vu metre devresi

Kasa, Potansiyometre, Diğer Malzemeler » Devremize son dokunuş, görsellik ve işlevsellik için önemli olan parçalarla ilgili soru(n)lar

vu metre devresi

Okunmamış iletigönderen axe axe » 04 Haz 2014, 00:20

İyi geceler. Vumetre devresi arıyorum lm3915 ve ka2281 yaptım çalışmadı. Sonra basite döneyim dedim bi tane bd241 aldım şerit lede bağladım yine olmadı.. Transistor bağlandıginda seste bozulma oluyor.. Kısaca denenmiş güzel çalışan bi vu metre devresi önerebilir misiniz
axe axe
Yeni Üye

İl: hatay
Meslek: öğrenci

Ynt: vu metre devresi

Okunmamış iletigönderen olc technics » 05 Haz 2014, 10:46

Merhabalar;

Lm3915 ile yapılan VU metreler (Volume Unit meter) oldukça profesyonel cihazlarda kullanılır. Lakin girişine doğrudan ses sinyali girilirse, verimsiz çalışır. Zira unutulmamalıdır ki; LM3915 0-10v arası çalışan (girişine 10 v girilirse full scale olur ve bütün ledler ışıldar), logaritmik (3dB lik aralıklarla çalışan) bir led bar/dot display sürücüsüdür.

LM 3915 ile kaliteli bir vu metre isteniyorsa; http://sound.westhost.com/project60.htm linkine bir bakın.

KA 2281 e gelirsek, datasheet in de iki şema paylaşılmıştır. Biri, stereo 2x5 led. Diğeri, mono 10 ledli şema. Tam bilmiyorum ama, mono 10 ledli kullanılan şema biraz sorunluydu galiba. Şu linkte yapılmış bir KA2281 devresi var: http://320volt.com/ka2281-20-led-vu-metre-devresi/

BD241 ile şerit led bağlanarak yapılan şema biraz riskli geldi bana. Ses kaynağına bile zarar verilme ihtimali olabilir. Ayrıca verimsiz bir yöntemdir.

Daha basit entegreli vu metreler için AN6884, KA2284, LB1403, BA6124 datasheetlerine bir bakın. Besleme voltajını 9v tan fazla aşmamaya gayret edin. Her bir led çıkışı 20mA dir. 9v için 680 ohm luk led akım sınırlama direnci kullanın.
En son olc technics tarafından, 10 Haz 2014, 11:52 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 değişiklik yapıldı.
Kullanıcı avatarı
olc technics
DIY Audio Gurusu

İl: tekirdağ
Meslek: ha ha ha, please

Okunmamış iletigönderen axe axe » 05 Haz 2014, 14:16

ben verdiğiniz lm3915 linkini inceledim ama pek anlayamadım RDC ne oluyor? Besleme diagramı var ama P60 ın ne olduğuğnu anlayamdım...

Evet sitelerde ka2281 için mono devresi hatalı deniyor.. iki tane entegre var. Artık ya stereo olanı yapacam datasheete göre ya da uğraşıp iki tane mono bakalım...

o transistör devresi çalıştı ama bağladığım an ses bozuluyor... Ondan vazgeçtim...

En son verdiğiniz entegreler daha kolay duruyor yapım için ama burada tedarik etmesi zor ne yazık ki
axe axe
Yeni Üye

Okunmamış iletigönderen olc technics » 05 Haz 2014, 15:20

axe axe yazdı:ben verdiğiniz lm3915 linkini inceledim ama pek anlayamadım RDC ne oluyor? Besleme diagramı var ama P60 ın ne olduğuğnu anlayamdım...

Evet sitelerde ka2281 için mono devresi hatalı deniyor.. iki tane entegre var. Artık ya stereo olanı yapacam datasheete göre ya da uğraşıp iki tane mono bakalım...

o transistör devresi çalıştı ama bağladığım an ses bozuluyor... Ondan vazgeçtim...

En son verdiğiniz entegreler daha kolay duruyor yapım için ama burada tedarik etmesi zor ne yazık ki

P60; Elliott Sound Product sitesinde yayımlanan her projenin bir numarası var. Bu projenin no'su 60. Ya da örneğin, hoparlör koruma devresinin no'su p33 vs. vs.

Besleme devresinden çıkan RDC hattı, dikkat ederseniz LM3915 in şemasındaki 82 ohm 1/2w (yarım watt) direncin ardından ledlerin anot (artı) pinine gidiyor. Besleme devresinden ayrıca çıkan DC+ ise LM3915 in besleme voltajı. İki farklı trafoyla (15v-0v-15v ya da 15v-0v) çalıştırmak için, iki farklı besleme devresi verilmiş.

Ayrıca besleme devresine bakarsanız, aynı besleme hattında birden fazda vu metre vardır. Besleme hattına paralel bağlı üç vu metre devresi var. Ama size stereo olacağı için, iki tanesi yeterli gelir.

Figüre 4 te ki şema ise, ses işaretini güçlendirip, doğrultmaya yarıyor. Bu kısmın girişine hat seviyesi sinyal girip (Bu herhangi bir cd çalar, teyp vs olabilir), çıkışından LM3915 devresinin girişine verilir. Simetrik +/-15 v gerilimle beslenir.

Ve ayrıca ukalalık olarak algılamazsanız, yazdıklarınızdan dolayı bu işten pek anlamıyormuşsunuz hissine kapıldım. Size AN6884 (ya da ilk verdiğim örneklerden birini) tavsiye ederim. Daha basittir, ve fazla kompleks değildir.
Kullanıcı avatarı
olc technics
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen axe axe » 05 Haz 2014, 21:46

Evet acemiyim... Ama yazdıklarınızı anladım incelerken siteyi dalgınlıgima geldi heralde neyse o devre çok kompleks değil yaparım en kısa zamanda... İnşallah çalışır :-) ayrıca yardımlarınız için çok teşekkürler :-)
axe axe
Yeni Üye

Okunmamış iletigönderen axe axe » 09 Haz 2014, 23:36

hocam ka2281 stereo devresini yaptım çalışıyor.. yalnız devreyi opamplı ton kontrol devresinin çıkışına bağladığım zaman ses hafif kısılıyor ve basslarda çok hafif bi hışırtı çıkıyor.. ne yzaık ki datasheete tam bağlı kalamadım: 51k direnç bulamadığım için 47k direnç kullandım ve her led için ayrı direnç kullanmak yerine sağ ve sol kanal için ayrı ayrı bi tane 470ohm/1watt direnç kullandım ve denemeyi 12v led smps ile yaptım... Acaba ledler için kullandığım direnç değeri düşük mü???
axe axe
Yeni Üye

Reklamlar

Okunmamış iletigönderen olc technics » 10 Haz 2014, 11:52

Selamlar;

Ton kontrol ün çıkışından mı yoksa volüme potunun çıkışından mı alınıyor vu metre sinyali. Empedans uyumsuzluğu sorunu gibi geldi bu bana. Ton kontrol opamp ı nın besleme voltajıyla (artık simetrik mi asimetrik mi nasıl besleniyorsa) başka bir dual opamp (1458, 4558, TL072 vs.) alınıp, buffer bağlantı şeklinde kurulursa, empedans uyumsuzluğu sorunu ortadan kalkacaktır. Ayrıca, ton kontrol devresinin girişinden de deneyebilirsen belki sorun çözülecektir.

Buffer.gif
buffer
Buffer.gif (7.31 KiB) 2733 defa görüntülendi

51K direnci orada kazancı ayarlamak için kullanılıyor. 47K direnç daha az kazanç. Eşittir, giriş sinyalinin azıcık daha yüksek verilmesi gerektiği manasına gelir. Ama preampl. kullanmaya da gerek kalmaz. Ayrıca seneler evvel yapmış olduğum Ka2281 uygulamamda da, birkaç farklı cihazda gördüğüm KA2281 uygulamasında da, aynı şekilde 47K luk direnç kullanılmış. Yani, o kadarı göz ardı edilebilir.

Her led için ayrı direnç kullanmak yerine, her 5 led için bir seri direnç kullanmanın pek bir zararı olacağını sanmam. Ancak farklı renklerde led kullanımında, kırmızı renkli ledler yandığında yeşil renkli ledlerin kısılmaya başladığını görürsün.

Switch Mode güç kaynakları, audio devreleri için düzenlenmediyse, ciddi sorunları beraberinde getirebilir. Ton kontrol katından alınan beslemeyle KA2281 in güç ihtiyacı karşılanabilir.

Yorumunu incelemeden yazdığım iletiyi tekrar gözden geçirdim.
Kullanıcı avatarı
olc technics
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen axe axe » 10 Haz 2014, 15:40

Merhabalar;

Sinyali ton kontrol devresinin çıkışından alıyorum. Sebep sadece amfi ve vumetrenin aynı sinyali izlemesi. Sinyali direk girişe(ton kontrolden önce) bağlayıp öyle kullandığım zaman sorun olmuyor. Aradaki farkın uyumsuzluk mu yoksa sorun mu olduğu konusunda kafam karıştı yardım alayım dedim devrelerin zarar görmesini istemem. Ama dediğiniz gibi uyumsuzluk sorunudur. O yüzden sinyali direk girişten alır öyle kullanırım. yani ek bi devreye gerek yok.

Ayrıca smpsyi sadece deneme amaçlı kullandım. Beslemenin hepsini 2*19v trafo ile yapmam mümkün mü? (kullandığım amfi tda7294 stereo amfi (2*80w)). Tek trafo kullanmak istiyorum.
Ledlerin hepsi şu an aynı. Ama ileride değiştirebilirim ve dediğinizi dikkate alırım.
Önerileriniz için çok teşekkürler.
axe axe
Yeni Üye

Okunmamış iletigönderen olc technics » 11 Haz 2014, 12:06

axe axe yazdı:Beslemenin hepsini 2*19v trafo ile yapmam mümkün mü? (kullandığım amfi tda7294 stereo amfi (2*80w)). Tek trafo kullanmak istiyorum.

2x19 v trafo kullanımıyla, +/- 26 v doğrultulmuş gerilim alırsın. Aslında hangi voltluk trafoyla besleniyor bilmiyorum ama, daha düşük gerilimle beslenmesi, gücün düşmesi manasına gelir. TDA7294 ün datasheet ine bakarsak, +/- 27v gerilimle, %0.5 THD değerinde, 4 ohm luk hoparlöre, tipik olarak 70w lık çıkış alınabiliyor. Hoparlörlerin 8 ohm sa çıkış yarı yarıya düşecek demektir.
Kullanıcı avatarı
olc technics
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen olc technics » 16 Haz 2014, 10:28

Silinebilir....
Kullanıcı avatarı
olc technics
DIY Audio Gurusu