Subwoofer Yapıyoruz

Hoparlörler » Tweeter(tiz), mid-range(orta sesler), woofer ve subwoofer'lar hakkındaki tüm soru(n)lar

Okunmamış iletigönderen sabitsalınım » 18 Nis 2008, 11:14

Dikmeler de dahil kabinin içi tamamen halı yada elyaf ile kaplanırsa-ki benim tercihim bukle halıfleksdir-çok yumuşama olur sub frekanslarda.25 cm bir hoparlörde eğer dinamik aralık fazla ve düşük frekanslarda db değeri düşük ise küçük port üfleme sesi yapabilir.Portun yumuşak hatlarla imal edilmesi yada büyütülmesi bu sorunun çözümüdür.Hesaplarken bence hoparlörü test etmek iyi olabilir.
Biz bir ağaç gibiydik. Kökümüzden sökmemeleri için dibimizden kesilmeye razı olduk
Resim
sabitsalınım
DIY Audio Takipçisi

Hazır Kit Olunca

Okunmamış iletigönderen hoparlör » 18 Nis 2008, 17:18

Sevgili SabitSalınım,

Bu işe girişirken hoparlör ölçümü yapmadık, ya da T/S parametreleri kullanmadık. Almanya'nın en iyi DIY sitelerinden birinin kit halindeki ürünü olduğundan, kabin ölçüleri de hazır geldi. Sadece iç destek vs. konusunda daha önceki tecrübelerimizden yararlanıp biraz hacmini genişlettik. Port hazır ve nasıl yerleştirileceği de önceden belirlenmiş. Dolayısıyla bu aslında bir marangozluk projesi haline geldi.

Ancak bittikten sonra sadece kulak ile dinlemekten ziyade, T/S parametrelerini kendim ölçüp, bir de yarı sağır odada ölçüm yapacağım. Böylece sonucu karşılaştırıp üzerinde fikir yürütebileceğimiz bir proje haline gelebilir.

Sıfırdan bir subwoofer yapma konusunda ise başka bir projem var, üstelik bizim piyasadan temin edebileceğiniz kaliteli bir hoparlör kullanarak oldukça düşük maliyete gerçekleştirilebilmesini hedefledim. Sadece zamana ihtiyacım var, bu hafta ilk olarak sağlam kafayla oturup birşeyler yazabiliyorum.

Elyaf düşünüyorum iç kaplama için ama Ersoy ne der bilemiyorum. Dış kaplama ise onun eseri olacak diye konuştuk.

Bu arada bu tür şeyleri evde yapmanın en güzel noktası, mevcut mobilya ile aynı renk ve malzemeden yapınca hanımların ses etmemeleri. Benim böyle derdim yok şu anda ama olunca da nasıl kıvıracağımı biliyorum :)
hoparlör
DIY Audio Gurusu

İl: İstanbul

Cevap: Hazır Kit Olunca

Okunmamış iletigönderen e154 » 18 Nis 2008, 20:40

hoparlör yazdı: Benim böyle derdim yok şu anda ama olunca da nasıl kıvıracağımı biliyorum :)

boğaz manzarasında; akşam yemeği ve kırmızı şarap. :oops:
e154
DIY Audio Gurusu

İl: Ankara
Meslek: Elektrik Teknikeri

Cevap: Subwoofer Yapıyoruz

Okunmamış iletigönderen hoparlör » 07 Oca 2009, 13:48

Marangozhanede altı aydır bir türlü iş yaptıramadım. Kendim de yapamadım ama nihayet işin ucunu yakaladık ve bitmemiş işlere devam eder olduk. Dört köşesi çıkan kutunun ön ve arka taraflarını 24mm mdf'den kestik. Böylece daha sağlam ve ağır bir malzeme ile güçlü hoparlörün etkisini dengelemeye çalıştık.

Daha sonra kenarları frezede yuvarlattık. Aslında akustik olarak bas sesler için bu gerekli değil ama en azından estetik olarak daha hoş olacağını düşünüyorum.

Bundan sonra kalan iş amfi devresi, hava tüneli ve hoparlör için gerekli kesimleri yapmak. İç kenarlara da çıta yapıştırılacak ve hem desteklenmiş hem de tam bir yalıtım sağlanmış olacak.

Bu arada Ersoy kabinin içini acaba neyle kaplayalım diye sorayım dedim. Sünger, elyaf, kumaş, ??
Eklentiler
ersoy4.JPG
Freze makinası
ersoy4.JPG (23.99 KiB) 2344 defa görüntülendi
ersoy3.JPG
ersoy3.JPG (21.98 KiB) 2344 defa görüntülendi
ersoy2.JPG
ersoy2.JPG (23.11 KiB) 2346 defa görüntülendi
ersoy1.JPG
ersoy1.JPG (20.21 KiB) 2342 defa görüntülendi
hoparlör
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen the_cantan » 07 Oca 2009, 14:34

ben olsam kenarları yuvarlamazdım.pek sevmem ve de eskilerin akai, sansui, mcIntosh babanne dolaplarını anımsatır. hanım beğenecekse olur. ne zaman aklımdan geçer ayı postu uzun kıllı kumaşlar var onlardan kaplasak dışını...Groo konur adı. evsizler gibi kirlenir. ya da Gost Rider gibi yahutta barların kara kuru veletleri emo lar gibi sivri spike ile heryanını sivri sivri zincirli yaparız. ne ise görsellik.
Gökhan bey proje bitince ben de sesini merak ederim. tasfiye mallar içinde koda gibi uyduruk markanın sw-10 kodlu sw hoparlörünün amplisi geçti elime. hazır kit umduğumdan çok daha iyi çıktı. yapmaya kalsam 100ytl den aşağı kurtaramam.
bakalım ilkini bozup -sesi iyiydi beklenmeyecek kadar müzikal ama 40hz bölgesinde dolanıyordu. frekansa inememe sorunu yoktu; 40hz. daha doğru çalıyordu.- 4th Order Bandpass Systems dönüştürünce duyup duyabileceğiniz en boğuk, en çatlak sesi çıkartıverdi.aynı sürücü kullanıldı. sony av amplinin SW çıkışından filtreli sinyal verirsem ancak düzelir.fakat kesinlikle değmez.işçilik de kötü oldu utanıyorum resmini koymaya. bu projeye bakıp koda güç kısmıyla yeni bir(3.cü) sw çalışması yapmak lazım. sormak lazım foruma bu malzemeden ne yapılır diye.ileride.
Kabin içini bana kalırsa istenen ses tonuna göre ayarlamak lazım.
iyi de nasıl ayarlanacak? çok değişkenli bir nokta nasıl bir tercih yaparsak? ses x şeklinde çıkacak ve yapacağımız tercihlerin ses üzerinde ki etkisini, nasıl yansıyacağını hiç bilmeyeceğiz.
peki kıstas ne?
müzik bilgisi ve akustik. ne biliyorum peki. hiç portre, diyez, nakarat, notlar başka da birşey hatırlamadım.. bu noktayı aşmamız lazım.
kendi ses tercihimi anlatayım; ses tek atımlı dump ve kon orta seste rahat ileri geri hareketlenmeli ve durabilmeli; yuksek sese doğru sesin kalınlık yoğunluğu artmalı.
bir çok noktayı atlarsam; gözlemlerden kabin içi halıflex kapatma. sırtı, bacağı keselemek için uzun rulo şeklinde süngerimsi şeyler satılırdı. akçiğer bronş damarlarını anımsatan emici malzemeler ve dış yüzeyi sivri üçgen prizma şeklinde kesilmiş siyah süngerler şahsi tercihim oluyor. ne kadar zengin bir tecrübeye dayanır bilmem ama bu iki malzemeyi kullanmanızı öneririm. elyaf kullanılacaksa yoğunluğu fazla olmamalı ve kabin içinde fazla hava sıkıştırmasına sebep olmamalı.
bir önerim de kabin içi izolasyon nihai yapılmamalı gerekirse sürücü 10 defa sökülür içini sürekli değiştirmek arz etse bile değişik varyasyonlar denemek lazım. port hazır kit bakalım. :D
Kullanıcı avatarı
the_cantan
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen hoparlör » 07 Oca 2009, 15:36

Aslında ayarlanabilir birşeyler yapmak en iyisidir. Ancak bu sefer kit üreten amcalar önceden düşünmüşler, -ne de olsa ticari yaklaşıyorlar olaya- ve resimlerden görüleceği üzere ayarlanabilir geçiş frekansı gibi özellikler koymuşlar. Çıkış transistörleri A ile başlayan eşlenik bir seriydi, sürücü transistörler ısıl dengeleme için aynı soğutucu üzerindeler.

Dün kit kısmına tekrardan baktım uzun süreden beri, gayet güzel iş çıkarmışlar. Zaten oldukça tercih edilen bir marka, umarım sonucu da iyi olur.

Kenarları yuvarlatmak ev ortamı için daha iyi olur. Zaten bu yuvarlatılmış parçaların üzerinde anfi ve hoparlör yerleştirilecek.
Henüz bunların freze ile yuvarlak olarak kesilmesi konusunda kesin bir karar vermiş değilim. Ya el frezesinde yaptığım alüminyum kesme aparatı ile kesicem ya da CNC'de kestiricem. Denemelerden alacağım sonuca bağlı.
Aslında gerekmese de hoparlörü ve amfi kitini dış yüzeye değil, yüzeyle birlikte aynı eşdüzlem olacak şekilde gömme monte etmeyi planlıyorum. Aslında bunu da düşünerek 25mm mdf kullandım. Bas hoparlörü oldukça sağlam ve ağır bir ürün, buna dayanabilmesi lazım.

Bitince sesini dinlemekten ziyade ölçmeyi planlıyorum. Önce mikrofon vs. sistemi tekrar kurmam gerekecek, sonuçlarını birlikte inceleriz burada.
hoparlör
DIY Audio Gurusu

Reklamlar

Okunmamış iletigönderen Ersoy » 11 Oca 2009, 10:27

Gökhan'cığım, süper olmuş. Eline koluna sağlık. Becerine sağlık.
İçini kapatmadan önce, kaplamalıyız. Yenibir fikrim var. Polar kumaş deniyelimmi derim. Ben küçük bir deneme yaptım. Şahane iş yapıyor. Ayrıca incecik olduğundan, kutu hacminden harcamadan çözebiliriz.

Sana polar kumaş ulaştırmalıyım. Bana uğrayabilirmisin?
Kainat, düşünceleri değil, hareketleri alkışlar.
Ersoy
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen the_cantan » 12 Oca 2009, 10:32

polar kumaşın altı kalınsa çok iyi fikir. aynı hesap kadife mi kullansak kadife gibi ses için. :D
Kullanıcı avatarı
the_cantan
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen hoparlör » 06 May 2009, 18:32

Ersoy'un subwoofer'ını nihayet tamamladım. Oldukça uzun sürdü ama öğrendiğim pekçok yeniliği de yavaş yavaş uygulama fırsatım oldu. Sizlere bir fotoroman şeklinde fotoğrafları sunuyorum.

Sesi nasıl derseniz, beklediğimden daha iyi :)
Hoparlör ve arkadaki amfi bölümünün kesimini CNC'de yaptırdık.
foto1.jpg

Son halini Ersoy gönderecek, artık sıra onda.
foto2.jpg
hoparlör
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen Admiral » 06 May 2009, 20:19

bitmiş halinin resmi yokmu acaba? :)
Tda1554-Tda7294-Tda8560-Tda1562-Tda2052-Tda7560-Tda2003- Lm1875
Kullanıcı avatarı
Admiral
DIY Audio Fanatiği

İl: Antalya