Yüksek Kazançlı Transistörler

Kasa, Potansiyometre, Diğer Malzemeler » Devremize son dokunuş, görsellik ve işlevsellik için önemli olan parçalarla ilgili soru(n)lar

Yüksek Kazançlı Transistörler

Okunmamış iletigönderen hoparlör » 18 Arl 2007, 18:03

İstanbul'da malzeme aldığım yerlerde yüksek kazançlı transistör bulamıyorum. Örneğin BC550C, BC560C gibi. Bundan hadi vazgeçeyim desem BC109C gibi eskileri bile bulamadım. B tiplerinin yüksek kazançlı olanlarını seçip avunmanın da pek bir faydası yok gibi.

Sahte olmadığını bildiğiniz böyle yüksek kazançlı (C tipi) transistör alabileceğim yerleri gören duyan bileniniz varsa, insaniyet namına bir cevap yazarsanız gidip bu dertten kurtulayım.
hoparlör
DIY Audio Gurusu

İl: İstanbul

Okunmamış iletigönderen grii_35 » 18 Arl 2007, 19:47

walla açıkçası ben bu tip alışverişlerimi eğer Çankaya'ya gitmeye üşenirsem http://www.bluemavi.com sitesinden yapıyorum ve henüz sahte bir malzeme gelmedi.
grii_35
DIY Audio Fanatiği

Okunmamış iletigönderen Hazar » 18 Arl 2007, 21:48

grii_35 yazdı:walla açıkçası ben bu tip alışverişlerimi eğer Çankaya'ya gitmeye üşenirsem http://www.bluemavi.com sitesinden yapıyorum ve henüz sahte bir malzeme gelmedi.

Ben de "mecburen" oradan alıyorum, bence gelen malzemeler sahte. Geçenlerde bir IRF510 göndermişlerdi ki evlere şenlik. Neyse ki kritik bir yerde kullanmayacaktım. Ayrıca fiyatlarda da kazıklıyorlar gibi..
Rüzgar ters esiyorsa, yelkenlerini rüzgar yönüne göre ayarlamaya bak; çünkü dünya çektiğin sıkıntılarla değil, gemiyi limana ulaştırıp ulaştıramadığınla ilgilenir.
ResimDIY Audio Türkiye Facebook Sayfası
Hazar
Site Sorumlusu
Site Sorumlusu

BlueMavi

Okunmamış iletigönderen hoparlör » 19 Arl 2007, 14:43

Arkadaşlar,

Bu gibi siteler piyasada mevcut olanları satıyorlar. Piyasada mevcu olma şartı ise genelde Karaköy'deki ithalatçılardan geçiyor. Bu ithalatçıların bazıları da düzgün satıcı bazıları da arada bile bile Çin'in patates üreticilerinden ithalat yapıyorlar.

Dolayısıyla bunun dışında Ankara'kiler gibi elektronik parça ithal eden firmalar dışında pek temin kaynağı kalmıyor.

Bu sitedeki transistörler de aynen piyasada bulunanlar, genelde B tipi var, bir iki C tipi o kadar. C tiplerini de eğer güvenilir kaynaktan almazsanız boşuna uğraşırsınız ya da eğer kazancı kurtarırsa bir sorun çıkana kadar idare edersiniz.

Böyle yerlerden almak yerine Karaköy'deki güvenilir yerlere, benim Ersoy'dan alıp denediğim gibi, bir faks gönderip kargo ile sipariş edebilirsiniz. Mal varsa depodan gidip hazırlıyorlar, İstanbul içinde bile bu yöntemi denemeye niyetleniyorum ama gittiğimde seçenekler olabiliyor. Örneğin bakıyorum 10 tane 100 mF kondansatör alıcam, 17 tane Philips marka da var, hemen alıyorum gibi.

Eğer bulamazsam mecburen BC550C, BC560C çiftini dışarıdan getirtmeyi düşünüyorum. Bulsam da uğraşmasam.
hoparlör
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen IEEE » 19 Arl 2007, 18:28

merhaba hoparlör:) bu transistörleri almandaki amacın nedir..nasıl bir devre yapacaksın..ben motorola mpsa42 -92 çiftlerinden aldım yaklaşık 50şer adet..içinden 3çift eşlenik çıktı..hangi tip devreler ile ilgileniyorsun.ben bu aralar single ended üzerine kafayı taktım..zen haricinde bi tane single ended class a daha yaptım 5watt ses veriyor..devrede transistör olarak sadece 1adet 2sk1058 var:)çıkışta da arcatronics marka mkp kondansatör var..sesi harika diyebilirim.. ama evde son ses açtırmıyorlar :)
vur vur inlesin alem krell dinlesin :praising:

cevahirin kıymetini cevherfüruşan olmayan bilmez...
merkep anlar OTTAN,lakin GÜLDEN anlamaz..

Ben gelmedim kavga için benim işim sevgi için
Dostun evi gönüllerdir gönüller yapmaya geldim.
Kullanıcı avatarı
IEEE
DIY Audio Gurusu

Derdim çook

Okunmamış iletigönderen hoparlör » 19 Arl 2007, 19:11

Bahsettiğin devreler hakikaten hoş. Ama sadece incelemekle kaldım.

Bu transistörleri low-noise + yüksek kazançlı oldukları için mikrofon preamplisi gibi ses devrelerinde kaullanmayı düşünüyorum. Elimdeki devrelerde genellikle zaten bu tür transistörler yer alıyor. Genel amaçlı olarak da elimde bulunması hayırlı olur düşüncesindeyim. mpsa gibi Amerikan karşılıklarına bakmadım henüz, daha yeni son çare olarak bakacağım.

Neden mikrofon da dersen, akustik ölçümler için, özellikle hoparlör ve kabinlerin ölçümlerinde lazım. Bunlar için gerekli önyükselteçleri hazır da alabilirim. Ama bir Behringer ECM8000 mikrofon için bir de Behringer mikser almak gereksiz, fazladan bir cihaz almak gibi geliyor. Aslında hazır almak da iyi bir çözüm, kendi başına uğraşmadan işi bitirebilirim. Ancak hazır mikrofonun bile bir de kalibrasyon ihtiyacı olduğunu ve alınan her mikrofonun kalibre edilme zorunluluğu beni durdurdu. Bu durumda paraya kıyıp bu cihazlara para vereceğime kendim yaparım daha önemli oldu ve transistör peşine düştüm.

Amerika'da bir adam sadece bu mikrofon kalibrasyonundan para kazanıyor ama maalesef bize yakınlarda kimseyi bulamadım. Referans bir mikrofona bilmem ne kadar para vermek de beni aşar. Zaten yüksek kaldırımda ölçüm mikrofonu dendiğinde 20'de bir şu an ellerinde olmadığını söylüyor, gerisi de o ne ki diye bakıyor.
hoparlör
DIY Audio Gurusu

Reklamlar

Okunmamış iletigönderen IEEE » 19 Arl 2007, 19:34

peki bc548c bc549c düşündün mü..gerçi onların gerilimi biraz düşük ama?

Kullanıcı avatarı
IEEE
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen IEEE » 20 Arl 2007, 01:35

bc550 muadili 2sc2240..bc560 muadili ise 2sa1136 vrt-disk2006 da yazıyor..bu transistörler gibi yüksek hfe si olan başka transistörler de bulabilirsin aslında türkiyede ama biraz araştırmak lazım :)

Kullanıcı avatarı
IEEE
DIY Audio Gurusu

yok ki

Okunmamış iletigönderen hoparlör » 20 Arl 2007, 19:29

IEEE yazdı:peki bc548c bc549c düşündün mü..gerçi onların gerilimi biraz düşük ama?

Evet düşündün, hatta işime de yarar ama maalesef C tipini bulamadım :(
hoparlör
DIY Audio Gurusu

Olabilir

Okunmamış iletigönderen hoparlör » 20 Arl 2007, 19:46

IEEE yazdı:bc550 muadili 2sc2240..bc560 muadili ise 2sa1136 vrt-disk2006 da yazıyor..bu transistörler gibi yüksek hfe si olan başka transistörler de bulabilirsin aslında türkiyede ama biraz araştırmak lazım :)

Teşekkür derim, 2sc2240 olur, hatta piyasada var görünüyor. 2sa1136 kazancı düşük ama bakmak lazım.

Peki transistör eşlenikleri için tavsiye edebileceğiniz bir site var mı? Yoksa bir kitap ya da alldatasheet.com'dan karıştırmak mı daha iyi?
hoparlör
DIY Audio Gurusu

Sonraki

Kasa, Potansiyometre, Diğer Malzemeler

• Bu konular da ilginizi çekebilir:
    Cevaplar
    Gösterim
    Son ileti

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Google [Bot] ve 0 misafir