FARKLI OHMLARDAKİ HOPARLÖRLERİ KULLANMAK

Hoparlörler » Tweeter(tiz), mid-range(orta sesler), woofer ve subwoofer'lar hakkındaki tüm soru(n)lar

FARKLI OHMLARDAKİ HOPARLÖRLERİ KULLANMAK

Okunmamış iletigönderen kobal » 28 Eyl 2011, 20:45

Selam
benim bir sorum olacak sinema sistemi amfisinde center 8 ohm rear 6 ohm sörraund lar da 6 ohm olursa sistemde bir anormallik olurmu yada bütün hoparlörlerin aynı ohmdamı olması gerekir olmamasının ne gibi zararı olabilir.
kobal
Yeni Üye

İl: samsun
Meslek: pazarlama

Ynt: FARKLI OHMLARDAKİ HOPARLÖRLERİ KULLANMAK

Okunmamış iletigönderen hamist » 30 Eyl 2011, 20:39

kobal yazdı:Selam
benim bir sorum olacak sinema sistemi amfisinde center 8 ohm rear 6 ohm sörraund lar da 6 ohm olursa sistemde bir anormallik olurmu yada bütün hoparlörlerin aynı ohmdamı olması gerekir olmamasının ne gibi zararı olabilir.

Sinema sisteminde ciddi bir anormallik olmaz.
Zira transistörlü B veya D sınıfı çıkışlar kullanıldığı için,
2 ohm olumsuzluk yaratmaz.
Ayrıca center hoparlorü hiç kullanmayıp,
sistemden de kapatırsanız bir eksiklik de olmaz,
sağ sol onların görevini fazlası ile yapar
ve yokluğu hissedilmez bile.
Tüketimleri ile ünlü ülkelerin tarihlerini üreten ülkeler yazar.
hamist
DIY Audio Gurusu

İl: istanbul
Meslek: endüstriel elektronik

Okunmamış iletigönderen kobal » 02 Ekm 2011, 15:26

selamlar,
centeri kapat diyorsunuz ama konuşma seslerini centerden alıyorum bu da 5+1 yada dolby sistemi kapatmak olur oda olmaz.
steryoda değil zaten sinema da kullanacağım hoparlörlerde ohm farfı problem yaratırmı onu merak ediyorum.
kobal
Yeni Üye

Okunmamış iletigönderen hamist » 02 Ekm 2011, 21:46

kobal yazdı:selamlar,
centeri kapat diyorsunuz ama konuşma seslerini centerden alıyorum bu da 5+1 yada dolby sistemi kapatmak olur oda olmaz.
steryoda değil zaten sinema da kullanacağım hoparlörlerde ohm farfı problem yaratırmı onu merak ediyorum.

Sinema sisteminde 8 ohm yerine 6 ohm kullanmanın sorun olmayacağını belirtmiştim zaten.

Kendi kullanımım ve birikimim doğrultusunda siz veya bu forumu okuyacak başka arkadaşlar da
olacağı düşüncesi ile, center kanalın hoparlorler seçeneğinden iptal edilebileceğini,
bunun sorun yaratmayacağını, sağ sol hoparlorlerin center a ait sesleri mono olarak
vereceğini gereksiz bilgi olarak ukalalığıma verin.
Tüketimleri ile ünlü ülkelerin tarihlerini üreten ülkeler yazar.
hamist
DIY Audio Gurusu

İl: istanbul
Meslek: endüstriel elektronik

Okunmamış iletigönderen kobal » 04 Ekm 2011, 22:52

estağfirullah kardeş ukalalık falan hiç aklıma gelmedi sakın yanlış anlama söylemek isyrdiğini anladım mantıken olabilir neden olmasım ama varsa imkan faydalanmak lazım bende eldki malzemeyi fazla para harcamadan değerlendirmek istiyorum.
Esas sorum şu idi tekrar sorayım yanlış anlaşılmasım amfinin önlerine ve arkalarına 6 ohm hoparlörler bağlıyorum merkezde 8 olm kullanmak sesin çıkışını etkilermi aynı çıkışa bağlanan farklı hoparlörlerde ohmu düşük olandan daha fazkla ses çıkması gibi.Ama sinema amfisinde çıkışlar farklı olduğundan benim tahmiinim problem olaz sizce nasıl olurdu.
ilginiz için teşekkürler.
kobal
Yeni Üye

Hoparlörler

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Google [Bot] ve 0 misafir