entegre takılması yardım

Entegreli Güç Yükselteçleri » Küçük ama çok etkili. Entegreli(tümdevreli) ses yükselteçleri ile alakalı soru(n)lar

entegre takılması yardım

Okunmamış iletigönderen addas » 19 Kas 2008, 17:40

mrb,
entegre sökülüp takılması konusunda bilmem gekenler hakkında bilgi verebilirmisiniz
addas
Yeni Üye

Cevap: entegre takılması yardım

Okunmamış iletigönderen e_cag » 19 Kas 2008, 18:15

TO220 kılıflı (LM3886 v.b.) entegre mi? O ise kolay. Lehim pompası kullanmaya eliniz alışıksa pompa ile lehimi uzaklaştırın. Lehimi ısıtırken önce havyanızın iyice ısındığından emin olun ki lehimi ısıtıp eritirken havyayı çok uzun süre kartın üzerinde bekletmenize gerek olmasın. Aksi takdirde fazla ısıdan bakır yolların yanarak plaketten kopma olasılığı vardır. Lehimi bu şekilde uzaklaştırdıktan sonra entegreyi hafif oynatıp hala lehimle karta tutunan bacak var mı görmeye çalışın. Bir - iki bacak varsa havya ile hızlıca art arda ısıtıp (bir bacaktaki lehim soğumadan önce hemen diğerini de ısıtarak) kurtarıp entegreyi hafif hafif oynatarak çekip çıkarın. Entegrenin soğutucusu varsa ve sadece sökeceğiniz entegreye bağlıysa soğutucuyu, entegreyi sökene kadar entegreye bağlı bırakın. Hem tutması kolay olur hem de entegrenin bozuk olduğu kesin değilse ısıdan dolayı bozulması riski azalır.

DIP kılıflı entegreler de yukarıda bahsettiğim şekilde sökülür ama kartın zarar görmemesi için daha nazik olmak gerekir.

Benim bildiğim bu kadar. SMD entegreler için deneyimim yok. Unuttuğum birşeyler veya bilmediklerim varsa ben de öğrenmek isterim aslında.

İlave: bazı entegreler statik elektriğe duyarlı olup, elle tutulmaları sonucu zarar görmeleri mümkün. Bu tür entegrelere temas edilmeden önce topraklama bileziği denen bilezikle vücuttaki statik elektriğin topraklanması gerekiyor. Siz sökeceğiniz entegrenin adını türünü resmini sağlarsanız ilave bilgiler de gelir.
Yaptım yaptım kutulayamadım.
Kullanıcı avatarı
e_cag
DIY Audio Gurusu

İl: İstanbul
Meslek: Kimyager

Okunmamış iletigönderen addas » 20 Kas 2008, 07:30

http://www.youtube.com/watch?v=w9a9Vzji-xI

yukardaki yöntem nasıl, önce bacakların tümünü lehimlemiş, sonra havya ile ısıtarak cımbız ile entegreyi çıkarmış

aşağıdaki 2 parti halinde videolarda da entegrenin takılması gösteriliyor, burda ek olarak emme teli kullanılmış galiba lehimleri ayırmada
http://www.youtube.com/watch?v=YMaHAm8sLaw
http://www.youtube.com/watch?v=L-Efiy2Aq3k,

bu yöntemler nasıl
addas
Yeni Üye

Okunmamış iletigönderen onur.akal » 10 Tem 2009, 19:55

Nasıl lehim yapıyor öle entegreye bütün ayakları birleşti xD anlamadm
onur.akal
Yeni Üye

İl: istanbul
Meslek: elektronik

Okunmamış iletigönderen djmalan » 15 Eyl 2009, 16:31

Benim yıllar önce ustamdan görüp deneye deneye öğrendiğim yöntem ;Anten kablosunun dış kısmını hafif pasta ya batırıp sonra kabloyu lehimi alınacak yere değdirerekten havya ile ısıtıp lehimi kabloya emdirme yöntemi ,hala bu yöntemi kullanırım.
Bir diğeride tükenmez kalemin içini çıkarıp havya ile ısıtılmış yere güçlü birşekilde üflemek ,kolaydır ama tavsiye etmeyeceğim bir yöntem ,lehimler etrafa sıçrıyor ve elinize yüzünüze bulaşma ihtimali yüksek kesinlikle gözlüksüz yapmayın.
Bu arada pompa kullanmayı hala beceremem... :mrgreen:
Kullanıcı avatarı
djmalan
DIY Audio Fanatiği

İl: ANKARA

Entegreli Güç Yükselteçleri

• Bu konular da ilginizi çekebilir:
    Cevaplar
    Gösterim
    Son ileti

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Google [Bot] ve 0 misafir