ses kartı

Serbest Kürsü » Ondan bundan şundan...

ses kartı

Okunmamış iletigönderen mk_ » 30 Ekm 2010, 19:24

yaptıgımız anfının ses kartını yakmaması ıcın ne yapabılırız bazı anfılerın gırısınde mkt mkp kondansatorler kullanılıyor bazılarında kutuplu kullanılıyor fark nedir tesekkurler
mk_
DIY Audio Takipçisi

İl: istanbul
Meslek: elektronik haberleşme

Ynt: ses kartı

Okunmamış iletigönderen farfisa » 30 Ekm 2010, 21:57

eğer anfinizi uygun bir biçimde yaptı iseniz anfinin ses kartını yakma gibi bir lüksü yok zaten
Resim
farfisa
DIY Audio Gurusu

İl: İstanbul
Meslek: Bilgisayar müh. Hifi tamircisi

Okunmamış iletigönderen Hazar » 30 Ekm 2010, 22:05

Merhaba,

Amplifikatörün ses kartını yakma gibi bir durumu yoktur ama isterseniz 1:1 izolasyon trafosu kullanarak elektriksel olarak ayrımı gerçekleştirebilirsiniz. Bu işlem ses kalitesinde düşüşe yol açabilir.

Konsansatörlerin kodları yapıldığı malzemeyi temsil eder. MKT/MKS ( polyester ), MKC ( polikarbonat ), MKP/KP ( polypropylene ), KS ( styroflex/polystyrene ) demektir. MKP olanlar audio uygulamaları için tercih edilir.

Amplifikatör girişinde kutuplu kondansatör kullanıldığını görmenizin sebebi, kullanılan kondansatör değerinde kutupsuz bulunamadığı içindir. Yoksa kutupsuz tercih edilir.
Rüzgar ters esiyorsa, yelkenlerini rüzgar yönüne göre ayarlamaya bak; çünkü dünya çektiğin sıkıntılarla değil, gemiyi limana ulaştırıp ulaştıramadığınla ilgilenir.
ResimDIY Audio Türkiye Facebook Sayfası
Hazar
Site Sorumlusu
Site Sorumlusu

Okunmamış iletigönderen mk_ » 30 Ekm 2010, 23:58

cok tesekkurler genelde hıfı sıstemlerın gırısınde resımdekı gıbı kondansatorler oluyor bunun yararı varmıdır lm3886nın gırısıne serı baglasam yararı olurmu acaba kondansator voltajı farkedermı lutfen sorularımı cahıllıme verın
Eklentiler
Adsız.png
mk_
DIY Audio Takipçisi

Meslek: elektronik haberleşme

Okunmamış iletigönderen e_cag » 31 Ekm 2010, 00:33

Bu kondansatörler ampliikatöre girişten gelebilecek (amplifikatörün girişine bağlanan cd-player vs.den kaynaklanabilecek) dc gerilimin amplifikatörde yükseltilerek hoparlöre verilmesi ve hoparlörün zarar görmesini engellemek için girişlerde kullanılan doğru akım bariyerleri olarak bulunuyorlar. Doğru akımı geçirmezken alternatif akımı ise (örneğin ses sinyali) geçirirler ancak birebir, hiçbir değişikliğe uğratmadan geçiremezler. Kondansatörler ses sinyalinde çok küçük de olsa değişikliğe neden olduklarından ses tonunu etkilerler. Bu çerçevede en az değişikliğe mkp kondansatörlerin neden olduğunu yani müziği diğer türlerden daha az değiştirdiklerini kabul etmek lazım en azından başlangıç olarak. Giriş kondansatörünün voltajı epk konu olmaz çünkü 10uF gibi bir mkp kondansatör genelikle yeterince yüksek voltaj değerlerinde üretiliyor nedense.

En ideali bu kondansatörleri hiç kullanmamak aslında ama bunu yaptığınızda amplifikatörünüzü ve hoparlörlerinizi riske atmış olursunuz. Örneğin kendi cd-player'ınızın veya ses kartınızın çıkışında dc olmadığından ve bu cd-player veya ses kartı dışında bir kaynağı amplfikatörünüze bağlamayacağınınzdan eminseniz hiç kullanmayın. Ama başka bir kaynak kullanmak zorunda kalırsanız ve kaynak çıkışında dc varsa amplifikatör ses sinyalini yaptığı gibi bu dc voltajı da kazancı nispetinde yükselteceğinden hem kendisi hem de hoparlörleriniz zarar görür.
Yaptım yaptım kutulayamadım.
Kullanıcı avatarı
e_cag
DIY Audio Gurusu

Meslek: Kimyager

Okunmamış iletigönderen mk_ » 31 Ekm 2010, 00:41

cok tesekkurle benım ıcın cok aydınlatıcı oldu emegınıze tesekkurler :D
mk_
DIY Audio Takipçisi