Ticari Üretimde Lehimleme

Serbest Kürsü » Ondan bundan şundan...

Ynt: Ticari Üretimde Lehimleme

Okunmamış iletigönderen olc technics » 18 Nis 2013, 14:04

Selamlar;

Bir süredir lehim kaplama mevzusu hakkında bir konu açayım diyordum. Hazır bir arkadaş açmışken, bende bir yöntemimi paylaşayım dedim. Son yaptığım iki-üç kartı şu şekilde lehim kapladım: Kartın delikleri delindikten sonra üzerini ince bir tabaka lehim pastası kaplıyorum. Güçlü bir havyayla, (ben 40w kullanıyorum bu iş için) ister atık lehimleri, ister tel lehim kullanarak kartın üzerini lehim kaplıyorum(güçlü havya kullanılması önemli. Eğer zayıf bir havya kullanırsak, gereğinden fazla ısıtmak zorunda kalıp yolları kaldırırız). Kaplama işi bittikten sonra, sert bir fırçaya (atıl bir diş fırçasıyla) selülozik tiner döküp kartı temizliyorum.

Diğer bir pratik yöntemde, sprey vernik alıp, montajı tamamlanmış kartın üstüne sıkmaktır.

Şahsi fikrim; lehim potası, biz amatör olarak çalışanlara biraz ağır gelir. Tabiri caizse; "bahçeye helikopter pisti" yapmak gibi geliyor bana (gereksiz lüks yani).

Kolay gelsin...
Kullanıcı avatarı
olc technics
DIY Audio Gurusu

İl: tekirdağ
Meslek: ha ha ha, please

Okunmamış iletigönderen serbay662 » 18 Nis 2013, 14:09

Kalayla kaplama yöntemi elektronik işlerinde akımsız kaplama tekniğinine giriyor, Asıl adı daldırma kaplama yöntemi bu yöntemde, kalay tuzu kimyasal olarak bakırın üzerine yapışır, bakır kalayla kaplanmış olur.Hazırlanmış 60 derece ısıtılmış kalay tuzu prosesini plastik kaba koyup, asetonla temizlenmiş bakır plaketi içine atıyorum birkaç salladıktan bakır kaplanmış oluyor. Aynı yöntemle altın ,gümüş ve nikel kaplamada yapılabiliyor. İsterseniz benim yapdığım kalay prosesisin formülünü vereyim; Reçete: Kalay tuzu ( Stannous klorür )113gram,Potasyum bitartarat (krem tartar)85gram,Amonyum oksalat 56gram ve diyonize su(saf su) 3,5litre karışım hazırlanır cam bir kaba boşaltılır 80 derece ısıtılır ve kalay prosesi hazırlanır.Aynı karışımın metal tuzlarını değiştirerek altın ,gümüş, nikel kaplamada yapılabilir.

İki sene önce hazırladığım kalay prosesi hala kaplama yapıyor,bu sistem biraz pahalı ama uygulaması çok kolay.Hazırladığım kalay kaplama karışımının resim ve örneklerini sizlerle paylaşcam.
Kullanıcı avatarı
serbay662
Yeni Üye

İl: amasya
Meslek: Tıbbi Cihaz Mühendisi

Okunmamış iletigönderen Hazar » 18 Nis 2013, 14:21

Bu da benden olsun, zorda kaldığınızda:
Kart ters çevrilmiş ütü üzerine konur (ütü bu işler için feda edilmedi ise araya alüminyum folyo ya da Kapton bant tavsiye edilir), kartın başlangıcına krem lehim eklenir ince bir çizgi halinde; eridikten sonra da uygun bir aparat ile aşağı doğru çekilir.
Rüzgar ters esiyorsa, yelkenlerini rüzgar yönüne göre ayarlamaya bak; çünkü dünya çektiğin sıkıntılarla değil, gemiyi limana ulaştırıp ulaştıramadığınla ilgilenir.
ResimDIY Audio Türkiye Facebook Sayfası
Hazar
Site Sorumlusu
Site Sorumlusu

İl: İstanbul

Okunmamış iletigönderen olc technics » 18 Nis 2013, 14:25

Hazar yazdı:Bu da benden olsun, zorda kaldığınızda:
Kart ters çevrilmiş ütü üzerine konur (ütü bu işler için feda edilmedi ise araya alüminyum folyo ya da Kapton bant tavsiye edilir), kartın başlangıcına krem lehim eklenir ince bir çizgi halinde; eridikten sonra da uygun bir aparat ile aşağı doğru çekilir.

Hazar beyin yöntemi süper pratikmiş.
Kullanıcı avatarı
olc technics
DIY Audio Gurusu

İl: tekirdağ
Meslek: ha ha ha, please

Önceki

Serbest Kürsü

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Google [Bot] ve 0 misafir