Müzik seti şema ve tamir hk. yardım isteği.

Entegreli Güç Yükselteçleri » Küçük ama çok etkili. Entegreli(tümdevreli) ses yükselteçleri ile alakalı soru(n)lar

Cevap: Müzik seti şema ve tamir hk. yardım isteği.

Okunmamış iletigönderen Tifa » 24 Arl 2008, 00:03

Dinozor yazdı:Sevgili Tifa ...bi..kaç yorumunda ...PCB'yi...(havya sayesinde katlettiğini)...anlıyoruz...
ya da ben öyle anlıyorum...Kullandığın..havya 100W'lık...bi...tabanca..havya..diye..
düşündüm..şahsen...
Öyle mi?...

PCB'yi katlettiğim doğru, ama havyanın 100W'lık tabanca olduğu doğru değil. Başka bir zamanda başka birşey almak için uğradığım köşedeki elektrikçide görüp "bulunsun" diyerek 6 liraya aldığım 40W'lık TT-Technic marka kalem tip bir havya. Ki bu markadan nefret ettim, özellikle kalitelisini aramazsanız (Protel vs. gibi yerlere bakarak) heryerde bu TT-Technic satılıyor. Sırf havya da değil, multimetrem de bu marka, bredbordumda. Çünkü kolaylıkla başka marka bulunamıyor mağazalarda. Veya ben bulamadım. Şimdi Weller veya Goot almayı düşünüyorum işte buradaki başka başlıklardan anladığım kadarıyla alınası markalar bunlar.
Kullanıcı avatarı
Tifa
DIY Audio Takipçisi

İl: İstanbul
Meslek: IT

Okunmamış iletigönderen Dinozor » 24 Arl 2008, 02:00

Weller'i tavsiye ederim ...bende...senelerden beri rüştünü ispatladı...şöyle ki..
bu havyadan iki adet almıştık..birini kardeşim kullanıyordu..diğerini ben..ben kendiminkini..
üstün gayretlerim sonucunda bozdum...(yaklaşık..5 sene önce..)şu an biraderinkini kullanmaktayım...bozmamın sebebi de..havyanın ucundaki bozuk..mu..desem...özelliğini..
yitirmiş..lehimi sürekli..tezgahta ki mengeneye vurup..ekarte etmek..idi...
haa...bu havyalarıda aldığımız tarih abartısız...20 seneyi...geçmiştir..ki..çoğu..zamanda,
dükkan kapansa bile açık unutulurdu..garipler..vardiyaya..devam..gece..gündüz..
(25W..Weller...ki ..bence gayet yeterli...)
diğer bahsettiğin markayı hiç duymadım...
Dinozor
DIY Audio Gurusu

İl: Kdz.Ereğli/Zonguldak
Meslek: Elektrik-Elektronik

Okunmamış iletigönderen Tifa » 24 Arl 2008, 03:00

Üstad Weller Alman markasıymış, sizdeki eskiler büyük ihtimalle "Made in Germany" etiketi taşıyorlardır diye tahmin ediyorum, o yüzden gece gündüz demeden 20 yıl çalışmalarına şaşmamalı =) şimdikiler Çin mi Alman mı acaba? 100 lira gibi bir para verdikten sonra insan Alman malı almak istiyor ki şahsen üzerinde M.in Germany ibaresi bulunan bir ürün gördüğümde hafiften gevşiyorum =)

Goot da Çin üretimi Japon markasıymış, ben bu ikisini de burada öğrendim.

EK: Şimdi tekrar söz edince Protel'e girip baktım, Weller yok sadece Goot var sanırım onlarda. O yüzden Google'da "weller havya" diye aratınca yanlış olabileceğini düşünüp şöyle bir şey önerdi Google hz.;

Did you mean: eller havaya

:)
Kullanıcı avatarı
Tifa
DIY Audio Takipçisi

Okunmamış iletigönderen e_cag » 24 Arl 2008, 10:01

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Eller havaya o zaman!..

Bende de 100W Alman Weller tabanca havya var. 1988'de almıştım. Gövdesinin plastiğinin rengi bile solmadı 20 yıl sonra. Ama dediğiniz gibi bugün 25W kalem havyası bile 95-100 YTL. Şu an için 30W Çin malı havya kullanıyorum. 5-6 liraya aldım, 8 ayda ikinci oldu. İlkinin uç bölümü ucu sıkarken gövdesindeki plastik çentiklerinin kırılmasından sonra kendi etrafında dönmeye başladı, bir süre sonra da telleri koptu. Bilmiyorum yenisini alıp durmak daha mı hesaplı, değil mi...

Eller havaya yazınca ne çıkacak bakalım googleda.
Yaptım yaptım kutulayamadım.
Kullanıcı avatarı
e_cag
DIY Audio Gurusu

Meslek: Kimyager

Okunmamış iletigönderen Tifa » 24 Arl 2008, 10:40

Valla bence kaliteli alıp bir kere almak daha iyi. Ben büyük ihtimal Weller alacağım da, güvenilir satıcı bulamadım. Daha önce dediğim gibi Karaköy vs. dolaşmak da istemiyorum. Birkaç sitede var gerçi de bakıyorum halen ara ara =)

Bir de şöyle birşey var ki çok ilginç;
http://en.wikipedia.org/wiki/ColdHeat
Kullanıcı avatarı
Tifa
DIY Audio Takipçisi

Okunmamış iletigönderen Hazar » 24 Arl 2008, 10:52

Coldheat'ı entegrelerde kullanmak iyi değil. Kısadevreyle ısınan bir uçtan bahsediyoruz, uygun şartlar altında uçtaki akımı entegrenizin bacakları arasından geçirmeniz ve entegreyi haşat etmeniz gayet muhtemel :)
Taşınabilir alacaksanız gazlı almalısınız ama sanırım size lazım değil.
Rüzgar ters esiyorsa, yelkenlerini rüzgar yönüne göre ayarlamaya bak; çünkü dünya çektiğin sıkıntılarla değil, gemiyi limana ulaştırıp ulaştıramadığınla ilgilenir.
ResimDIY Audio Türkiye Facebook Sayfası
Hazar
Site Sorumlusu
Site Sorumlusu

Reklamlar

Okunmamış iletigönderen Tifa » 24 Arl 2008, 12:20

Yok bana lazım değil, hızlıca ısınıp soğuması ilgimi çekmişti sadece... extra zahmete ve masrafa girip almayı düşünmedim hiç, bir de söylediğiniz çalışma prensibini bilmiyordum o da büyük handikap.
Kullanıcı avatarı
Tifa
DIY Audio Takipçisi

Önceki

Entegreli Güç Yükselteçleri

• Bu konular da ilginizi çekebilir:
    Cevaplar
    Gösterim
    Son ileti

Kimler çevrimiçi