DIY CD Transport yapımı.

Kaynaklar » CDP, Turntable, Tuner vs... konuları hakkında soru ve incelemeleriniz...

Ynt: DIY CD Transport yapımı.

Okunmamış iletigönderen hoparlör » 13 Şub 2010, 16:19

Ve de bugünün son soyunan modeli Sunny'den bir DVD/CD/MP3 çalar. 4 sene önce hepsiburada.com'dan almıştım. Hiç CD seçmez çalar :) Açıkcası içindeki teknoloji o kadar entegre bir yapıdaki, insan hayret etmeden geçemiyor. Baş artistimiz tabiki Zoran :)
Eklentiler
IMGP3869.JPG
IMGP3869.JPG (242.31 KiB) 941 defa görüntülendi
IMGP3868.JPG
IMGP3870.JPG
hoparlör
DIY Audio Gurusu

İl: İstanbul

Okunmamış iletigönderen hoparlör » 13 Şub 2010, 17:12

Bu da arkadaşımızın önden ve arkadan resimleri, bari tam olsun. Bir de USB girişi olan modeller var ama ben de yok. Onun yerine bilgisayar kullanıyorum. Asıl konfigürasyonu bilgisayar etrafında kurdum ama onu başka bir zaman resimlerim.

Yani kısacası benim fikrim, bu kadar transport seçeneği varken, aslında bir mekanizma alıp PIC veya benzeri bir mikroişlemci ailesi ile programlamak da pekala DIY olarak hoş görünebilir. Ya da kaliteli bir transport seçeneğini mevcut cihazlar içinden seçmek veyahut da bilgisayarı transport olarak kullanmak olabilir. Zincirin mümkün olduğunca tümünü DIY olarak yapmak çok da keyifli olabilir, ama birden hepsini yapmak bizler için oldukça uzun zaman alabilir. Bu yüzden bir yerlerden başlamak lazım ki bunun için SPDF girişli kaliteli bir DAC ilk iş olarak uygun görünmekte. Ben de elimdeki Technics CD çaların okuma problemini halledip ilerleyebilirim. İki Sony daha var elimde aslında, transport olarak kulladığım ve EMU 0404'e optik giriş yaptığım bir CDP-690 ve CDP4040. Birini dinlemek için diğerini de test devreleri için kullanıyorum, bunlar hurdalık dışı.
Eklentiler
IMGP3873.JPG
IMGP3873.JPG (113.08 KiB) 937 defa görüntülendi
IMGP3872.JPG
IMGP3871.JPG
hoparlör
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen Hazar » 13 Şub 2010, 17:16

SPDIF giriş bir iş, kaliteli DAC başka bir iş aslında.
İkisi de zamanında projelendirilmiş, bir kenara atılmış işler.

Yapsak mı acaba? Birşey yapmıyoruz uzun zamandır zaten..
Rüzgar ters esiyorsa, yelkenlerini rüzgar yönüne göre ayarlamaya bak; çünkü dünya çektiğin sıkıntılarla değil, gemiyi limana ulaştırıp ulaştıramadığınla ilgilenir.
ResimDIY Audio Türkiye Facebook Sayfası
Hazar
Site Sorumlusu
Site Sorumlusu

Okunmamış iletigönderen hoparlör » 13 Şub 2010, 17:45

Elimde bu kadar cihaz ve hurda varken halen yapma konusunda olumlu bakıyorum. Aslında pekala durumu kurtarmış vaziyetteyim. Ama açıkcası tam fil işi bir şey yapmak için mutlaka gerekiyor diye düşünüyorum. Ersoy high-end cihazlarda tepsi felan da olmadığını, üsten manuel yüklemeli mekanizmalar kullanılarak mekanik sarsıntının minimuma indirildiğini söylemişti. Hani ucuz kompakt müzik setlerinde CD bir kapak açılır da üstten yerleştirilir ya, aynen onun gibi.

Yani optik giriş ve DAC yaparsak herkes elindekilere göre kendini uyarlar. USB olup olmaması benim için çok önemli değil, yapmışken de maksimum esneklik olmalı ama asıl amaç en yüksek kalitede/çözünürlükte bir ses kaynağı olmalı bence.

Yapalım yahu, bi de bunu yapalım :)
hoparlör
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen Hazar » 13 Şub 2010, 18:51

hoparlör yazdı:Ersoy high-end cihazlarda tepsi felan da olmadığını, üsten manuel yüklemeli mekanizmalar kullanılarak mekanik sarsıntının minimuma indirildiğini söylemişti. Hani ucuz kompakt müzik setlerinde CD bir kapak açılır da üstten yerleştirilir ya, aynen onun gibi.

Doğru. Hatta alüminyum döküm yapıyorlar o mekanizmaları, Çinlilerde güzel örnekler var. Hatta çok iyi bir transport diye JVC'nin bir boombox'unun (evet bildiğiniz Alaman omuz teybi :D )içindeki CD mekanizmasını sökerek kullananlar vardı, piyasada o modelin tüm stoğunu tüketmişlerdi. DIY Audio'da vardır bunun konusu. CDPRO'ları araştırırken görmüştüm.

hoparlör yazdı:Yani optik giriş ve DAC yaparsak herkes elindekilere göre kendini uyarlar. USB olup olmaması benim için çok önemli değil, yapmışken de maksimum esneklik olmalı ama asıl amaç en yüksek kalitede/çözünürlükte bir ses kaynağı olmalı bence.

USB'yi karıştırmıyorum, zaten bu ekstra bir modüldür. Maksimum esneklik için planları da değiştirmeden bir adet SPDIF receiver kartı ve bir adet DAC üretmemiz gerekecek. Hepsinde kullanılacak malzemeler belli. Şemalarının bir kısmı da çizili.

Bunları bir ürüne çevirmek gerekiyor şimdi. Helvanın malzemelerinden girelim bakalım..
Rüzgar ters esiyorsa, yelkenlerini rüzgar yönüne göre ayarlamaya bak; çünkü dünya çektiğin sıkıntılarla değil, gemiyi limana ulaştırıp ulaştıramadığınla ilgilenir.
Hazar
Site Sorumlusu
Site Sorumlusu

Okunmamış iletigönderen hoparlör » 13 Şub 2010, 19:25

Anlaştık. Bu arada fırsat bulunca ben de transport mekanizması vs. araştırayım, buna alamancı teypleri de dahil :)

Sonunda kumanda devreleri dahil, komple bir sistem oluşturacak, transport ve DAC ayrı kutularda bir cihaz serisi oluşturmayı düşünüyorum. Kaynaktan hoparlörlere kadar kendi malımız. ;)
hoparlör
DIY Audio Gurusu

Reklamlar

Okunmamış iletigönderen Hazar » 15 Şub 2010, 22:02

Konuyu yapım defteri gibi devam ettireceğim.
Bir soru: SPDIF alıcının giriş seçici gibi bir özelliği olması iyi midir? Yoksa yüzde kusur oranda daha fil olması mı önceliklidir? Ona göre entegreyi kesinleştireceğim..
Hazar
Site Sorumlusu
Site Sorumlusu

Okunmamış iletigönderen hoparlör » 16 Şub 2010, 00:32

Benim fikrim devrenin maksimum fil işi olmasıdır. Kaynak seçici de güzel bir özellik ama sonuçta çoğunluk tek kaynak kullanacaktır. Opsiyonel olması işi zorlaştıracağından maksimum kalite taraftarıyım, naçizane düşüncem.

Bu arada transport olayına baktımi hakikaten JVC bir boombox dandik teypten iyi mekanik çıkarmışlar:) Piyasada bu tür ucuz teypler var ama sadece ucuz olmaları değil de kumada edilebilir ya da üzerlerindeki kumandanın düzgün sökülebilir olması da önemli görünüyor. Biraz tahtakale ziyareti ya da Sunny gibi üreticilere bakıp Karaköy'de turlamak gerekiyor. Neyse bu ikinci iş, asıl önemli olan devreler.

Kolay gelsin.

Bu da resimler için : http://www.audiostereo.pl/forum_wpisy.h ... 6475&p=1#k
hoparlör
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen hoparlör » 19 Şub 2010, 14:56

Karaköy'de CD transport aradım. Demek ki ilgilenmediğimden pek dikkat etmemişim. Etraf dolu, dandik şeyler olduğu kadar iyi markalar da var. Genelde tepsili olanlar var ama en basit haliyle tepeden yüklemeli kullanabileceğimiz basit mekanikler de var.

Beni korkutan bunların kumanda devresi, programlamaktan ziyade transport kumanda arayüzü nasıl olacak? Bunu çözersek çok basit bir mekanikle maksimum DIY sağlamış olacağız. Artık okuyucu gözün hareket mekanizmasını da kendi başımıza yapmanın alemi yok diye düşünüyorum. Komple düzgün tepsili transportlar da var.
hoparlör
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen hoparlör » 27 Şub 2010, 15:53

Bu ara fırsat buldukça biraz daha CD meselesini araştırdım.

Öncelikle elimdeki Technics'in okuyucu gözünü değiştirmek için Karaköy'de hızlı ve kısa bir tur attım. Daha önceden baktığım için zaten fazla uğraştırmadı ve sonuç hüsran. Panasonic kökenli Technics'lerin artık bu gözleri bulunmuyor :( Sony'ler bir derece daha şanslı, ama eskiler artık umutsuz vaka. Zaten 10 TL'den başlayan komple transportları görünce neden böyle olduğunu da anlamak kolaylaşıyor. Dünyada CD işi ne kadar uyduruk bir iş haline gelmiş ve plastik leğen misali uydurulup kaydırılıp piyasaya sürülmüş görüyorsunuz. Ancak kaliteli mallar da var arada.

Dolayısı ile eski CD çalar alıp uğraşmak nafile bir çaba görünüyor. İstediğiniz kadar preamp vs. üzerinde uğraşın, en iyisi yeni bir CD transport almak görünüyor. Yani, yeni ve ucuz bir model alıp onu mod'lamak ya da yeni üretim kaliteli birşeyler üzerinde geliştirme yapmak lazım.

Ben yine de bu işi bir araştırma çalışması olarak gördüğümden Teşvikiye'de daha önceden Sony müzik setimi yapan Sony servisine okuyucu gözü alıp gösterdim. Mekel düzgün bir yer ve fiyatlar da çok yüksek değil. 8 sene önce Sony emektar compakt müzik setimi CD okumadığı için götürmüştüm, o zaman için 70TL gibi bir rakam aldılar ama sevgili halamın kullandığı ara sıra benim nostalji yaptığım cihaz tekrar bana döndü ve sapasağlam çalışıyor. 1-2 kondansatör değiştirip okuyucu gözün laser ayarını yapmışlardı. Lastikler de çabuk bitiyor, nitekim CD tablasını döndüren 25-50 kuruşluk lastik zift haline gelmiş ve değiştirdiğimde gene çalışır durumda. Sadece büyük bir hata yapıp kaset kısmını mahalle tamircisine yaptırdığım için kasetçalar kapakları mefta olmuş durumda.

Neyse, Mekel'in teknik servisi Maçka'ya taşınmış, ben de haftaya bıraktım ziyareti. Sonuçta CD okumayan gözün açılıp aynalarının bilen birisi tarafından ayarlanması gerekiyormuş. Bir de laser vs. ayarların nasıl yapıldığını İnternet'ten yakaladım. Ancak kendim mıncıklasam mı karar veremedim, eğitim amaçlı bir başka CD çaları feda etsem daha iyi olacak belki de.

Konu başlığını çok da dağıtmak istemiyorum, sonuçta bunları anlatmamın amacı tamirat edebiyatı değil ama kendi CD kaynağımızı yapacaksak ne gibi bir altyapı üzerine kurmak mantıklı onu sesli düşünüyorum.

Çalışmalar nasıl gidiyor sevgili Hazar kardeş?
hoparlör
DIY Audio Gurusu

ÖncekiSonraki

Kaynaklar

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Google [Bot] ve 0 misafir