SMD malzeme

Kasa, Potansiyometre, Diğer Malzemeler » Devremize son dokunuş, görsellik ve işlevsellik için önemli olan parçalarla ilgili soru(n)lar

SMD malzeme

Okunmamış iletigönderen nthere » 22 Ağu 2009, 14:00

Herkese selam;

Merak ettiğim bir konu var.
Ev yapımı dijital projelerde, bazen mecburen bazen artislik olsun diye bazende pcb tasarımı basitleştirmek adına artık smd malzemeler kullanılıyor.
Ama amp projelerinde nasıl bir dönüşü olur bu işin?
Misal, bir chipamp yapımında smd dirençler kullansak pcb yollarımız daha kısa olacağından bir artısı olacaktır belki ama başka bir yerden götürüsü olmasın?
Yerine göre normal dirençlerden dahada ucuza geliyorlar.
Diyaudioda çinlinin biri BPA200 projesini böyle yapmıştı. Tabi nasıl bir ses aldığını bilemiyorum.
Kullanıcı avatarı
nthere
DIY Audio Takipçisi

İl: İstanbul
Meslek: elektronik müh.

Cevap: SMD malzeme

Okunmamış iletigönderen e_cag » 22 Ağu 2009, 14:47

Uygun güçte dirençler smd olarak mevcutsa hiçbir götürüsü olmaz bence. SMD dirençler de metal film yapıda mı acaba?..
Yaptım yaptım kutulayamadım.
Kullanıcı avatarı
e_cag
DIY Audio Gurusu

Meslek: Kimyager

Okunmamış iletigönderen 3r51n » 22 Ağu 2009, 15:10

smdlerin de yüzde 10 , 5 , 1 toleranslısı var.yüzde 1 toleranslılar pek üretilmiyor ve pahalı.ayrıca her direnç değerinde bulmak zor.ama bunlar aşıldıktan sonra hem kapladığı yer , hem fiyat , hem de arıza çözümü açısından dip kılıflı dirençlerden çok daha iyiler...yüzde 1 toleranslı smd bulunursa vishay dale kadar performans alınabilir duruma göre.ama bunları bulmak mesele , gidip de bana 270ohm %1 direnç ver 3 tane diyemezsin ki karaköydeki adama? :mrgreen:
3r51n
Yeni Üye

Okunmamış iletigönderen Hazar » 22 Ağu 2009, 15:24

%1'lik SMD'ler pahalı değil ve her çeşidi var. Ama Thin Film alemine girerseniz orada 0.01'lik SMD direnç de bulmak mümkün, tabi tanesi 35$'a. :D

SMD'ler dijital devrelerde elzemler, ama analogda pek sevilmezler. Sevilmeme sebepleri ise yüksek güçlüsünün olmaması ve analogcu adamın eski toprak olması sebebiyle gözlerinin çok iyi görmemesi olabilir.
Tabi "dünyanın en kısa negatif geribesleme hatlı gainclone'u" diye lanse edilen aletteki geribesleme direncinin SMD olduğunu, bu olmasaydı bunu demelerinin mümkün olmadığını da unutmamak gerek.
Rüzgar ters esiyorsa, yelkenlerini rüzgar yönüne göre ayarlamaya bak; çünkü dünya çektiğin sıkıntılarla değil, gemiyi limana ulaştırıp ulaştıramadığınla ilgilenir.
ResimDIY Audio Türkiye Facebook Sayfası
Hazar
Site Sorumlusu
Site Sorumlusu

Okunmamış iletigönderen 3r51n » 22 Ağu 2009, 15:29

@Hazar ben sadece Türkiye şartları için konuştum.zira ismi-cismi mühim değil bir çinli ile ürün pazarlığı yaparken , bana min. 1000 makara istemem şartı ile istediğim toleransta , istediğim değerdeki pasif komponenti üretebileceğini söyledi.endüstri acayip birşey vesselam...
3r51n
Yeni Üye

Okunmamış iletigönderen nthere » 22 Ağu 2009, 15:41

Sanki DR.un da smd malzemelere sıcak bakmadığını hatırlıyorum.
Nasıl bir duygudur bilmiyorum ama smd kullanasım var :D
Her şeyimiz farnellden zaten, dirençleride oradan almak çok sorun olmaz kanaatindeyim. Ağırlıkta yapmaz, hele toplu projelerde çok daha ucuza gelecektir.
Kullanıcı avatarı
nthere
DIY Audio Takipçisi

Meslek: elektronik müh.

Reklamlar

Okunmamış iletigönderen Hazar » 22 Ağu 2009, 15:58

3r51n yazdı:@Hazar ben sadece Türkiye şartları için konuştum.zira ismi-cismi mühim değil bir çinli ile ürün pazarlığı yaparken , bana min. 1000 makara istemem şartı ile istediğim toleransta , istediğim değerdeki pasif komponenti üretebileceğini söyledi.endüstri acayip birşey vesselam...

Doğrudur, ben dünya geneli konuştum. Türkiye'de olmamasına şaşırmam.
Rüzgar ters esiyorsa, yelkenlerini rüzgar yönüne göre ayarlamaya bak; çünkü dünya çektiğin sıkıntılarla değil, gemiyi limana ulaştırıp ulaştıramadığınla ilgilenir.
ResimDIY Audio Türkiye Facebook Sayfası
Hazar
Site Sorumlusu
Site Sorumlusu

Kasa, Potansiyometre, Diğer Malzemeler

• Bu konular da ilginizi çekebilir:
    Cevaplar
    Gösterim
    Son ileti

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Google [Bot] ve 0 misafir