Yıldız Şase ve Diğer Bağlantı Çeşitleri

Diğer Bilgiler » Ana sayfada yayınlanabileceğini düşündüğünüz herhangi bir bilgiyi buraya gönderin.

Cevap: Yıldız Şase ve Diğer Bağlantı Çeşitleri

Okunmamış iletigönderen djmalan » 09 Eyl 2009, 23:25

Birde dikkatimi çekmişti esp nin sitesinde http://sound.westhost.com/project27.htmtoprak ile şase arasına köprü diyot direnç ve kondansatörü paralel bağlamışlar.Toprak ile şase arasına köprü diyot bağlamayı ilk orda görmüştüm.Şimdiye kadar da sadece eski bir cihazda gördüm ama markasını hatırlamıyorum.Anladığım kadarıyla trafo da kaçak oluşması ihtimaline karşı önlem olarak almış...
Kullanıcı avatarı
djmalan
DIY Audio Fanatiği

İl: ANKARA

Cevap: Yıldız Şase ve Diğer Bağlantı Çeşitleri

Okunmamış iletigönderen fixxxxxer » 10 Eyl 2009, 01:27

Ersoy yazdı:Bana en uygun olan da şekil 3 gibi geldi.

Ayrıca bir endişem var.

Kesinlikle prizdeki toprak hattını kullanmayı sevmiyorum. Mümkünse yeni aldığım cihaz bile olsa hemen açar bakarım. Toprak bağlıysa ayırırım. Yararından çok zararını gördüm. Türkiyede topraklama nedir bilen uygulayan ne müthait nede elektrikçi gördüm.

Özellikle benimkisi gibi trifaze elektriği olan mekanlarda toprak kullanmak çok tehlikeli. Topraklama yüzünden faz çakışması yaşanabiliyor.

Çok önemli naçizane tavsiyem. Scop kullanıyorsanız mutlaka içini açın ve toprak bağlıysa, ayırın. Birde mümkünse izolasyon trafosu kullanın. Bütün ölçüm cihazlarınızı izalasyon trafosuna bağlayın. Çok önemli!

+1, Bizde toprak hatları ya bağlı olmuyor, ya da üstünkörü yapılıp bir işe yaramıyor... Buzdolabuna, çamaşır makinesine çarpılan varsa bu yüzdendir :D Bu bir yana şebeke toprağının şasileme için kullanıldığı hiçbir ses-müzik ekipmanı geçmedi elime şimdiye kadar...
Kullanıcı avatarı
fixxxxxer
DIY Audio Gurusu

İl: İstanbul
Meslek: Öğrenci

Ynt: Yıldız Şase ve Diğer Bağlantı Çeşitleri

Okunmamış iletigönderen sebolof » 29 Arl 2009, 23:48

arkadaşlar uzun araştırmalarım sonucu en iyi ekranlamayı anlatmak istiyorum ekranlamada önemli olan kablolarda ekranın iç içe 2 tane olması bu ekran hem manyetik hemde elektriksel alana karşı etkli tek ekran ise elektriksel alana etkili ekranlama yaparken
1-)iki cihaz arası
en iyi yöntem sinyal aktaran cihazda topraklayıp aktarılan cihazda ise topraklamaının bir direnç 6 olm gibi üzerinden yapılması gerekir çünkü sinyali alan cihazın gnd si topraktan akabilir bu da ekranlamayı azaltır.
2-)cihaz içi
1.cihaz topraklanırken asıl amaç faraday kafesi oluşturmaktır bu faraday kafesi manyatik alanda etkili olabilmesi için olabildiğince çok yerden ve yüzey olarak fazla temas etmelidir.
2.iki cihaz arası durumu varsa yukardaki direnç kullanılmalıdır.
3-)ekranın kablolarda örgü gibi olması çok önemlidir yoksa anten gibi davranacaktır.(Faraday kafesine benzemesi)
4-)ekranlama için konektör bağlantılatında 360 derece kapalı konnektörden ekran dışına verilmelidir.
5-)en iyi ekranlama maddeleri çelik>nikel>bakır vb dir

tek ekranlı kablo(elektriksel alan etkili)
Resim

çift ekranlı kablo örneği(Hem elektrik hem manyetik alan)

ekrnalı.JPG
ekrnalı.JPG (8.42 KiB) 1123 defa görüntülendi

bunları kullanarak gürültülerden mükemmel bir şekilde arınabilirsiniz yorumlarınızı bekliyorum
sebolof
DIY Audio Fanatiği

İl: niğde

Ynt: Yıldız Şase ve Diğer Bağlantı Çeşitleri

Okunmamış iletigönderen sebolof » 30 Arl 2009, 22:11

yok mu doğru ya da yanlış diyecek biri önemli bi konu arkadaşlar
sebolof
DIY Audio Fanatiği

İl: niğde

Önceki

Diğer Bilgiler

Kimler çevrimiçi