Akü Şarj Devresi ( 6-12 Volt ) Ver.2

Elektrik - Elektronik » Elektrik ve Elektronik ile alakalı programlar ve paylaşılan dokümanlar.

Ynt: Akü Şarj Devresi ( 6-12 Volt ) Ver.2

Okunmamış iletigönderen semih » 13 Şub 2015, 00:03

Devreyi bitirdim çalışıyor fakat şöyle bir sorun var 2x9volt trafo ile beslediğimde şarj sonunda end of charge ledi ve float ledi yanıyor end of charge ledi sönüyor float ledi yanmaya devam ediyor böyle olmaması gerek float ve end of charge ledi aynı anda sürekli yanmalı besleme voltajını ayarlı güç kaynağından tam 18 yada 18.6 civarı girersem bu sotun ortadan kalkıyor sizdede böylemi.anlam veremediğim bir durumda şu trafonun her çıkışı 9.4 devreye girdimde diyotların 1.4volt kesmesi gerek çünkü diyot iletimde olduğu sürece 0.7volt kesicek iletimdede her defasında 2 diyot iletimde olucağından 1.4 volt kesmesi gerek yani 18volt-1.4volt=16.6volt olmalı 4700uf ta kadar tabi bu voltajkondansatörle beraber tekrar 18 18.5volta çıkar ama sorun diyot iletim voltjını yani eşik gerilimini kesmiyor bildiğimiz normal silikon diyot germanyum olsa bile 0.3 volt eşiği var recovery diod yada hızlı bi diod olsa anlam vericem ama anlamsız bi durum kısaca devre beslemesi 18.6 voltu geçtiği an biraz sapıtıyo sebebini %1 hata paylı direnç takamamızdan kaynaklandığını düşünüyorum.bu arada belirli noktalardaki ölçümler sizinkiyle aynı.şimdi size sorum sizdede 2x9volt trafo ile beslediğinizde şarj işlemi bittiğinde end of charge ledi ile float ledi yanar yanmaz end of charge ledi sönüyormu yani 2 saniye felan yanıyo hemen sönüyo float ledi yanmaya devam ediyo tek başına sizdede böylemi böyle olupta sorunu çözdüyseniz yardımınızı bekliyorum birde ters kutupladığınızda çıkışı wrong polaryte ledi yanarken float ve end of charge ledi yanmaya devam ediyormu cevabınızı bekliyorum devre görevini sorunsuz yapıyor şarj kesiminide yapıyor sadece dediğim gibi led geçişleri sizdede benim gibimi
semih
Yeni Üye

İl: ordu
Meslek: öğrenci

Okunmamış iletigönderen Kapibara » 13 Şub 2015, 12:27

Float Charge ile End Of Charge ikisi birlikte yanıyor. End Of Charge sönmüyor bir süre sonra.
Belkide daha tam şarj bitmemiştir o yüzden yanmasına daha vardır.
Veya dirençlerin toleransından olabilir, bir ihtimal LM324 ten. Çünkü End Of Charge ledini LM324 ün opamplarından biri sürüyor.

18VAC doğrultulduktan ve kondansatörle filtre edildikten sonra 25VDC gibi bir değer çıkıyor.
Devredeki 4700uF kondansatörün ayaklarında bu civarda bir gerilim olmalı aksi durumda başka bir sorun var demektir.

Wrong Polarity yandığında ise Float Charge ile End Of Charge da yanmaya devam ediyor sizdeki gibi, Charge ledi sönük kalıyor.
Kullanıcı avatarı
Kapibara
DIY Audio Gurusu

İl: Sakarya

Okunmamış iletigönderen semih » 13 Şub 2015, 17:17

Cevabınıza çok teşekkür ederim dün akşamki gözlemlerim şöyle şarj sonunda charge ledi söndü float ve end of ledi yandı end of ledi hemen söndü float kaldı aradan 10 dakka sonra end of ledi yanarak sabit kaldı sanırım şöle bi olay var ölçüm ve gözlemim şöyle şarj işlemi bitince float ve end of ledi yandığında end of sönme sebebi şöyle tanımladım end of ledi söndüğünde float yanarken tampon şarj uyguluyor tampon şarj bitince end of sabit yanıyor 2x9volt 30watt trafo bulamadım istesem getirtiyolardı fakat beklemek istemedim elimde 20 watt civarında 2x8.6 volt veren bi trafom vardı daha önce hurda bi malzemeden sökmüştüm onu kullanıyorum dc blokajda yani kondansatörde 25 volt okuyorum tabi çıkış yüke binince bu gerilim 19 küsüre düşüyor bu gayet normal kısaca devrede sorun yok cevabınıza teşekkür ederim transistörde öyle fan gerekdircek derece ısınmıyor fakat biraz modifikasyonla araba aküsü şarj edicem yol kalınlığını 3 katına çıkartıcam 2.2 1.5 1.8 ohm dirençleri 5 watt 0.15 ohm takıcam diyotları değiştiricem giriştede 150 watt trafo kullanıcam bu durumda soğutma için sizin sistem gerekli olucak ayriyetten power ledi ve fan açtığını gösteren bi led te ekliyeceğim emeğinize şimdiden teşekkürler devre gönül rahatlıyla aküyü bağlı bırakıp kafam geride kalmicak derecede güvendiğim 2.akü şar devresi
semih
Yeni Üye

Okunmamış iletigönderen semih » 15 Şub 2015, 16:17

Kardeşim şöle birşey yapabilirmisin devreye aynı ledlerin yanına power ledi ve fan ledi eklermisin yani fan çıkışından bi dirençle diğer ledlerin yanına led eklermisin fanı açtığını görselleştirmek için biede devrenin girişinden aynı ledlerin yanına power ledi eklermisin sanırım tahminimce 10 dakikanı almaz kardeşim.
semih
Yeni Üye

Okunmamış iletigönderen semih » 17 Şub 2015, 22:26

Kardeşim seni çok rahatsız ediyorum kusura bakma fan çıkışına 12 volt röle koysan röleninde 12 volt bacağından aynı beslemeyi alıp kontaklara versen çıkışı röle üstünden verebilirmisin
semih
Yeni Üye

Okunmamış iletigönderen Kapibara » 17 Şub 2015, 22:47

Bu devre üzerinde daha fazla değişiklik yapmayı düşünmüyorum.
Dilerseniz isteğiniz doğrultusunda ilaveler yapabilirsiniz.
Kullanıcı avatarı
Kapibara
DIY Audio Gurusu

Reklamlar

Okunmamış iletigönderen semih » 18 Şub 2015, 00:50

Kardeşim corel dosyası yokki elimde anca aresten baştan çizmem gerek.
semih
Yeni Üye

Okunmamış iletigönderen semih » 18 Şub 2015, 23:20

Bi yol gösterirsen sevinirim kardeşim verdiğin pdf üzerinde nasıl değişiklik yapabilirim aresten başka pcb çizim programı kullanmayı bilmiyorum
semih
Yeni Üye

Okunmamış iletigönderen Bedri® » 19 Şub 2015, 00:08

semih yazdı:Bi yol gösterirsen sevinirim kardeşim verdiğin pdf üzerinde nasıl değişiklik yapabilirim aresten başka pcb çizim programı kullanmayı bilmiyorum

Corel Draw programı vektör bazlı grafik çalışmaları için kullanılan bir program. Sevgili Kapibara işi gereği bu programı kullandığı için devreyi Corel Draw ile çizmiş. Gerekli değişiklik ve eklemeler için elektronik devre çizim programı ile devreyi baştan çizmeniz gerekiyor. Bende Photoshop CC ile devrelerimi yapıyorum. Bu programlar elektronik devre çizmek için tasarlanmadığından gerekli değişiklikler ha deyince olmuyor. Mesela çıkış transistörünü değiştirmek için komple taransistörü çizmek gerekiyor. Sonra çizimi fırça yapıyorum ben photoshopta. Daha sonra değiştirilecek yerler silinip yeni transistöre uygun hale getiriliyor... O nedenle devre kafada bitince bir daha ellemek zor. Kapibara da buna benzer bir süreç izlemiştir sanırım.
Selamlar
Kullanıcı avatarı
Bedri®
DIY Audio Gurusu

Meslek: Resim Öğretmeni

Okunmamış iletigönderen semih » 19 Şub 2015, 02:10

O bendede oluyor bi devreye başlıyorum tasarım çizim kurgu hepsi bitiyor devreyi çiziyorum ondan sonra şunuda eklim diyorum ama bi led bile eklenmiyo kafada bitiyo daha beyin haz etmiyo sinir yapıyo o konuda kapibara kardeşimede sizede hak veriyorumda istemiş olduğum çok nacizane basit bi durum beslemeden 2 yol uzatıp bi dirençle diğer ledlerin yanında led eklicek fan çıkışındanda direk aynı şekilde led eklicek birde çıkışa buzzer ters polaritede uyarı için sesli uyarıda güzel olmuş olucak.bişe diyemiyorum kapibara kardeşim belki kafası sakin rahatken öle can sıkınyısında ekler inşallah emeğine saygım sonsuz bende çok kopya çıkarttım ama şuan vaktim yok areste sıfırdan çizmem için okuldan vakit bulamıyorum.
semih
Yeni Üye

Önceki

Elektrik - Elektronik

• Bu konular da ilginizi çekebilir:
    Cevaplar
    Gösterim
    Son ileti

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Google [Bot] ve 0 misafir