Turntable ve sorular.

Kaynaklar » CDP, Turntable, Tuner vs... konuları hakkında soru ve incelemeleriniz...

Ynt: Turntable ve sorular.

Okunmamış iletigönderen birgitay » 12 Oca 2015, 22:46

Aynen en güzel montaj. Olası Distirisyon'u Plaka'daki Bakır yüzey tamamen yok eder. Vede harici bir ek olmadığından malzelerin ayakları birbirine bağlanıyor. Bende çok güzel Lamba'lı Pre. ile uğraşıyorum Enstrüman'lar için , çok özel birşey olacak ....
Facebook Elektronik üzerine sayfam : https://www.facebook.com/groups/1216358921722507/
birgitay
DIY Audio Gurusu

İl: Kocaeli
Meslek: Elektronik

Okunmamış iletigönderen errör » 12 Oca 2015, 22:57

valla üstad lambalı pre için bende çok şema toplamıştım ancak her seferinde besleme katından kaynaklanabilecek parazitler beni vazgeçirmeye yetmişti :D

örneğin şuan kullandığım pp kt88 de bile besleme katından gelen parazitlerle uğraşıyorum çözebilmişte değilim siz predeki durumu hesaplayın artık ..

sanırım mono bir pre düşünüyorsunuz şemayı paylaşabilir misiniz ?
Kullanıcı avatarı
errör
DIY Audio Fanatiği

İl: istanbul
Meslek: bilgiişlem.

Okunmamış iletigönderen birgitay » 12 Oca 2015, 23:06

Beslemedeki Parazi Şebekeden geliyor. Asıl bizlerin bunu çözmesi için birşeyler yapmamız lazım. Düşün yoksa , elektronik devre elemanları ne kadar problem yapabilir ?Smps dersen oradaki parazitlenmenin sebebi , Yüksek frekansta Trafo indüklendiği zaman ( Primer sargısı , kısa devre değer olduğundan ) Ters Emk oluşur. Ne kadar İzole etsenizde bütün sisteme yayılır. Önüne geçemezsiniz. Ama bana göre Toroid transformatör'ler vede şebeke filtresi iyi ayarlanırsa bu parazit ortadan kalkar. Bunun içinde , Çift Transformatör kullanılıyor. Beslemeyi gürültüyü azaltmak için.... Aslında basit ama , filtre'yi iyi yapmak gerekiyor 220 giriş için ....
Facebook Elektronik üzerine sayfam : https://www.facebook.com/groups/1216358921722507/
birgitay
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen caglarm » 12 Oca 2015, 23:08

errör yazdı:çağlar bey önerdiğiniz tasarım ilaç gibi geldi konuya, nekadar az transistör okadar az bozulma şiarıyla çıktığımız bu yolda işi iki transistöre kadar indirgeyebilmş olmamız çok sevindirici diy imkanıda cabası :D

malzemeleri şimdi sipariş geçtim bakalım besleme katı içinse elimde bolca li ion batarya mevcut sonuçlar için şimdiden meraklandım açıkçası :mmm:

edit bu şema için internette birkaç farklı versiyonda farklı direnç değerleri kullanılmış örneğin 24 v beslediğimiz taktirde şemada değişiklik yapmamız gerekecek mi ?

şemayı gönderdim..şemada tüm cap.ler wima.besleme 24 volt..pil ya da akü ile gayet güzel çalışıyor.
En son caglarm tarafından, 12 Oca 2015, 23:37 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 değişiklik yapıldı.
Kullanıcı avatarı
caglarm
DIY Audio Gurusu

İl: kocaeli
Meslek: Elektronik-Enstruman Tekn.

Okunmamış iletigönderen birgitay » 12 Oca 2015, 23:11

Pil vede Akü , sabit akım versede zamanla gerilimleri sürekli değişecektir. Bu nedenle bence Lipo Pil kullanın. Sürekli bitene kadar aynı akım aynı voltaj....
birgitay
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen errör » 12 Oca 2015, 23:17

teşekkürler üstad gönderdiğiniz şema neredeyse şununla aynı ancak kondansatör farklılıklarının sebebini falan biraz deneme yanılmayla çözebilirz gibi geliyor bana

Resim

valla birgitay o şebeke işini ne şok bobiniyle ne kondansatörle çözemedim aslında kondansatörleri komple audio kondansatörlerle değiştirerek epey azaltmayı başardım ama tweeterlarda yine bir parça parazit kaldı bende öylece kaldım dahada ilerleyemedim

elimde lipolarda var ancak şarj 12 voltu lipoda yakalamak için epey hücre ve epey şarj devresi tasarımı gerekir sanıyorum
En son errör tarafından, 12 Oca 2015, 23:20 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 değişiklik yapıldı.
Kullanıcı avatarı
errör
DIY Audio Fanatiği

Reklamlar

Okunmamış iletigönderen birgitay » 12 Oca 2015, 23:20

Errör usta , Kondasatör'lerle olacak iş değil o . Şebeke'deki Parazit'leri komple yok etmek için iyi filtre hesaplamak lazım.... Ayrıca bu devrendeki Fet'li Pramp'ın önüne ne bağlayacaksın ?
birgitay
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen errör » 12 Oca 2015, 23:22

birgitay yazdı:Errör usta , Kondasatör'lerle olacak iş değil o . Şebeke'deki Parazit'leri komple yok etmek için iyi filtre hesaplamak lazım.... Ayrıca bu devrendeki Fet'li Pramp'ın önüne ne bağlayacaksın ?

hocam amfiyi soruyorsanız antique sound lab aq1001, kt88 pushpull bir amfi.
Kullanıcı avatarı
errör
DIY Audio Fanatiği

Okunmamış iletigönderen birgitay » 12 Oca 2015, 23:28

Amplifikatör'ü sormuyorum ? Fet'li Preamp'ı nerede kullanacaksın ? Ön tarafına ne bağlayacaksın _?
birgitay
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen caglarm » 12 Oca 2015, 23:43

errör yazdı:teşekkürler üstad gönderdiğiniz şema neredeyse şununla aynı ancak kondansatör farklılıklarının sebebini falan biraz deneme yanılmayla çözebilirz gibi geliyor bana

Sn.errör,kondansatör seçimi daha önce de söylediğim dibi tamamen sizin kafa ve iğnenizin özelliği ile ilgili.kullandığınız kafa ve iğnenin teknik dökümanlarına ulaşılabiliyor ise ürettiği sinyalin riaa eğrisini yaklaşık lineere çevirmektir amaç.bu da biraz deneyim,daha çok iyi bir simülasyon programı ile gayet rahat oluyor.
Kullanıcı avatarı
caglarm
DIY Audio Gurusu

İl: kocaeli
Meslek: Elektronik-Enstruman Tekn.

ÖncekiSonraki

Kaynaklar

• Bu konular da ilginizi çekebilir:
    Cevaplar
    Gösterim
    Son ileti
  • sony turntable'ım