Sesin Tınısı ve Rengi Üzerine

Amplifikatörler » Hoparlör amplifikatörleri, preamplifikatörler hakkında soru ve incelemeleriniz...

Sesin Tınısı ve Rengi Üzerine

Okunmamış iletigönderen hamist » 08 Tem 2013, 18:09

Sesin Tınısı

Aynı sesin çeşitli müzik aletlerinden çıktığı zaman gösterdiği farklılığa sesin tınısı denir. Tını, sesin farklılığını ifade eder ve ses kaynağının cinsini belirlemeye yarayan ses özelliğidir.
Aynı notayı çalan farklı müzik aletlerinin ürettiği ses dalgalarının frekansları aynıdır. Fakat ses kaynakları farklı olduğu için yani müzik aletlerinde ses üretmek için farklı malzemeler kullanıldığı için sesler farklı olarak algılanır.

NOT : 1- Sesler arasındaki tını farkı, renk farkıdır. Ses, kendine özgü olan bu rengi, taşıyıcı bir
titreşimin (asal dalganın) üzerine "oranlı" olarak, yan titreşimlerin (harmoniklerin) binmesiyle oluşan karmaşık titreşimlerin sonucu sonucunda kazanır. Frekansı oluşturan saniyedeki periyot sayısı, ne kadar fazla olursa ses o kadar tiz, periyot sayısı ne kadar az olursa, o kadar bas olur.
2- Aynı notayı (tonu) çalan bir kemanla bir flüt arasındaki temel fark, tını farkıdır ve bu nedenle farklı sesler çıkar. Enstrümanların yapıldığı malzemelerin farklı olması, enstrümanların oluşturduğu sesin farklı bir tınıda olmasını sağlar.
3- Tını, aynı yükseklikte ve aynı şiddete başka başka müzik aletlerine ait sesleri kulağımızın ayırt etme özelliğidir.
4- Sesin tınısı, aynı frekansta olduğu halde kaynaklar farklı ise seslerin farklı olarak algılanmasıdır.

Hazırlayan: Murat ÜSTÜNDAĞ
Kayseri Mithatpaşa İlköğretim Okulu Fen ve Teknoloji Öğretmeni
Tüketimleri ile ünlü ülkelerin tarihlerini üreten ülkeler yazar.
hamist
DIY Audio Gurusu

İl: istanbul
Meslek: endüstriel elektronik

Ynt: Sesin Tınısı ve Rengi Üzerine

Okunmamış iletigönderen onursal » 08 Tem 2013, 18:18

hamist yazdı:Sesin Tınısı

Aynı sesin çeşitli müzik aletlerinden çıktığı zaman gösterdiği farklılığa sesin tınısı denir. Tını, sesin farklılığını ifade eder ve ses kaynağının cinsini belirlemeye yarayan ses özelliğidir.
Aynı notayı çalan farklı müzik aletlerinin ürettiği ses dalgalarının frekansları aynıdır. Fakat ses kaynakları farklı olduğu için yani müzik aletlerinde ses üretmek için farklı malzemeler kullanıldığı için sesler farklı olarak algılanır.

NOT : 1- Sesler arasındaki tını farkı, renk farkıdır. Ses, kendine özgü olan bu rengi, taşıyıcı bir
titreşimin (asal dalganın) üzerine "oranlı" olarak, yan titreşimlerin (harmoniklerin) binmesiyle oluşan karmaşık titreşimlerin sonucu sonucunda kazanır. Frekansı oluşturan saniyedeki periyot sayısı, ne kadar fazla olursa ses o kadar tiz, periyot sayısı ne kadar az olursa, o kadar bas olur.
2- Aynı notayı (tonu) çalan bir kemanla bir flüt arasındaki temel fark, tını farkıdır ve bu nedenle farklı sesler çıkar. Enstrümanların yapıldığı malzemelerin farklı olması, enstrümanların oluşturduğu sesin farklı bir tınıda olmasını sağlar.
3- Tını, aynı yükseklikte ve aynı şiddete başka başka müzik aletlerine ait sesleri kulağımızın ayırt etme özelliğidir.
4- Sesin tınısı, aynı frekansta olduğu halde kaynaklar farklı ise seslerin farklı olarak algılanmasıdır.

Hazırlayan: Murat ÜSTÜNDAĞ
Kayseri Mithatpaşa İlköğretim Okulu Fen ve Teknoloji Öğretmeni

Abi kusura bakma ama bu adamı ele geçirirsem döverim.
İlkokul öğretmenin anlatımı ile bit ses teknikerinin anlatımını karşılaştırmıyorum bile.
Kaldı ki bu konuyu inceleyen binlerce mühendis ve bilim adamı da vardır.
TEKNİKTEKİ ADI FREKANS KARAKTERİSTİĞİ OLAN BU OLAYA TINI DEMEK ACABA NE KADAR DOĞRUDUR.
Kullanıcı avatarı
onursal
DIY Audio Gurusu

İl: ankara
Meslek: broadcasting

Okunmamış iletigönderen Amatör » 08 Tem 2013, 18:22

Ben bu yazıdan şu sonucu çıkardım.

Enstrümanlarda olduğu gibi
Amplilerin de yapıldığı materyaller farklı olduğu için,onlardan çıkacak seslerin de farklı olması kaçınılmaz olacaktır.
Bu da onların kendilerine has tınıları oluyor
Bir lambalı ile transistörlü veya bir zamanlar çokça tartıştığımız mosfet ve bjt gibi
Amatör
DIY Audio Gurusu

İl: Zonguldak

Okunmamış iletigönderen hamist » 08 Tem 2013, 18:24

hamist
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen onursal » 08 Tem 2013, 18:41

Amma da üflemişler haa.
Bu sitelerde yazan kişiler, acaba spectrum analyzer denilen aleti hiç okumamışlar mı?
http://www.softdb.com/acoustic-products ... 3godTB8Apg
Linkteki videoyu izlemenizi öneririm.

http://www.youtube.com/watch?feature=pl ... S6YAViGft0
En son onursal tarafından, 08 Tem 2013, 18:53 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 değişiklik yapıldı.
Kullanıcı avatarı
onursal
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen hamist » 08 Tem 2013, 18:51

onursal yazdı:

Amma da üflemişler haa.
Bu sitelerde yazan kişiler, acaba spectrum analyzer denilen aleti hiç okumamışlar mı?

Sanırım bunlar bir araya gelirse, sizi dövmek değil, kütükten silebilirler,
tabii sanatçı ruhlu değillerse.
Eklentiler
Timbre.pdf
(113.61 KiB) 417 defa indirildi
hamist
DIY Audio Gurusu

Reklamlar

Okunmamış iletigönderen onursal » 08 Tem 2013, 19:22

hamist yazdı:
onursal yazdı:

Amma da üflemişler haa.

Sanırım bunlar bir araya gelirse, sizi dövmek değil, kütükten silebilirler,
tabii sanatçı ruhlu değillerse.

Orda bulunan her bir enstrumanın sesinin resmini çekerim :D
Sonra da, halk deyimiyle TINI olarak adlandırılan bu kelimenin anlamını teknik olarak anlatırım.
Kullanıcı avatarı
onursal
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen hamist » 08 Tem 2013, 19:55

Ne halkmış ama...
hamist
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen Amatör » 08 Tem 2013, 20:08

Literatürde tanımlanmış bir TINI kavramı var gördüğüm kadarı ile.

Onursal Bey, neden bu kavramı yok sayıyorsunuz anlayamadım doğrusu

Acaba bizim bilemediğimiz ve bu olaya tını denmemesi gereken bir durum mu var gerçekte,açıklarsanız çok sevinirim.
Amatör
DIY Audio Gurusu

İl: Zonguldak

Okunmamış iletigönderen onursal » 08 Tem 2013, 20:54

Amatör yazdı:Literatürde tanımlanmış bir TINI kavramı var gördüğüm kadarı ile.

Onursal Bey, neden bu kavramı yok sayıyorsunuz anlayamadım doğrusu

Acaba bizim bilemediğimiz ve bu olaya tını denmemesi gereken bir durum mu var gerçekte,açıklarsanız çok sevinirim.

Seni yanaklarından ısırıyorum amatör kardeşim.(Yamyam öpmesi)
Gerçekte Tını kavramı bilimsel olarak frekans responsu olarak tanımlanmaktadır. Tını kelimesi daha çok halk ya da amatörlerin kullanmakta oldukları tabirdir.
Aslında anlatılanlar yanlış değildir. Bir bütün olarak incelendiğinde, ufak tefek anlatım yanlışlarının dışında, hepsi aynı olayı anlatmaktadır.
Bunun için küçük bir çalışma yaptım. Sound banktan almış olduğum muhtelif enstrumanların frekans responsunu belirten bir ekran görüntüsü hazırladım.
Resim
Resim dikkatle incelendiğinde birkaç farklı enstrumanın frekans karakteristiği görülmektedir. Her bir enstrumanın kapsadığı frekans bölgesi başta olmak üzere ihtiva ettiği frekanslar ve frekansların genliği o enstrumanın (FREKANS KARAKTERİSTİĞİ'ni) anlatmaktadır.
Kullanıcı avatarı
onursal
DIY Audio Gurusu

Sonraki

Amplifikatörler

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Google [Bot] ve 0 misafir