Maksat Hoşça Vakit Geçirmek!.. (LM1875 PCB)

Entegreli Güç Yükselteçleri » Küçük ama çok etkili. Entegreli(tümdevreli) ses yükselteçleri ile alakalı soru(n)lar

Cevap: Maksat Hoşça Vakit Geçirmek!.. (LM1875 PCB)

Okunmamış iletigönderen Hazar » 13 Kas 2008, 16:07

Bende top. Madem öyle, elimdeki seven segmentleri kullanarak bişiler karalayayım. Doktordan analog kısmı da alıyorum şimdi.
Zaman buldukça uğraşırım, sanırım haftasonu büyük tarafı hallolur, belki de tamamı.
Rüzgar ters esiyorsa, yelkenlerini rüzgar yönüne göre ayarlamaya bak; çünkü dünya çektiğin sıkıntılarla değil, gemiyi limana ulaştırıp ulaştıramadığınla ilgilenir.
ResimDIY Audio Türkiye Facebook Sayfası
Hazar
Site Sorumlusu
Site Sorumlusu

İl: İstanbul

Okunmamış iletigönderen drhardware » 13 Kas 2008, 16:59

Ööle de..
Madem bi işe girilecek, herkesin faidelenebileceği tarzda tek bi proce olsun.. Yaptınız diyelim 3875 leri, bunu da girişine koyun olsun bitsin.. Al sana komple integrated ampli.
Sade volum kontrol yerine misal 6 kanal giriş seçimi, soft turn on, mute vs vs olsun.. Bu durumda display olarak da muhakkak LCD veya PLED gerekir..
Hem sürülüşü kolaydır hem de 7 segmentlerden daha profesyonel durur. Diğer yandan 7 segmentde "girişi nası yazdıracan" gibi sorunlar mevcut..
Kullanıcı avatarı
drhardware
Eski Site Sorumlusu

İl: Ankara

Okunmamış iletigönderen Hazar » 13 Kas 2008, 17:28

Büyük projeyi hayata geçirememiştim bazı sebeplerden. Halen ona girişecek motivasyonum yok. Ben derim ki ufak, ses açma kısma ve soft on özellikleri bulunan ama kalite bir ürün yapayım. O başarılı çalışsın, sonra ondan aldığım gazla büyüğüne de başlama motivasyonum olur. Halen rotary encoder sorunsalını çözmüş değilim ve kafam bozuk durumda o işe. Butonlusunu yapalım da..
Rüzgar ters esiyorsa, yelkenlerini rüzgar yönüne göre ayarlamaya bak; çünkü dünya çektiğin sıkıntılarla değil, gemiyi limana ulaştırıp ulaştıramadığınla ilgilenir.
Hazar
Site Sorumlusu
Site Sorumlusu

Okunmamış iletigönderen Hazar » 15 Kas 2008, 20:13

7 segment işi belaymış. Neyse ki az önce çalıştırabildim simulasyonda, sanırım hallettim :). Bundan sonrasında pek birşey kalmadı diye umuyorum. db lafını ve + - işini ışıkla hallederiz diye düşündüm. Çünkü db yazmak için fazladan 2 tane 7-segment kullanmak lazım. +-'ye zaten bir çözüm yok. Doktora uyup LCD mi kullansaydık, benim PLED'lerin tek satırlıklarından olsa çok da iyi olurdu. Bende 2x20 var, muhteşem görünüyor ama 20$. 7-segmentlerin 20 tanesi 3$, bu da var tabi.

bunları dörtledik en son..
peh.jpg
Zormuş!
peh.jpg (15.19 KiB) 688 defa görüntülendi
Hazar
Site Sorumlusu
Site Sorumlusu

Okunmamış iletigönderen e_cag » 15 Kas 2008, 20:16

Güzel haber!..

Ben de bendekilerin fotoğrafını çektim ama fırsatım olmadı göndermeye. Kutulama işinde de metali düzgün kesmekte takıldım. Bir dremel edineceğim galiba :) . LM3886'ya da 220uF bipolar muse'ları ekledim ama pek dinleyemedim.
Yaptım yaptım kutulayamadım.
Kullanıcı avatarı
e_cag
DIY Audio Gurusu

Meslek: Kimyager

Okunmamış iletigönderen e154 » 15 Kas 2008, 20:28

+ - yazan led display lardan yokmu :?:
e154
DIY Audio Gurusu

Meslek: Elektrik Teknikeri

Reklamlar

Okunmamış iletigönderen Hazar » 15 Kas 2008, 21:58

Simulasyonu realize ettim, sorunsuz. Kesme rutinlerinin arasında butonları da okutturmak kaldı, bir de PGA'nın analog boardını da yaparak denemek.

Mini Digital Preamplifikatör projemizde 3 adet 7-segment display kullanılacak. Eğer tek satır PLED bulursanız hemen haber verin, sanırım çok daha güzel oturur.

8 bitlik mikrokontrolcümüzün bir data portu (8 pini) segmentlere gidiyor, bir 3 pin daha multiplexing yaparken aktif displayi seçebilmemiz için gidiyor. Bir adet de nokta için gidiyor(sadece bir nokta kullanıyoruz). Etti 12.
PGA'mız 3 pin istiyor, 3 de butonumuz var, etti 18. Malesef düşündüğüm 18 pinli ucuz ve minik MCU'yu kullanamıyoruz(bize 18 I/O pini lazım) ve bir büyüğüne terfi ediyoruz. Microchip'in sitesinden parametrik arama yapınca uygun bir model verdi bize, temin etmeye çalışırız. Hallediyoruz sanırım.

Erhan, bi bulsan bizim için?
Hazar
Site Sorumlusu
Site Sorumlusu

Okunmamış iletigönderen e154 » 15 Kas 2008, 22:04

bulayım ayıp ettin. akşam saatlerinde ankarada 10,000 lik nichicon bulmuşken led in lafımı olur :kop:
e154
DIY Audio Gurusu

Meslek: Elektrik Teknikeri

Okunmamış iletigönderen Hazar » 18 Kas 2008, 17:48

Durum:
Biterdi şimdiye kadar ama bir sürü ek durum ve bir yakınımın sağlık problemi çıktı. O yüzden askıya aldım, gelecek ama 1 hafta gecikmeli gelecek. Kusura bakmayınız.
Hazar
Site Sorumlusu
Site Sorumlusu

Okunmamış iletigönderen e_cag » 18 Kas 2008, 18:35

Geçmiş olsun. Zaten ancak toparlanırız.
Yaptım yaptım kutulayamadım.
Kullanıcı avatarı
e_cag
DIY Audio Gurusu

Meslek: Kimyager

ÖncekiSonraki

Entegreli Güç Yükselteçleri

• Bu konular da ilginizi çekebilir:
    Cevaplar