crossover hesabı kitabı

Hoparlörler » Tweeter(tiz), mid-range(orta sesler), woofer ve subwoofer'lar hakkındaki tüm soru(n)lar

crossover hesabı kitabı

Okunmamış iletigönderen errör » 09 Nis 2015, 00:16

arkadaşlar hepinize merhaba elimde aşağıdaki kolonlardan birer çift mevcut hepsi4Ω (1çift olsen tweeter)(1çift phillips*üst-orta freq)(1çift tesla * orta-alt freq "alta pek inmiyor ortaya yakın"), kolonlar fullrange değil, her birinin ayrı ayrı detaylarda güzel tonlamaları var ben şimdi bunları tek bir open baffle kabinde toplamayı düşünüyorum crossover hesabı için desteğinizi istirham ediyorum (genellikle piyano çalacak bir aralık düşünüyorum alt frekansa ihtiyacım yok)

elimdeki ünitelere ait spec ler nette bile mevcut değil şimdi bu sebeple ben elimdeki ünitelerin frekans cevaplarını görebilmek için nasıl bir düzenek kurmalıyım?

kaliteli mikrofon ve osilaskobu olan bir atölyeye erişimim var bu çerçevede crossover hesap sürecinde yol gösterirseniz sevinirim

olsen: 10-15 watt
Resim

phillips 10-20 watt

Resim
tesla 20 -25 watt
Resim

Resim

Resim
NOT Teslaların diyaframları çok sert bu sebeple diyafram hareket kabiliyeti kısıtlı ayrıca yandan baktığınızda diyafram derinliği 10 cm kadar yani huni gibi bir şekli var şu ana kadar gördüğüm hoparlörlere pek benzemiyor

not aşağıdaki iki resimde yine teslaların fullrange olmadığını aksine orta alt frekansta çaldığını açıklıyor yalnız orijinal yapısı iki yollu mu üç yollu mu onuda tam anlayamadım resimden

Resim
Resim

hedeflenen tasarım tipi

Resim
Kullanıcı avatarı
errör
DIY Audio Fanatiği

İl: istanbul
Meslek: bilgiişlem.

Ynt: crossover hesabı kitabı

Okunmamış iletigönderen errör » 09 Nis 2015, 21:22

bu arada tüm sürücüleri çıplak olarak direkt çıkışa bağladım bu haliyle bile ses aradığım seviyeye yakın diyebilirim :D
Kullanıcı avatarı
errör
DIY Audio Fanatiği

Okunmamış iletigönderen zunda » 09 Nis 2015, 21:55

errör yazdı:bu arada tüm sürücüleri çıplak olarak direkt çıkışa bağladım bu haliyle bile ses aradığım seviyeye yakın diyebilirim :D

kendimce verilerini bilmeden dinlediğim 3 takım hoparlörüm var sadece 1 takımını modifiye ettim rast gele hoşumada giden bir uygulama oldu ama sizdeki sürücüleri görünce (aman tanrım didim) mükemmel görünüyorlar sesleri tahmin edebiliyorum zevkle kurup dinlersiniz inşaallah.
Kullanıcı avatarı
zunda
DIY Audio Gurusu

İl: kütahya
Meslek: revizör.

Okunmamış iletigönderen errör » 10 Nis 2015, 01:23

iyi dilekleriniz için teşekkürler üstad , asıl hedefim 15" bir çift fullrange idi ancak elime bunlar geçince değelendirmek istedim, dediğiniz gibi iş biraz doğaçlama olacak zira crossover ve kabin işi kağıt üzerinde epey çetrefil bir olay .
Kullanıcı avatarı
errör
DIY Audio Fanatiği

Okunmamış iletigönderen Amatör » 10 Nis 2015, 19:42

Piyanonun frekans aralığı 4-5 khz e kadar bir bölgeyi direkt ilgilendirsede harmonikleri 10 khz in üzerine kadar çıkıyor diye biliyorum.
Özellikle kulaklarımızı rahatsız edebilecek frekans aralıkları (1-5 khz arası mesela)düzgün yapılabilirse çok hoş bir kombinasyon ortaya çıkabilir.
Hatta enstrüman frekansları ile ilgili bir tablo vardı arşivimde diye hatırlıyorum,....evet buldum.Şu şekilde
enstrüman frekanslar 2.jpg

Kolay gelsin
Amatör
DIY Audio Gurusu

İl: Zonguldak

Okunmamış iletigönderen errör » 13 Nis 2015, 13:09

bilgi için teşekkürler amatör tablo çok faydalı oldu elimdeki bir kaç farklı crossoveri sinyal vererek osilaskopta görmeye çalışıyorum piyasadan farklı kapasitörler ve farklı bobinler temin edip bi kaç denemede bulunacağım artık bakalım sonuç ne olacak
Kullanıcı avatarı
errör
DIY Audio Fanatiği

Reklamlar

Okunmamış iletigönderen errör » 01 May 2015, 23:53

arkadaşlar tasarımın son haline yaklaştık, crossover işini; bir kaç farklı crossover setinden beğendiğim üst orta alt flitreleri ayrı ayrı alarak oluşturdum her nekadar sürücüler alt frekanslarda yetersiz kalsa da ilerleyen süreçte belki yan tarafa bir de lf sürücü ekleyebilrim :gunaydin:

Resim
Resim
Resim
Kullanıcı avatarı
errör
DIY Audio Fanatiği

Okunmamış iletigönderen errör » 10 May 2015, 14:34

tekrar merhaba arkadaşlar crossover konusunu hesapsız kitapsız deneme yanılma ile yapmak biraz saçma bir girişim kabul ediyorum ancak elimdeki malzemeleri değerlendirmek adına yine biryerlerden sökmüş olduğum köşede kalmış bir çift crossover i sisteme adapte etmeye çalışıyorum.

epey eskilerden bir devre ancak mid aralığı biraz dar gibi geldi bana, elimdeki fullrange benzeri phillips i direkt çıkıştan besleyince de biraz fazla bass kaçıyor, devredeki elemanlarla oynayabilmek için henüz tasarımın mantığını çözemedim bu anlamda yorumlarınızı rica etmekteyim.

not : devredeki bobinlerin değerlerini bilememekle beraber rakamsal olarak 1en küçük değeri 4 en büyük değeri temsil etmektedir. kondansatörler mf şeklindedir.
not2: tweeter direkt tiz çıkışına bağlı mid çıkışında phillips ve tesla (ortadaki ve alttaki sürücü)bağlı, bass çıkışta ise şuan hiçbirşey bağlı değil
ilginize teşekkürler.

Resim
Kullanıcı avatarı
errör
DIY Audio Fanatiği

Hoparlörler

• Bu konular da ilginizi çekebilir:
    Cevaplar
    Gösterim
    Son ileti