İşi bilen Arkadaşlar bi bakın

Hoparlörler » Tweeter(tiz), mid-range(orta sesler), woofer ve subwoofer'lar hakkındaki tüm soru(n)lar

İşi bilen Arkadaşlar bi bakın

Okunmamış iletigönderen sayginarkun » 20 Mar 2010, 02:28

Herkese selam arkadaşlar ben RCF kule kabin yapıcağım 2 bass 1 tweter kullanıcağım bu kabini yaparken 3 seçeneğim var

1) BASLAR RCF 2 SİDE L15P530 TWETER N 450
2) BASLAR RCF L15G401 TWETER N 450
3) BASLAR RCF L15S801 TWETER N 450

BU ARADA KULE KABİNİN KASASI ELECTROVOİCE TX2152NİN AYNISI OLUCAK SİZİN ÖNERİNİZ NE BU KOMPEDANTLAR İÇİN hangisini kullanayım benim amacım 2 tanesiyle düğün bitereyim bide bu electrovoice tx2152 modelini canlı dinledim aynı tton nasıl yakalrız tabi filitrede önemli

işi bilen arkadaşlar fikir birliği yapalım
sayginarkun
Yeni Üye

İl: izmir
Meslek: org tamircisi

Ynt: İşi bilen Arkadaşlar bi bakın

Okunmamış iletigönderen djmalan » 21 Mar 2010, 02:07

Sorununuzun çözümü için kendi adıma şiddetle tavsiye edeceğim bu konularda uzman bir arkadaşa ait oldukça zengin bir sitenin bağlantısını tavsiye ediyorum;
http://tamircihasan.forumup.com/
Kullanıcı avatarı
djmalan
DIY Audio Fanatiği

İl: ANKARA

Okunmamış iletigönderen hoparlör » 21 Mar 2010, 11:34

Bu yönlendirme yanlış olmuş.

Hasan kardeşin sitesinde hoparlörler konusunda arkadaşımızın sorusuna yönelik bir cevap bulunmamaktadır. Zaten sitenin temel konusu elektronik ve seslendirme tesisatları içerisinde de açıkcası pek dişe dokunur birşeyler bulunmuyor. Buradan oturup bu tarz forumlar konusunda ahkam kesecek değilim. Ama sitelerin zenginliğinin de sağdan soldan kopyalanan devre şemalarının bir forumda toparlanıp "bi de böyle birşey var arkadaşlar, yapmak isteyenlere tavsiye olunur, ben yapmadım ama çok kalite devre" şeklinde mesajlar yayınlanmasının da doğru olmadığı kanısındayım. Çünkü hemen arkasından "arkadaşlar ben bu devreyi yaptım ama beslemesi şöyle şimdi çalışmıyo ne yapayım???" şeklinde imdat mesajları geliyor. Bu sözüm memleketteki pekçok forum için geçerli, sadece Hasan kardeşin forumu için değil.

Hoparlörler ise işin en kritik alanı, ortalama hatta vasat bir amfiniz olsun ama iyi hoparlörleriniz olsun, temel mesele buraya dayanıyor. Bu forumdaki amaç da evimizde düzgün bir sistemle müzik dinleyip bundan da keyif almak, aslında kendi tercihlerimize uyan kişisel bir sistem oluşturmak. Bu işin ne kadar detaylı ve zahmetli olduğunu bu forumdaki hoparlör tasarımı başlıklarından pekala biliyorsunuz.

Gelelim RCF konusuna. Profesyonel sistemlerin kendilerine özgü bir sesi ve geliştirme yaklaşımı vardır. Amaç ise kişisel beğenilerden ziyade kitlelere sesini duyurmaktır. Üreticiler de bu amaca yönelik kendi ürünlerinin tasarımlarını hazır sunarlar, dileyen hazır tasarımlara gidip kabinini ona göre yapar, dileyen de parametrelere göre kendisi tasarlar. Ya da Türk usulü beğendiği bir sistemi farklı hoparlörlerle taklit eder ki inanın yüksek kaldırım piyasası böyle beğendikleri bir sistemi bambaşka hoparlör ve filtre devreleriyle yapıp sevdikleri tonu almaya çalışanlarla doludur. Genellikle başarısız kötü taklitleri konuyu bilmeyen müşterilere dünyanın en yüksek kaliteli sistemleri olarak pazarlanır. Niye, çünkü kendileri yapmıştır.

Dolayısıyla fikir birliği yapacak bir konu zaten oluşmuyor. Aynı ton yakalanamaz, filtre de önemli değil filtre herşey demek ve bu şekilde profesyonel kabin de yapılamaz, Tamirci Hasan'ın forumunda da yapılamaz. Ama düğün bitirilebilir, hoparlörleri bi kabine koyduktan sonra her düğün biter, ha düğün bitirecek kabinler için de herhangi bir foruma gerek de yok. electrovoice tx2152 kabininin ölçülerinde bir kabin yapın, içine biraz elyaf, önden iki tane geniş port açın ve içine de piyasada hazır satılan iki yollu filtrelerden koyun. Dışını da kaplayın birşeyle, iki tane de taşıma kulpu, dört tane plastik ayak. İşte size düğün bitirtecek sistem, en iyi düğün zaten çabuk bitendir.

Kolay gelsin.
hoparlör
DIY Audio Gurusu

İl: İstanbul

Okunmamış iletigönderen Ersoy » 21 Mar 2010, 11:52

Vallahi Gökhan ne diyeyim. Seni seviyorum. Bukadar mı net özet olur. Matrak adamsın. :lol:
Kainat, düşünceleri değil, hareketleri alkışlar.
Ersoy
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen djmalan » 21 Mar 2010, 14:03

:lol:
Sayın Hoparlör kardeş aslında kısa ve net olarak en doğru bilgiyi vermiş ama ,
Hasan kardeşin sitesinde hoparlörler konusunda arkadaşımızın sorusuna yönelik bir cevap bulunmamaktadır.

Hani hasan kardeş bizzat bu işlerle uğraştığı için bu konularda daha deneyimliler ya,onu demek istedim kesin ,tavsiye edecekleri bişeyler vardır,belki hazırda birşeyler yazmıyor olabilir sitede ama,o açıdan yani.Düğün işinden düğüne giden anlar düşüncesi ile düşünmüştüm aslında (işin pratiği ayrıntısı farklıdır diye düşünüyorum ,belki elektronik açıdan zengin bir içerik değildir ama hani bu işlere yönelik belki daha yararlı tavsiyeler alabilirler ,hani iş bitiricilik anlamında )...
Umarım konuyu yanlış anlamamışımdır.
en iyi düğün zaten çabuk bitendir.
Aynen.
Kullanıcı avatarı
djmalan
DIY Audio Fanatiği

İl: ANKARA

Hoparlörler

• Bu konular da ilginizi çekebilir:
    Cevaplar
    Gösterim
    Son ileti