Kasaya konan devrenin ekstra sesler alması

Amplifikatörler » Hoparlör amplifikatörleri, preamplifikatörler hakkında soru ve incelemeleriniz...

Kasaya konan devrenin ekstra sesler alması

Okunmamış iletigönderen crazy4blue » 09 Ağu 2015, 23:43

Arkadaşlar merhaba. lm3886 ile yaptığım sistemi kasaya yerleştirdim. herşey çok güzel oldu fakat sesi yükseltince vınıltı tarzı bir ses var.

kasanın tabanını ahşaptan (üzerine metal saç kapladım), yanlar soğutucu bloktan arka ön ve üstü ise pleksi den oluşuyor. ön ve üstü henüz yerleştirmedim.. birçok kaynaktan tarama yaptım. beslemenin sıfır noktasını kasaya irtibatlandırılmalıymış diye anladım. ama bende 3 tane güç kaynağı var. birincisi power amfi, ikincisi pga ve preamp beslemesi, üçüncüsü ise digital besleme.. eğer amfiye direkt cihaz bağlarsam hiç ses yok. gayet temiz. ama işin içine preamp ve diğerleri girince sesler oluşuyor. ayrıca preamp ile bağlayınca tek kanalı power amfiye verirsem ses yok. ama ikincisini bağlarsam sesler başlıyor (sanırım ground loop denen olay) ayrıca bu ground denen nötr uç mu yoksa prizdeki toprak hattı mı?

kasanın fotoğrafını ekliyorum.
https://drive.google.com/file/d/0B1Nt4_dBBB7ZcFcydnc5U212UDQ/view?usp=sharing
crazy4blue
DIY Audio Fanatiği

İl: kocaeli
Meslek: Öğretmen

Ynt: Kasaya konan devrenin ekstra sesler alması

Okunmamış iletigönderen onursal » 10 Ağu 2015, 02:08

Kullanıcı avatarı
onursal
DIY Audio Gurusu

İl: ankara
Meslek: broadcasting

Okunmamış iletigönderen crazy4blue » 11 Ağu 2015, 03:06

hocam yazıyı baya detaylı inceledim. oradaki tekniklere uygun bağlantı yaptım ama preamp ın oldupu devreyi bağlayınca gürültü oluşuyor. amfiye direkt giriş verirsem sorun olmuyor ya da amfinin birine giriş verirsem yine sorun olmuyor. amfi bu arada köprü tipi he kanal için bir adet olarak tasarlanmış. işin içinden bir türlü çıkamadım açıkçası.
crazy4blue
DIY Audio Fanatiği

Okunmamış iletigönderen onursal » 11 Ağu 2015, 12:19

Pre ampli kartının şaselenmesi de çok büyük önem arzetmektedir.
Montaj planını görmeden pek birşey diyemem şu an için.
Kullanıcı avatarı
onursal
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen chf » 11 Ağu 2015, 14:26

Selamlar... Preampli hangi devre burada... Preamfi PGA' dan ayrı bir kart mı... ?
Eklentiler
adsız.JPG
chf
DIY Audio Gurusu

İl: izmir

Okunmamış iletigönderen onursal » 11 Ağu 2015, 15:28

PGA devresi yanlış bilmiyorsam elektronik volume devresidir.
Bu devrenin şaseye irtibatlanması oldukça önem arzetmektedir. Datasheetlerinde verilmiş olan çıkış empedansı ve çıkış gerilim özellikleri önemlidir.
Ayrıca bu devrenin kazanç faktörü de oldukça önemlidir. Yüksek kazanç içeriyorsa bu gibi pre devre tasarımlarında hem besleme devresinin gürültü unsuru hem ground loop çok iyi hesap edilmelidir.
Eğer PGA ile ampli bağlantısında kullanılan kablo blendajlı ise ve şaseleri de ampliye bağlanmışsa ground loop a davetiye çıkartılmış demektir. Fotoğraf düşük çözünürlüklü olduğu için bağlantılar tam olarak anlaşılamamaktadır. Ancak şu önerilerde bulunabilirim.
PGA nın çıkışı ile amplinin girişi arasında tek bir canlı uç irtibatı olmalıdır. Eğer hem canlı hem de şase uçları irtibatlı ise ampli tarafından şase bağlantıları kesilmelidir.
PGA çıkış empedansı bilinmediği için hemen çıkışına takribi 22K dirençler ile empedans uyumu sağlanmaya çalışılabilir. (Her kanal için berer adet)
PGA devresinin beslemesi oldukça önem arzettiğinden besleme grounding bu devreye yakın olacak şekilde yeniden yapılandırılmalıdır. Bu besleme ünitesinin AC giriş uçları da önemlidir. Ampli besleme gerilimleri ile PGA aynı trafo uçlarından alınıyorsa PGA besleme devresi voltajları ana kondansatörlerden sonra alınmalıdır.
Kullanıcı avatarı
onursal
DIY Audio Gurusu

Reklamlar

Okunmamış iletigönderen crazy4blue » 11 Ağu 2015, 15:32

chf yazdı:Selamlar... Preampli hangi devre burada... Preamfi PGA' dan ayrı bir kart mı... ?

Preamp pga ile birleşik. Evde değilim eve gidince pcb layout dosyalarını yüklerim
crazy4blue
DIY Audio Fanatiği

Okunmamış iletigönderen crazy4blue » 11 Ağu 2015, 15:59

chf yazdı:Selamlar... Preampli hangi devre burada... Preamfi PGA' dan ayrı bir kart mı... ?

Hocam hepsi yazdığınız gibi. Ordaki boş ok ise amfi kartlarının beslemesini Soft Star t ve açıp kapatan (mikrodrnetleyici ile) devre
crazy4blue
DIY Audio Fanatiği

Okunmamış iletigönderen chf » 11 Ağu 2015, 16:53

O zaman yeni resim şu şekilde olacak.. :) Hayırlı olsun bu arada Hi-Fİ-END amplifier'iniz...Amfinin amblemi de benden olsun... :)
Eklentiler
adsız.JPG
chf
DIY Audio Gurusu

İl: izmir

Okunmamış iletigönderen crazy4blue » 11 Ağu 2015, 23:40

chf yazdı:O zaman yeni resim şu şekilde olacak.. :) Hayırlı olsun bu arada Hi-Fİ-END amplifier'iniz...Amfinin amblemi de benden olsun... :)

teşekkür ederim. şu gürültü problemlerini de halledebilirsem tadından yenmeyecek.
crazy4blue
DIY Audio Fanatiği

Sonraki

Amplifikatörler

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Google [Bot] ve 0 misafir