Technics SU-VX820

Amplifikatörler » Hoparlör amplifikatörleri, preamplifikatörler hakkında soru ve incelemeleriniz...

Technics SU-VX820

Okunmamış iletigönderen WayTooBaD » 23 Ağu 2014, 22:36

Selamlar herkese kolay gelsin..

Arkadaşlar benim bir sorunum var sizlere sormak istedim SU-VX820 modelinde bir amfi aldı babam ve istediğim bir amfiydi çünkü ben çocukken satılmıştı ve üzülmüştüm şimdide tekrar sahip oldum fakat amfi de şöyle bir sorun var amfinin arkasında ki Input girişleri çalışmıyor şöyle ki Tape2,tape1,CD,Tuner,Phono,Aux bu çıkışlar çalışmıyor amfinin üzerinde ki tüm ayarları denedim fakat şöyle bir şey var POWER AMP DIRECT bir giriş var buraya CD Teyp ve benzer şeyler bağlandığında ve amfinin ön panelinde ki Power AMP Direct i aktif ettiğimizde bu çıkış çalışıyor sadece diğer inputların hiç biri çalışmıyor amfinin tüm hopörlör çıkışlarınıda denedim hepsi çalışıyor tek sorun input kanallarının hiç biri çalışmaması acaba sorun nedir nereye bakmalıyım nerede sorun olabilir yada yaptırmaya kalksak ne kadar bir ücret çıkar yardımcı olduğunuz için çok teşekkür ederim.
WayTooBaD
Yeni Üye

İl: istanbul
Meslek: müzisyen

Ynt: Technics SU-VX820

Okunmamış iletigönderen olc technics » 25 Ağu 2014, 10:06

WayTooBaD yazdı:Selamlar herkese kolay gelsin..

Arkadaşlar benim bir sorunum var sizlere sormak istedim SU-VX820 modelinde bir amfi aldı babam ve istediğim bir amfiydi çünkü ben çocukken satılmıştı ve üzülmüştüm şimdide tekrar sahip oldum fakat amfi de şöyle bir sorun var amfinin arkasında ki Input girişleri çalışmıyor şöyle ki Tape2,tape1,CD,Tuner,Phono,Aux bu çıkışlar çalışmıyor amfinin üzerinde ki tüm ayarları denedim fakat şöyle bir şey var POWER AMP DIRECT bir giriş var buraya CD Teyp ve benzer şeyler bağlandığında ve amfinin ön panelinde ki Power AMP Direct i aktif ettiğimizde bu çıkış çalışıyor sadece diğer inputların hiç biri çalışmıyor amfinin tüm hopörlör çıkışlarınıda denedim hepsi çalışıyor tek sorun input kanallarının hiç biri çalışmaması acaba sorun nedir nereye bakmalıyım nerede sorun olabilir yada yaptırmaya kalksak ne kadar bir ücret çıkar yardımcı olduğunuz için çok teşekkür ederim.

Selamlar;

Giriş seçici (Function/Selector) anahtarı oksitlenmiş ve dolayısıyla görevini yapmıyor olabilir. POWER AMP DIRECT üzerinden denenmiş ve çalışıyorsa çıkışlar sağlamdır. O konuda endişe etmeye gerek yok. Cihazın servis manualini inceledim. (aşağıdaki linke tıklayıp sende indirebilirsin) Ses girişlerinin seçilmesinde bilindik mekanik anahtarlar kullanılmış. Ayrıca bazı regüleli voltajlar çıkmıyorsa, giriş katındaki opamp gibi elemanlar çalışmayacağı için, sinyal çıkış katına ulaşamaz. Kondansatör gibi pasif elemanlardan da benzer sorunlar çıkarabilir. PCB de soğuk lehim ya da çatlaklar oluşmuş olabilir.

http://www.eserviceinfo.com/downloadsm/52527/Technics_SUVX820.html
Kullanıcı avatarı
olc technics
DIY Audio Gurusu

İl: tekirdağ
Meslek: ha ha ha, please

Okunmamış iletigönderen WayTooBaD » 27 Ağu 2014, 15:37

olc technics yazdı:

Selamlar;

Giriş seçici (Function/Selector) anahtarı oksitlenmiş ve dolayısıyla görevini yapmıyor olabilir. POWER AMP DIRECT üzerinden denenmiş ve çalışıyorsa çıkışlar sağlamdır. O konuda endişe etmeye gerek yok. Cihazın servis manualini inceledim. (aşağıdaki linke tıklayıp sende indirebilirsin) Ses girişlerinin seçilmesinde bilindik mekanik anahtarlar kullanılmış. Ayrıca bazı regüleli voltajlar çıkmıyorsa, giriş katındaki opamp gibi elemanlar çalışmayacağı için, sinyal çıkış katına ulaşamaz. Kondansatör gibi pasif elemanlardan da benzer sorunlar çıkarabilir. PCB de soğuk lehim ya da çatlaklar oluşmuş olabilir.

Teşekkür ederim o halde ben bu haftasonu kontakspreyle tüm anahtarlarına bakım uygulayayım eğer bir sonuç alamazsam cihazın PCB ayrıntılı olarak fotoğraf çekip size atarım.
WayTooBaD
Yeni Üye

Okunmamış iletigönderen olc technics » 29 Ağu 2014, 10:02

WayTooBaD yazdı:
olc technics yazdı:

Selamlar;

Teşekkür ederim o halde ben bu haftasonu kontakspreyle tüm anahtarlarına bakım uygulayayım eğer bir sonuç alamazsam cihazın PCB ayrıntılı olarak fotoğraf çekip size atarım.

Kontak sprey tek başına yeterli gelmeyebilir. Ben bunun için switchlerin içini açıp, kontakları zımpara ile temizliyorum. Daha etkili ve daha uzun ömürlü oluyor. Bu şekilde uğraştırıyor ama, temassızlık tamamen ortadan kalkıyor. Bunun içinde havya yardımıyla selector anahtar elemanını bağlı bulunduğu PCB den çıkarmak gerek. Volume pot. unun da elden geçmesi şart.
Kullanıcı avatarı
olc technics
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen onursal » 29 Ağu 2014, 17:40

Benim aklıma TAPE2 MONITOR geliyor :D
tape2 monitör seçicisi aktif ise sadece bu seçenek çalışır. İnput selector hangi kaynağı seçerse seçsin tape 2 girişine gönderecektir.
Kullanıcı avatarı
onursal
DIY Audio Gurusu

İl: ankara
Meslek: broadcasting

Okunmamış iletigönderen WayTooBaD » 29 Ağu 2014, 20:15

onursal yazdı:Benim aklıma TAPE2 MONITOR geliyor :D
tape2 monitör seçicisi aktif ise sadece bu seçenek çalışır. İnput selector hangi kaynağı seçerse seçsin tape 2 girişine gönderecektir.

Dediğinizi denedim olmadı Rec Selectorden bile tüm seçenekleri denedim acaba sigorta olabilir mi o sorun yapabilirmi bildiğim kadarıyla sigortası atsa cihaz hiç çalışmaz.
WayTooBaD
Yeni Üye

Reklamlar

Okunmamış iletigönderen WayTooBaD » 29 Ağu 2014, 20:23

"olc technics" Aleti açtım baktım fakat yan da bir elektronik devreye bağlı input selector, phono selector ve rec selector. Ve plastik bir çubuğun içinden demir geçiyor ve bu anahtarı oynattığımda o içte ki demir yanda ki pcb ye bağlı olan uzun beyaz bir devre elemanını hareket ettiriyor.

"onursal" dediğinizi de denedim fakat olmadı acaba cihazın input girişleri yanmış olabilirmi yani tabi ki sizler ustasınız bu konuda görmeden bir şey diyemezsiniz kesinlikle fakat tahminen ne kadar fiyat tutabilir bu tür bir cihazın tamiratı
WayTooBaD
Yeni Üye

Okunmamış iletigönderen WayTooBaD » 29 Ağu 2014, 20:29

Resim Ayrıca şu fotoğrafta işaretlemiş olduğum beyaz devre elemanlarının içine kontakspreyle müdehalede bulunsam bir problem olurmu acaba bir sorun olurmu olmazmı bilmediğim için oraya hiç bir şekilde kontaksprey sıkmadım
WayTooBaD
Yeni Üye

Okunmamış iletigönderen onursal » 31 Ağu 2014, 11:39

WayTooBaD yazdı:
"onursal" dediğinizi de denedim fakat olmadı acaba cihazın input girişleri yanmış olabilirmi yani tabi ki sizler ustasınız bu konuda görmeden bir şey diyemezsiniz kesinlikle fakat tahminen ne kadar fiyat tutabilir bu tür bir cihazın tamiratı

Cihazın input girişleri kolay kolay yanmaz. Çok özel koşullar gerektirir.
Muhtemelen ton kontrol devrelerini besleyen regüle devrelerde sorun vardır. Bunu ölçebilecek ölçü aleti ve deneyime sahip olmalısın.
http://elektrotanya.com/technics_su-vx8 ... nload.html
Linkte cihazın şeması bulunmaktadır. İndirip ilgili yerleri ölçmelisin.
Kullanıcı avatarı
onursal
DIY Audio Gurusu

İl: ankara
Meslek: broadcasting

Okunmamış iletigönderen olc technics » 01 Eyl 2014, 13:36

onursal yazdı:
WayTooBaD yazdı:

Cihazın input girişleri kolay kolay yanmaz. Çok özel koşullar gerektirir.
Muhtemelen ton kontrol devrelerini besleyen regüle devrelerde sorun vardır. Bunu ölçebilecek ölçü aleti ve deneyime sahip olmalısın.
http://elektrotanya.com/technics_su-vx8 ... nload.html
Linkte cihazın şeması bulunmaktadır. İndirip ilgili yerleri ölçmelisin.

Güzel cihazmış ama ha...

O "içinden demir geçen plastik" ön paneldeki anahtarı devre kartına lehimli olan switch e ileten bir aracı. Sinyal yollarını uzatmadan kontrol etmek prensibiyle hareket edilmeye çalışılmış. 80 li yıllardaki orta ve üst seviye cihazlarda buna benzer aktarma türleri revaçtaydı. 90 lı yıllarda dijital switch ler daha fazla kullanılmaya başladı.

Bu kadar gevezelikten sonra işimize bakalım: O switch le ilgili anahtarı çevirdiğin zaman, söz konusu demirin plastiğin içinde hareket ettiğini görüyor musun? Görüyorsan ve hareket ettikçe çıt çıt sesleri geliyorsa, görevini yapıyor. Asıl ilgilenilmesi gereken mesele, aktarıcı parçanın bağlandığı switch. Kontakt spreyinin işini yapmasını istiyorsan, kontaklara doğru sıkman lazım. Kontakt spreyini şaftın içindeki metale sık ya da sıkma, bunun arızaya bir faydası olmaz. ama şaftın yağlanma sorununu çözmüş olursun.
Kullanıcı avatarı
olc technics
DIY Audio Gurusu

Sonraki

Amplifikatörler

• Bu konular da ilginizi çekebilir:
    Cevaplar
    Gösterim
    Son ileti
  • Technics SU-7700K