Gardiyan: Amplifikatör izleme / koruma projesi

Çalışma Masası » Masamızın üzerinde neler var, merak ettiniz mi?
Geliştirme aşamasında bulunan projeleri buraya açıyoruz.

Gardiyan: Amplifikatör izleme / koruma projesi

Okunmamış iletigönderen Hazar » 10 Haz 2010, 21:05

serbest-kursu/sicak-dahada-sicak-olacak-t1057.html#p14244 adresinde görülebilecek fikri devam ettiriyorum diğer projeler için gerekli malzemelerimi beklerken..

Bir cihazımız olsun, amplifikatörümüzü korusun, kollasın. 60W'lık gainclone'dan 2000W'lık Class A azmanlarına kadar hepsine uyumlu olsun. Daha önemlisi, bizim olsun :)

Bu cihazda olmasını düşündüklerim:
Soft start: Röle/kontaktör(!) ve wattlı dirençler marifetiyle trafoların "inrush current"ını limitleme metoduyla çalışır. Soft start 100ms gibi bir sürede tamamlanacaktır. Amplifikatörün ve beslemesinin stabilize olması için ekstra 3 saniye daha verilir.
Pat sesi engelleme: Amplifikatör çıkışındaki röle sayesinde açılış ve kapanışta oluşabilecek gürültüler yok edilir.
DC koruması: Amplifikatör çıkışında olası bir DC bulunması durumunda önce hoparlör ile amplifikatör bağlantısı (varsa) kesilir, bu durum 3 saniye devam ederse amplifikatörün de beslemesi kesilir.
Fan kontrol/sıcaklık izleme: Gelişmiş bir fan kontrolü sunar. Amplifikatörün sıcaklığını 80 derecede tutmak için çalışır, kademeli olarak fan hızını ayarlar, böylece amplifikatör 40 dereceyken fan kafanızı ütülemez. Amplifikatör sıcaklığı 100 dereceye ulaşır ya da geçerse beslemeyi keser.

Bunlar, amplifikatörün beslemesinden önce bağlanan ve kendi ufak bir trafosu olan bir kart tarafından sağlanacak.

Bu projede başka bir arzusu olan var mı?
Rüzgar ters esiyorsa, yelkenlerini rüzgar yönüne göre ayarlamaya bak; çünkü dünya çektiğin sıkıntılarla değil, gemiyi limana ulaştırıp ulaştıramadığınla ilgilenir.
ResimDIY Audio Türkiye Facebook Sayfası
Hazar
Site Sorumlusu
Site Sorumlusu

İl: İstanbul

Ynt: Gardiyan: Amplifikatör izleme / koruma projesi

Okunmamış iletigönderen Hazar » 10 Haz 2010, 21:19

Trafo akımı ve inrush limiter direnci hesaplamaları:

Neyse ki basit hesaplar :)

Trafo nominal akımı: I = VA / V
Örn: 500VA trafomuz Türkiye'nin en kötü şartlarında 500/240 ≈ 2A civarı akım çekecektir.

Trafo inrush akımı: Trafo nominal akımı * 2
Örn: 500VA trafomuz açılırken 4A çekecektir.

Limitleme direnci değeri: R = V / I
Örn: Bildiğiniz Ohm yasası. 500VA'lık trafomuz için 240/4 = 60 Ω direnç uygun olacaktır.

Inrush direncinin üstünden geçecek akım: P = V² / R
Örn: 500VA'lık trafomuz bu direncin üstünden tam 930 Watt yük geçirecektir. Resim

960W'lık bir direnç bulmamız pek mümkün ve pratik olmadığından, kullanabileceğimiz maksimum Watt değerindeki dirençlerden paralel kullanmamız gerekli olacaktır. 180Ω değerinde 3 adet 5W direnç + alüminyum soğutucu kullanırsak, işimizi gören bir sonuç elde edebiliriz. Bu dirençlerin sadece 100 milisaniye boyunca iletimde kalacağını hatırlatmak isterim. Buna rağmen bu dirençlere çok sağlam bir şekilde yüklenilecek gördüğünüz üzere. Ömrü maksimize edebilmek için paralel direnç ve soğutucu kullanmamız şarttır. Hele ki 2kW'lik A sınıfları için 5-6 dirençlik bir dizi kullanmak, sonradan başımızın ağrımaması (aslında rölemizin kontaklarının yapışmasından bahsediyorum) için iyi bir seçim olacaktır.
Rüzgar ters esiyorsa, yelkenlerini rüzgar yönüne göre ayarlamaya bak; çünkü dünya çektiğin sıkıntılarla değil, gemiyi limana ulaştırıp ulaştıramadığınla ilgilenir.
Hazar
Site Sorumlusu
Site Sorumlusu

Okunmamış iletigönderen Hazar » 10 Haz 2010, 21:19

İleride kullanım için bu mesaj rezerve edilmiştir.
Hazar
Site Sorumlusu
Site Sorumlusu

Okunmamış iletigönderen e_cag » 10 Haz 2010, 22:31

Diğer başlıkta aklımıza gelen herşeyi kapsıyor bu proje. Başka da bir şey gelmiyor aklıma şu anda. Direnç hesabı kolay, mesela 5-6 adet 330R ile de akım paylaştırılabilir. Kart tasarımında provizyon tanıyabiliriz. Kartın tasarlanmasında ve prototip yapımında faydalı olmaya çalışırım.

Röle için pcb tipi en büyük röle kaç amperlik oluyor araştırmak lazım. Piyasada gözüme çarpan en büyük röle 10A idi. Kontaktörleri de bilmiyorum. En güzeli Karaköy'de soruşturmak olur benim için ama ne zaman olur, bilmiyorum.
Yaptım yaptım kutulayamadım.
Kullanıcı avatarı
e_cag
DIY Audio Gurusu

Meslek: Kimyager

Okunmamış iletigönderen Hazar » 10 Haz 2010, 22:38

Rölede kontaktör falan dedim ama şimdi tekrar hesaplayınca sanırım çok da gerek yok.
2kW trafomuz var diyelim. 8.5A akım geçecek. Inrush'u 17A, inrush akımı röleden değil dirençlerden geçecek. Herşey normalleşince röle çekecek, akım onun üzerinden geçmeye başlayacak. 10A röle işimizi görür. 2+kW amplifikatörü olan (var mı) ekstradan koyacağımız pin header vasıtasıyla rölesini/kontaktörünü sürecek akımı oradan alsın, kullansın.

PCB konusunda destek isteyebilirim, en iyisi ben yine Eagle şematiği çıkarıp buraya ekleyeyim.
Hazar
Site Sorumlusu
Site Sorumlusu

Okunmamış iletigönderen e_cag » 11 Haz 2010, 00:21

Olur elbette, beklerim. Hatta en son yaptığım çalışmayı da ekleyeyim, belki faydası olur.
Eklentiler
Speaker delay and soft start.rar
(54.88 KiB) 669 defa indirildi
Kullanıcı avatarı
e_cag
DIY Audio Gurusu

Reklamlar

Okunmamış iletigönderen Ersoy » 11 Haz 2010, 10:05

Şu an 1 kw trafo ile kulandığım bir devre hali hazırda var. Emin sağolsun kartını bastı, hatta malzemeleride ayarladı. Ben birkaç eklenti yaptım. Şahane çalışıyor. İki adet röle kullandım. 3 amperlik röle yetiyor. Foto ekleyeceğim.
Kainat, düşünceleri değil, hareketleri alkışlar.
Ersoy
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen e_cag » 11 Haz 2010, 12:23

Evet, o da siliconchip'in softstartıydı. Prensip aynı. Üzerine taktığımız dirençlerin değerini hatırlamıyorum şimdi, Ersoy'dan bilgi gelir onun için. Tek BD679 ile yapmıştık galiba. Kendileri şu olup, dirençleri 270 ya da 330R kullanmış olmalıyım:
soft start layout & tracks.jpg

Copyright mevzuu sıkıntı yaratmaz gibi yine...
Kullanıcı avatarı
e_cag
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen dhan000 » 11 Haz 2010, 14:01

emin üstadım ilk verdiğiniz eagle dosyalarındaki board çiziminde hata var sanırım...dirençlerin röle ile devreden çıkması gerekiyor ama board çizimi o şekilde değil...röle dirençleri devreye alıp çıkarıyor ama sistem elektriğinide kesiyor...
kolay gelsin..
dhan000
DIY Audio Fanatiği

İl: adana

Okunmamış iletigönderen e_cag » 11 Haz 2010, 14:31

Teşekkürler, bir kontrol edyim bakayım. Şemayı eagle'a kendim aktarmıştım, mantık hatası yapmış olmalıyım biryerlerde. Gerçi proje için bunu kullanmak gibi bir kararımız yok..
Kullanıcı avatarı
e_cag
DIY Audio Gurusu

Sonraki

Çalışma Masası

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Google [Bot] ve 0 misafir