Kaliteli tweeter arayanlara

Hoparlörler » Hoparlör, kablo, binding post, RCA vs. konuları..

Kaliteli tweeter arayanlara

Okunmamış iletigönderen maystor » 14 Tem 2010, 19:55

http://urun.gittigidiyor.com/CANON-META ... ZZ28664248

Ben aldım, mevcut kolonlarımın tweeterine paralel bağladım, gayet güzel detaylı sesi var.
SADECE KENDİN OL!
Kullanıcı avatarı
maystor
DIY Audio Gurusu

İl: istanbul
Meslek: makine otomasyonu

Ynt: Kaliteli tweeter arayanlara

Okunmamış iletigönderen hoparlör » 16 Tem 2010, 17:55

maystor yazdı:http://urun.gittigidiyor.com/CANON-METAL-DOME-TWEETER-120W-quot-teknodepo-quot_W0QQidZZ28664248

Ben aldım, mevcut kolonlarımın tweeterine paralel bağladım, gayet güzel detaylı sesi var.

Hayırlı olsun, bana biraz metalik gelmekle birlikte iyi olduklarını düşünüyorum. Bende farklı bir versiyonu vardı ama bir gün baktım yakmışım. Osilasyon kurbanı :(

120W abartılı, bence 20-30W diyelim, ama seslerini ben de beğenmiştim. High-End değil, alternatifi Ekingenler'deki Taiwan malı, Bots'lardan daha çok sevmiştim.
hoparlör
DIY Audio Gurusu

İl: İstanbul

Okunmamış iletigönderen maystor » 16 Tem 2010, 21:44

Ses öyle metalik falan değil iyi, dandik plastik domeli tweeterlardan 10 kat iyi :D ve hatta benim orjinal kolonların ipek dome tweeterlardan bile iyi.
SADECE KENDİN OL!
Kullanıcı avatarı
maystor
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen Amatör » 16 Tem 2010, 22:05

Metal tweteeterlar ipek veya kağıt olanlara göre daha keskin ve daha yüksek ses çıkarıyorlar.Benim kullandığım hoparlörler de titanyum tweeterler var.İnanılmaz şekilde keskin ve berrak sesleri var.
Benim de bazen sesi metalik bulduğum oluyor ancak benim kabinlerin mid sürücüleri de dome tipinde .Aslında 15 cm lik bir kağıt mid sürücü olan bir kabin düşünmüyor değilim.
Ses tonunu kabinlerin konumu ile oynayarak değiştiriyorum.Bu arada benim kabinler portsuz.35cm bass,15cm mid ve birkaç kaliteli tweeterdan oluşan portlu bir kabin sahibi olmayı çok istiyorum.En azından elimdeki kabinler ile karşılaştıma imkanım olur.
Konuyu başka yere kaydırdım galiba :)
Amatör
DIY Audio Gurusu

İl: Zonguldak

Okunmamış iletigönderen maystor » 16 Tem 2010, 23:37

Konunun kayması önemli değil, benim de kendi hoparlorlerimi yapmaya niyetim var, o yüzden arada bir beğendim hoparlor olunca alıp koyuyorum kenara. 2-3 takım birikti valla ama zaman bulup onları ölçmek ve kabinleri tasarlamak lazım, bakalım nasıl olacak.
SADECE KENDİN OL!
Kullanıcı avatarı
maystor
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen miriel » 17 Tem 2010, 12:10

Ben yapmanızı tavsiye ederim, hem tecrübe hem zevk hemde el becerisinin artması açısından odanın ve kendi zevkinizin rengine göre bi eser ortaya çıkarabilirsiniz.
İnanç GÜMÜŞLER
Kullanıcı avatarı
miriel
DIY Audio Gurusu

İl: RİZE
Meslek: Makina Mühendisi

Reklamlar

Okunmamış iletigönderen scarab » 17 Tem 2010, 20:23

konusahibinin affına sığınarak bir miktar konuyo bölüyorum; :D
bu forumda her atılan mesajın forum sakinleri tarafından okuduğumu düşünerek buraya eklemeyi uygun gördüm :D
Resim
bunlar elimdeki hoparlorler woofer'dan hallice midbass panasonic üretimi13cm çapında tecnihcs sb-t100 hoparlorü kalın körüğü ve sert konisi yüzünden midbass'dan ziyade woofer karakterine sahip diye düşünüyorum her ne kadar sb-t100 kataloglarında kesim frekans'ı 3.5khz olarak verilmiş olsada ben 1khz üzeri başarılı bir performas vereceğini düşünmüyorum.
Resim
tweeter'ın orjinal kullanım alanı bu şekilde ama ben bu kağıt hoparlorleri yanlız kullanmayı düşündüğüm için birbirlerinden ayırdım.
Resim
tweeter'ların kubbesi kumaşa benzer birşeyden yapılmış sesi benim çok hoşuma gitti insan seslerini kulağı hiç rahatsız etmeyecek kadar güzel okuyor hatta üst tiz'ler için ikinci bir tweeter'a bile ihtiyaç duyulabilir :D ve tweeter'ın hassasiyeti bir hayli düşük woofer'a 18ohm'seri direnç bağlayarak sesi dengeliyebildim zaten orjinal hoparlorünede seri direnç bağlamışlar .
kabini ise orjinal sb-t100 ölçülerine sadık kalarak yaptım atölyede olduğu için ressim şuan koyamıyorum yanlız sb-t100'ün port ebatlarını bulamadım ?
bu projenin akıbeti hakkında ne düşünüyorsunuz?
fatih karali
scarab
DIY Audio Gurusu

İl: ist
Meslek: eski marangoz :)

Okunmamış iletigönderen maystor » 17 Tem 2010, 21:24

Valla söz konusu oto hoparlor olunca hiçbir değer ve veri hi-fi specleri ile uymuyor. Pioneer in meşhur "85"liklerindeki 3 adet hoparlor mesela, üstündeki sözde mid görevi yapacak hoparlör tweeterden daha iyi çalıyo tiz sesleri :D . Arabada gürültü çok olduğu için ses şiddeti daha önemli herhalde, kalite 2. veya 3. sırada.
SADECE KENDİN OL!
Kullanıcı avatarı
maystor
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen miriel » 18 Tem 2010, 13:12

Kağıt wooferların daha iyi oktana sahip olduklarını biliyorum. Yüksek güçlerde mukavemeti arttırmak için koninin sertleştirilmesi gerekiyor çünki yırtılmalar ve faz kaymalarını önlemek için.
Mid hoparlörlerinin süspansiyonlarının sert olması düşük frekansları doğal olarak filtrelemesi için gerekli birşey aslında. Bu sayede yüksek güçte kaliteyi fazla bozmazlar. Sizdeki midbass görünümlü hoparlörün 3,5kHz'e kendi ohmajında çıkabiliyorsa mid olarak kullanılabilir aslında. Rezonans frekansı 100Hz e yakın ise alt kesim gerekir, yani 3 yollu bir kabin ile kullanılabilir.

Yaptığınız kabini dinledinizmi ? Düşük frekanslar zayıf kaldıysa port ile desteklenebilir. Nerde zayıflık hisediyorsanız o civarlarda port tune etmek gerekli. Ama önce hoparlörün rezonans frekansını bulmanızı tavsiye ederim. Buna göre bass veya midbass veya mid görevi üstlendiğini kestirebiliriz.
İnanç GÜMÜŞLER
Kullanıcı avatarı
miriel
DIY Audio Gurusu

İl: RİZE
Meslek: Makina Mühendisi

Okunmamış iletigönderen scarab » 18 Tem 2010, 15:52

kabinlerin orjinalı port'lu bir tasarıma sahip bende orjinal ebatlara sadık kalarak yaptığım kabini portsuz dinlemiştim bas performansı iyi olmasına karşı orta seslerde adeta bir takoz technics'in kullanma kılavuzunda verilmiş olan 3khz kesim frekans'ı bu hoparlor için çok üst bir frekans diye düşünüyorum
bu arada yaptığım ölçümlere göre hoparlorün rezonans frekansını 0.20v ile 84hz olarak buldum
diğer kağıt konlu eski hoparlor'ün ise rezonans frekansını 72hz olarak 0.08volt'ta buldum sanırım bu hoparlorlerin ne kadar hassas olduğu burdan anlaşılıyor :D
fatih karali
scarab
DIY Audio Gurusu

İl: ist
Meslek: eski marangoz :)

Hoparlörler

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Google [Bot] ve 0 misafir