Mevcut front hoparlörün verimini yukseltmek

Hoparlörler » Tweeter(tiz), mid-range(orta sesler), woofer ve subwoofer'lar hakkındaki tüm soru(n)lar

Mevcut front hoparlörün verimini yukseltmek

Okunmamış iletigönderen tufanacay » 03 Şub 2009, 22:36

herkese çok slm.(öncelikte bu işte çok tecrubesisiz oyuzden yazdıklarımm çok sacma gelirse kusura bakmayın.)mevcut paramla pioner vsx1015- anfi. S-W150s aktif sabbufer. ve ne yazıkkı front olarakta sh309 sahibiyim.sıkıntım front haporler ahsap mlz olarak sunta kulanılmış.ben bu ahksap mlz aynı boyutkarda gul ağacından yapmak istiyorum bu sayede verimin çok daha iyi olacağını düsünüyorum.fakat okuduğum bazı yazılarda bu işin bu kdarda kolay olmayacağı hapörlerin 4 -5 tane tahtayı al yapistır olmadığını okudum ve en ilgi cekenı ise iç dekosaytın çok iyi yapıldığında verimin çok artığı yazmışlar(mesala iç kısımlarda hava yolları ve köse ksımların yuvarlatılması.). bu konu bana bilgi verbilecek arkadaşlar yardım edermisiniz. [email protected](birde ben muvcut haporlerin boyutlarınla oynasam bunun hesabını nasıl yaparım)
tufanacay
Yeni Üye

İl: izmir
Meslek: kalite

Cevap: Mevcut front hoparlörün verimini yukseltmek

Okunmamış iletigönderen fixxxxxer » 04 Şub 2009, 01:32

ölçü hesaplamaları konusunda yardımcı olamam, sn. drhardware ya da sn. hoparlör'den yardım isteyebilirsiniz, benim o konuda tecrübem yok, ancak basit bilgi olarak kabinleri üçgen yapın diyebilirim, kayıt stüdyolarında da bazı high end hoparlörlerde de bu şekil kullanılıyor, sanırım duran dalga oluşumu dört yüzlü kabinlere göre daha az oluyor, bir de ahşap konusunda yine bilen birilerine danışın derim, sunta ve mdf, işleme ve motaj açısından basit, fiyat olarak ahşaba nazaran ucuz da olsa, iyi bir hesap ile sertliklerinden ötürü rezonansı minimize eder, gülağacının özelliklerini bilemeyeceğim, ama mümkün olduğunca sert malzeme kullanmanızı önerebilirim, keşke imkanım olsa da http://diyaudioprojects.com/ adresindeki granit kabinleri yapabilsem... kolay gelsin ;)
Kullanıcı avatarı
fixxxxxer
DIY Audio Gurusu

İl: İstanbul
Meslek: Öğrenci

Okunmamış iletigönderen hoparlör » 04 Şub 2009, 14:56

tufanacay yazdı:herkese çok slm.(öncelikte bu işte çok tecrubesisiz oyuzden yazdıklarımm çok sacma gelirse kusura bakmayın.)mevcut paramla pioner vsx1015- anfi. S-W150s aktif sabbufer. ve ne yazıkkı front olarakta sh309 sahibiyim.sıkıntım front haporler ahsap mlz olarak sunta kulanılmış.ben bu ahksap mlz aynı boyutkarda gul ağacından yapmak istiyorum bu sayede verimin çok daha iyi olacağını düsünüyorum.fakat okuduğum bazı yazılarda bu işin bu kdarda kolay olmayacağı hapörlerin 4 -5 tane tahtayı al yapistır olmadığını okudum ve en ilgi cekenı ise iç dekosaytın çok iyi yapıldığında verimin çok artığı yazmışlar(mesala iç kısımlarda hava yolları ve köse ksımların yuvarlatılması.). bu konu bana bilgi verbilecek arkadaşlar yardım edermisiniz. [email protected](birde ben muvcut haporlerin boyutlarınla oynasam bunun hesabını nasıl yaparım)

Merhaba,

Öncelikle hiçbirşey bilmeseniz de birşeylere başlamak için doğru yerdesiniz.

Kabinleri yeniden yapma fikri pek de iyi bir tercih olmayabilir. Sunta çok da kötü bir malzeme değildir, hatta kalitesi mdf'den daha iyi sönümlemeye sahiptir. Aslında ön paneli mdf ile, diğer panelleri de suntadan yapmak da düşünülebilir.

Masif ağaç kullanmak ise ciddi anlamda sorunludur? Ancak çok sert ağaçlar düşünülebilir, gene de masif blokların kısa sürede ortam sıcaklığına bağlı olarak genleşip daralarak oynama yaptıkları gözönüne alınırsa kullanılmamalıdır. Çok iyi malzeme bilgisine sahip bir marangoz bulursanız deneyebilirsiniz.

Kabin boyutları hatta biçimi değişirse ses de değişecektir. Ama bu daha iyi veya daha kötü olacak anlamında değildir.

Yeniden yapmanın eğer kabinler ciddi şekilde zarar görmemişse hiçbir anlamı yoktur. Renk vs. değiştirecekseniz suntanın üzerine ağaç kaplama yaptırabilir, yapışkanlı folyo ile kaplayabilir vb. bir değişiklik yapabilirsiniz. Yeniden yapma maliyetinin altına gidip sıfır Wharfedale almak daha mantıklıdır sanırım.

Sonuç olarak ticari üretimlerin özellikle ev tipi olanlarını modifiye etmenin bazı ilginç örnekleri dışında hiçbir anlamı yoktur.
hoparlör
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen fixxxxxer » 04 Şub 2009, 16:14

+1, sn. hoparlör'ün yorumu yeterince açıklayıcı

elinizdeki kabinlerin içindeki sürücüler de %95 açık olarak bulunmayan, o kabin için üretilmiş hoparlörler olduğundan, yeniden kabin imal etmeye kalkarsanız parametreleri hesaplarken sıkıntı yaşayacaksınız muhtmelen, birebir aynısını yaparsanız tutturabilirsiniz ama bunun da artısı ne olacak?

Bir de aklıma geldi, gülağacını deniz akvaryumumun bir ekipmanında kullanıyorum, o ağacın iki kesim yönü var, birtanesinde kesilmiş parçanın iki yüzünde hava geçirgen gözenekler kalıyor, zaten akvaryumda da bu özelliğinden ötürü kullanılıyor, ille de o ağaçtan yapacaksanız kesim yönüne dikkat edin derim, her tarafından hava kaçıran bir hoparlör istemezsiniz herhalde :D

edit: bir de ev sinema sisteminde kullanacaksanız sh-309'lar tatmin edici bir performansa sahip, 13cm'lik midbass ların açığını sub kapatır rahat rahat, ama kaliteli stereo dinleyeyim diyorsanız zaten a/v receiver çok iyi bir seçim değil derim, direct modu varsa bir nebze iyi olabilir, bende de vsx-609rds var, direct'te idare eder ama ne olursa olsun class-h amplifikasyonla limitler belli, sh-309'ları elden çıkaracak olursanız mesaj atın talip olabilirim ev sinema sistemim için:) kolay gelsin...
Kullanıcı avatarı
fixxxxxer
DIY Audio Gurusu

Meslek: Öğrenci

Okunmamış iletigönderen tufanacay » 04 Şub 2009, 21:13

arkadaslar çok tesekur ederim
tufanacay
Yeni Üye

İl: izmir
Meslek: kalite

Ynt: Mevcut front hoparlörün verimini yukseltmek

Okunmamış iletigönderen zcabaoglu » 11 Mar 2010, 20:32

Kabinleri yeniden yapmak yerine crossover'lerdeki mevcut kondansatörleri daha kaliteli olanlarıyla (audio grade) değiştirmeyi deneyebilirsiniz. Aynı şekilde crossover ve hoparlörler arasındaki kablolarıda daha kalınları ve kaliteli olanlarıyla değiştirirseniz seste bir miktar iyileşme sağlayabilirsiniz.
zcabaoglu
Yeni Üye

Reklamlar

Hoparlörler

• Bu konular da ilginizi çekebilir:
    Cevaplar
    Gösterim
    Son ileti
  • Hoparlorün Tarihçesi
    gönderen hamist » 09 Tem 2013, 21:34
    0 Cevaplar