.tubebuilder.com/images/schem ... 84_se1.gif

lambali-guc-yukseltecleri-f15/uygun-bir-lambali-devre-t309.html

bu linki özellikle incele.

SS diyot yada vacuum diyod kullanabilirsin tercih senin.
hızlı diyot BY399,UF5408 ya da genel amaçlı 1N4007, BYX94, 1N5408 yahut 1000V hazır köprü rahatlıkla kullanırsın.
En son the_cantan tarafından, 29 Haz 2009, 09:56 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 değişiklik yapıldı.
Kullanıcı avatarı
the_cantan
DIY Audio Gurusu

Reklamlar

Okunmamış iletigönderen fixxxxxer » 05 Şub 2009, 18:13

teşekkür ettim linkler için, okadar dolaşıyorum sözde o sayfaya bakmamışım :D sn. neonixie'ye öm attım ecc83 ve el84'lerden oluşan amplisinin şeması için, geri dönerse başlayacağım devresine, teşekkür ettim tekrar, saygılar...
Kullanıcı avatarı
fixxxxxer
DIY Audio Gurusu

Lambalı Güç Yükselteçleri

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Google [Bot] ve 0 misafir