bir garip jbl sorunu

Hoparlörler » Hoparlör, kablo, binding post, RCA vs. konuları..

bir garip jbl sorunu

Okunmamış iletigönderen errör » 20 Ekm 2010, 01:20

arkadaşlar selamlar evimde birkaç aydır kullandığım şu üç yollu çiftle son zamanlarda başımız dertte ,sağ ile sol arasında küçük bir mid dengesizliği farkettim çok dikkat ederseniz farkediliyor ama kafama takıldı oturdum sürücüleri birbirleriyle değiştirerek sorunun kaynağını aramaya başladım sürücüler değişsede sonuç değişmedi bariz left kolon midleri sönük veriyor.

amfi çıkışlarınıda değiştirdim yine sonuç aynı son olarak sorunun crossoverlerle alakalı olduğunu tespit ettim ama buradan sonra ilerleyemiyorum yani crossoverlerde orijinal kendi tamirsiz crossoverleri :?:

sizlere sorum crossover yıpranır mı?

yani yıpransa yıpransa elektrolitik kondansatörler yıpranır diye düşünüyorum sizlerin fikirleri nelerdir? kilitlendim kaldım burda :)

crossoverlerin her birinde üç adet taş direnç,üç adet bobin üçer adette elektrolitik kondansatör var

hoparlörler bunlar---v
http://www.capsver.com/pics/21953.jpg
Kullanıcı avatarı
errör
DIY Audio Fanatiği

İl: istanbul
Meslek: bilgiişlem.

Ynt: bir garip jbl sorunu

Okunmamış iletigönderen farfisa » 20 Ekm 2010, 10:35

yıllar önce bir müşterim birebir aynı sorunla bana başvurmuştu sanırsam hoparlörler pioneer hpm serisi olabilirdi tam hatırlayamıyorum her iki hoparlörün crossoverlerindeki kondansatörleri eşleştirilmiş olarak taktım sorun çözüldü çünkü kondansatörler yılların etkisi ve kullanım şekli ile değer değiştirmeye en müsait parçalardır
Resim
farfisa
DIY Audio Gurusu

İl: İstanbul
Meslek: Bilgisayar müh. Hifi tamircisi

Okunmamış iletigönderen mehmet-salih » 20 Ekm 2010, 11:56

Arkadaşım zaten sorunu bulmuş saylılırsın. anfide sorun yok diyorsun, sürücülerdede(woofer,mid,tiz) bir sorun yok diyorsun. tek kalan crossover'ler oluyor. sonuçta yıllarca keyifli müzik dinlemişsindir. sorun kondansatörlerdedir. corss'u cıkarıp bir şema çiz mid için kaç tane kondansatör kullanıldıgınız izini sür. orada kullanılan kondansatörlerin degerinde kondanstö bulman biraz zahmetli olabilir. en azında degerler yakın kondansatör bulursan iki takım alıp diger kabinin cross'unada aynı işlemi yaparsın. sürücüden çıkan frakans aralıgı degişsede çok farkedilir bir şey olmaz. iyi çalışmalar.
mehmet-salih
DIY Audio Fanatiği

İl: GöLHiSAR/BURDUR
Meslek: ögrenci

Okunmamış iletigönderen errör » 20 Ekm 2010, 21:30

cevaplarınız için ikinizede teşekkürler farfisa ve mehmet-salih , peki kondansatörler sanırım bipolar elektrolitik, anladığım kadarıyla marka seçimide kondansatörün kaliteye etkisi sebebiyle önemli, bu anlamda istanbulda önereceğiniz yerler nelerdir?
malum satıcıya sorsan olmaz adam illa elindekini satmaya çalışacak :D

birde eşleştirmek demişsiniz farfisa, kondansatörlerde eşleştirmeyi nasıl yapıyoruz mesela bende kapasite ölçen bir ölçü aleti var sadece kapasite değerlerinin eşleşmesinimi kastediyorsunuz acaba?
Kullanıcı avatarı
errör
DIY Audio Fanatiği

Okunmamış iletigönderen mehmet-salih » 21 Ekm 2010, 09:57

Arkadaşım Ben Bluemavi'den İki Kez Malzeme Aldım, Gayet Kaliteli Malzemeler Ve Güvenilir. Eşleştirmede Anlatmak İstediğim: Büyük İhtimal Kondansatörleri Bulmakta Zorlanacaksın, Eğer Olurda Senin malzemenin Değerine Yakın Bir Değerede Kondansatör Buldun Ve Takmaya Karar Verdin. Bu Malzemeyi Taktığında Diğer Kabin İle Arada Çok Anlaşılmasa Bile Dİnleyici Olarak Senin Gözüne Batabilir. Yani İki Kabin Arasında Mid Seslerinde Frekans Farkı Olacak Bunu Denegelemek İçin Degişimi Yaptığın Malzemenin Aynısını Diğer Kabindede Yapacaksın. Bu Sayede İki Kabindende Aynı Sesi Almış Olacaksın. İyi Çalışmalar...
mehmet-salih
DIY Audio Fanatiği

Okunmamış iletigönderen errör » 23 Ekm 2010, 04:14

teşekkürler mehmetsalih

crossoveri söktüm değerler şöyle

sorunlu olan mid kondansatörü 27mf bipolar
diğerleride 10mf sanırım tiz için
82 mf buda bas için olsagerek, ancak bluemavide bu değerlere yakın birşey bulamadım bulduklarımda bipolar değil , karaköye yakın bir yerde oturuyorum acaba karaköyde önereceğiniz satıcılar var mı? yoksa "sıradan hepsini gez" mi diyceksiniz :mrgreen:
Kullanıcı avatarı
errör
DIY Audio Fanatiği

Reklamlar

Okunmamış iletigönderen errör » 25 Ekm 2010, 14:43

anladım hepsini gezeceğim :lol:

peki son sorum bu değerlere yakın kondansatör bulamazsam bipolar kondansatörleri pararlel bağlamam problem yaratır mı?
Kullanıcı avatarı
errör
DIY Audio Fanatiği

Okunmamış iletigönderen hoparlör » 25 Ekm 2010, 19:21

Çemen Arda Gül'de sarı kondansatörlerden var. Çin malı, ama bunlardan daha iyisi maalesef yok.
hoparlör
DIY Audio Gurusu

İl: İstanbul

Okunmamış iletigönderen errör » 26 Ekm 2010, 02:42

çok ilginç bir şekilde ucuz kondansatör kullanmayayım diye günlerce aradığım kondansatörleri tamda aradığım değerlerde modada eskiden elektronikçi olan bir amcada buldum :mrgreen:

kondansatörlerin markası ELNA hiç duymadığım bir marka ancak amcanın anlattığına göre kaliteli bir markaymış, zaten kılıftaki yazıların düzgünlüğündende anlaşılıyor,

ama ilginçlikler bununla sınırlı değil bir heyecanla getirdim kondansatörleri yerlerine taktım yavaşça sesi açtım, evet detaylarda hissedilir bir şekilde artış vardı bu şekilde yarım saat kadar dinledikten sonra birden yine o azalıp geri gelen mid dengesizliği :o

Böle olmıycak diyerek amfiye giriştim ve hiç şüphelenmediğim (kanaldaki ses tamamen gidip gelmediği için) çıkış röleleri gözüme ilişti ,oturdum röleyide söktüm :lol: ve evet kontaklar iyice kararmıştı kutsal phillips kontak spreyiyle iyice temizledikten sonra son bir nefesle amfiyi tekrar topladım ve sonuç mükemmel :mmm:

crossoverle boşuna uğraştım belki ama azda olsa onunda sese katkısı oldu ,destekleriniz için hepinize sonsuz teşekkürler :mmm:

edit: birde röle kontaklarındaki bir oksitlenmeden nasıl olurda sadece orta frekanslar geçmez alt ve üst frekanslar geçer onada aklım ermedi
Kullanıcı avatarı
errör
DIY Audio Fanatiği

Okunmamış iletigönderen mehmet-salih » 26 Ekm 2010, 10:06

ustam sorunun çözüldügüne sevindim bende istanbul karaköy'den aldıgım malzemecinin kartını arıyordum ama bulamadım. Ama ismi Yeşilli Birşeydi hatırlayamadım neysen senin sorun çözüldü zaten hakikten tuaf bir arıza röle ve orta frekans akıl ercek gibi degil. kolay gelsin...
mehmet-salih
DIY Audio Fanatiği

Hoparlörler

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Google [Bot] ve 0 misafir