Bilgi edinmek istiyorum

Transistör/MOSFET Güç Yükselteçleri » Transistörlü ve MOSFET'li (solid state) ses yükselteçleri ile alakalı soru(n)lar

Bilgi edinmek istiyorum

Okunmamış iletigönderen Asil92 » 08 Haz 2008, 22:36

Merhaba arkadaşlar foruma yeni üye oldum sitede gerçektende güzel konular ve devreler bulunmakta

bilgi edinmek istediğim konu ise profesyonel ve iyi ses kalitesi veren bir amfilikatörde bulunması gereken bütün katlar nelerdir acaba bende ilgileniyorum elektronik ve ev yapımı amfilerle ama bir entegre 2-3 kondansatör bulunan devreleri yaptım daha ötesine gidebilmiş değilim

merak ediyorum işte ses sistemlerindeki preamfilikatör(duymuştum önceden önyükselteç anlamına geliyor galiba), çıkış katı, güç katı, mixer,equalizer falan vs. vs.
Asil92
Yeni Üye

İl: izmir

Cevap: Bilgi edinmek istiyorum

Okunmamış iletigönderen drhardware » 11 Haz 2008, 09:36

Öncelikle aramıza hoşgeldin.
Soruların çok genel ve cevaplanması zor bu yüzden. Ancak sıkıcı olmayacak şekilde izah etmeye çalışayım;
Genel olarak sinyal amplifikasyonunun katları vardır, bu kat yapısı doğal olarak ses amplifikatörleri için de geçerlidir.
- Ön tamponlama (kaynak empedansını dengelemek için) *
- Frekans kompanzasyonu (yüksek ve düşük frekans osilasyonlarını engellemek için) *
- Giriş çiftleri (Amplifikatörün dengede durması için) -> SE yapılarda bulunmaz!
- VAS (Gerilim yükselteci - sinyali genliği bakımından istenilen seviyeye getirir, genellikle giriş çiftleri [LTP] nin besleme akımının değişimine [kollektör izleyici] olarak çalışır)
- Beyz (geyt) sürücü takımı (Çıkış transistörlerinin beyz akımı veya MOSFET yapılarda gate kapasitansı kompanzasyonu için kullanılır)
- Çıkış katı. (Sinyali akım ve güç bakımından istenilen seviyeye getirir)
Bu yapı gerek preaamplifikatörlerde ve gerekse güç amplifikatörlerinde bulunur. İlk iki madde her yapıda bulunmayabilir ancak bulunması gereklidir.
Başka sorun olursa çekinmeden yazabilirsin.
Kolay gelsin.
Kullanıcı avatarı
drhardware
Eski Site Sorumlusu

İl: Ankara

Okunmamış iletigönderen Asil92 » 11 Haz 2008, 22:23

Cevabın için çok teşekkür ediyorum

Peki bu önyükselteç hertürlü çıkış katının önüne bağlanabilirmi (çıkış katı derken örneğin tda serisi olsun, transistörlü çıkış ve mosfet çıkış olsun)

Ben geçengün TDA 1562 serisinle 70wlık çıkış katı yaptım buna istediğim önyükselteci bağlayabilirmiyim yoksa çıkış katlarına göre değişiyormu

ayrıca forumdaki devreler harika bu forumu sevmeye başladım :) ama bir türlü icraata geçemedim bazı parçalar bulunmuyor Tr'de pot olsun, kasa olsun
Asil92
Yeni Üye

İl: izmir

Okunmamış iletigönderen drhardware » 12 Haz 2008, 09:36

Dostum Tr de spesifik DIY Audio malzemeleri bulma şansın yok ne yazık ki..
Çare toplu alım şeklinde yurtdışından almak veya birbirimizden alışveriş etmektir.
Diğer yandan, her türlü ampli için her türlü preamp kullanılamaz doğal olarak. Entegren, single supply dır (tek besleme) dolayısıyla tek beslemeyle çalışan bir preamp lazım. Tabii tek kriter bu değildir, bişeyler yapmaya başlayıp deneyim edindiğin daha detaylı bilgi sahibi olursun zaten.
Kafana takılanları preamp kısmında sorabilir veya oradaki başlıkları inceleyebilirsin.
Kolay gelsin.
Kullanıcı avatarı
drhardware
Eski Site Sorumlusu

İl: Ankara

Transistör/MOSFET Güç Yükselteçleri

• Bu konular da ilginizi çekebilir:
    Cevaplar
    Gösterim
    Son ileti

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Google [Bot] ve 1 misafir