USTALARDAN ACİL YARDIM VE FİKİR LÜTFEN

Hoparlörler » Hoparlör, kablo, binding post, RCA vs. konuları..

USTALARDAN ACİL YARDIM VE FİKİR LÜTFEN

Okunmamış iletigönderen lovnblack » 12 Oca 2010, 14:36

Merhaba öncelikle belirtmek isterim ki profesyonel, temiz ses arayışı içinde olduğum bir sisteme sahip değilim, benim sistemim home cinema tercihine uyan, ağırlıklı efektleri hakkıyla alabileceğim HD 1080, DTS filmlerde zevkin hakkını veren bir sistem. Uzun yıllardır değiştirdiğim sistemimin son halinde Kenwood KRF-7773 reciever ve front olarak da Infinity SM-255 var. Center ve rearlarımı sattım şuan arayış içindeyim. Ama tahmin ediyorsunuzdur ki amfi gücünü karşılayacak ve ön Infinity hoparlörlerin verdiği sesi dengeleyecek center ve rear bulma konusunda biraz zorlanıyorum.

Rear olarak JBL L- 820 ve BOSE 301V arasında kaldım. Açıkcası JBL in tüm teknik speclerine ulaşabiliyorum netten ama BOSE daha önce hiç incelemediğim ve şuan teknik detayını bulamadığım, karşılaştıramadığım bir ürün.

Center olarak ilk aklıma gelen JBL LC 2. Yüksek sese sahip bu fiyat aralığında (daha iyilerinide biliyorum ama o fiyatlara çıkamıyorum) bir ürün almak istiyorum.

Saygıdeğer ustalardan ricam BOSE 301 V ve JBL 820 arasındaki ikilemime bi son vermeleri :) ve tabiki center olarak tavsiyeleri.

Saygılarımla
lovnblack
Yeni Üye

İl: ankara
Meslek: elektronik

Ynt: USTALARDAN ACİL YARDIM VE FİKİR LÜTFEN

Okunmamış iletigönderen lovnblack » 12 Oca 2010, 21:14

Forum baya ıssız sanırım :) bu konularda ihtisas yapmış hiçbir usta uğramıyormu forumlara :(
lovnblack
Yeni Üye

Okunmamış iletigönderen e_cag » 12 Oca 2010, 23:06

Piyasada onlarca, yüzlerce alternatif varken bu forumda iki cihazı birden dinlemiş birinin olmaması çok olağandışı sayılmaz. Donanımhaberi falan arayın isterseniz.
Yaptım yaptım kutulayamadım.
Kullanıcı avatarı
e_cag
DIY Audio Gurusu

İl: İstanbul
Meslek: Kimyager

Okunmamış iletigönderen dhan000 » 13 Oca 2010, 00:57

linki inceleyin derim daha fazla seçenek bulabilirsiniz...
http://www.turkeyforum.com/satforum/for ... .php?f=241
dhan000
DIY Audio Fanatiği

İl: adana

Okunmamış iletigönderen lovnblack » 13 Oca 2010, 12:27

Teşekkürler ilgi ve yorumlarınız için...
lovnblack
Yeni Üye

Okunmamış iletigönderen Ersoy » 13 Oca 2010, 14:30

Usta demekle kulak ustalığı mevzu ise eğer, genellikle kulak ustaları bahsettiğiniz kabinlere genellikle ilgi duymazlar.

Ayrıca Forumumuz genellikle, kendin yap tabanlı ses devreleri tabanlı olduğundan, paylaşımların çoğuda bu yönde olmaktadır. Sanırım daha sağlıklı bilgiyi alabileceğiniz, intenet üzerinde, müzik konularının paylaşıldığı, bu foruma göre daha merkezde olan birçok kaynaktan faydalanabilirsiniz.

Fakat ben genel olarak bir bilgi verebilirim. En azından marka model ne olursa olsun önem teşkileden bir husus vardırki:

Rear olarak kullanmak istenilen hoparlörlerin sensivity yani hassasiyetler db olarak, şu anki main olarak kullandıklarınızdan daha düşük hassasiyet değerinde olmamalı.
Center içinde : bir ev sinaması sisteminin en önemli hoparlörüdür diyebilirim. Bütçe mukabilinde mümkünse en pahalı center hoparlörü almanızı tavsiye ederim. Çünki film izlerken ençok çalışan hoparlör center hoparlördür.

İyi günler.
Kainat, düşünceleri değil, hareketleri alkışlar.
Ersoy
DIY Audio Gurusu

Reklamlar

Okunmamış iletigönderen hakers » 06 May 2010, 17:53

Merhaba,

foruma yeni katıldım öncelikle her keze selamlar:)

bence gerek JBL gerekse Bose de iyi birer rear hoperlör değil. JBL JBL L- 820 zamanında L90 modelinin ve kalitesi çok daha iyi olan bir Refence hoperlörün takipcisi ama kesinlikle L90nın yanına yaklaşamaz. Boseyi hiç beğenemdim beğenemeyecemde galiba.

Front hoperlörleriniz SM 255 serisi 28 - 22000 Hz arasında çalışır burada Center için size bunu öneririm. Alman Visaton markası vardır ordan bir hoperlör tavsiye ederim:

http://www.visaton.de/de/bauvorschlaege/center/807/index.html

Rear olarakta:

http://www.visaton.de/de/bauvorschlaege/regal/555/index.html

Bilhassa centeri büyük tutunuz çünkü Frontlardan baskın çıkar.

Hepinize sevgiler
hakers
Yeni Üye

İl: almanya
Meslek: Language Manager

Okunmamış iletigönderen hoparlör » 06 May 2010, 19:10

Merhaba, Foruma hoşgeldiniz :)

Visaton benim çok beğendiğim bir marka, bu kadar yakında olup da bizim memlekette bulamamak aslında düşündürücü. Ama maalesef sadece spot piyasa ürünü hoparlörler geliyor buraya. Almanya'dan getirtmek ise gümrük yüzünden sorun, çünkü memelekette hoparlör üretildiği için !! dış piyasaya karşı korumak üzere fon konulmuş, tıpkı mikrofonlarda olduğu gibi. Bu yüzden astarı yüzünden pahalıya gelebiliyor. Ancak gitmişken yanınızda getirmek ya da eşe dosta rica etmek lazım.
Burada temsilcilik alınsa da kaç kişi alıp kabin yapar ya da yaptırır, işi kurtarmaz.
hoparlör
DIY Audio Gurusu

İl: İstanbul

Okunmamış iletigönderen hakers » 07 May 2010, 11:47

Merhaba,

sorunun bu kadar büyük olduğundan haberim yoktu açıkcası.

Almanya, avusturya vs. DIY konusunda çok daha ileri durumda o zaman bu üzürücü :|

Visaton,Seas,Vifa,Peerless,Eton bu markalardan kendi el emeği ile hoperlör yapan ve markalı olan değeri 20.000 Euro olan hoperlörleri geride bırakan o kadar çok sistem var ki inanamazsınız.

Ancak tabi siz bu konuda daha deneyimlisiniz Türkiye pazarını çok daha iyi bilen birisiniz "memelekette hoparlör üretildiği için" demişiniz bu markalar hangileri acaba?

Sizce DIY Trde hiç geleceği olmayan bir Hobby midir?

Örnek olarak vermek gerekirse. Ben şu an 2x200 Wattlık Mosfet bir son güç katı için gerekli şeyleri bir araya toplamaya çalışıyorum. Burada bu parçaları getiren bir Alman var bu parçaları sanırım ya Çinden yada Singapoordan getiriyor.

Sizin söylemiş olduğunuz Gümrük sorunları aynı şekilde Elektronik içidne geçerlimidir?

Yardımlarınız için teşekkür ederim
hakers
Yeni Üye

İl: almanya
Meslek: Language Manager

Hoparlörler

• Bu konular da ilginizi çekebilir:
    Cevaplar
    Gösterim
    Son ileti

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Google [Bot] ve 0 misafir