potansiyometreler

Kasa, Potansiyometre, Diğer Malzemeler » Devremize son dokunuş, görsellik ve işlevsellik için önemli olan parçalarla ilgili soru(n)lar

potansiyometreler

Okunmamış iletigönderen e154 » 25 Tem 2007, 02:25

türkiyede logaritmik pot yokmuş bilgisi olan varmı. yurtdışından getirtebilirmişiz ancak. bunun yerine entegreler kullanılıyormuş.... bildiğim kadrıyla lineer potlardfa sesin 20% sini almıyorduk bunu detylı açıklayacak birileri varmı.[/url][/list][/code]
e154
DIY Audio Gurusu

İl: Ankara
Meslek: Elektrik Teknikeri

Okunmamış iletigönderen drhardware » 25 Tem 2007, 09:39

Bu bilgiyi nereden aldınız bilmiyorum. Ama öyle bişey yok. Logaritmik pot ile lineer pot arasındaki tek fark cevap eğrisinden kaynklanır. Bunu daha önce izah ettik, araştırırsanız bulursunuz. Diğer yandan doğru Türkiye'de logaritmik pot bulamazsınız. Yurt dışına sipariş vermeniz gerekir.
Ancak konu logaritmik pot konusu da değildir. Kaliteli bir ürün ortaya koymak istiyorsanız muhakkak "kaliteli" potlar kullanmanız gerekir, ALPS, Bourns, Piher veya Panasonic olabilir. Çin malı potlardan kullanırsanız; 1 kanallar arası seviye farkı olur, 2 fırça sesi duyarsınız.
Kolay gelsin.
Kullanıcı avatarı
drhardware
Eski Site Sorumlusu

Okunmamış iletigönderen e154 » 28 Tem 2007, 05:43

sayın hardware sanırım ankarada yaşıyorsunuz ve 100% malzemelri konya sokakatan alıyorsunuz kaliteli malzemeleri bulmak açısından tavsiye edceğiniz yerler varmı...
e154
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen Hazar » 28 Tem 2007, 10:43

Doktor bu tür kritik malzemeleri genellikle yurtdışından getirtir :)
Kendisi şu an şehirdışında gelince kendi cevabını da yazar tabii.
Rüzgar ters esiyorsa, yelkenlerini rüzgar yönüne göre ayarlamaya bak; çünkü dünya çektiğin sıkıntılarla değil, gemiyi limana ulaştırıp ulaştıramadığınla ilgilenir.
ResimDIY Audio Türkiye Facebook Sayfası
Hazar
Site Sorumlusu
Site Sorumlusu

İl: İstanbul

Okunmamış iletigönderen drhardware » 30 Tem 2007, 10:14

Dostum E154,

Hazar'ın dediği gibi kritik malzemeleri yurtdışından getirtirim. Aslında bu Türk DIY cilere özgü bişey diil. Tüm dünyada DIY ciler malzemelerini uzak yerlerden getirtir.
Şunu açıkça söylemek istiyorum,
DIY Audio farklı birşeydir. Elektronikçilerin ilgi alanına girmez. Belki her elektronikçi hayatında bir kez heves edip bir ampli yapar ama hepsi o kadar. Ancak eğer içinizden sürekli olarak daha kaliteli ve daha güçlü amplifkatörler, preamplifikatörler vs... yapmak geçiyor ve bu iş için durmadan para harcıyorsanız o zaman gerçekten DIY cisinizdir. Bu durumda da aldığınız malzemenin ne kadar pahalı olduğu, kaç günde geldi veya nerden geldiği önem taşımaz.
Şahsen benim amacım, ne olursa olsun bir ampli yapıp bilgisayarımın yanına koymak ve DİNLEMEK değil. Ben yapılabilecek en kaliteli ampliyi temin edip müziği HİSSETMEK istiyorum. Ancak bunun için çok çok çok pahalı sistemler gerekiyor. O kadar pahalı ki, odyofil piyasasını araştırmamış insanların küçük dilini yutturabilecek cinsten! Ama;
1- O kadar parayı o sistemlere vermem, yerine araba almayı tercih ederim,
2- Elimden o işler az buz gelir, o kadar olmasa da tatmin olacak kalitede bi sistem kurabilirim,
3- Kulaklarıma güvenirim ve benim tatmin olacağım sistemden başka odyofillerin de tatmin olacağını bilirim ve "ben yaptım" şeklinde HAVA ATARIM.
Diyorsanız, (ki ben diyorum) o zaman DIY audiocusunuzdur. İşte tam da bu noktada malzemeyi, nerden temin ettiğiniz, kaça aşdığınız ve kaç hafta elinize geçtiği önemini kaybeder.
Neyse konuyla alakası olmadan fazla uzattık metni,
Diyeceğim evet malzemenin tamamını yurtdışından ve özel malzemeler arasından seçerek getirtirim. Siz de gerçekten iyi bişeyler yapmak istiyorsanız yurtdışından getirtin. Tabii heryerden diil.
Kolay gelsin.
Kullanıcı avatarı
drhardware
Eski Site Sorumlusu

Okunmamış iletigönderen e154 » 31 Tem 2007, 15:21

teşekkür. anck sonuçta ben bir öğrenciyim ve sınırlı harcama yapabilirim.asıl işim elektrik ama elektronik bilgim bir elektrikçiyle kıyaslanamayacak kadar fark atar. aslında bugüne kadar hepDANDİK DEVRELERLE UĞRAŞTIM GERÇKTENDE SİZİN SİTENİZDEN başka doğru düzgün bir ses sitesi yok. yani benim işim sürekli amfi değil ama en azınfdan bi kaçtane yapıp kullanmak. sanırım evdeki eşyaları yerinden oynatabilmek birçok kişinim hayalidir. evimde buna müsait olduğuna göre.....
En son e154 tarafından, 12 Nis 2008, 18:19 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 değişiklik yapıldı.
e154
DIY Audio Gurusu

Reklamlar

Okunmamış iletigönderen drhardware » 31 Tem 2007, 16:30

Dostum farkındaysan diğer başlıkta da aynı fikir üzerinde durdum. Odyofil bir ses sistemi kurma konsepti finansal güçle ilintilidir. Hem ucuz, hem yüksek güçlü ve hem de kaliteli bir sistem kurmak olası değildir.
Eğer parasal olanakların kısıtlıysa;
- Yüksek kaliteli bir sistem istiyorsan, düşük güçlü seçeneklere yönelmen gerekir. Tekrar söylüyorum, bizim LM4780 veya 3886 ile tavsiye edilen malzemeleri kullanmak kaydıyla kuracağın bir sistem, evindeki Sony midi müzik setinden çok daha kaliteli sonuç verir.
- Düşük kaliteli bir sistem kurmak istiyorsan, yüksek güce yönelebilirsin. Profesyonel seslendirme sistemlerinde kullanılan basit entegre ve transistörlü amplifikatörler rahatlıkla işini görecektir. Bunun için kaliteli bir hoparlöre veya hesaplamaya ihtiyacın da yok. Basitçe 30cm lik bots bass hoparlör ve üstüne de piezo tweeter alırsın 15-20 lt lik portlu bir kabine gömersin. Olur sana ses sistemi. Bununla istediğin kadar mobilya kaldırır kapak kırdırırsın.
Ancak üzülerek belirteyim ki, bizim amacımız YÜKSEK SES elde etmek değil. Ya da aşırı bas alıp mobilyalarına zarar vermek değil. Bizim amacımız olabildiğince yüksek kalitede sistemler oşuturup bunu göreceli olarak ucuza mal etmek. Kaldı ki toplamda yaklaşık 50W lık bir yüksek kaliteli amplifkatör tavsiye ettiğimiz parçalar kullanıldığında en azından 250-300YTL ye malolur, eğer buna kaliteli bir hoparlör bağlamak istersen, hoparlörler kısmındaki cevabımı okuyabilirsin.

Gelelim sonuca; Gerçekten yüksek kaliteli bir HI-FI sistemin olsun istiyorsan ve bunu kendin yapmak arzusundaysan, sana tavsiyem bir gainclone yapman ve uçlarına diğer cevabımda tavsiye ettiğim Tannoy MX1 veya Wharfedale 9.1 tarzı bişeyler bağlaman. Sonuç elindeki Sony midi müzik setinden bir hayli farklı olacaktır. Ayrıca bu sınırlı gücün dahi ne kadar yüksek olduğunu görmek seni şaşırtacaktır.

Fikrime katılmıyorsan, üzgünüm dh elektronik forumu veya eproje gibi yerlerde basit ve düşük keliteli çözümler bulabilirsin. Ancak bizim konseptimiz buna izin vermiyor.

Kolay gelsin.
Kullanıcı avatarı
drhardware
Eski Site Sorumlusu

Okunmamış iletigönderen sercii » 31 Tem 2007, 21:18

arkadaşlar elimde 4 adet 47k anahtarlı alps pot maiden japon var istiyene yardımcı olabilirim.dr la yenı tanıstık ama onun nasıl bır dıyaudio cu oldugu yaptıgı yorumlardan ve uygulamalardan belli.olayı dramatıze etmek istemiyorum ama 2 mos için bir hafta 12 saatten fazla calısıyorum ve ozgur yaptıgım projeleri biliyor gitar anfısınden sub anfısıne nıco ras preamptan sımdı yenı yaptıgım projeyıde,umarım onunla foruma bomba gibi duseceğim..dr bilir belki içimde uhte bu proje bitince kımse benı tutamaz mosları yurt dısından getırtırerek nıco ras 100w ampı yapacağım galıba bende yavas dıycı mı ne oluyorum:)ama dr yanı ozgur abi bana kattıkların için saol bu forumdakiler bende dahil sana minnettar....
sercii
DIY Audio Takipçisi

İl: karabük
Meslek: kuyumcu

Kasa, Potansiyometre, Diğer Malzemeler

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Google [Bot] ve 0 misafir