Reçine Temizleme

Diğer Bilgiler » Ana sayfada yayınlanabileceğini düşündüğünüz herhangi bir bilgiyi buraya gönderin.

Reçine Temizleme

Okunmamış iletigönderen birgitay » 15 Nis 2013, 00:05

Plaket'in altındaki Krozyon vede Lehim içindeki Reçineler , Kapasite vede yüksek dirienç yaapbiliyor. Sistemi çok etkiliyor. Bunu tamamen nasıl ortadan kaldirebiliyoruz. Tiner vede sert fırça ile yapıyorum yok olmuyor.
Facebook Elektronik üzerine sayfam : https://www.facebook.com/groups/1216358921722507/
birgitay
DIY Audio Gurusu

İl: Kocaeli
Meslek: Elektronik

Ynt: Reçine Temizleme

Okunmamış iletigönderen Bedri® » 15 Nis 2013, 00:24

Ben asetonlu fırça ile temizliyorum. Yalnız lehimleme esnasında çam reçinesi kullanıyorum.. yüzeyi ve yolları lehimle kapladıktan sonra asetonlu kumaş parçası ile silince artıklar tamamen çıkıyor.
Kullanıcı avatarı
Bedri®
DIY Audio Gurusu

İl: Sakarya
Meslek: Resim Öğretmeni

Okunmamış iletigönderen birgitay » 15 Nis 2013, 00:45

Çam reçinesi , bende var. Tinerle tamamen erittikten sonra , fırça ile sürüyorum , lehim daha çok yollara bulaşıyor. Fakat bunu tekrar Tiner2le kaldıramıyorum. Yani Aseton bunu sökermi? Fırçayla asetona daldırıp sürsek ?
Facebook Elektronik üzerine sayfam : https://www.facebook.com/groups/1216358921722507/
birgitay
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen zunda » 15 Nis 2013, 02:05

yolları tamamen lehim kaplamam gerekiyorsa hazırladıgım plaketi bulaşık teli ile güzelce parlatırım sonra pasta kutusuna havyayı daldırıp eritirim biraz bir kaç damla pastayı sıvı halde plakete döker peçete ile her yerine yayarım daha kolay lehimle kaplayabiliyorum bu sayede elemanları lehimleyip selilozik tiner ve diş fırçası kullanarak plaketi deyim yerinde ise yıkarım sonra saç kurutma makinası ile üfletip kurularım iş biter pırıl pırıl devre hazır.
Kullanıcı avatarı
zunda
DIY Audio Gurusu

İl: kütahya
Meslek: revizör.

Okunmamış iletigönderen siraelyn » 15 Nis 2013, 11:33

Ben plaketi temizledikten sonra sıvı flux döküyorum tertemiz elimi hiç bakıra deydirmeden kurumasını bekliyorum lehim yapıp sonrada lehim telinde pasta olduğundan dolayı pasta kalıyor onuda tinerletemizliyorum.
siraelyn
DIY Audio Takipçisi

İl: Muğla

Okunmamış iletigönderen serbay662 » 17 Nis 2013, 19:29

Bende plaketi hazırladıktan sonra kartı ütüyle ısıtıp,lehimliyorum böylece daha kolay lehimleniyor.Lehimden kalan reçineleride selülozik tiner ile fırçalayarak temizliyorum fakat kalıntı ginede kalıyor bunun içinde bulaşık deterjanı ile fırçalayıp yıkıyorum ve kurutma makinesi ile kurutuyorum.
Eskiden çalıştığım baskıdevre firmasındada buna benzer işlem yapıyorduk.
Kullanıcı avatarı
serbay662
Yeni Üye

İl: amasya
Meslek: Tıbbi Cihaz Mühendisi

Reklamlar

Okunmamış iletigönderen birgitay » 17 Nis 2013, 21:37

Aseton kullandım. Fakat Plastik Fırça'yı eritmeyi başardı :D Şimdi Cep Telefon'u tamircileri kullanıyor sanırım ince ufak tel alaşımlı fırça. Bu nedenle Yeşil Maske'yi çizmesi Aşikar ama , ben Yeşil Maske kullanmıyorum. Zaten Yeşil Maske yaptırdığım zaman , plaket temiz gelir. Şehim yapınca , Selülozik Tiner temizliyor. Ancak Yeşil maske olmadan yaptığım Ütü çalışmalarındaki baskıda , Çam Reçine+Tiner karışımı kullanınca sıkıntılar başlıyor. Bu nedenle bana göre tek çare Aseton+Tel Fırça sizler nedersiniz ?
birgitay
DIY Audio Gurusu

Diğer Bilgiler

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Google [Bot] ve 0 misafir