Plastik Alüminyum Kardeşliği..

Diğer Bilgiler » Ana sayfada yayınlanabileceğini düşündüğünüz herhangi bir bilgiyi buraya gönderin.

Plastik Alüminyum Kardeşliği..

Okunmamış iletigönderen Dinozor » 01 May 2009, 16:28

Belki bilenleriniz vardır,ben ilk kez müşerref oluyorum bu malzemeyle(gerçi böyle şeyleri aramışlığımda yoktur ya..)
yaklaşık 0.8'er mm'lik iki adet alüminyum plaka arasında yaklaşık 2.7 mm'lik sert plastiği tost yapmışlar;ortaya kalınlığına göre oldukça sağlam,hafif, görüntü olarakda kibar bi ürün çıkmış..
Hani kutulama işleri genellikle hepimizi sıkıntıya sokar..bu malzemeyi bilgilerinize sunar,hatta
önerebilirim...
Eklentiler
alm 03.jpg
alm.jpg
alm 02.jpg
Dinozor
DIY Audio Gurusu

İl: Kdz.Ereğli/Zonguldak
Meslek: Elektrik-Elektronik

Cevap: Plastik Alüminyum Kardeşliği..

Okunmamış iletigönderen Ersoy » 02 May 2009, 12:24

Bu malzeme nin avantajı hafif, ucuz ve nispeten kolay işlenebilir olmasıdır.

Dezavantajları:

Bunu kullanarak yapacağınız kutuyu çok detaylı tasarlamalısınız. Çünkü bu malzemeye diş çekemezsiniz, yani arkadan somunlu birlrştirmeler yapacaksınız demektir.

Sıcak soğuk farklılığının yarattığı, uzama, bükülme tepkileri dolu malzeme gibi değildir. Dolayısıyla stabil değildir. Fil işi bir cihazda, Kasanın hertürlü, titreşime ve salınıma karşı maksimum sabitliği sağlaması beklenirki, buda ses kalitesine etki eden faktörlerden biridir. Dolayısıyla hi-fi, hi-end , uygulamalarda kullanılmamalı kanısındayım.

Birde tabiki amplimizin soğumasına yadımcı olması bakımından içi dolu malzemeye göre zayıf kalacaktır. Tabi köfte ızgarası olarak amfikullanmak ayrıbir fantazi.

Dr. un söylediği gibi diy audio malzeme bilimine dayalı bir konudur. Sadece elektronik devre elemanları değil, kasa ve diğer parçalarda malzeme bilimine girer.

Kasa konusunda yardımcı olabileceğim bir şey olursa, elimden geleni yaparım.
Kainat, düşünceleri değil, hareketleri alkışlar.
Ersoy
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen fixxxxxer » 02 May 2009, 13:07

Selamlar, kutu için ben de çok araştırma yaptım, yapanların projelerini inceledim, millet eline ne geçirirse yapıyor, tahta, plastik, akrilik, alüminyum vs.vs. Kolay bulunup işlenebilecek malzemeler arasında en iyi alternatif bence alüminyum, delik açmak, parçaları birbirine tutturmak kolay, biraz kalın seçilirse oldukça da dayanıklı, ama dezavantajı manyetik etkiye tabi olmadığından dışarıdaki manyetik alandan izolasyon sağlamaması, içeride oluşan manyetik alan da kutunun yakınında başka bir cihaz varsa etkiliyor... Bu bağlamda bence en iyi seçim sac ama onu da yapacak yer ve adam her yerde bulunmuyor. Pardon yer çok da en fazla 20-30 lira alacağı için uğraşmak isteyen yok... Ama manyetik performansı ve işlenebilirliği nedeniyle, bulabilene sac en mantıklı çözüm bence, 1,2 mm'lik bir sac 2,5-3mm kalınlığındaki alüminyumla aynı derecede sağlam oluyor, daha iyi manyetik izolasyon ve şasileme sağlıyor. Dezavantajı ise paslanması, bunun için galvanizli sac kullanıp (delmesi ve bükmesi biraz daha zordur ama) ardından boya ya da vernikle ölümsüz hale getirilebilir... Pioneer a-858, a09, marantz ma9s1 gibi üst düzey amplilerin kasaları da kaliteli saca bakır kaplanıp üzerine kalay ya da vernik atılarak yapılıyor, tabi ağır oldukları için sac şasi şekilden şekle sokuluyor daha dayanıklı olsun diye. 1999'da ikinci el aldığım 11kg ağırlığındaki ilk dvd player'ım olan pioneer dvl-700'ün şasisinin alt sacı kabartma balpeteği desenliydi, kasanın yanında da üstünde de çıta şeklinde sacdan köprüler vardı esnememesi için, sanırım a757, 858 gibi cihazlarda da aynı şasi tipi kullanılıyor, şimdiki cihazlara baktığınızda kasalar oyuncak gibi kalıyor...
Kullanıcı avatarı
fixxxxxer
DIY Audio Gurusu

İl: İstanbul
Meslek: Öğrenci

Okunmamış iletigönderen djmalan » 10 Ağu 2009, 02:29

ama dezavantajı manyetik etkiye tabi olmadığından dışarıdaki manyetik alandan izolasyon sağlamaması

O zaman benim aleminyum mastar dan yaptığım kutular yanlış seçim ,üstelik içine bir de efekt cihazı yerleştiriyorum,gerçi dip gürültüsü parazit falan yok ama alan adam onu anfinin trafosuna yakın bir yere koyarsa tehlikede demek.
Plastik ile aleminyum arasında manyetik anlamda fark varmı ikisinide mıknatıs tutmuyor ya.Eğer öyleyse hiç uğraşmam çerkez elektronik ten plastik kutulara devam derim içine de ince sacdan şase yaparım...
Kullanıcı avatarı
djmalan
DIY Audio Fanatiği

İl: ANKARA

Ynt: Plastik Alüminyum Kardeşliği..

Okunmamış iletigönderen errör » 22 Tem 2011, 22:49

malzemelere ulaşım bukadar kısıtlıyken güzel bir alternatif :)
Kullanıcı avatarı
errör
DIY Audio Fanatiği

İl: istanbul
Meslek: bilgiişlem.

Okunmamış iletigönderen mk_ » 26 Ağu 2011, 13:00

güzel bir malzeme needen temin edilebilir
mk_
DIY Audio Takipçisi

Meslek: elektronik haberleşme

Reklamlar

Okunmamış iletigönderen hamist » 26 Ağu 2011, 13:24

Sayın Ersoy'un yazdıklarına katılıyorum.

Ancak zaman zaman benzer ortamlarda gördüğüm manyetik alan etkisi tartışması
çok kere gereksiz düşüncesindeyim.
Şöyle ki, aliminyum ve sac şase veya kutular birbirlerine ciddi bir üstünlük sağlamaz.
Bu gün bir çok gelişmiş ülkede hafifliği ve uygulama kolaylığı açısından aliminyum kullanıyor.
Metal olması yeterli, zira burada metal olması elektromanyetik yayılımlar için gereklidir,
yoksa manyetik alan etkisi söz konusu olmaz.
Trafo ve benzeri elemanlar zaten manyetik yolları nedeni ile dışarıya etki edemez,
dışarıdan da etkilenmez.
Etkilenme sadece elektor manyetik yolla olabilir, bunu için de devremizi metal bir şase içine
veya elemanlar dışa dönük olmamak üzere tasarladığımızda dış etkenler için geriye sadece
kablolama kalır, ki bu da devremizin hassasiyetleri göz önüne alınarak EMI filtre devreleri
ile önlenir ya da asgariye indirilir.

Düşünelim şimdi, lambalı devrelerde lambalar (FM tunerler dahil) ve trafolar ahşap korumalı üst bölgelerdeydi,
diğer elemanlar aliminyum, ya da eskiden aliminyum şimdi olduğu kadar ekonomik
olmadığı için sac şase içinde olurdu.
Hatta transistör ve entegreli devreler için bile böyle bir tartışma söz konusu olmadı aslında.
Sadece bazı özel noktalarda kullanılmak mecburiyetinde kalınan sac ya da aliminyum,
aslında ekranlama (blendaj) amaçlıdır, ki yakınındaki diğer devrelerle elekto manyetik interferans
(Electromagnetic interference EMI) oluşmasın.

Selamlar...

Arkadaşlar aliminyum sac karmaşasına boş yere giriyorlar bence.
En son hamist tarafından, 27 Ağu 2011, 14:44 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 değişiklik yapıldı.
Tüketimleri ile ünlü ülkelerin tarihlerini üreten ülkeler yazar.
hamist
DIY Audio Gurusu

Meslek: endüstriel elektronik

Okunmamış iletigönderen tiger41 » 27 Ağu 2011, 02:06

Bu malzeme ile bende kendi anfimi kutularken tanısmıstım ve on paneli bununla yaptım malzememizin adı kompozit levha reklamcılar da bol miktarda mevcut ayrıca son zamanlarda popüler olan renkli dıs cephe kaplamaları de bu malzeme ile yapılıyor.
Ersoyun bahsettigi gibi vidalama icin uygun degiller bu acıdan kutulamada sadece on panelde kullanılması daha uygun sanırım...
.......
tiger41
DIY Audio Fanatiği

İl: KOCAELİ
Meslek: Genel Çırak

Diğer Bilgiler

• Bu konular da ilginizi çekebilir:
    Cevaplar
    Gösterim
    Son ileti

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Google [Bot] ve 0 misafir