Ses Kartı Tercihi

Kaynaklar » CDP, Turntable, Tuner vs... konuları hakkında soru ve incelemeleriniz...

Okunmamış iletigönderen drhardware » 06 Mar 2008, 12:31

Evet aslında USB lerde öyle bir sorun (+5v) var, hatta bu konuyu bizim Ahmet Hüdayiolu ile epey detaylı bir şekilde tartışmış idik zamanında..
Lakin bilgisayarın içini düşündükçe denize düşen yılana sarılır diyorum... Fanlar, tek başına 100W enerji emen bir CPU, 600-1200Mhz arası çalışan 32 bit genişliğinde bir bus, 1,5-2A çeken bir sabit disk ve kamyon dolusu motor gürültüsü arasında USB bana oldukça masum geliyor doğrusu!
Bence müzik dinlemek için en temiz çözüm, SPDIF optik bağlantılı bir DAC ve de doğal olarak optik çıkışlı bir ses kartı... Tabii eğer amaç salt müzik dinlemekse..
Hele hele, XFI nin çıkışında NJM4556 gördükten sonra iyice soğudum... Becerebilirsem yerine OPA2134 SMD alıp takacam, ayrıca filtre kondansatörleri de rezalet..
Kullanıcı avatarı
drhardware
Eski Site Sorumlusu

İl: Ankara

Okunmamış iletigönderen berat23 » 06 Mar 2008, 20:10

drhardware yazdı:Evet aslında USB lerde öyle bir sorun (+5v) var, hatta bu konuyu bizim Ahmet Hüdayiolu ile epey detaylı bir şekilde tartışmış idik zamanında..
Lakin bilgisayarın içini düşündükçe denize düşen yılana sarılır diyorum... Fanlar, tek başına 100W enerji emen bir CPU, 600-1200Mhz arası çalışan 32 bit genişliğinde bir bus, 1,5-2A çeken bir sabit disk ve kamyon dolusu motor gürültüsü arasında USB bana oldukça masum geliyor doğrusu!
Bence müzik dinlemek için en temiz çözüm, SPDIF optik bağlantılı bir DAC ve de doğal olarak optik çıkışlı bir ses kartı... Tabii eğer amaç salt müzik dinlemekse..
Hele hele, XFI nin çıkışında NJM4556 gördükten sonra iyice soğudum... Becerebilirsem yerine OPA2134 SMD alıp takacam, ayrıca filtre kondansatörleri de rezalet..

ben onu ad8620 yaptım şimdi gayet nemnunum:)
Resim
berat23
DIY Audio Fanatiği

Okunmamış iletigönderen drhardware » 07 Mar 2008, 10:48

Çok iyi! Peki kondansatörleri değiştirdin mi?
Ben de AD8397 yapabilirim, bir yerden bi kaç tane sipariş ettim, yakında ulaşır. Bildiğim kadarıyla çok çok başarılı bi opamp (henüz denemedim) özellikle de kulaklık sürme konusunda (310mA!) Neyse, resim varsa paylaşabilirmisin?
Kullanıcı avatarı
drhardware
Eski Site Sorumlusu

Okunmamış iletigönderen berat23 » 07 Mar 2008, 10:59

drhardware yazdı:Çok iyi! Peki kondansatörleri değiştirdin mi?
Ben de AD8397 yapabilirim, bir yerden bi kaç tane sipariş ettim, yakında ulaşır. Bildiğim kadarıyla çok çok başarılı bi opamp (henüz denemedim) özellikle de kulaklık sürme konusunda (310mA!) Neyse, resim varsa paylaşabilirmisin?

bendeki kart audigy value.kond. değişimi yapmadım.genel manada ses kalitesinde fark edilir bir artış var.yalnız boştaki hiss sesi sanki biraz arttı ama bence değer.

ad8397 ile ben mini3 kulaklık amplisinden yaptım.dediğin gibi dehşet bir çıkış akımı var.düşük empedanslara gaye rahat inebiliyor düşük besleme ile çalışabiliyor.kartta voltaj ne bilmiyorm ama tahminim max.12v simetriktir.bu şartlarda ad8397 daha iyi olacak gibi.

birde kartı komple zırhladım .bununda sanki etkisi oldu.
Resim
berat23
DIY Audio Fanatiği

Okunmamış iletigönderen drhardware » 07 Mar 2008, 11:01

Wayyy demek mini3 yaptın ha!
Ne yalan söyleyim ben de o entegreleri mini3 yapmak için sipariş etmiştim..
PCB sini hazır mı aldın? Pil olarak ne kullandın? Ne kadar gidiyo?
Bu arada benim iPod Photo yu modlayacam da :) Üstüne mini3 iyi gider dedim..
Resim isterim...
Kullanıcı avatarı
drhardware
Eski Site Sorumlusu

s

Okunmamış iletigönderen necati » 07 Mar 2008, 15:50

Arkadaşlar ne yazıkki benim ses kartı işi şimdilik rafa kalktı.Yeni bir pc alma mecburiyeti hasıl olmuştu.Ben de yav bi de ses kartı ekleyelim .dedim.Ama benim bilgisayarcı arkadaşım benim istedigim kartların hiçbirini temin edemedi.Bu arada evde başka problemler çıktı (her zaman öyle oluyor zaten).İlgilenen arkadaşlara çok teşekkür ediyorum.Selamlar.
vatan. çalışkan insanların omuzları üstünde yükselir.
necati
Yeni Üye

Reklamlar

Okunmamış iletigönderen berat23 » 07 Mar 2008, 18:11

drhardware yazdı:Wayyy demek mini3 yaptın ha!
Ne yalan söyleyim ben de o entegreleri mini3 yapmak için sipariş etmiştim..
PCB sini hazır mı aldın? Pil olarak ne kullandın? Ne kadar gidiyo?
Bu arada benim iPod Photo yu modlayacam da :) Üstüne mini3 iyi gider dedim..
Resim isterim...

Resim

bu satmak için yaptığım versiyon.bide kendime yaptım ona dale dirençler falan kullandım.

daha tam manasıyla bir test edemedim.pil normal kullanıyorum.27ma güç çekiyor max..pcb vb. bilumum malzeme hazır amb dan aldım.valla adam çok temiz iş yapmış hiç uğraşmaya gerek yok.
Resim
berat23
DIY Audio Fanatiği

ses kartı

Okunmamış iletigönderen IEEE » 14 Mar 2008, 18:16

konu ses kartı olunca bişeyler yazayım dedim..demin elimde eskiden beri bulunan ve değiştirmediğim audigy2 zs ses kartının 4556 opampını değiştirdim..yerine elimde bulunan ne5532yi taktım :) elimde birsürü lm4562vardı fakat smd olmadığı için kullanmadım..şimdi seste adeta bir sıçrama oldu..ihtiyar bir adam gitti de yerine genç bir delikanlı geldi..bas mid tiz hepsi canlandı ses daha dinamik oldu.bu kadar fark oluşturacağını düşünmüyordum... fakat şimdi sesin daha iyi olduğu kesin ama başımı ağrıtıyor biraz fazla bass var sanki..belki ileride opa marka opamp ile değiştirebilirim bir de öyle bakarım farklılıklara..veya başka bir ses kartı alırım.bunu da fantazi amaçlı kullanırım :D bazı yabancı sitelerde okuduğum kadarı ile eski opampları slew rate leri düşük olduğu için lambalı tınısına yakın diye bazı devrelerde kullanıyorlarmış .başarılar...
En son IEEE tarafından, 14 Mar 2008, 18:32 tarihinde değiştirildi, toplamda 3 değişiklik yapıldı.
vur vur inlesin alem krell dinlesin :praising:

cevahirin kıymetini cevherfüruşan olmayan bilmez...
merkep anlar OTTAN,lakin GÜLDEN anlamaz..

Ben gelmedim kavga için benim işim sevgi için
Dostun evi gönüllerdir gönüller yapmaya geldim.
Kullanıcı avatarı
IEEE
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen IEEE » 14 Mar 2008, 18:24

kesinlikle önceden duymadığım başka sesler duyuyorum :D
vur vur inlesin alem krell dinlesin :praising:

cevahirin kıymetini cevherfüruşan olmayan bilmez...
merkep anlar OTTAN,lakin GÜLDEN anlamaz..

Ben gelmedim kavga için benim işim sevgi için
Dostun evi gönüllerdir gönüller yapmaya geldim.
Kullanıcı avatarı
IEEE
DIY Audio Gurusu

Önceki

Kaynaklar

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Google [Bot] ve 0 misafir