tda7250 transistörlü güçlendirme

Transistör/MOSFET Güç Yükselteçleri » Transistörlü ve MOSFET'li (solid state) ses yükselteçleri ile alakalı soru(n)lar

tda7250 transistörlü güçlendirme

Okunmamış iletigönderen hacı » 17 Tem 2007, 21:01

arkadaşar devreyi datasheedden yaptım bir bakın nasıl olmuş,güzel oldu gibi kanalları 100 er w verebilir gibi geliyor bana
download
http://rapidshare.com/files/43246361/tda7250.rar.html

Resim
hacı
DIY Audio Gurusu

İl: İstanbul

Okunmamış iletigönderen drhardware » 18 Tem 2007, 12:37

Dostum,
Projenin açık devre şemasını da yayımlarsan bi inceleme şansım olur.
Ancak sanki çıkış transistörlerine besleme gitmiyormuş gibi duruyor. Yanlış bakmış da olabilirim. Eğer bağlıysa benim fikrim, besleme girişinin çıkış transistörlerine mümkün olduğunca yakın olması gerektiği yönünde. Çünkü aslında akımı entegre değil güç transistörleri çeker.
Bu arada, TDA7250 "obsolete" bir entegre, yani eski dizayn. Onun yerine şimdilerde LM4702 kullanılıyor.
Kullanıcı avatarı
drhardware
Eski Site Sorumlusu

İl: Ankara

Okunmamış iletigönderen hacı » 18 Tem 2007, 19:21

Resim
açık şema bu dostum

Resim
bu da transistörle güçlendirilmiş hali
hacı
DIY Audio Gurusu

İl: İstanbul

Okunmamış iletigönderen drhardware » 19 Tem 2007, 11:03

Sevgili hacı,

İki devre arasındaki fark yalnızca birinde tekil transistör diğerinde darlington kullanılmasından kaynaklanıyor. Yani düşündüğün gibi transistörle güçlendirilmiş değil. Alacağın sonuç güç yalnızca transistörlerin gücü ile alakalı yani.
Neyse bu devreyi daha basit hale getirmek mümkün. Transistör yerine IRF240/9240 eşlenik HEXFET kullanırsan daha iyi sonuç alırsın. Ancak dediğim gibi bu eski bir entegre. LM4702 bu konuda çok daha başarılıdır.
Diğer yandan PCB yi incelersek;
1- Transistörlere giden besleme hatların çok ince! Güç girişini transistörlere daha yakın bir noktadan yap ve hatları çok daha kalın hale getir. Ayrıca entegreye giden besleme hatlarının bu kadar kalın olması gerekmez.
2- Çıkışla şasi arasına 4,7 ohm / 2W ve 100nF dan oluşan bir zobel ağı eklemen gerekir. Aksi takdirde hoparlör bobini değişen frekansa göre empedans değiştireceğinden dengeli bir dağılım alamazsın.
3- Transistörlerin epey büyük bir soğutucuya bağlaman gerekli. Bu durumda iki grup transistör arasında kalan C4, R13 ve bir jumper ciddi problem olacaktır.
Şimdilik görüdklerim bu kadar, kolay gelsin.
Kullanıcı avatarı
drhardware
Eski Site Sorumlusu

İl: Ankara

Transistör/MOSFET Güç Yükselteçleri

• Bu konular da ilginizi çekebilir:
    Cevaplar
    Gösterim
    Son ileti

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Google [Bot] ve 1 misafir