Taşınabilir Kulaklık Amplifikatörü

Head-Fi » Kulaklık filleri için özel alan!! Hoparlörcüler giremez!

Okunmamış iletigönderen irfankanisli » 08 Nis 2011, 01:26

Uzun süren maddi kriz döneminden sonra, bir süredir almayı planladığım Stagg SHP-4500'i (http://www.staggmusic.com/products/prod ... oneid=2714) yarın almış olacağım.Linkte özelliklerini incelediğinizde, farkedeceğiniz gibi bu arkadaş 60 Ohm empedansa sahip.Bu nedenle bu canavarı sürebilecek güzel taşınabilir bir kulaklık amfisine ihtiyacım var.Cagdasbay arkadaşımızın yaptığı vivident kulaklık amfisini (Bu arada çalışmasını takdir ediyorum, ellerine sağlık) seçenekler arasına alıp diğer arkadaşlardan ve üstadlardan gelecek fikirleri de değerlendirmeyi düşünüyorum.Tercihen 9 voltla çalışacak, ebat olarak olabildiğince küçük, TL072-LM4562(Bluemavi'de görmüştüm :) )-NE5532 gibi İstanbul sınırları içerisinde bulunabiliecek opamp'larla yapılmış bir amfi olması tercihimdir.Herkese yardımlarından dolayı şimdiden teşekkürler...
Kullanıcı avatarı
irfankanisli
Yeni Üye

İl: İstanbul
Meslek: Öğrenci

Ynt: Taşınabilir Kulaklık Amplifikatörü

Okunmamış iletigönderen e_cag » 08 Nis 2011, 08:41

Yaptım yaptım kutulayamadım.
Kullanıcı avatarı
e_cag
DIY Audio Gurusu

Meslek: Kimyager

Okunmamış iletigönderen irfankanisli » 08 Nis 2011, 14:05

Cevap için teşekkürler Emin bey.LM4562 vardı benim aklımda da, lakin beslemeyi 9V pille yapacağım için birkaç noktada tereddütte kaldım.Tek pil kullanıp bir çift kondansatörle +-4.5V elde edersem düşük voltajın devre üzerinde herhangi bir yan etkisi olup olmayacağını pek kestiremedim.Yolladığınız linkteki başlığı baya bir inceledim.NE5532 kullanıp bir çift 9v pille sürmek daha mantıklı geldi gibi :?:.Devrenin regüleli besleme yerine temiz bir pil kaynağıyla çalışacağını düşünürsek, LM4562 başlığında bahsedilen entegrenin güç girişlerindeki 100nf'lik kondansatörleri kullanmaya gerek var mı?Kullanılması gerekli kalsın diyorsanız, tek dezavantajı devrenin birazcık daha büyümesi olacak hepsi o.Almam gereken başka bir önlem var mı bilmiyorum ama olmasından korktuğum en büyük şey DC offset, üst frekansların olumsuz etksi vb. kulaklığa zarar verecek şeylerin meydana gelmesi.Malzemeleri bugün temin edip en geç pazar gününe kadar devreyle ilgili izlenimlerimi paylaşacağım.
Kullanıcı avatarı
irfankanisli
Yeni Üye

Okunmamış iletigönderen e_cag » 08 Nis 2011, 19:03

Rica ederim ama biraz acele cevap vermişim. Birincisi, tek beslemeli bir devre daha kullanışlı olur. Kulaklık amplilerinde iki pilli simetrik besleme kullanımı ideal görünse de bir sıkıntı pozitifle negstif raylardan çekilen akımın eşit olmaması veya pillerin üretim toleransları gibi nedenlerle eşit akım kapasiteli ve şarjlı olmamalarından dolayı pil ömrünün sonuna doğru beslemenin simetriden kayması diyor deneyenler. Rail splitter denen devreler de mevcut, teoride tek besleme voltajının sürekli ortasını bulma idiasında olan bu devreler için de pratikte idealde olduğu gibi çalışmıyor diyenler var. Bu işe yarayan ayrık devreler, opamplı veya özel regülatörlü devreler var head-fi.org gibi sitelerde bolca ama baktığımda splitter entegresi Türkiye'de bulunacak gibi değildi.

DC-offset konusuna da önce besleme tarafından bakmak lazım. Tek beslemede anfi çıkışında beslemenin yarısı dc voltaj var, bu yüzden çıkışta kondansatör olmak zorunda. Simetrik beslemede ise bahsettiğim nedenlerle değişebilecek besleme performansına bağlı olarak çıkışta dc olabilir ama pratikte ne kadar olur, bilmiyorum. Pille beslemede de ses sinyaline bağlı olarak anlık değişen akım ihtiyaçlarında voltaj dalgalanmalarını bir nebze olsun tutmak için 100nF'leri tutmak faydalı olur.

Sözün özü, denemek lazım...
Yaptım yaptım kutulayamadım.
Kullanıcı avatarı
e_cag
DIY Audio Gurusu

Meslek: Kimyager

Malzeme ve kulaklık alımı

Okunmamış iletigönderen irfankanisli » 08 Nis 2011, 19:45

Kulaklığı ve devre için gerekli malzemeleri bugün aldım.Kulaklığı ilk önce İphone ile denedim.Söylemem gerek, ödediğim paranın hakkını fazlasıyla veriyor.Daha önce defalarca dinlediğim şarkılardaki duyamadığım detayları farkettim.Mükemmel bir bas performansı var.Tam kapasiteye ulaşması için birkaç daha dinlemem gerek tabiki.Bugün Karaköy'de hızlı bir tur attım fakat LM4562'ye denk gelmedim.Gerçi pek umudum da yoktu.NE5532 ve TL072'leri precision soketleriyle beraber aldım.(onyukseltec-tonkontrol/basit-preamplifikator-t444.html)Linkteki devre için gerekli metal film dirençleri ve kondansatörleri de aldım.Son olarak bu devreyi mi yoksa aynı entegreleri kullanılan başka bir devre mi tavsiye edersiniz?Tek pil konusunda dediklerinize katılıyorum.Tek 9V daha mantıklı.DC offset için de dediğiniz gibi çıkışa bir kondansatör bağlayacağım ama değeri, türü ve bağlanış şekli konusunda pek fikrim yok.
Kullanıcı avatarı
irfankanisli
Yeni Üye

Okunmamış iletigönderen scarab » 08 Nis 2011, 21:34

opamp olarak ad8397 veya njm4556 gibi yüksek akım kapasiteli bir şeyler kullanmak nasıl olur acaba
fatih karali
scarab
DIY Audio Gurusu

İl: ist
Meslek: eski marangoz :)

Reklamlar

Okunmamış iletigönderen RM36CB » 08 Nis 2011, 22:42

merhabalar
bu konu hakkında bir bilgim olmadığından yardımcı olamayacağım.bazı terimler bana yabancı.fakat merakımı gidermek istedim.
yaptığınız devreyi kulaklığı güçlendirmek daha fazla performans elde etmek içinmi yapacaksınız?
Kullanıcı avatarı
RM36CB
DIY Audio Fanatiği

İl: istanbul
Meslek: Elektrik Teknisyeni

Okunmamış iletigönderen cagdasbay » 08 Nis 2011, 23:05

Vivident kutusuna koyduğum devre buydu. Değerleri şimdi yazdım. Ben farklı kullanmış olabilirim. Bu değerlerle de sorun çıkarmaması gerek. Kartın altından 100n lehimleyebilirsiniz entegre beslemesine. Opamp olarak tL072 yada ne5532 kullanmıştım.
preamp.rar
(38.15 KiB) 630 defa indirildi
cagdasbay
DIY Audio Fanatiği

İl: muğla
Meslek: mak müh

Okunmamış iletigönderen cagdasbay » 08 Nis 2011, 23:12

irfankanisli yazdı:Cagdasbay arkadaşımızın yaptığı vivident kulaklık amfisini (Bu arada çalışmasını takdir ediyorum, ellerine sağlık) seçenekler arasına alıp...

İlk postunuzdaki yorumunuz için teşekkürler bu arada...

Bu da .lyt olarak ares pcb çizimi
headphone amp.rar
(10.53 KiB) 593 defa indirildi
cagdasbay
DIY Audio Fanatiği

İl: muğla
Meslek: mak müh

Okunmamış iletigönderen hoparlör » 09 Nis 2011, 13:31

Simetri bozulması ciddi bir sorun olabiliyor. Kaliteli pil de daha fazla para demektir.

Bu yüzden Nico'nun tasarımı 9V beslemeli bir kulaklık amfisi yaptım, ancak henüz çalıştırmadım. Mayıs ayında testlerini yapıp sizlere de sunmayı hedefliyorum. Tamamen transistörlü, ancak hedef taşınabilir olurken yüksek kalite sağlamak. Bu taşınabilirlik de pillerin taşınabilir olması, taşıyabiliyorsunuz ama pek de küçük değiller.

Ben gene de opamp'lı bir versiyon tavsiye derim, aldığınız kulaklık hayırlı olsun, güzel, ancak çok da iyi kalite değil maalesef. Bu yüzden bahsettiğim devrelerle uğraşmaya değmeyebilir. Daha az güç harcayan ve küçük devreler daha iyi bir seçim olacaktır.

Benim tavsiyem budur:
http://sound.westhost.com/project109.htm
hoparlör
DIY Audio Gurusu

Sonraki

Head-Fi

• Bu konular da ilginizi çekebilir:
    Cevaplar
    Gösterim
    Son ileti
  • Vivident kulaklık yükselteci :)