Klâsik bir devre şeması.

Transistör/MOSFET Güç Yükselteçleri » Transistörlü ve MOSFET'li (solid state) ses yükselteçleri ile alakalı soru(n)lar

Klâsik bir devre şeması.

Okunmamış iletigönderen Kapibara » 07 Tem 2007, 01:52

Aşağıdaki şemayı internette tesadüfen görünce, yaklaşık onbeş yıldır çekmecede duran iki adet PNP germanyum AD149 transistörüm aklıma geliverdi birden. Vaktiyle kimbilir ne için alındılar.
İleride yaptırabilirsem eski lambalı radyoların kutularından bir tane yaptırıp içine yine bi kenarda duran kısa dalga alıcı devresi ve FM radyo devresini ekleyip, yaklaşık 10-15W civarı kaliteli ses verebilen bi amplifikatör devresi ile tamamlamak istiyorum.
Gelelim sorumuza, aşağıdaki uygulamayı veya benzerini yapıp denemiş olan var mı ?
İki adet AD149 ile yapılmış başka devre şeması varsa onlara da hayır demem.
Hata yapıp AD149 larımı yakmak istemiyorum çünkü bir daha bulmam mümkün olmayacaktır.
Son olarak yine nostaljik bir proje için elimde bulunan iki adet AD161 için bunların tamamlayıcısı olan iki adet AD162 aramaktayım. :roll:

Resim

Birde bunları buldum.
http://www.simski.org/audio/lv413/lv413schema.jpg
http://www.hupse.eu/radio/images_1960/P ... iagram.gif (Bunun yazıları pek okunmuyor.)
Kullanıcı avatarı
Kapibara
DIY Audio Gurusu

İl: Sakarya

Okunmamış iletigönderen Kapibara » 07 Tem 2007, 21:26

Devreyi tekrar bi gözden geçirdim ve aşağıda resmi bulunan kısıma bi anlam veremedim.
O potansiyometreler orada ne işe yarayacak ?
Ton kontrol diyecem ama o şekilde bağlanırsa hiç bi fonksiyonu yok gibi duruyor. :roll:

Resim
Kullanıcı avatarı
Kapibara
DIY Audio Gurusu

İl: Sakarya

Okunmamış iletigönderen djoz » 07 Tem 2007, 22:35

Çok ilginç bir hata :) üstelik ton kontrol gibi çok basit bir katta... Şemaya güvenememen çok doğal tabi... :)
Bi de şu hatayı düzeltivereyimde vakit geçsin bari...

Resim
Resim
Kullanıcı avatarı
djoz
Yeni Üye

Transistör/MOSFET Güç Yükselteçleri

• Bu konular da ilginizi çekebilir:
    Cevaplar
    Gösterim
    Son ileti

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Google [Bot] ve 1 misafir