Hoparlör omajı hakkında

Hoparlörler » Hoparlör, kablo, binding post, RCA vs. konuları..

Hoparlör omajı hakkında

Okunmamış iletigönderen Captain454 » 07 May 2015, 02:12

Merhabalar,
Bose 301 seri 3 kolonların teknik verilerinde omaj değeri 8 ohm olarak verilmiş,fakat ölçtüğüm zaman 5 küsür ohm gibi bir değer görüyorum bunun sebebi ne olabilir?
Kullanıcı avatarı
Captain454
Yeni Üye

İl: İstanbul
Meslek: Kaptan

Ynt: Hoparlör omajı hakkında

Okunmamış iletigönderen Bedri® » 07 May 2015, 10:31

Captain454 yazdı:Merhabalar,
Bose 301 seri 3 kolonların teknik verilerinde omaj değeri 8 ohm olarak verilmiş,fakat ölçtüğüm zaman 5 küsür ohm gibi bir değer görüyorum bunun sebebi ne olabilir?

Selamlar
Hoparlörlerin içindeki bobin endüktif yük olduğundan dirençler gibi ölçülmemektedir.

Forum Donanımhaber de bir arkadaş aşağıda konuyu açıklamış...aynen alıntı yapıyorum.

"Multimetre ile hoperlörün empedansını ölçemezsiniz. Bunun nedeni hoperlörün ölçüm yaptığınız elemanının direnç değil de bobin olmasındandır.
İngilizce terminolojide DC Resistance (direnç) ile doğru akıma karşı koyan zorluk anlamına gelirken AC Resistance ya da Electrical impedance ile (öz direnç ya da empedans) alternatif akıma karşı koyan zorluk anlamına gelir.
Hoperlörün uçlarına dalgalı akım geldiğinden hoperlörün empedansı ya da öz direnci vardır. Her ikisinin de birimi Ohm'dur ve piyasa da hoperlörün direnci diye kastedilen şey aslında öz direnci ya da empedansıdır.

Kullanmakta olduğunuz multimetre direnç ölçmeye göre tasarlandığı için hoperlörün öz direncini ölçemezsiniz."
Kullanıcı avatarı
Bedri®
DIY Audio Gurusu

İl: Sakarya
Meslek: Resim Öğretmeni

Okunmamış iletigönderen Captain454 » 07 May 2015, 17:28

Bedri Bey merhabalar,
Öncelikle bu konuda da gösterdiğiniz ilgi ve alakanıza çok teşekkür ediyorum.
Anladığım kadarı ile kolonlar'da bir problem yok, en azından artık acaba kolonlarda bir problem'mi var endişem kalmadı.
Diyaudio sitesini uzun zamandır severek takip ediyorum,fakat üye olup forum'a hem amfi hemde kolon'lar için yazmama neden olan bir problemle karşılaştım.
Uzun yıllar severek kullandığım ve apartman ortamında fazlası ile yeterli olan sony ta-fe530r model stk entegreli 4 ohmda 110 w veren bir amfim ve 6 ohm'luk 3 yollu sony bookself tarzı kolonlarım vardı.
Bu ikiliden gayet memnundum ve hiç sorun yaşamadan uzun bir zaman kullandım.
Müzik tarzı olarak ağırlıklı Dire straits,queen,tina turner,bruce springsten vs dinleyen biriyim,onun haricinde arada birde elektronik,house vs dinlerim.
Öyle abartılı bam güm kafa patlatan bass ağırlıklı müziklerle pek aram yoktur.
Yakın bir arkadaşımın tavsiyesi üzerine daha doğrusu onun gazı ile önce hoparlörleri değiştirdim fakat kullanmakta olduğum mevcut sony amfi yeni kolonlarda istediğim performansı gösteremedi,bu defada mecburen amfiyi değiştirmek zorunda kaldım ve bir hata yaptım stereo amfi almak yerine avr bir cihaz aldım fakat bunda da istediğim sonuçu tam olarak alamadım,düşük volümde kolonlarda tok çalmıyor ancak sesi yarıma yakın bir seviyeye getirdikten sonra kolonlar olması gereken gibi çalmaya başlıyor.
Az önce bahsettiğim bana şu an kullanmakta olduğum ve problem yaşadığım amfi ve kolonları aldırtan arkadaşım'da bose am 5 kolon takımı ve 8 ohmda 40 w veren bir h.kardon stereo amfi var. Çeyrek volümde bile çok derin ve tok bir ses alırken, malesef benim ikiliden o sesi alamadım.
O yüzden bir diğer konu olarak forum'da çıkış transistörleri değişim konusunu açtım.
Transistörler ve besleme kondansatörlerinde ufak bir upgrade ile bu amfi istediğim kıvama gelecek gibime geliyor.
Konu ile ilginen ve fikirlerini paylaşan herkeze bir kez daha çok teşekkür ediyorum.
Kullanıcı avatarı
Captain454
Yeni Üye

Okunmamış iletigönderen errör » 10 May 2015, 15:07

öncelikle merhaba konuyu tam olarak anlayabilmişsem siz düşük volumde dinamik bir çıkış alamıyorum diyorsunuz?

benim ilk önerim hoparlörlerinizdeki crossover kondansatörlerine odaklanmanız şeklinde olur.

ikinci önerim ise kaynak ile amfi arasına bir equalizer,dsp vb eklemenizin pratik bir çözüm olacağı yönündedir.

zira bir cihazın sadece orijinal kondansatörleriyle veya transistörleriyle oynamanız sonucu çok fazla etkilemeyebilir ayrıca stabilite için bir çok elemanda değişikliğe gitmeniz gerekebilir.

son olarak tok demişsiniz ancak tok denildiği zaman ben bass anlıyorum acaba "daha detaylı" yı mı anlatmak istediniz?
Kullanıcı avatarı
errör
DIY Audio Fanatiği

İl: istanbul
Meslek: bilgiişlem.

Okunmamış iletigönderen Captain454 » 12 May 2015, 13:33

Merhabalar,
Öncelikle ilgi ve alakanız için çok teşekkür ederim.
Hoparlör'ler ile ilgili bir problem olabilme ihtimali benim de aklıma gelmedi değil,hoparlörlerin içini açıp baktım (birazda hayal kırıklığına uğradım desem yalan olmaz) crossover olarak pcb'li falan bir devre görmeyi bekliyordum.
İçerde bir adet sarı renkte irice kutupsuz bir kondansatör,bir adet cam sigortaya benzeyen bir parça,bir adet çelik tel sarılmış gibi ince bir bobin gördüm, zaten bunların hepsi tweeter sürücüleri ile irtibatlandırılmış.
Resim eklemek istiyorum fakat imageshack hesabımda bir problem var ordan ekleme yapamıyorum.
Geçen günü iyice emin olmak ve kolonları tekrar denemek için bir arkadaşımdan ödünç olarak technics'in eski serilerinden bir amfi aldım,sonuç muhteşemdi,sanki o kolonlar gitti yerine başka kolonlar geldi.
Düşük volümde tam istediğim gibi detaylı çalmaya başladı,detaylı çalmaktan kastım bas sesler dağılmadan çıkmaya başladı Bu sayede kolonlarda hiç bir problem olmadığını anladım.

Kaynak cihaz ile amfi arasında eq kullanıyorum, o bir nebze olsun seste fark yaratıyor.

Kondansatör değişimini düşünmemin sebebi birazda cihazın yaşı ile alakalı,bu cihaz 12 yaşında bir cihaz,muhtemelen zamanla içindeki kondansatörler ömürlerini tamamlamıştır,yada tamamlamak üzeredir diye düşünüyorum.
Bu cihazın içinde iki tane ayrı amfi katı var bir katında 3 kanal çıkış ve 2 tane 8200uf 63v kon.
Diğer katında ise 4 kanal çıkış ve 2 adet 12000uf kon var
Benim ilgilendiğim kısım stereo çıkış katında kullanılan 12000uf'ları yenilemek.
Kullanıcı avatarı
Captain454
Yeni Üye

Okunmamış iletigönderen devirsefa » 12 May 2015, 14:09

errör yazdı:öncelikle merhaba konuyu tam olarak anlayabilmişsem siz düşük volumde dinamik bir çıkış alamıyorum diyorsunuz?

benim ilk önerim hoparlörlerinizdeki crossover kondansatörlerine odaklanmanız şeklinde olur.

Evet bu benim de merak ettiğim bir konu, düşük volümde dinamik sesler elde edebilmemiz için neler yapabiliriz?
devirsefa
DIY Audio Fanatiği

Reklamlar

Okunmamış iletigönderen Captain454 » 12 May 2015, 15:16

Merhabalar,
Kişisel düşüncem olarak çıkış gücü kuvvetli ( hoparlörlerin gücüne eşdeğerde) bir amfi kullanmak.
Kullanıcı avatarı
Captain454
Yeni Üye

Okunmamış iletigönderen onursal » 12 May 2015, 16:34

Captain454 yazdı:Bedri Bey merhabalar,

Bu ikiliden gayet memnundum ve hiç sorun yaşamadan uzun bir zaman kullandım.

Yakın bir arkadaşımın tavsiyesi üzerine daha doğrusu onun gazı ile önce hoparlörleri değiştirdim fakat kullanmakta olduğum mevcut sony amfi yeni kolonlarda istediğim performansı gösteremedi,bu defada mecburen amfiyi değiştirmek zorunda kaldım ve bir hata yaptım stereo amfi almak yerine avr bir cihaz aldım fakat bunda da istediğim sonuçu tam olarak alamadım,düşük volümde kolonlarda tok çalmıyor ancak sesi yarıma yakın bir seviyeye getirdikten sonra kolonlar olması gereken gibi çalmaya başlıyor.
Az önce bahsettiğim bana şu an kullanmakta olduğum ve problem yaşadığım amfi ve kolonları aldırtan arkadaşım'da bose am 5 kolon takımı ve 8 ohmda 40 w veren bir h.kardon stereo amfi var. Çeyrek volümde bile çok derin ve tok bir ses alırken, malesef benim ikiliden o sesi alamadım.
O yüzden bir diğer konu olarak forum'da çıkış transistörleri değişim konusunu açtım.
Transistörler ve besleme kondansatörlerinde ufak bir upgrade ile bu amfi istediğim kıvama gelecek gibime geliyor.
Konu ile ilginen ve fikirlerini paylaşan herkeze bir kez daha çok teşekkür ediyorum.

Önce konuyu özetlemek gereklidir.
Anlaşıldığı üzere donanımhaber gibi satıcıların çoklukla bulunduğu sitedeki arkadaşından bilinçsizce tavsiye almış ve çıkmaza girmişsin. :D
Her elektronik cihazın veya ekipmanın bazı teknik değerleri vardır. Ölçümler sonucunda belirlenen bu teknik değerler, ne yazık ki uzman olmayan kişilerin (veya kendisini uzman görenlerin) anlayabileceği bir şey değildir.
Düşük sesteki bass derinliği denilen olayın teknik açıklaması LOUDNESS çizelgesidir. Literatürde açıkça belirtilmiş olan bu karakteristik eğrisi temel olarak DÜŞÜK SES SEVİYESİNDE insan kulağının duyma eşiğini anlatmaktadır.
Resim
Loudness eğrisi tamamen frekans ile alakalı olduğu için, gerek amplifikatörün gerekse hoparlörlerin FREKANS KARAKTERİSTİĞİ oldukça önemlidir. Özellikle günümüz ucuz AVR veya SURROUND amplifikatörlerin band genişliğinin dar olması sebebiyle zaten başta en büyük hatayı yapmışsın. Bir de bunlara ilaveten hoparlörlerin frekans karakteristiği ve duyarlılığı hesaba katılırsa içinden çıkalamaz bir hale geldiği gerçektir.
Problemin nereden kaynaklandığını tespit edebilmek oldukça kolaydır.
Kalitesine emin olunan bir çift hoparlör senin amlifikatörüne bağlanarak test edilir.
Daha sonra sendeki hoparlörler iyi çalan bir ampliye bağlanarak dinlenilir.
Görülecektir ki hem amplin hem de hoparlörlerin uygun karakterde değiller. :D Daha doğrusu eski sisteminin kalitesinde değil.
Sorunu ne yazık ki ne amplifikatörün çıkış transistörlerini değiştirerek, ne de hoparlörlerinin filtresi ile oynayarak çözemezsin.
Sorunun gerçek çözümü öncelikle sistemini uyumlu hale getirmek ve uygun seçenekleri belirlemek olmalıdır.
1 Ampli karakteristiği uygun değise. SURROUND amplilerden ise iyi kalite sub bass hoparlörü kullanılabilir. Ampli konfigürasyonlaru yanlış ayarlanmış ise bilgi edinilip düzeltilmeye çalışılabilir. Eğer stereo ampli ise düşük ses seviyelerindeki bass kompanzasyonu için LOUDNESS ilavesi yapılabilir. (Eski cihazlarda sıklıkla görülür)
2 Hoparlör karakteristiği iyi değilse. Her durumda istenilen olay düşük ses seviyelerindeki bass derinliği olduğuna göre hoparlörlerin rezonans frekansının yüksek olduğu düşünülebilir. Yüksek olan bu rezonans frekansı alt frekansları yeterince veremediği için ya subb bass denilen destek hoparlöründen konulmalı ya da hoparlör kabini ölçümlenerek zayıf yönleri varsa giderilmelidir.
Kullanıcı avatarı
onursal
DIY Audio Gurusu

İl: ankara
Meslek: broadcasting

Okunmamış iletigönderen forester68 » 12 May 2015, 17:57

Onursal Arkadaşımın yazdıklarından anladığım ampli karakteristiği ile hoparlör karakteristiğini uyum içinde olması direk etken birde indirek etkenler olduğunu düşünüyorum, mesela ampli ile hoparlör arasındaki kablonun kalitesi,
Onursal arkadaşım sizce kablo kalitesinin ses üzerindeki etkisi nedir. sizin fikirleriniz bizim için önemli.
forester68
Yeni Üye

İl: Aksaray

Okunmamış iletigönderen Captain454 » 12 May 2015, 18:16

Merhabalar,
Öncelikle ilgi ve alakanız ve paylaştığınız bilgiler için çok teşekkür ederim.
Kolonları başka bir amfi ile denediğim zaman hakikaten sonuç çok farklı oldu,hatta bu denemeyi yaparken kaynak ile amfi arasında eq kullanmadım,buna rağmen sonuç beklediğimden bile yüksekti,bu ses bu kolonlardan mı çıkıyor dedim.
Çeyrek volümün biraz üstüne çıktığımda sistemde sanki aktif sub varmış gibi çalmaya başladı.
Bu sayede kolonlarda bir problem olmadığını,doğru beslendiği takdir'de,vermesi gereken performansı verdiğini gördüm.
Problem malesef benim amfi seçimim'de oldu bunu kabul ediyorum zaten daha önceki mesajlarımda bunu belirttim,marka olarak kötü bir tercih değildi hatta ses rengi olarak bir çok giriş seviyesi stereo amfiden daha detaylı tınılar çıkartan bir cihaz,ama üretilme amacı stereo'dan ziyade sinema ağırlıklı olduğundan dolayı bir uyuşmazlık sorunu yaşadım.
Bu avr cihazlarının bir çok modelinde kolon takımı olarak aktif yada pasif sub'lar ve çapları 10-12cm olan center,front,surround vs tarzında uydu kolonlar kullanıyorlar.
Aktif yada pasif sub ile kullanıldığı takdirde çok güzel netice veriyorlar,fakat sub'ı devreden çıkarınca iş bitiyor.
Benim yapabileceğim iki şık var ya bu cihazı satıp yerine left right çıkışı olan klasik stereo bir amfi alıcam,yada bu sisteme extra'dan bir aktif sub ekleyecem.aktif sub'ı eklediğim zaman aslında sadece kendimi kandırmış olucam,sorun çözülmüş olmayacak,mevcut kolonlarım yine olması gereken performansı vermek yerine midrange ve tweeter gibi çalmaya devam edecek.
Yada geriye üçüncü bir seçenek olarak bu cihazı gözden çıkartıp,içinde kullanılan mevcut amfi katını iptal edip,elimde fazladan bulunan toshiba ve sanken transistörlerini kullanarak yeni bir amfi katı tasarlayıp cihazın içine monte etmek kalıyor.lm 3886 ile yapılmış örnekleri mevcut
http://youtu.be/NBOGFZIfymQ
Kullanıcı avatarı
Captain454
Yeni Üye

Sonraki

Hoparlörler

• Bu konular da ilginizi çekebilir:
    Cevaplar
    Gösterim
    Son ileti
  • Hoparlör takımı hakkında yardım rica ediyorum.
    gönderen redbreath » 25 Oca 2010, 13:04
    4 Cevaplar
    2292 Gösterim
    Son ileti gönderen hakers Son iletiyi göster
    07 May 2010, 12:59
  • Hoparlör
    gönderen nthere » 12 Haz 2010, 20:28
    5 Cevaplar
    1969 Gösterim
    Son ileti gönderen hakers Son iletiyi göster
    22 Haz 2010, 18:47
  • Hayalinizdeki Hoparlör