Zaman zaman

Serbest Kürsü » Ondan bundan şundan...

Zaman zaman

Okunmamış iletigönderen hamist » 01 Tem 2013, 00:18

Evet arkadaşlar, zaman zaman hepimiz görüyoruz,
bir devre paylaşıma açılıyor.
Kimimiz dağarcığımız elverdiği ölçüde yine zaman zaman kendi birikimlerimizi ekleyebiliyoruz,
kimimiz de eklenen ifadeler doğrultusunda bir şeyler öğrenmeyi deniyoruz.

Bu başlıktan amacım, bir devreyi neden beğeniriz
ve/veya nedir bizi çeken, bir ihtimal
-işte bu... dedirten.

Bir bakışta iyi bir devreyi nasıl gözünden vururuz?
:)

Selamlarımla...
Tüketimleri ile ünlü ülkelerin tarihlerini üreten ülkeler yazar.
hamist
DIY Audio Gurusu

İl: istanbul
Meslek: endüstriel elektronik

Ynt: Zaman zaman

Okunmamış iletigönderen onursal » 01 Tem 2013, 01:59

Devrelerin hitabeti önemli bence.
Bir bilgisayar devresi yapmaya kalkıştığımız düşünelim. Bir anakartı yapabilmek ciddi masraf demektir. Peki ben yaptım diyebilmek için bile masrafları göze alıp yapsak ne olacaktır sizce :?:
Ama bir amplifikatörü yapıp ta keyifle müzik dinlerken, bir arkadaşımız eve geldiğinde bunu ben yaptım diyebilmenin mutluluğu bence çok şeyde yoktur.
Kullanıcı avatarı
onursal
DIY Audio Gurusu

İl: ankara
Meslek: broadcasting

Okunmamış iletigönderen Amatör » 01 Tem 2013, 14:55

Ben de mesela bir amplikatörün kalite seviyesini çıkardığı sesle anlayabilenlerdenim maalesef :)

Sizlerden öğrendiğim kadarı ile de şuan fb hattında dirence paralel,girişlerde ve sürücü transistörlerinin ayaklarında kullanılan kondansatörlere bakar oldum.
Frekans cevaplarını ve belki duyulamayan osilasyon problemlerini çözmek için kullanılan bu kondansatörler frekans cevabını az da olsa sınırlandırıyor.

Bana göre de tasarım en önemli faktör tabiki.
Mesela bir ampli öyle bir şekilde tasarlanacak ki giriş ve sürüş de hiç bir kapasitif sınırlama yapılmadan sinyali yükseltebilsin.Bununla beraber distorsiyon seviyesi düşük ve hızı yüksek olsun

Herhalde böyle bir amplinin fazlaca kazancı olmaması gerekli.Yoksa çevre ve malzeme faktörleri istediğimiz sonuçlara ulaşabilmemizi engelleyebilir.
Yarı iletkenleri fazlaca doyuma ulaştırmadan kullanabilmek,onların sınırlarını iyi bilmek ve belirlemek,sonuçta belirleyici unsurlardan biri oluyor herhalde.

Ayrıca kağıt üzerinde verilmiş teknik veriler de gerçekte her dinleyene hitap etmeyebilir
Ses kavramı ne kadar belirli sınırları çizilmiş olsada oldukça göreceli bir husus diye düşünüyorum.

Şu an itibari ile beni aşan mevzular,tasarım konuları ve malzeme karakteristikleri

Dolayısı ile başta belirttiğim husus geçerliliğini korumakta
Çıkan sese göre karar vermek :)

Selamlar
Amatör
DIY Audio Gurusu

İl: Zonguldak

Okunmamış iletigönderen Hazar » 02 Tem 2013, 13:49

Ben değişik bir açıdan yaklaşayım:

İlgili devreyi yapan kişiye bakılabilir.

Misal ben ortaya bir analog devre ile çıkarsam şüphe ile bakmalısınız. :ugeek:

İlgili devreyi yapan kişinin geçmişine bakıldığında bir tane analog domainde uygulama yapmışlığı gözükmüyor. Çok matah bir şey olmadığı ilk bakışta anlaşılabilir vb.
Rüzgar ters esiyorsa, yelkenlerini rüzgar yönüne göre ayarlamaya bak; çünkü dünya çektiğin sıkıntılarla değil, gemiyi limana ulaştırıp ulaştıramadığınla ilgilenir.
ResimDIY Audio Türkiye Facebook Sayfası
Hazar
Site Sorumlusu
Site Sorumlusu

İl: İstanbul

Okunmamış iletigönderen hamist » 02 Tem 2013, 14:25

Hazar yazdı:Ben değişik bir açıdan yaklaşayım:

İlgili devreyi yapan kişiye bakılabilir.

Misal ben ortaya bir analog devre ile çıkarsam şüphe ile bakmalısınız. :ugeek:

İlgili devreyi yapan kişinin geçmişine bakıldığında bir tane analog domainde uygulama yapmışlığı gözükmüyor. Çok matah bir şey olmadığı ilk bakışta anlaşılabilir vb.

Hazar Bey'den bingo... :)

Buna ek olarak, devrenin iyi ve/veya bir markaya ait olması da bir şey ifade etmiyor,
özellikle malzeme verimlerinin etkilerini bilmiyorsak,
kolay gibi görülen devrelerin altından kalkabilmek mümkün değildir.

Uygulanmış bir ticari devrenin servis man. de göreceğimiz voltaj değerleri,
o üreticinin kullandığı yarı iletken verileri ile gerçekleşebilir
ve tüm cihazarında aynı değerler gözlenir.
Bozulmuş olan bir transistor, (özellikle ara devrelerde) yerine piyasadan aynı kod. bir transistor taksak
bile, kayıtlı voltaj değerleri değişecektir.
Kaldı ki aynı devreyi yeniden yapmak.
hamist
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen hamist » 02 Tem 2013, 14:27

Amatör yazdı:Ben de mesela bir amplikatörün kalite seviyesini çıkardığı sesle anlayabilenlerdenim maalesef :)

Sizlerden öğrendiğim kadarı ile de şuan fb hattında dirence paralel,girişlerde ve sürücü transistörlerinin ayaklarında kullanılan kondansatörlere bakar oldum.
Frekans cevaplarını ve belki duyulamayan osilasyon problemlerini çözmek için kullanılan bu kondansatörler frekans cevabını az da olsa sınırlandırıyor.

Bana göre de tasarım en önemli faktör tabiki.
Mesela bir ampli öyle bir şekilde tasarlanacak ki giriş ve sürüş de hiç bir kapasitif sınırlama yapılmadan sinyali yükseltebilsin.Bununla beraber distorsiyon seviyesi düşük ve hızı yüksek olsun

Herhalde böyle bir amplinin fazlaca kazancı olmaması gerekli.Yoksa çevre ve malzeme faktörleri istediğimiz sonuçlara ulaşabilmemizi engelleyebilir.
Yarı iletkenleri fazlaca doyuma ulaştırmadan kullanabilmek,onların sınırlarını iyi bilmek ve belirlemek,sonuçta belirleyici unsurlardan biri oluyor herhalde.

Ayrıca kağıt üzerinde verilmiş teknik veriler de gerçekte her dinleyene hitap etmeyebilir
Ses kavramı ne kadar belirli sınırları çizilmiş olsada oldukça göreceli bir husus diye düşünüyorum.

Şu an itibari ile beni aşan mevzular,tasarım konuları ve malzeme karakteristikleri

Dolayısı ile başta belirttiğim husus geçerliliğini korumakta
Çıkan sese göre karar vermek :)

Selamlar

Kötü bir tasarıma ilk dersi kulak verir... diyeyim ben...
hamist
DIY Audio Gurusu

Reklamlar

Okunmamış iletigönderen hamist » 02 Tem 2013, 14:30

onursal yazdı:Devrelerin hitabeti önemli bence.
Bir bilgisayar devresi yapmaya kalkıştığımız düşünelim. Bir anakartı yapabilmek ciddi masraf demektir. Peki ben yaptım diyebilmek için bile masrafları göze alıp yapsak ne olacaktır sizce :?:
Ama bir amplifikatörü yapıp ta keyifle müzik dinlerken, bir arkadaşımız eve geldiğinde bunu ben yaptım diyebilmenin mutluluğu bence çok şeyde yoktur.

Evet... Bir şeyler yapmış olmanın ve üretmenin keyfi şu an'a kadar tüm yaşamımın temeli.
Satın almanın tadı var mıdır, bilemiyorum.

Hani imkan olsa da, kendi arabamı yapabilsem.
:)
hamist
DIY Audio Gurusu

Serbest Kürsü

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Google [Bot] ve 0 misafir