Bir acayip hoparlör sorusu

Hoparlörler » Tweeter(tiz), mid-range(orta sesler), woofer ve subwoofer'lar hakkındaki tüm soru(n)lar

Ynt: Bir acayip hoparlör sorusu

Okunmamış iletigönderen onursal » 17 Ekm 2013, 19:06

Amatör yazdı:İç izolasyon olarak,iç yüzeyleri tamamen 3cm lik düz sünger kapladıktan sonra,bass hp ün arkasına iki avuç kadar morlu, siyahlı, kırmızılı olan,kırpıntı ve yüne benzeyen,eski bir alman hoparlörünün içinden aldığım malzemeyi koydum.

Sesi oldukça keyifli şu anda.
Kabinlerin arkasını biraz duvara yakın yerleştirince bass anlamında da kazanımlar elde ediliyor.

İşte bu malzeme izolasyon için birebirdir. Özellikle büyük kabinlerde iki kat yapılıp ta araya delikli vinilex konulabilirse harika oluyor.
Bir de şu denemeyi yap.
Hoparlörün sadece birisini aç. Duvarlardan uzak bir yerde (oda ortalarında) normal olarak dinle ve tınıları aklına yaz.
Daha sonra arkadaki hava deliğini sıkıca kapatarak aradaki farkı belirlemeye çalış. (Elinle kapatmak daha iyidir)
Bakalım kapatınca bass sesler yumuşayacak mı.
Kullanıcı avatarı
onursal
DIY Audio Gurusu

İl: ankara
Meslek: broadcasting

Okunmamış iletigönderen Amatör » 17 Ekm 2013, 21:41

Bahsettiğiniz denemeyi de yaptım.
Kısık sesde pek bir değişiklik olmuyor ancak ses seviyesi artırıldığında portu kapattığım zaman basslarda belirgin bir düşüş söz konusu.
Şu halde basslar da sert sayılmaz.
Crossoverda kullandığım bass düzeltme eklentileri bu hacimde ki kabin için çok etkili oldu diyebilirim.Yoksa orta ve ortanın altı diyebileceğim frekanslar nerede ise 10-12 db yüksekti 70-100 hz lerden ve ses benim hiç alışık olmadığım ve beğenemeyeceğim bir tonda idi.
Dediğim gibi duvara biraz yanaştırdığımda kabinleri ve dinleme pozisyonumuda karşı duvara yakın konumlandırdığımda basslar gayet yeterli.
Tabiki 3 yollunun bassları ile karşılaştırmıyorum bunları.
Amatör
DIY Audio Gurusu

İl: Zonguldak

Okunmamış iletigönderen onursal » 17 Ekm 2013, 22:27

Zaten 3 yollu ile yarışmak gafletinde bulunursan sonuç hüsran olacaktır.
Ancak düzgün bir frekans responsu elde edip 3 yollular ile birlikte homojen olmasını sağlayabilirsin.
Belki de ilerde QUADROPHONİC ya da benzeri çok kanallı sistemleri test edersin:D
Kullanıcı avatarı
onursal
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen Amatör » 17 Ekm 2013, 22:46

Mevcut 3 yollunun 25cm 30hz olan bass ları ile, 66hz 20cm olan bu dualleri karşılaştırmak haksızlık olur.Ancak iş orta frekanslar ve doğal orta ses tonlarına gelince bu 2 yollu hiç de geri kalmıyor.
Amatör
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen onursal » 17 Ekm 2013, 22:58

Amatör yazdı:Mevcut 3 yollunun 25cm 30hz olan bass ları ile, 66hz 20cm olan bu dualleri karşılaştırmak haksızlık olur.Ancak iş orta frekanslar ve doğal orta ses tonlarına gelince bu 2 yollu hiç de geri kalmıyor.

Amaç burada yarıştırmak değildir adamım. Elbette ki benim bile hayranlığımı kazanan bir kabin ile, daha ucuz malzemelerle yapılmış bir kabini yarıştıramazsın.
Burada söylemek istediğim homojenlik. Yani bass bölgeler (40-50Hz) haricinde eşitliği sağlamandır. Diğer frekans bölgelerinde de eşitliği sağlayabilirsen 4 lü olarak kullanman çok keyif verecektir.
Kullanıcı avatarı
onursal
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen Amatör » 18 Ekm 2013, 00:02

Onursal Bey,quadrofonik sistemler 80 li yıllarda bir dönem uygulanmış fakat gördüğüm kadarı ile pek de rağbet görmemişler.Fiyatları da çok yüksekmiş o zamanlar.
Kaliteli sistemler olduğu yapıları ve fiyatlarından belli.Ancak stereo nun hissettirdikleri başka herhalde.
Dinledin mi diye sorarsanız,maalesef dinleme şansım olmadı.O yüzden herhangi bir yorum yapamayacağım ,iyi mi ,ne kadar iyi.

Bass sesler müzik içinde çok önemli bana göre de,belkide müziğin yarısı kadar önemli.

Bu 2 yollu denememde yaklaşık 250TL gibi bir bütçe ile aldığım performans,beni şaşırttı diyebilirim.
Bu fiyata hazır çift bir kabin alsaydım ,sesi nasıl olurdu acaba diye merak da etmiyor değilim.

Birdahaki denemelerimde daha dikkatli olmam ve özen gösterilmesi gerekli hususları en azından tecrübe ettiğimi düşünüyorum.
Bana göre en önemli konu sürücü seçimleri.Onların, limitleri oranında performans gerçekleşiyor doğal olarak.Bu yüzden spectleri bilinen veya bu bilgileri bulabileceğim sürücülere yöneleceğim,özellikle bass ve tweeter için.Yoksa elimde bir sürü dinlemeden ve incelemeden sadece görüntüsüne bakarak aldığım bir sürü hp birikti ve onları da birbirleri ile takım yapamıyorum.Ses olarak birbirlerini tamamlıyamıyorlar bana göre.

Zor olsada ileride çok sürücülü kule tipi bir kabin yapabilmek istiyorum.
Amatör
DIY Audio Gurusu

Reklamlar

Okunmamış iletigönderen onursal » 18 Ekm 2013, 01:00

QUADROFONİK sistemlerin rağbet görmemesinin tek sebebi kaynak bulunmayışıdır.
Takdir edersin ki 4 kanallı sesleri kaydetmek ve okumak o günün tekniği ile dinleyicilere ulaştırılamıyordu ya da çok pahalı idi.
Bir de üstüne cihazların yapım maliyetleri konulunca olay uçuyordu. 1986 lı yıllarda bir quadrofonik cihaz tamiri yapmıştım. Sahibi titriyordu neredeyse. Çünkü komplike sayılabilecek bir aletti ve oldukça pahalıydı.
Eğer senin kabinlerine ilaveten bu yaptığın ufakları da arka sesler için kullanacak olursan sesin dinamizmini daha iyi hissedersin. 4 Kanallı ses olmasına gerek yoktur. Basit bir decoder ile PSUEDO QUADROFONİK yapabilirsin. İyi kalite kayıtlarsa sesin yönünü de algılar enstrumanların dağılımını daha iyi hissedersin.

250TL dediğin değer o hoparlörlerin değeri değildir. O hoparlörler ayarında kabinler nerden baksan 500-1000TL gibi ücretlerle satılmaktadır. Hatta kabin işçiliği iyi ise daha da yüksek meblağlar sözkonusudur.
Sürücü bir kabin yapımında elbette ki en önemli faktördür. Ne yazık ki iyi kalite sürücüleri öyle ucuza bulamazsın ;)
Kullanıcı avatarı
onursal
DIY Audio Gurusu

Önceki

Hoparlörler

• Bu konular da ilginizi çekebilir:
    Cevaplar
    Gösterim
    Son ileti
  • Hoparlör Konumlandırma