Bunu Denemelisiniz! - LM4780

Entegreli Güç Yükselteçleri » Küçük ama çok etkili. Entegreli(tümdevreli) ses yükselteçleri ile alakalı soru(n)lar

Ynt: Bunu Denemelisiniz! - LM4780

Okunmamış iletigönderen mfethi » 02 Arl 2009, 04:44

hoparlör yazdı:Sunta diye dert etmeyin derim ben de. Aslında suntanın mdf'ye göre kabin içindeki ses enerjisini sönümlendirme açısından avantajı bile vardır. Ama dayanıklılık açısından kesinlikle mdf derim, özellikle ön panelde sunta işlemesi çok daha zor bir malzeme.

Sayın hocam;
MDF kabin de yapmıştım. Fakat MDF'nin yapısından kaynaklanan bir sertlik haliyle sese de yansıyor. Ben "küt" diye vuran bas yerine "küüüt" şeklinde olanını tercih ediyorum. Aynı hop.ları, aynı ölçülerdeki MDF'den suntaya transfer ettiğimde anladım bunu.

hoparlör yazdı:Port'lar hesaplanmış mı onu merak ettim. Gelişigüzel port açmak gelişigüzel bir sonuç almanıza yol açar. Kapalı kabin olsa eleştirebileceğim tek nokta iki tane mid hoparlör ile tiz hoparlör arasındaki mesafenin neden biraz daha yakın olmadığıdır ki, eğer filtenizin kesim frekansı uygunsa bu zaten sorun bile olmayacaktır.

Ben port hesabı yapamam. Ama bir hesap vardı. Tasarımı internetten bulduğum şekliyle, çok ufak değişikliklerle uyguladım. Planlarına ulaşmaya çalıştım. Ama Geçen yıl 1 TB'lık harddiskim yandı. Verileri kurtarmaya çalıştık. Olmadı. O yüzden bulamadım buraya ekleyecektim.

hoparlör yazdı:Kabinlerinizin görüntüsü de oldukça hoş.
sizinki onların yanında oldukça profesyonel kalmış.
Ayrıca Bots markasının 16-20cm lik hoparlörlerinin ses kalitesi çoğu eski Pioneer'dan felan iyidir.

Çok teşekkür ederim. Ben çekine çekine eklemiştim. Hatta marka yazarken tereddüt geçirdim. Beğendiğinize sevindim.

hoparlör yazdı:Aslında test sistemimi kurmayı bitirebilirsem adamlara gidip verin test edip kabin tasarımları yapayım, yayınlayayım, beğenen kendisi yapsın demek var ama daha zaman var.

Bana borcunuz çoğalıyor. Preampli ve mixerde de anlaşmıştık. Üstüne kabin tasarımları da ekleyelim. Şaka bir yana engin tecrübelerinizi bizlerle paylaştığınız için bizler size borçluyuz. Bir Hoparlörün Doğuşu başlığındaki fikirler, forumu aşmış bir belgesele dönüşmüş artık.

Bu arada bu kabinin ölçülerini bir arkadaşıma e-posta olarak atmıştım. Allah'tan silmemişim, oradan bulup indirdim. Buraya ekliyorum.
kabin.rar
(828.45 KiB) 396 defa indirildi
En son mfethi tarafından, 03 Arl 2009, 04:19 tarihinde değiştirildi, toplamda 2 değişiklik yapıldı.
mfethi
DIY Audio Takipçisi

İl: Ankara
Meslek: Serbest

Okunmamış iletigönderen elektrosenol » 02 Arl 2009, 11:49

Sunta konusundaki deneyiminize bilhassa katılıyorum ama sağlamlık olarak tabiki kesinlikle MDF.Ses tonajı sanki suntada daha yumuşak MDF'de ise biraz sert gibi,değişik MDF'lerde (ağacı ile alakalı olsa gerek) çok değişik sonuçlar elde edilebiliyor.Ama standartta sunta biraz daha yumuşak sanki.

''Küt ile küüüt'' arasındaki fark nedir sn. mfethi?Basların uzamasımı yoksa yumuşaklaşmasımı?
Steryo takılıyorum:)
Kullanıcı avatarı
elektrosenol
DIY Audio Fanatiği

İl: İstanbul

Okunmamış iletigönderen mfethi » 02 Arl 2009, 21:36

elektrosenol yazdı:''Küt ile küüüt'' arasındaki fark nedir sn. mfethi? Basların uzaması mı yoksa yumuşaklaşması mı?

Bu tamamen kişisel bir tercih. Öyle çok bas hastası falan değilim. Karaciğer/pankreas ameliyatlarını biraz abartılı buluyorum.
Budur:
elektrosenol yazdı:Ses tonajı sanki suntada daha yumuşak.
mfethi
DIY Audio Takipçisi

Okunmamış iletigönderen hoparlör » 03 Arl 2009, 00:48

mfethi yazdı:Bana borcunuz çoğalıyor. Preampli ve mixerde de anlaşmıştık. Üstüne kabin tasarımları da ekleyelim.

Borcumu unutmadım, o konuda çalışma sürüyor. Kabin tasarımlarını da ekleyelim, evde artık bana yer kalmayacak ama, olsun :)

Yaptıklarıma kıyıp da satışa çıkarabilirsem biraz yer açılacak ama daha ayrılmaya hazır değilim :(

Bu arada kabininizin tasarımına da baktım, benim pek de bir sevdiğim bir tasarım. Hatta bir benzerini yapmayı düşünüyorum. 8-)

Sunta konusunda ise kulağınıza hoş geleni seçin, daha iyisi yoktur. MDF malzemenin belirttiğiniz gibi sertliği vardır, ancak granitten kabin yapanların da bir bildiği var tabiki. Her malzemenin kendine göre bir de bu eksi yanlarını giderecek ya da azaltacak metodları da var. Ama iyi kalite sunta ile yapmanın da hiçbir sakıncası yok, eskiden mdf mi vardı ?

Port tasarımı ise sesini beğendiğinize göre tutmuş demek ki? Thiele/Small parametrelerini bilmeden portlu tasarım yapmak intihar gibi birşey, ancak ses tamam diyorsanız diyecek birşey yok, zaten yapacak birşey de yok. Portlu kabinlerde minimum sönümleme malzemesi kullanılır, ama siz biraz bolca kullanıp belki de portların ayarsızlığını toparladınız.

Sonuçta sesi hoşunuza gidiyorsa dert edecek birşey yok, zavallı köpekleri dövdürmeyin ama :roll:
hoparlör
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen mfethi » 03 Arl 2009, 04:17

hoparlör yazdı:zavallı köpekleri dövdürmeyin ama

Kusura bakmayın. Eklerin içinde onun da olduğunu farketmemiştim. Şimdi düzeltmeye çalışacağım.
(Ben de sayın hoparlör bunu nereden biliyor diye düşünüp duruyordum.)
mfethi
DIY Audio Takipçisi

Okunmamış iletigönderen emesut » 15 Arl 2009, 15:38

Üstatlar çalışmalarınızı hayretle takip ediyor ve sizi tebrik ediyorum.
Bana göre hepiniz birer profesyonelsiniz.
Bundan yaklaşık 2 sene önce ana sayfadaki LM4780 projesine heveslenmiştim ve malzemelerini temin edip baskı devresini bile bastım. Ama malzemeleri lehimleyip denemek bir türlü nasip olmadı.
Benim sormak istediğim şey bu LM4780i simple olarak tabir ettiğiniz şekilde nasıl temin ediyorsunuz..
Bir tanede ben spariş vermek istiyorum ama yöntemini bilmiyorum..
Bu konuda yardımlarınızı bekliyorum..
Resim
Kullanıcı avatarı
emesut
DIY Audio Takipçisi

İl: Kocaeli/İZMİT
Meslek: Elektronik

Reklamlar

Okunmamış iletigönderen emesut » 15 Arl 2009, 15:42

Birde mfethi arkadaşım sen bu LM4780i kaç volt ile besledin.?
Kullandığın trafonun çıkış voltajı ve kaç watt.??
Resim
Kullanıcı avatarı
emesut
DIY Audio Takipçisi

Okunmamış iletigönderen e_cag » 15 Arl 2009, 17:03

Sample işi şöyle:
1: Önce National.com'a girip üye olmalısınız. ÜYe girişi yaptıktan sonra...
2:National.com'dan LM4780 sayfası aratıp bulunur:
1.JPG

3: Sayfanın solundaki ORDER tıklanır, aşağıdaki sayfa açılır:
2.JPG

4:Aşağıdaki gibi sample (numune) sayısı seçillir, kutucuklar işaretlenir, sayfanın daha aşağısındaki adres v.b. bilgiler girilir:
3.JPG

Bundan sonra klasik kredi kartı ile ödeme ekranına geçiliyor:
4.JPG
Yaptım yaptım kutulayamadım.
Kullanıcı avatarı
e_cag
DIY Audio Gurusu

Meslek: Kimyager

Okunmamış iletigönderen mfethi » 15 Arl 2009, 19:53

emesut yazdı:2 sene önce ana sayfadaki LM4780 projesine heveslenmiştim ...
Bir de mfethi arkadaşım sen bu LM4780i kaç volt ile besledin?

Sayın emesut;

National, LM4780'in datasheetinde besleme değerleri için:
Untitled-1.jpg
Untitled-1.jpg (45.77 KiB) 893 defa görüntülendi

Bahsettiğiniz projede trafo için şunlar yazılmış:
Trafo olarak ayrık orta uçlu, 250VA ve 2 x 24 v toroid trafo öneririm. Ekonomik olsun derseniz 300VA EI tipi olabilir. Ama ayrı bir kutuya koymanızı tavsiye ederim o zaman.

Ben toroid trafo ile denemedim. Elimdeki saç trafoyla denedim. Kaç wat olduğunu bilmiyorum ama oldukça iri bir trafoydu. Zaten fotoğrafta görülüyor.

emesut yazdı:LM4780i simple olarak tabir ettiğiniz şekilde nasıl temin ediyorsunuz?

Bu konuda e_cag gerekli açıklamayı yapmış. Teşekkürler e_cag.
mfethi
DIY Audio Takipçisi

Okunmamış iletigönderen emesut » 15 Arl 2009, 22:46

Peki senin bu sac trafonun cıkışı kaç volt veriyor.?
Elimde bi amfi var arızalı servo 800 2x400 watt ve içindede kocaman tam benlik bir trafo var.
Ya amfi çalışıcak satıp troid trafo alacam yada çalışmıcak içindekini söküp kullancam.. :yeteer:
Resim
Kullanıcı avatarı
emesut
DIY Audio Takipçisi

ÖncekiSonraki

Entegreli Güç Yükselteçleri

• Bu konular da ilginizi çekebilir:
    Cevaplar
    Gösterim
    Son ileti
  • LM3886-LM4780?
    gönderen gambit » 04 Eyl 2010, 03:11
    4 Cevaplar
    1742 Gösterim
    Son ileti gönderen hoparlör Son iletiyi göster
    04 Eyl 2010, 22:36
  • lm4780 stokta olan?
    gönderen bybik » 26 May 2009, 14:22
    1 Cevaplar
    939 Gösterim
    Son ileti gönderen e_cag Son iletiyi göster
    26 May 2009, 15:56
  • LM4780 2x60w yada 120w
    1, 2gönderen hacı » 15 Tem 2007, 20:05
    10 Cevaplar
    2907 Gösterim
    Son ileti gönderen drhardware Son iletiyi göster
    19 Tem 2007, 11:12
  • LM4780 veya LM3886 nerden temin edilebilir?
    gönderen resho » 23 Mar 2007, 10:32
    5 Cevaplar
    1695 Gösterim
    Son ileti gönderen berat23 Son iletiyi göster
    25 Mar 2007, 17:36

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Google [Bot] ve 0 misafir