denon anfım yuksek seste kendını kapatıyor

Entegreli Güç Yükselteçleri » Küçük ama çok etkili. Entegreli(tümdevreli) ses yükselteçleri ile alakalı soru(n)lar

denon anfım yuksek seste kendını kapatıyor

Okunmamış iletigönderen silhouette » 08 Haz 2009, 20:05

arkadaslar ben anfı ısınden pek anlamıyorum ama kısaca sole acıklıyım
benım denon pma 495 r model anfıme 4 adet magnat kolon baglıydı ve hepsı calısıyordu fakat gecen gun bırsey oldu sesı kesmeye basladı yuksek seste..
bazı denemelerde bulundum kolonları cıkarttım ve cıkısların left olanlarında takılı ıken sesı kesıyor fakat sadece rıght olanlar takılıyken bır problem yok..

anladıgım kadarıyla cıkısların sol olanlarında bır problem var cıkıslarındanmıdır baska problemdenmıdır cevaplarınız ıcın sagolun
Kullanıcı avatarı
silhouette
Yeni Üye

İl: istanbul
Meslek: endüstri mühendisi

Cevap: denon anfım yuksek seste kendını kapatıyor

Okunmamış iletigönderen e_cag » 08 Haz 2009, 20:25

Hoparlörler yanmaya yaklaştıklarında, bobinlerinin izolasyonu yanıp/sıyrılıp yüksek seste mıknatıs içinde sağa sola sürtmeye başlarsa anfi çıkşını kısa devre edip ses kesmeye neden olabilir. Anlaşılan, henüz sürekli olarak ses kesmiyorlar. Denemek için şöyle yapın: sağ kolonları sol çıkışa, sol kolonları da sağ çıkışa bağlayıp yine sesi açın. Bu kez ses kesen taraf normal bağlantılı durumdakine göre taraf değiştiriyorsa anfinin çıkışlarında sorun var. Aynı taraftaki kolonlar yine ses kesiyorsa sorun kolonlardadır. Sorun kolonlardaysa denemeyi uaztıp çıkışları fazla zorlamadan çaresine bakın (ki büyük ihtimal mahallenin tesisatçısına gidip kolonları tekrar sardırmaya göndermesini sağlarsınız). Sorun anfideyse yine çok zorlamayın, çıkışlardan birine tamamen veda etmektense zarar büyümeden anfiyi tamir ettirin.
Yaptım yaptım kutulayamadım.
Kullanıcı avatarı
e_cag
DIY Audio Gurusu

İl: İstanbul
Meslek: Kimyager

Okunmamış iletigönderen silhouette » 09 Haz 2009, 10:49

anlatamadım bıraz daha genış bır acıklama yapıyım.sımdı 4 adet cıkısta 4 kolon takılıydı ben left olanlarını cıkarttım su anda rıght olanlar calısıyor..fakat hıcbırısı takılı degılken tek tek butun kolonları left olan ıkı cıkısta denedım anfı 3/10 seste kapanıyor.yanı kolonların bobınlerınde problem yok.hepsı saglam.

kolonları rıgt cıkısa takıp teker teker denedım.ıkı rıgt cıkıs calısıyor.fakat 4 kolonun hangısını left cıkıslara bagladıysam baglıyım anfı sesı kapatıyor.fakat bunu sesı actıgımda yapıyor.2/10 gecmessem normal calmaya devam edıyor..acaba cıkısların left olanları gıttımı yoksa onlarla beraber calısan baska dırenc kondansator vb onlardan bırımı yandı. cunku bu olay oldugunda ben bır koku da duydum yanık gıbı
Kullanıcı avatarı
silhouette
Yeni Üye

Okunmamış iletigönderen e154 » 09 Haz 2009, 15:33

çıkışta bişeyler yanmış olabilir .
e154
DIY Audio Gurusu

İl: Ankara
Meslek: Elektrik Teknikeri

Okunmamış iletigönderen the_cantan » 09 Haz 2009, 15:58

Magnat rın modeli nedir? ve de empedansı. magnat hop. ürünlerinde 4 ya da 8 ohms diye özdirenç değeri verir. 4 mü 8 mi?
A+B kanalı kullanımında, tüm amplilerde geçerli çünkü hoparlör min. empedansı 8 ohms olmalı ki A+B bağlantıda, 4 ohms hop. paralel bağlantı olacağından empedans 2 Ohms düşer.8 olmalı ki 4 ohms'da kalsın. 2 ohms ampli çıkış direncini zorlayacağından sürücüler amplinin kanını emmeye başlar.

LEFT kanalı sorunlu sanırım.
ara kablolarını iyice kontrol et. dandikse yenileriyle değiş. aynı şekilde çıkış terminallerini, kablolarınıda kotrol et. ettin mi? bunlar çıkışta röleyi devreye alan şeylerdir.
çıkış problemliyse, çıkışta ki kuvvetli, taş dirençlerin değeri değişmiş olabilir.(0.33, ; 0.47ohms 3W, 5Wvb.) onların değişmesi gerekebilir. denon 495r çok güçlü bir ampli değil. Volumu sonuna kadar zorlamak elzem değil.zorlarsak ampliyi kendini kapatmaya alır yoksa çıkışları yanacak. magnat'rın da hassasiyetleri düşük diye aklımda kaldı idi.bu da ampliyi zorlar.
bir bu arkadaş denon amplisine otopsi yapıyordu.

IEEE yazdı:merhabalar..denon amfimi PMA-495r modifiye etmek için birkaç girişimde bulundum.kuplaj kondansatörü üzerinde 40mv gerilim vardı..ilk önce içindeki sinyal kuplaj kondansatörünü kısa devre yaptım fakat amfi kendini korumaya almaya başladı...daha sonra baktım ki pre amfi katından sonraki jrc marka 5532 opampı yanmış..neden oldu anlamadım ve onu lm4562 ile değiştirdim..daha sonra geribesleme kondansatörlerini kutupsuz nippon kondansatörlerle değiştirdim(nichicon muse es gelince değiştireceğim).giriş kuplaj kondnasatörü olarak da şeker gibi olan sarı arcatronics mkp cap yazan 6,8uf kondansatörleri taktım.seste inanılmaz bir değişme gördüm..amfinin şu hali ile eski hali arasında dağlar kadar fark var..bas ve tizler arttı ses dinamikleşti..şimdi belki bikaç adım öteye gitmeyi düşünüyorum..elimde ero marka silindir yeşil renkli mkt1813 ve pembe renkli silindir şeklinde mkc 1860 kondansatör var..ero mkp kondansatör bulamadım..sizce hangisinden daha iyi sinyal kuplaj kondansatörü olur?ero marka mkc nin mkp den daha iyi olduğunu söyleyenler var..ne kadar doğru bilmiyorum.ayrıca bu kondansatörlerin gerilimi yüksek olanları mı daha makbul yoksa düşük olanları mı..çünkü aynı kapasitede fakat farklı gerilimlerde olanlarından elimde var..elimde mundorf marka küp şeklinde siyah mkp kondnasatörler de var. sesleri çok güzel fakat tweetera bağlı..görüşlerinizi bildirirseniz sevinirim..
ero mkp.JPG
En son the_cantan tarafından, 10 Haz 2009, 09:45 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 değişiklik yapıldı.
Kullanıcı avatarı
the_cantan
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen silhouette » 09 Haz 2009, 16:14

anfının kolonlara gıden kablolarında herhangı bır problem olacagını sanmıyorum.çünkü aynı kablolarla butun kolonları dıger rıght a ve b cıkıslarında hepsını teker teker denedım anfı sesı kapatmadı.ama hangı kabloyu yada hangı hoparloru left cıkıslara taktıysam hemen kapamaya gectı yanı hoparlorlerde problem fılan yok..

hoparlorlerın ozellıklerı

3 yollu magnat motıon 990
20-35000 hz frekans 8 ohm 140/250 watt
1 bas 2 mid 1 tweeter var
made ın germany
Kullanıcı avatarı
silhouette
Yeni Üye

Reklamlar

Okunmamış iletigönderen drhardware » 10 Haz 2009, 10:50

Dostum şu belli ki amplifikatörünün sol kanalında bir sorun var..
Ancak bu sorunun nedeni bir kaç şey olabilir:
1- Sol kanal çıkış transistörleri fazlaca ısınıyordur veya bu kanaldaki ısı algılayan termistör sorunludur ve 3/10 ses seviyesinde bu ısınma sonucu koruma devresi aktive oluyordur.
2- Sol kanal aşırı akım koruması devreye giriyordur, bunun nedeni gerçekten bu kanaldan fazla akım çekilmesi olabileceği gibi, akım hissetme direncindeki karbonlaşma da olabilir. Yani koruma, olduğundan daha fazla akım hissedip bunu tetikleme limitlerinin üstünde algılayıp devreyi açar!
3- Sol kanalda DC offset vardır. Volum potunu belirli bir seviyeye getirince koruma aktive olduğuna göre bu offset ya preamp katında ya da kaynakta olabilir. Kullandığınız kaynağın interconnect kablosunu ters çevirin yani sağı sola solu sağa alın, eğer arıza yer değiştirmişse bu, kaynakta bir offset sorunu olduğunu gösterir. Bu durumda kullandığınız kaynağı onarmanız gerecektir. Eğer değişmiyorsa yukarıdaki ihtimallerle bilrikte amplifikatörün içinde bir katta DC offset ihtimali üzerinde durulabilir.
Şimdilik bence olası görülen arızalar bunlar. Ancak amplifikatörün içinden yakın plan foto çekimleri eklerseniz muhtemel karbonlaşma vs olaylarını görebiliriz.
Kolay gelsin.
Kullanıcı avatarı
drhardware
Eski Site Sorumlusu

İl: Ankara

Okunmamış iletigönderen silhouette » 10 Haz 2009, 11:12

şimdi ben tabi sizin sölediğiniz olaylardan pek birşey anlamıyorum. sonuç olarak ben bunları değiştiremeyeceğime göre bir teknik servise götürmem gerektiğini düşünüyorum ancak bende biliyim ne olmuş olabilir diye soruyorum kusurabakmayın sizinde zamanınızı alıyorum. çıkışların sol kanadında ne var ne yok onlar halledebilir diye ümit ediyorum.
Kullanıcı avatarı
silhouette
Yeni Üye

Okunmamış iletigönderen the_cantan » 10 Haz 2009, 11:40

Bu durumda dun yazmam gereken meajdı. denon 495r fazla yanılmazsam çok eski bir model değil. ya 1500AE devrinden ya 2000Ae devrinde. sıfır ise garantisi varsa direk servise.
şu durumda bile magnat motion çifti 495r i bile fazla zorlar. anca bir denon PMA-2000AE olsa eyvallah derim de.
Kullanıcı avatarı
the_cantan
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen fixxxxxer » 10 Haz 2009, 11:50

Dr'un dediği üzere DC offset olabilir, ve çoğu amplide bunun ayarlanması için trimmer'lar vardır, bunlardan biri(gerçi durup dururken niye olsun ama)özelliğini yitirmiş olabilir, içini açıp foto koyarsanız yeri ve ayarlanması konusunda fikir verebiliriz, hatalı çıkışa bir avo metre bağlayıp mv cinsinden ölçüm yaparsınız, trimmer ile güvenli bir değere düşürürseniz sorununuz da ortadan kalkar.
Kullanıcı avatarı
fixxxxxer
DIY Audio Gurusu

İl: İstanbul
Meslek: Öğrenci

Sonraki

Entegreli Güç Yükselteçleri

• Bu konular da ilginizi çekebilir:
    Cevaplar
    Gösterim
    Son ileti

Kimler çevrimiçi