BESLEME PCB

Güç Kaynakları » Ses devrelerinde kullanılan komponentler kadar, güç kaynağının kalitesi de önemlidir. Güç kaynakları hakkındaki soru(n)lar

Ynt: BESLEME PCB

Okunmamış iletigönderen Amatör » 07 Oca 2015, 15:43

Bu beslemeyi hangi cihazda kullanacaksınız acaba?
Kondansatörlerin değeri nedir?Hepsi aynı değerde mi?

3 diyot a bende pek anlam veremedim.
4 diyot kullanıp 2şer,2şer paralel yapın + ve - olarak.
Amatör
DIY Audio Gurusu

İl: Zonguldak

Okunmamış iletigönderen ekrem3457 » 07 Oca 2015, 15:57

Bu beslemeyi bu devrede kullanacağım.Trafo 24v ac 50 wat.
Kondansatörlerin hepsi aynı değerde değil 220 uf 470uf gibi değişik kapasitelerde.
Eklentiler
PL1050_50w (4).pdf
(383.18 KiB) 386 defa indirildi
Kullanıcı avatarı
ekrem3457
DIY Audio Fanatiği

İl: istanbul

Okunmamış iletigönderen Amatör » 07 Oca 2015, 16:53

Siz de dökümandaki gibi beslemede 4 diyot kullanabilirsiniz.3 diyot ile sizin yaptığınız şekilde olmaz ,sonucunda bir ses devresi bu.

Ben fazlaca karışık değerde kondansatör kullanma taraftarı değilim ancak denenebilir tabiiki.

Birde ben bu besleme çıkışındaki ledleri, beslemedeki kondansatörlerin deşarz zamanına bağlı olarak sönmesinden hoşlanmadığım için açık kapalı göstergelerinde direkt ac gerilimden bir diyot ve uygun değerdeki bir direnç ile kullanıyorum.Bu şekilde hemen yanıp,hemen sönüyor ledler.
Amatör
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen ekrem3457 » 07 Oca 2015, 17:03

Diyot'lara karşı herkesde bir çekimserlik oluştu yav :D Ama kimseden tatmin edici bir açıklama yok.Tamam olmaz,ama neden niye olmaz sonuçta diyot işte.
Şemada ortada açık ve net.Hayır sıradan bir köprü diyot takar geçerim arkamada bakmam ama bunu merak ettim doğrusu.Neyse ben beslemeyi başka diyotlarla yapayım ama bu diyotlarla da bir deneme yapacağım delikli plaketde. :mrgreen:
Kullanıcı avatarı
ekrem3457
DIY Audio Fanatiği

Okunmamış iletigönderen Amatör » 07 Oca 2015, 17:15

Bu tip diyotları hiç kullanmadım ancak + gerilim için 2,- gerilim için 1 diyot niye kullanıyorsunuz onu anlamadım.Ya hepsi için 1er,yada hepsi için 2 şer diyot kullanmak daha mantıklı değil mi?
Amatör
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen onursal » 07 Oca 2015, 17:22

50Hz beslemede hızlı diyot kullanımı bir sakınca yaratmaz. Sadece gereksiz görülebilir. Çünkü hızlı diyotlar daha pahalıdır :D
Ama elinde bulunduğuna göre kullanmanda sakınca olmaz.
Sadece köprü için 4 adet aynı diyotlardan kullanırsan iyi olur. her bir diyodu parelel kullanır ve 4 adet kullanırsan gayet te güzel olur hatta.
Ama bir köprü devresinde 2 şer diyot parelel 2 şer tanesi tek çalışıyorsa ne gibi etkileri olur bilemem.
Kondansatör değerlerini karşılıklı gruplandırarak yaparsan daha iyi olacaktır. her ne kadar tek besleme olsa da, şaseye aktarılan ripple akışı güç katına doğru yoğunluk göstermelidir.
Yani;
Köprü diyottan hemen sonra büyük kondansatör grubu. sonra sırasıyla küçülen değerler. Eğer arada filtre elemanı var ise filtre elemanından önce büyük küçük diye gidilmeli filtre elemanından sonra da büyük küçük diye gidilmelidir.
Pratikte karmakarışık bağlasan bile bir sorun olacağını sanmıyorum.
Kullanıcı avatarı
onursal
DIY Audio Gurusu

İl: ankara
Meslek: broadcasting

Reklamlar

Okunmamış iletigönderen ekrem3457 » 08 Oca 2015, 13:46

Köprüyü dört diyotla yapıp diğer kısımlarda'da biraz düzenleme yaptım.Böyle uygunmudur efenim,bu köprüde yıkılırmı yoksa. :mrgreen:
Eklentiler
ASD.png
Kullanıcı avatarı
ekrem3457
DIY Audio Fanatiği

Okunmamış iletigönderen Bedri® » 08 Oca 2015, 14:38

Diyotları paralel olarak bağlamışsınız. Çalışmanızdan diyotlar açısından olan durumu anladığım kadarıyla aşağıda çizdim. Bu şekilde çalışmanız olmuş gibi gözüküyor. Diyotların paralel bağlanması ile diyot karakteristikleri açısından nasıl bir değişiklik olur onu bilemiyorum. Ben paralel diyotlu köprü diyot kullanılan bir uygulama daha önce görmedim. Ama kendim uyguladım çalışmıştı.

Şimdi biraz baktım da diyotlar seri bağlanırsa:
Ters dayanma gerilimi daha yüksek diyot elde edilmek için diyotlar seri bağlanır. Örneğin 100 V ile çalışan bir devre için ters dayanma gerilimi 50 V olan iki adet 1N4001 diyot seri bağlanarak 100 V a dayanıklı bir diyot yapısı elde edilebilir.

Diyotlar Paralel bağlanırsa:
Yüksek akımlı diyot elde etmek için diyotlar
paralel bağlanır ancak bu yöntem pek sağlıklı değildir. Üretim kusurlarından
dolayı diyotlar aynı özellikte yapılamaz. Bu nedenle diyotlardan biri bozulursa
diğer diyotlardan geçen akımın artarak diyotların da bozulmasına neden olur. O
nedenle kataloglardan uygun diyot seçilerek kullanılır.
(Sizin devrenizden beklentiniz fazla akım olmadığından paralel bağlantının bir sakıncası yok gibi görünüyor.)

Kaynaklar:http://www.megep.meb.gov.tr/mte_program_modul/moduller_pdf/Yar%C4%B1%20%C4%B0letken.pdf

Resim
Kullanıcı avatarı
Bedri®
DIY Audio Gurusu

İl: Sakarya
Meslek: Resim Öğretmeni

Okunmamış iletigönderen ekrem3457 » 08 Oca 2015, 15:22

Bu devre için bu diyotlar ultrafast değil ultralüks oldular.Çeşitli pc pover'larından sökmüştüm zamanında.Elimde bol miktarda olduğu için kullandım,her kılıfta iki diyot olduğu için evet paralel sekiz diyot oldu.Ama başka şansımız yok.Kondansatörleride peşisıra dizdimmi yeterli olur amfiye.Ama trafo küçük gelecek,sesi bir duyalım bakalım ayılma bayılma yapacakmı,akşamları pek fırsat bulamıyorum ama hafta sonu bayağı bir yol almış olurum.
Kullanıcı avatarı
ekrem3457
DIY Audio Fanatiği

Okunmamış iletigönderen errör » 09 Oca 2015, 00:35

Arkadaslar bilindigi uzere yariiletkenlerde hiz ve guc , gerilim ve guc maddenin dogasi geregi ters orantili olmaktadir bu noktadan hareketle devreden voltaj wattaj ve regulasyon kalitesi beklentileri neyse devre elemanlarida ona gore blirlenir. Ornegin siz regulasyonu ve wattaji onemsiyorsunuz bu noktada kopru kisminda size gurultusu en az ve akim cevabi en dogrusal diyotlar lazim siz iki diyodu paralel yaptiginizda bile farkinda olmadan sinyalin dogrusalligina parazit bindiriyorsunuz (teoride her bir diyodun anahtarlama zamani farkli oldugundan) ayrica anahtarlamasi hizli ancak yuk altinda da bir o kadar hassas diyotlar kullaniyorsunuz buda basli basina amaciniza aykiri bir durum son olarak kondansatorleri ayni voltajda secerseniz kapasiteleri onemsemeye gerek kalmadan istediginiz kadar cesit yapabilirsiniz bunun bir dezavantaji olmaz.

Cumleler devrik oldu sanki biraz idare edersin :gunaydin:
Kullanıcı avatarı
errör
DIY Audio Fanatiği

Meslek: bilgiişlem.

Önceki

Güç Kaynakları

• Bu konular da ilginizi çekebilir:
    Cevaplar
    Gösterim
    Son ileti